Biały ptak. Powieść

2024-01-24

Wyróżniona opinia i

Biały ptak. Powieść

przeczytanych książek 1397 napisanych opinii 1385

Będąc dzieckiem, lubiłam słuchać powieści moich dziadków o wojnie. Pewnie przypominały mi historie z moich ukochanych książek, ponieważ były pełne zarówno zabawnych jak i wstrząsających wydarzeń. Opowieść snuła się niczym dym z papierosa, którego popalał mój dziadziuś jednak w pewnym momencie napotykaliśmy mur. Nigdy nie został rozbity i niektóre historie pozostały za nim na zawsze. Dziadkowie mówili, że jest coś więcej, ale nie zdradzili najmroczniejszych szczegółów nawet swoim dzieciom. Czy im się dziwię?
Nie, niektóre demony są zbyt przerażajace na wolności. Trochę jednak żałuję, że nie ulżyli sobie wyciągając traumę na zewnątrz, a i wydaje mi się to ważne dla przyszłych pokoleń.

Bohaterka Białego ptaka również postanawia podzielić się swoim świadectwem z wnuczkiem. Bije się z myślami, pragnie zapomnieć o tym co przeżyła, ale z drugiej strony chce by ktoś wyciągnął z jej historii odpowiednie wnioski. Snuje opowieść z perspektywy dziecka choć jest już starszą kobietą. Oczami dziewczynki opisuje wojnę, wykluczenie i niewyobrażalne cierpienie zgotowane w imię chorej ideologii. Pokazuje jak przewrotny bywa los, który z sielankowej rzeczywistości w przeciągu kilku chwil może zamienić się w horror i walkę o przetrwanie.

Myślę, że to młodsi czytelnicy wyniosą z niej najwięcej, to na ich emocje będzie działała najbardziej i być może po raz pierwszy zetkną się z pojęciem antysemityzmu. Taki jest właśnie jej zamysł, pod płaszczykiem wzruszającej historii z elementami baśni uwrażliwia młodsze pokolenia na tematy, które wydają im się pewnie odległe i nieprawdopodobne, a jednak... Mnóstwo podobnych historii wydarzyło się na świecie i warto o nich pamiętać. Będę musiała teraz przeczytać pierwowzór, czyli powieść graficzną Palacio. Nie do końca czuję się dobrze w takiej książkowej formie, ale ta historia ma szansę mi się spodobać.

"Dobroć wymaga odwagi. Ale bywają czasy, gdy okazując dobroć, można zapłacić najwyższą cenę: cenę własnej wolności, a nawet życia. W takich czasach dobroć jest cudem. Staje się wszystkim. Światłem w ciemności. Istotą człowieczeństwa. Nadzieją."

Większość akcji książki rozgrywa się we Francji w czasie II wojny światowej i opowiada historię Sary oraz niepełnosprawnego Julien'a...

A jak się zaczyna?
Cała historia zaczyna się od współczesnej rozmowy Juliana (prześladowca Auuggiego w Cudownym chlopaku) z babcią Sarą, który prosi ją o opowiedzenie osobistej historii z czasów II wojny światowej i przeżyć z nią związanych....

Sara i Julien siedzą razem w szkolnej ławce...
Sara - żydowska, uzdolniona dziewczynka, która wiedzie beztroskie życie z kochającymi ją rodzicami.
Julien - niepełnosprawny chłopiec, który w wyniku choroby, którą przeszedł w dzieciństwie, ma zdeformowane nogi i chodzi o kulach...
Dzieci śmieją się z Juliena, wyzywają go... Sara jest biernym widzem, nie reaguje i nigdy nie stanęła w jego obronie...

Wszystko zmienia się, gdy we Francji wybucha wojna i w szkole pojawiają się naziści, aby zabrać wszystkie żydowskie dzieci...
Tymczasem Sara otrzymuje niespodziewaną pomoc...

"Biały ptak" to utwór fikcyjny, nie oparty na przeżyciach żadnej konkretnej osoby, ale inspirowany historiami, które się zdarzały...
Tym razem jednak zupełnie mi to nie przeszkadzało bo nie o to w tej książce chodzi...
Przesłanie książki jest wyjątkowe...

"Zło zostanie powstrzymane tylko wtedy, gdy dobrzy ludzie postanowią położyć mu kres".

