Cudowny chłopak

2014-01-01
Data 1. wydania:
2012-02-14
Maria Olejniczak-Skarsgård
chłopak chłopiec choroba choroba genetyczna literatura amerykańska przyjaźń rodzice rodzina samotność siostra szkoła tolerancja uczeń

Oficjalne recenzje i

Twarzą w twarz z całym światem

358 17 76

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Po przepięknym filmie o tym samym tytule postanowiłam przeczytać książkowy pierwowzór. Nie zawiodłam się. Jedna z najbardziej wzruszających powieści jaką dotąd przeczytałam (zaraz po "Chłopcu w pasiastej piżamie"), która na długo została mi w pamięci. Bardzo polecam zarówno dorosłym jak i dzieciom, którzy na pewno wyniosą z tej lektury przesłanie. Chętnie bym przeczytała dalsze losy Augusta bądź innych bohaterów z tej powieści.
Ps: Czekam na filmową adaptację "Białego ptaka" który już wkrótce zadebiutuje w kinach 🍿

trudny temat... trudno napisać opinię...

trudny temat... trudno napisać opinię...

Jedna z najpiękniejszych historii dla młodzieży. O przyjaźni, tolerancji, inności. Jest to książka o relacjach rodzinnych. Kwitnie tam miłość i zrozumienie, ale też mnóstwo poświęcenia, bólu i "niewidzialności". Głównym boheterem jest chłopiec ze zdeformowaną twarzą. Nie ma łatwego życia. Większość czasu spędza w kasku. z dala od dzieci. Ale dramat tego dziecka rzuca cień na całą rodzinę. Starsza siostra, piękna, delikatna, też cierpi na bycie "tą zdrową". Brakuje jej uwagi domowników. Do tego relacje z przyjaciółmi nie są tylko czarne ani białe.

Historia piękna. Jest ekranizacja - która jest jeszcze lepsza od ksiażki:) polecam dzieciom, młodzieży i dorosłym. szczególnie rodzicom.

Książka jest przyzwoita. Nic poza tym. Historia jest prosta momentami troszkę zbyt cukierkowa, ale nigdy nie przesadza. Reszta elementów też jest prosta. Mamy klasycznego łobuza szkolnego z bogatymi rodzicami. Nasz bohater ma dwoje przyjaciół. Czyli współczesna sztampa. Dialogi i opisy są poprawne.

Podstawową zaletą tej książki jest granie na emocjach. Autorka moim zdaniem doskonale łączy sceny smutne z pewną dawką emocji.

Narracja nie przypadła mi do gustu. Nigdy nie przepadałem za śledzeniem kilku bohaterów. Zwłaszcza, że absolutnie każdy poza głównym bohaterem jest pieruńsko reaktywny i opisuje tylko to co się dzieje u Augusta.

Największą wadą książki w moim przekonaniu jest to, że jest aż tak znana. Przez to człowiek tworzy sobie oczekiwania, których ta prosta acz w dalszym ciągu przyzwoita książka nie jest wstanie spełnić.

Podstawową zaletą tej książki jest granie na emocjach. Autorka moim...

"Cudowny chłopak" to książka, która wywołuje wiele emocji, od śmiechu po łzy. Jest niezwykle życiowa, skłania do refleksji i zastanowienia się nad ludzką naturą.

August jest inteligentnym, dowcipnym i kochanym przez rodziców i siostrę chłopcem. Więc w czym problem? Nie byłoby żadnego, gdyby nie wygląd chłopca. Jeden zmutowany gen powoduje, że August jest dzieckiem zdeformowanym.

W wieku dziesięciu lat zaczyna szkołę, a świat nigdy nie był dla niego wyrozumiały. Jego wygląd budził raczej odrazę i nieskrywaną niechęć. Szkolne życie nie jest różowe i Auggie szybko się o tym przekonuje na własnej skórze. Na szczęście wśród dziecięcej podłości chłopcu udaje się poznać przyjaciół, dobro w ludziach i nadzieję, że może normalnie funkcjonować w świecie.

Myślę, że gdyby każdy ją przeczytał i wziął sobie odczucia Augusta do serca świat (nie mówię tylko o dzieciach, bo sama niejednokrotnie byłam światkiem okrutności dorosłych wobec dzieci chorych i wyglądających inaczej) byłby lepszym miejscem. Tyle się trąbi by nie oceniać nikogo po okładce, jednak wiele osób postępuje w ten krzywdzący sposób. Pół biedy jak robią to tylko w swojej głowie...

Cudowna książka! Z pewnością jeszcze do niej wrócę i dołożę wszelkich starań aby przeczytały je moje dzieci.

Nie powinno się oceniać książki po okładce,tak samo jak ludzi po wyglądzie.Wie o tym dobrze bohater książki,który cierpi z powodu zdeformowanej twarzy.Dopóki uczył się w domu,był w miare zadowolony,teraz jednak zaczął naukę w szkole,w piatej klasiei od razu stał się obiektem obmowy,ostracyzmu i nietolerancji.Z powodu własnego wyglądu ,na który nie miał przeciez wpływu stał się ofiarą szkolnych żartów,nieraz bardzo przykrych.Książka opowiada o tym,w jaki sposób oswoić pewne trudne sprawy,spróbować walczyć z nietolerancją i starac sie w jakikolwiek sposób wpłynąć na otoczenie.Narracja w książce prowadzona jest z punktu widzenia Augiego i kilku osób z jego najbliższego otoczenia.To niezwykła książka,która mocno chwyta za serce,niosaca ze soba mnóstwo emocji i zmuszająca do refleksji .U mnie nie obyło się bez wzruszeń przy czytaniu.

Historia Augusta strasznie mnie wzruszyła, były wręcz momenty, w których płakałam. Niesamowita historia o życiu chłopca, który nic nie zawinił, a jednak jest odtrącany. Książka ta pokazuje jaką wartość ma rodzina i przyjaźń w trudnych momentach życia. Słuchając jej, musiałam zrobić sobie dzień przerwy, bo lekko mnie przerosło życie Augusta.

Bardzo fajna książka o Auguście, chłopcu ze zdeformowaną twarzą. Pisane z perspektywy: Augusta, jego siostry, przyjaciółki Augusta, przyjaciela Augusta, przyjaciela siostry Augusta i przyjaciółki siostry Augusta. Nie rozumiem jednak dlaczego w kilku rozdziałach z perspektywy Justina ( przyjaciela siostry Augusta) wszystko pisane jest z małej litery i nie ma nawet dialogów.

Pokrzepiająca opowieść o sile rodziny, miłości i przyjaźni.
Zabawna, wzruszająca, słodko-gorzka (ale jednak bardziej słodka:) ). Czytało się bardzo lekko i przyjemnie.

Pokrzepiająca opowieść o sile rodziny, miłości i przyjaźni.