Cud chłopak

Wydawnictwo: Albatros
Wonder
młoda_pisarka

Wzruszająca opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. August urodził się ze zniekształconą twarzą. W wieku 10 lat po raz pierwszy idzie do szkoły, gdzie styka się z nietolerancją i ostracyzmem kolegów. Pogoda ducha i wewnętrzna siła sprawiają jednak, że chłopiec pokonuje kolejne trudności i zdobywa uznanie otoczenia.

Zapadająca w pamięć opowieść o dobroci, odwadze i inności
Kirkus Reviews

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1380,2152,cud-chlopak.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1380,2152,cud-chlopak.html

Pirate_Ship | 2018-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

Wspaniała i wyjątkowa lektura, czytając ją będziecie się śmiać oraz ronić łzy, to niezwykła historia, która potrafi mocno chwycić za serce. I nie ważne czy te wydarzenia miały miejsce naprawdę czy jest to fikcja literacka książkę należy przeczytać bo niesie za sobą ogromny ładunek emocji i zmusza do refleksji.

Myślę że każdy wrażliwy człowiek nie umiałby przejść obojętnie wobec naszego tytułowego bohatera. Książka obowiązkowa dla każdego dzieciaka i nastolatka, z pewnością będzie również niezapomnianą lekturą dla osoby dorosłej. Ja przeczytałem ja jednym tchem, znakomicie się bawiąc ale i momentami wzruszając, no cóż …łzy same cisnęły się do oczu i nie należy się ich wstydzić. Książka napisana lekkim piórem z przesłaniem i wskazówkami pokazującymi jak nie należy postępować, by nie ranić innych.

Piotr | 2018-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Jak niewiele wiemy o sobie. Takie podsumowanie jawi mi się na pierwszym planie po tej lekturze. Narratorem jest chłopiec z rzadką chorobą - defektem twarzy. Jest narażony na codzienne ukradkowe spojrzenia, kpiny itd, ale mimo wszystko sam nie traci rezonu. W nowej szkole powoli zdobywa coraz nowych przyjaciół. A nie jest to łatwe zadanie. Do tej pory chroniony pod płaszczykiem kochających rodziców, teraz musi wydorośleć. A to samo w sobie jest wielkim wyzwaniem.

Narratorem jest August i jego siostra. Nie zawsze jest różowo, ale ostatecznie chłopiec wie, że są ludzie, na których może polegać. "Cudowny chłopak" to lektura dla nastolatków, ale nie tylko. My dorośli, uczmy się tolerancji, porzućmy ukrywane i jawne oceny, akceptujmy inności. Ta książka jest niezwykła, ze względu na treść i emocje, jakie z niej się wydobywają.

Historia Augusta uruchomiła we mnie gamę wspomnień z dawnej Szkoły Podstawowej, którą ukończyłem blisko trzydzieści lat temu. Pewne wspomnienia...

ChicaDeAyer | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

Piękna w swej prostocie książka o człowieku i jego potrzebach, które pozostają identyczne bez względu na okoliczności, w jakich przyszło mu żyć. O pragnieniu miłości i akceptacji, którym obce są uwarunkowania biologiczne i społeczne. O wartości przyjaźni i znaczeniu tolerancji, w obliczu których znikają wszelkie bariery spowodowane ułomnościami ciała. I wreszcie o tym, co tak naprawdę świadczy o człowieczeństwie.

Pouczające lektura, której wartość zostanie dostrzeżona i przez młodszych, i przez starszych. Dla tych pierwszych to doskonała nauczycielka empatii, uwrażliwiająca na problemy natury społecznej. Dojrzalsi z pewnością docenią prostolinijną celność przekazu, bowiem o nie trzeba wielkich słów by pisać o rzeczach ogromnej wagi. I choć znajdą się tacy, co będą zarzucać naiwność tej historii, to dla mnie pozostaje ona hołdem złożonym człowiekowi i wyrazem wielkiej wiary w nim pokładanej. Bo „to, co piękne, jest dobre, a co jest dobre, będzie z pewnością piękne”.

MarCyśka | 2017-11-02
Na półkach: Mam! 😍, Przeczytane
Przeczytana: 02 listopada 2017

Książka, od której trudno się oderwać.
Książka, która wzrusza do łez.
Książka, dzięki której zaczynasz doceniać swoje życie i dziękować Bogu za to, jakie szczęście Cię spotkało.
Na świecie jest tyle samo ludzi dobrych co złych i to właśnie my decydujemy, po której jesteśmy stronie. Ja jestem po stronie dobra.. Jestem w drużynie Augusta.

Rewelacyjna opowieść o chłopcu (1 na 4 miliony), który przez swój wygląd zmaga się ze złośliwością i chamstwem od strony rówieśników i starszych. Jednak mimo zła, które go otacza ma wspaniałą rodzinę i spotyka na swojej drodze ludzi dobrych, którzy podają mu pomocną dłoń w najtrudniejszych chwilach.

"Zdarza się czasem, że widzisz człowieka i nie możesz sobie wyobrazić, jak to jest być kimś takim(...). Ale we własnych oczach jestem po prostu sobą. Zwykłym dzieciakiem".

Kiwi_Agnik | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Książka przyjemna, pozytywna i optymistyczna, którą dobrze i szybko się czyta.

Aczkolwiek dla mnie za lekka i za słodka.
Trochę za wiele w niej cliwości i patosu.
Film bardziej mi się podobał.