"Biały ptak" to powieść o odwadze, dobroci, bliskości i prostej ludzkiej życzliwości, o której nigdy nie należy zapominać...
To książka, która niesie w sobie wartości, którymi każdy człowiek powinien się kierować i jednocześnie pamiętać, że "co się stało, już się nie odstanie, ale można nie dopuścić, żeby się powtórzyło." (Anne Frank)

Ta książka powinna zdecydowanie trafić do kanonu lektur szkolnych!

Jedyną rzeczą, która łączy tę powieść z Cudownym Chłopakiem, jest postać Juliana. Wszystko poza tym to zupełnie inna historia. Piękna, przejmująco smutna historia o dzieciach wciągnietych w wydarzenia II wojny światowej, o wartości współczucia, empatii, codziennych gestów. Jest tu oczywiście odniesienie do idei, którą nam przyniósł Auggie, ale tak naprawdę to chyba tylko trochę próba powiązania tych powieści, by lepiej się sprzedawały. Ale książkę ze wzruszeniem przeczytają i dorośli, i młodzi, i na pewno nie zapomną tej historii.

Piękna przyjaźń w czasie wojny

Piękna przyjaźń w czasie wojny

Historia dzieję się kilka lat po wydarzeniach z książki „Cudowny chłopiec” i ważną postacią w książce jest Julian , który dręczył Auggie’go i przez to został wydalony ze szkoły i teraz uczęszcza do liceum i jak się okazuję ma ciągle wyrzuty sumienia przez to co zrobił w poprzedniej szkolę i na początku książki dzwoni do babci i mówi , że musi przygotować projekt do szkoły o kimś w rodzinie i chciałby zrobić taki projekt o babci i prosi Ją by opowiedziała mu swoją wojenną historię i kobieta się zgadza i przenosimy się w przeszłość , a babcia Juliana(Sara) mieszka z rodzicami we Francji i jest szczęśliwa oraz ma wielu przyjaciół. A także Jej Żydówką , ale nigdy Jej to nie przeszkadzało. Jednak całe Jej życie wali się w gruzy , gdy do Francji wkraczają Niemcy i Sara wbrew sobie zostaję oddzielona od swojej rodziny i pozostawiona sama sobie otrzymuję pomoc od kogoś od kogo takiej pomocy się nie spodziewała , a konkretnie od chłopca z Jej klasy(Julien) , któremu nigdy nie pomogła , gdy był dręczony w szkolę , a Sara nawet się z Niego śmiała. Jednak teraz chłopiec ryzykuję wszystko by Ją ocalić i zabiera Ją do domu , a tam dziewczynka zostaję ukryta przez Juliena i Jego rodziców w stodole i dziewczynka dzięki przyjaźni z Julienem, która stopniowo się między Nimi pojawia znajduję szczęście w tym strasznym czasie , który nadszedł i tak mija czas , a między bohaterami rodzi się nawet pierwsza miłość. Jednak jak to na wojnie nie wszystko dobrze się kończy… Powiem szczerze , że na początku nie byłem zainteresowany tą książką , ale jednak zdecydowałem się Ją zakupić i nie żałuję. Książka jest fantastyczna i podobała mi się nawet trochę bardziej od Cudownego Chłopca. Na plus Sara oraz Julien. Ich relacja była świetna i super się też czytało o zmianie jaka zachodziła w Sarze dzięki chłopakowi i Jego rodzicom. A jeśli chodzi o zakończenie to przyznam , że pojawiły mi się łzy w oczach. Mimo , że w pewnym sensie przewidziałem co się wydarzy to jednak człowiek się łudził , że będzie inaczej. Podobało mi się również , że rodzice Juliena stali się drugą rodziną Sary i nawet po wojnie dziewczyna wciąż tak o nich myślała. I mimo , że wnuka Sary nie było za dużo to również podobało mi się jaka zmiana w nim zachodzi po wysłuchaniu historii babci , a także to , że żałował swoich czynów wobec Auggie’go choć szkoda , że nie było więcej informacji o bohaterach z Cudownego Chłopca. Świetne też było jak Sara zaczęła coś czuć do bohatera i stała się zazdrosna , a konkretnie myślała o tym , że Julien zmężniał i wyprzystojniał i ciekawiło Ją czy dziewczyny ze szkoły też to zauważyły i pewnie tak oraz zaczęły go podrywać i to oczywiście Jej się nie podobało:D Choć trochę żałuję , że po wojnie nie było więcej informacji o przyjaciołach Sary ze szkoły. A konkretnie o dwóch Jej najlepszych przyjaciółkach. Dowiadujemy się tylko co się działo z inną żydowską dziewczyną , która chodziła do klasy z Sarą. A o innych cisza. Na plus również świetna okładka(Filmowa) i ilustrację w książce. No i teraz koniecznie muszę obejrzeć film. Coś czuję , że i tam polecą łzy

Nazwisko autorki kojarzyło mi się dotąd jedynie z tytułem książki ”Cudowny chłopak”, a teraz wiem, że autorka ma i inne wspaniałe książki!

”Biały ptak” o ile się nie mylę, był kiedyś opowieścią graficzną! Nawet nie wiecie jak się ucieszyłam, gdy okazało się że pod filmową okładką kryje się powieść, a nie książka z samymi grafikami. Naprawdę cudownie było móc, przeczytać ją.

Książka porusza temat drugiej wojny światowej, dokładniej określając - okupowaną Francję z punktu widzenia małej dziewczynki, która jest Żydówką. Podobał mi się zabieg, jaki został tutaj ukazany, a mowa o tym spojrzeniu dziecka na wojnę. Mamy tutaj zderzenie dwóch światów, bo mamy dziewczynkę, która ma kochanych rodziców, którzy są wysoko ustawieni oraz przy tym dorasta szczęśliwie. Po czym gdy wojna zaczyna nieś skutki i na terenie jej miasteczka, gdzie wywieszane zostają tabliczki w sklepach, kinach z napisem ”Nie dla żydów” widzimy co dzieje się z dzieciństwem małej dziewczynki. Jak jej życie dotąd kolorowe i beztroskie zamienia się w koszmar, gdzie jest zdana na obcych ludzi.

Mam wrażenie że mimo skierowana książki do młodszych czytelników, to może być i dobrze odebrana przez dorosłych. Jestem osobiście bardzo wrażliwa na krzywdę dzieci w literaturze, przez co i literatura dziecięca o drugiej wojnie światowej jest wstanie mną wstrząsnąć. Mimo, że książka skupia się mocno nie na samej wojnie i jej okrucieństwie, a bardziej o uczuciach jakie panują w młodej narratorki książki, to jej przekaz trafia podwójnie.

Po przeczytaniu tej książki obiecuję, że i was weźmie na przemyślenia. Ta książka tego wymaga!

Sara Blum wiedzie z rodzicami szczęśliwe życie we Francji. Ich świat wali się, gdy do kraju wkraczają Niemcy.

Oddzielona od rodziców dziewczynka otrzymuje pomoc z zupełnie niespodziewanej strony. Od chłopca o imieniu Julien, gotowego zaryzykować wszystko by ją uratować. Choć nigdy nie stanęła w jego obronie, kiedy prześladowano go w szkole.

Ukrywając się w stodole, znajduje ucieczkę w przyjaźni z Julienem oraz w świecie, który wspólnie wymyślają.

————

Chyba brakuje mi słów, żeby napisać recenzję tej książki.

Kojarzycie takie książki, które poruszają Was tak bardzo, że aż zatyka? Ta właśnie taka jest.

To historia o tym co robili Niemcy w trakcie II wojny światowej widziana oczami dziecka. A w zasadzie oczami żydowskiej dziewczynki, która zupełnie nie rozumie tego co się wokół niej dzieje. Nie rozumie nienawiści, która kierowana jest w nią i jej rodzinę – bo przecież nikomu nic złego nie zrobili.

Pewnego dnia, który spędza w szkole dochodzi do najazdu nazistów. Pomimo otrzymania donosu, uczniom o żydowskim pochodzeniu nie udaje się uciec i zostają złapani a następnie wywiezieni w nieznane. Szczęśliwym trafem Sara nie trafia do tego grona. Potajemnie ze szkoły wyprowadza ją kolega ze szkolnej ławki – Julien. Kolega, z którym siedziała w tej samej ławce przez trzy lata i nie zamieniła nawet jednego słowa. .

Aby ratować życie zmuszona jest przebywać w stodole należącej do rodziców Juliena. Otrzymuje od nich wiele dobra i serca. Dostrzega także, jak wartościowym człowiekiem jest sam Julien.

