Wezwanie

Seria: W świetle prawa
Wydawnictwo: Albatros
Rummors
Marczewek

Ray Atlee, wykładowca prawa, i jego brat nieudacznik zostają wezwani przez ojca do rodzinnego miasteczka, Clanton. Nieuleczalnie chory emerytowany sędzia chce przedstawić swą ostatnią wolę. Zanim jednak Ray dociera na miejsce, staruszek umiera, pozostawiając po sobie – poza testamentem, który nikogo nie zaskakuje – ukrytą w pudłach fortunę. Nikomu o tym nie mówiąc, zwłaszcza bratu, Ray postanawia odkryć tajemnicę źródła pieniędzy. Kiedy okazuje się, że nie tylko on wie o ich istnieniu, robi się naprawdę gorąco.

źródło opisu: https://literia.pl/wezwanie

źródło okładki: https://literia.pl/wezwanie

mariusz | 2015-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Wezwanie to świetny poradnik jak wydymać brata ze spadku w rodzinie prawników, adwokatów, sędziów. To pierwsza pozycja tego autora którą przeczytałem i mam nadzieją że to nie jest szczyt możliwości Grishama. Książka krótka ale akcja wlecze się strasznie i momentami zaczyna nużyć czytelnika. Wiele czytałem i słyszałem na temat twórczości Johna Grishama i wieżę że kolejne książki tego autora okażą się dużo ciekawsze!

wikin | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Wyobraźmy sobie, że znajdujemy mnóstwo pieniędzy. Ale tak naprawdę dużo. I to tam gdzie ich nie powinno być. Albo znajdujemy przypadkowo gdzieś. I co dalej? Pierwsze, to zabrać, schować i korzystać z życia. Potem budzi się pytanie, że one do kogoś należą. I ten/ci ktoś zechce/ą je odzyskać. Np. mafia. Temat z wielu książek i filmów. Książka, kiedy akcja dzieje się w Mississipi kipi konfederacją z wojny secesyjnej. Generał Nathan Forrest (warto poczytać sobie o nim, na jego cześć imię dostał Forrest Gump), sztandar na pogrzebie Sędziego.
Sympatyczna książka do poczytania. Ciekawe postacie z południa i nie tylko. No i środowisko prawnicze. A także uniwersyteckie. Perełka rozmowa Ray'a i French'a na jachcie!
Strona 211 - "Narkoman przestanie ćpać dopiero wtedy, kiedy sam zechce, nie wcześniej" Tak jak alkoholik i inni uzależnieni.

Scarlettrose | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ray dostaje wezwanie od nielubianego ojca, przyjeżdża a tu zastaje go martwego. Znajduje testament i zaczyna przeprowadzać poszukiwania, niechcący znajduje pieniądze i to spore bo aż 3 miliony. Co robi? Chowa, nie chce ich zgłosić bo: może są brudne (a tym samym nie chce szargać dobrej opinii ojca) oraz nie chce oddać połowy na podatki.
Co więc robi? Postanawia na razie nie mówić bratu o pieniądzach (ćpun i alkoholik) ale najpierw się dowiedzieć skąd one są, jak to się stało, że sędzia który mało zarabiał i rozdawał sporą części pieniędzy ma aż tyle pieniędzy.
Jednak to nie wszystko ktoś wie o pieniądzach i chce go nastraszyć, chce żeby zwrócił pieniądze.
Książka dobrze ukazuje jak człowieka zmieniają pieniądze, krok po kroku popada w paranoje, pokazuje się chciwość i inne negatywne uczucia. Jak się zmienia on i jego myślenie, ciekawy wgląd w psychikę.
Książkę dobrze się czyta, przyjemnie. Ciekawe zakończenie sprawiło, że dałam ocenę wyżej.
Polecam :)

Eli1605 | 2017-01-26
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Świetna fabuła. Zadziwiające zakończenie . Super się czyta.

Ewelina | 2013-11-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 19 listopada 2013

W powieści tej trafiamy w środek sędziowsko-prawniczego świata. Głównym motywem książki są bezsprzecznie pieniądze, które okazują się utrapieniem i przyczyną wielu nieszczęść głównych bohaterów. Motyw ten przewija się w różnych kontekstach, lecz więcej z nich jest wyraźnie negatywna.

Budzą one chciwość, z zapędami nawet do psychozy. Popychają do niecnych uczynków, jak kłamstwa i oszustwa, po próby kradzieży. Stają się najbardziej ważne zwłaszcza w kontekście hipotetycznej ich utraty. Pozwalają snuć wizje innego życia, lecz jest ono budowane na niestabilnym gruncie. Czasem mogą stać się w ostateczności przyczyną utraty życia, lecz wcześniej prowadzą one do utraty kontroli nad życiem i ciągłym poczuciem niepewności (jeśli pochodzą one z „nielegalnego źródła”).