Podsumowując niezobowiązująca i nieskomplikowana lektura, na poprawę humoru.

| 2018-01-27
Przeczytana: styczeń 2018

Wspaniała i wyjątkowa lektura, czytając ją będziecie się śmiać i ronić łzy, to niezwykła historia. I nie ważne czy te wydarzenia miały miejsce naprawdę czy jest to fikcja literacka książkę należy przeczytać bo niesie za sobą ogromny ładunek emocji i zmusza do refleksji. Myślę że każdy wrażliwy człowiek nie umiałby przejść obojętnie wobec naszego tytułowego bohatera. Książka obowiązkowa dla każdego dzieciaka i nastolatka, z pewnością będzie również niezapomnianą lekturą dla osoby dorosłej. Ja przeczytałem ja jednym tchem, znakomicie się bawiąc ale i momentami wzruszając, no cóż …łzy same cisnęły się do oczu i nie należy się ich wstydzić. Takie powieści mają wielce pozytywny wpływ na ludzi, uczą asertywności, pokory, wrażliwości i potrafią być inspiracją dla innych i dla samego siebie by stać się lepszym człowiekiem.

mclena | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

"Wszyscy powinniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owację na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat.
- Auggie."

"Cud chłopak" przewijał mi sie przez ręce juz kilkakrotnie, ale jakoś nie mogłam się skusić, aby po niego sięgnąć. Popchnęła mnie do tego dopiero zapowiedź ekranizacji, która ma sie ukazać w tym roku i nie chcąc być bombardowana spoilerami, uznałam, że czas ja przeczytać.

Książka ta jest skategoryzowana jako "literarura dziecięca" - i nie wiem skąd się to wzięło, bo w moim mniemaniu jeżeli narratorem, bądź głównym bohaterem jest dziecko, to wcale nie onacza, że z powieści tej przyjemności nie będą czerpać także dorośli. "Cud chłopak" to historia, która powinien przeczytać każdy, a już napewno powinna być uwzględniona jako lektura szkolna, gdyż brak empatii wśród dzisiejszej młodzieży jest bardzo smutnym objawem i czasami warto by było pchnąć ją (młodzież) we właściwym kierunku - klasyka klasyką, ale to współczesny świat bardziej porafi wpłynąć na młodego...

xLadyInBlack | 2018-03-01
Na półkach: R. J. Palacio, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2018

Jak funkcjonować pośród zwykłych ludzi nosząc niezwykłą twarz? Przecież każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy, a prawdziwe piękno człowieka kryje się w jego wnętrzu i tym, co sobą reprezentuje. Okazuje się, że w szkolnej rzeczywistości nie wszystko jest takie proste jak się wydaje. Szansę na to aby poznać gorzką prawdę na ten temat dostał August Pullman - Cudowny chłopak... Auggie to prawie zwyczajny chłopak. Prawie. Bo oprócz inteligencji dostał oraz nadzwyczajnej pogody ducha dostał od losu odmienną twarz. Trafia on w progi publicznej szkoły, w której będzie musiał zmierzyć się z prawdziwym życiem. Czy mu się to uda?

August pomimo mało atrakcyjnego wyglądu jest bardzo czułym i bystrym chłopcem. Towarzyszymy mu podczas jego początków w szkole. Szykanowany oraz wyśmiewany z biegiem czasu staje się podziwiany i bardzo lubiany. Towarzyszymy mu zarówno podczas ciężkich momentów jak również podczas chwil, gdy wszystko układało się po jego myśli. August to chłopiec bardzo...

Nina | 2018-02-10
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 10 lutego 2018

Cudowna książka o cudownym chłopcu. Książka, na którą nigdy nie zwróciłabym uwagi, gdyby nie ekranizacja. Tytuł odstręczył mnie skutecznie i nie miałam ochoty się z nią zaznajomić. Dopóki nie pojawiły się zapowiedzi filmu, potem trailery. To wpłynęło na zmianę opinii. Nie żałuję ani chwili spędzonej na lekturze. Może i było trochę sentymentalnie, może nawet trochę infantylnie, ale do mnie to trafiło, mnie przekonało, powiem więcej - wzruszyło. Nie płaczę przy czytaniu książek, ale przy tej łezka mi się zakręciła. To słodko-gorzka opowieść o nastoletnim Auguście, który miał nieszczęście urodzić się ze zdeformowaną twarzą. Możecie sobie wyobrazić jego walkę o normalne życie. Podziwiałam jego determinację, serce mi się ściskało z żalu, kiedy ponosił porażki i byłam szczęśliwa, kiedy odnosił sukcesy. Tyle emocji w takiej niewielkiej książce.
POLECAM

Łędina | 2018-01-30

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Cudowny chłopak", autorstwa R.J. Palacio, to wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. Szczególnie w wersji do słuchania.

R.J. Palacio - Przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako dyrektor artystyczny i grafik, projektując okładki książek, czekając na odpowiedni moment do stania się pisarką. Kilka lat temu, przypadkowe spotkanie z niezwykłym dzieckiem przed sklepem z lodami, zainspirowało ją do napisania "Cudownego chłopaka". Książka jest jej debiutem. Nie zaprojektowała okładki samodzielnie, ale oczywiście uwielbia tę szatę graficzną. Autorka mieszka z mężem, dwoma synami i psami w Nowym Jorku.

Anna Dereszowska – polska wokalistka i aktorka teatralno-musicalowa, a także filmowa, znana m.in. z roli w serialu telewizyjnym "Złotopolscy". Na stałe związana z teatrem muzycznym Studio Buffo w Warszawie. Jest córką Krzysztofa Dereszowskiego i Dagmary Kufiety. Była związana z aktorem Piotrem Grabowskim. Ma córeczkę o imieniu Lena.

„Nie...