Popłakałam się kilka razy przy tej książce. Jeśli chcielibyście opowiedzieć o tym co się działo z narodowością żydowską dzieciom ta książka jest idealna. W bardzo subtelny sposób ukazuje to co się z nimi działo.

„Widzisz Julianie – mówiłam do niego – dobroć wymaga odwagi. Ale bywają czasy, gdy okazując dobroć, można zapłacić najwyższą cenę: cenę własnej wolności, a nawet życia. W takich czasach dobroć jest cudem. Staje się wszystkim. Światłem w ciemności. Istotą człowieczeństwa. Nadzieją.”

Ukrywając się w stodole,...

Czytacie czasem książki dla młodzieży i dzieci ? Ja mam dwójkę dorastajacych nastolatków, dlatego czasem sięgam po młodzieżówki...ale tym razem ta książka z przesłaniem wpadła mi w ręce przypadkiem.
Powieść nawiazuje początkowo do wcześniejszej książki autorki "Cudowny chłopak" (kto nie czytał, a ma dzieci i młodzież w domu , to polecam).
Julian jest jednym z prześladowców Auggiego przez co zostaje usunięty ze szkoły. Jego babcia dowiedziawszy się o wszystkim opowiada mu historie swojego życia...
Jako Sara Blum wraz z rodzicami zamieszkiwała małe miasteczko na południu Francji. Tuż przed II wojną światową uczęszczała z innymi dziećmi do pobliskiej szkoły , tam zastaje posadzona w jednej ławce z Julienem. Chłopiec po chorobie na polio na zawsze już będzie musiał poruszać się o kulach. Jest samotny , a nawet prześladowany przez swoich rówieśników . Choroba zabiera mu marzenia , gdyż był najlepszym biegaczem w szkole ale Julien wciąż ma serce po właściwej stronie. Gdy wybucha II Wojna Światowa, a na terenie szkoły zjawiają się Niemcy , by zabrać ze szkoły wszystkie Żydowskie dzieci, tylko on znajdzie odwagę, by pomoc Sarze.

Przepiękna opowieść o odwadze , przyjaźni i miłości w najmroczniejszych czasach napisana językiem również dla dzieci i młodzieży z pięknym przesłaniem o którym tak niewielu pamięta :
"Zło zo­sta­nie po­wstrzy­ma­ne tylko wtedy, gdy do­brzy lu­dzie po­sta­no­wią po­ło­żyć mu kres”. Naj­pierw musi być wola. Potem na­stę­pu­je walka.."
Wyjątkowa książka , która porusza temat Holokaustu oczami dziecka i dostępna w treści dla dzieci i młodzieży.
Sama zaopatrzyłam się w anglojęzyczną wersje książki dla moich dzieci i polecam każdemu rodzicowi.
Dodam ze niedawno nakrecono film pod tym samym tytułem z Mirren i Gillian Anderson , mam nadzieję , ze będzie równie dobry .

Julian jest jednym z...

Są autorzy i książki, o których nie da się zapomnieć. Cudowny chłopak i biały ptak to właśnie jedne z tych przykładów. Każda z tych lektur porusza czytnika w dużym stopniu.

Może nie do końca lubuje się w tematyce wojennej, jednak można łatwo stworzyć to w sposób przystępny dla każdego czytelnika, tak samo dla dziecka czy dorosłego. Na początku za pomocą powieści graficznej, a potem za pomocą ekranizacji i pełnowymiarowej powieści.

Bardzo podobał mi się morał tej książki i poruszenie jakie wywiera na czytelniku. Nie da się tutaj nie uronić łezki, ponieważ nie da się też przejść obok tej lektury bez emocji. Piękna, a zarazem trudna jednak najważniejsza cecha tej powieści to, że jest bardzo wartościowa.

Idealna dla młodszych ale także dorosłych czytelników. Porusza ważny temat Holocaustu, nie zapominajmy aby nie powtórzyć historii. To głęboka i niosąca za sobą bardzo wartościowy morał książka. To historia poruszająca, smutna i pozostająca na długo w naszej pamięci. Uważam, że każdy rodzic powinien podsunąć ją swojemu dziecku. 9/10 ⭐️

• Domowa biblioteczka
  • Przeczytane w 2024