Ciekawe jest tutaj spojrzenie na myślenie człowieka w kontekście zepsucia. Rozumiem przez to poruszane w książce tłumaczenie się z ukrywania pieniędzy, jako próby uchronienia drugiej osoby przed zepsuciem moralnym. Na szali...

Marysieńka | 2011-05-22
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo często w dzisiejszym świecie rodziny zyją z dala od siebie. Dzieci dorastają, podejmują własne działania, wyjeżdżają daleko od domu rodzinnego, rodzice zyją własnym zyciem, kontaktują się ze sobą z racji odległości głównie telefonicznie, rzadko osobiście, chyba, że nastapiło coś ważnego...Bohater tej powieści Grishama został wezwany przez swojego ojca, ale kiedy dojechał...zastał ojca martwego...Okaże się teraz, że każdy ma jakieś swoje tajemnice, również emerytowany sędzia...Czego nie zdążył powiedzieć starszemu z synów i dlaczego tak nagle zmarł, a może to nie była naturalna śmierć...Bardzo ciekawa powieść jak większość książek tego autora. Polecam.

Maromira | 2015-03-08
Przeczytana: 05 marca 2015

Kolejna ciekawa pozycja w dorobku Johna Grishama. Dla odmiany nie ma żadnego adwokata, który z powodu ambicji coraz bardziej wikła się w różne machlojki. Choć schemat bohaterów Grishama pozostaje nadal taki sam.
Powieść czyta się szybko, jednak nie przyciąga uwagi czytelnika (a przynajmniej mojej) na tyle, by dla niej zarwać noc - co czasem mi się przy powieściach Grishama zdarzało. A szkoda.
Miałam nadzieję na coś więcej, biorąc książkę do ręki byłam przekonana, że otrzymam powieść o konflikcie między ojcem a synami, o sile, autorytecie i presji jaką wywiera Sędzia na dzieciach. I wreszcie o trudnych wyborach i tym, czy olbrzymie pieniądze naprawdę są takie ważne - dla bohaterów Grishama zawsze były, zatem liczyłam na coś nowego. Pod tym względem się rozczarowałam. Cóż, tak to bywa, gdy nie czyta się opisów do końca.

Scythe Stoirm | 2015-12-13
Przeczytana: grudzień 2015

Macie rodzeństwo, które Was denerwuje? Ja mam, ale w chwili obecnej nie muszę go widywać (Bogu dzięki). W pewnych rodzinach istnieją podziały na dobre i złe dzieci. Czasem nawet rodzic może być totalnym dupkiem. Wśród prawników często się to zdarza (czekam tylko, aż jakiś prawnik pozwie mnie za to, co tu napisałem). A kto najlepiej zna się na lukach w prawie? Znacie odpowiedź. Ten, kto kreuje prawo, wie, jak wykorzystać jego słabości.

"Wezwanie" to samo sedno związków rodzinnych i prawniczych. Nie tylko w naszym kraju wiele rzeczy przechodzi "z ojca na syna". Tylko że czasem znajdujecie coś, co nie ma nic wspólnego z testamentem. Na przykład kupę forsy, o której nikt nic nie wie. Ups?

Główny bohater musi się z tym zmierzyć. Jeśli chodzi o wielkie pieniądze, gra jest warta świeczki, ale człowiek zaczyna świrować. A jeśli jest na przykład... wykładowcą prawa na uniwerku?

Cóż więc robi?
a) dopisuje papiery do spadku,
b) mówi o tym bratu,
c) postępuje według prawa?

Myślicie,...

wasilewicz | 2014-12-01

Jedna z najlepszych powieści Grishama jakie czytałem, a może tak mi się podobała, bo czytałem ją po mało zajmującym "Czuwaniu" i totalnie zamulającej "Apelacji"? Nie wiem. W każdym razie, tu Grisham mnie kupił. Historia dwóch braci, umierającego, starego apodyktycznego ojca i dużej kasy, niby prosta, a wciąga i każe podążać za opowieścią. Ja osobiście polecam.

Roger | 2018-05-29

Książka o tym, co pieniądze robią z człowiekiem. Trochę o rozczarowaniu. Stary sędzia-Reuben V. Atlee, pochodził z Południa. Jest tam w zmiana, że często zastanawiał się nad tym, co było gdyby Konfederaci wygrali wojnę secesyjną. No i oczywiście wątek główny, ten najważniejszy. Ray za wszelką cenę zapragnął uchronić znalezione pieniądze przed bratem ćpunem, aby ten ich nie wydał na prochy. Całkiem logiczne postępowanie, zrobiłbym podobnie w podobnej sytuacji. I faktycznie, za wszelką cenę chciał je chronić, ale nie wiedział, że Forrest już wie o tych pieniądzach. Ostatecznie pieniądze stały się przyczyną niezgody między braćmi. Jak to się mówi, z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu.