Wezwanie

Summons
978-83-241-3301-7
dona

Inne wydania

Profesor prawa Ray Atlee zostaje wezwany przez umierającego ojca. Legendarny sędzia chce przekazać swoją ostatnią wolę. Ale kiedy Ray przyjeżdża do domu, ojciec już nie żyje. Pozostawił testament, w którym podzielił mizerny majątek pomiędzy dwóch synów. Tylko dlaczego nie wspomniał ani słowem o trzech milionach dolarów w gotówce, które Ray znajduje w jego gabinecie...?

mariusz | 2015-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Wezwanie to świetny poradnik jak wydymać brata ze spadku w rodzinie prawników, adwokatów, sędziów. To pierwsza pozycja tego autora którą przeczytałem i mam nadzieją że to nie jest szczyt możliwości Grishama. Książka krótka ale akcja wlecze się strasznie i momentami zaczyna nużyć czytelnika. Wiele czytałem i słyszałem na temat twórczości Johna Grishama i wieżę że kolejne książki tego autora okażą się dużo ciekawsze!

Scarlettrose | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ray dostaje wezwanie od nielubianego ojca, przyjeżdża a tu zastaje go martwego. Znajduje testament i zaczyna przeprowadzać poszukiwania, niechcący znajduje pieniądze i to spore bo aż 3 miliony. Co robi? Chowa, nie chce ich zgłosić bo: może są brudne (a tym samym nie chce szargać dobrej opinii ojca) oraz nie chce oddać połowy na podatki.
Co więc robi? Postanawia na razie nie mówić bratu o pieniądzach (ćpun i alkoholik) ale najpierw się dowiedzieć skąd one są, jak to się stało, że sędzia który mało zarabiał i rozdawał sporą części pieniędzy ma aż tyle pieniędzy.
Jednak to nie wszystko ktoś wie o pieniądzach i chce go nastraszyć, chce żeby zwrócił pieniądze.
Książka dobrze ukazuje jak człowieka zmieniają pieniądze, krok po kroku popada w paranoje, pokazuje się chciwość i inne negatywne uczucia. Jak się zmienia on i jego myślenie, ciekawy wgląd w psychikę.
Książkę dobrze się czyta, przyjemnie. Ciekawe zakończenie sprawiło, że dałam ocenę wyżej.
Polecam :)

Ewelina | 2013-11-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 19 listopada 2013

W powieści tej trafiamy w środek sędziowsko-prawniczego świata. Głównym motywem książki są bezsprzecznie pieniądze, które okazują się utrapieniem i przyczyną wielu nieszczęść głównych bohaterów. Motyw ten przewija się w różnych kontekstach, lecz więcej z nich jest wyraźnie negatywna.

Budzą one chciwość, z zapędami nawet do psychozy. Popychają do niecnych uczynków, jak kłamstwa i oszustwa, po próby kradzieży. Stają się najbardziej ważne zwłaszcza w kontekście hipotetycznej ich utraty. Pozwalają snuć wizje innego życia, lecz jest ono budowane na niestabilnym gruncie. Czasem mogą stać się w ostateczności przyczyną utraty życia, lecz wcześniej prowadzą one do utraty kontroli nad życiem i ciągłym poczuciem niepewności (jeśli pochodzą one z „nielegalnego źródła”).

Ciekawe jest tutaj spojrzenie na myślenie człowieka w kontekście zepsucia. Rozumiem przez to poruszane w książce tłumaczenie się z ukrywania pieniędzy, jako próby uchronienia drugiej osoby przed zepsuciem moralnym. Na szali...

Maromira | 2015-03-08
Przeczytana: 05 marca 2015

Kolejna ciekawa pozycja w dorobku Johna Grishama. Dla odmiany nie ma żadnego adwokata, który z powodu ambicji coraz bardziej wikła się w różne machlojki. Choć schemat bohaterów Grishama pozostaje nadal taki sam.
Powieść czyta się szybko, jednak nie przyciąga uwagi czytelnika (a przynajmniej mojej) na tyle, by dla niej zarwać noc - co czasem mi się przy powieściach Grishama zdarzało. A szkoda.
Miałam nadzieję na coś więcej, biorąc książkę do ręki byłam przekonana, że otrzymam powieść o konflikcie między ojcem a synami, o sile, autorytecie i presji jaką wywiera Sędzia na dzieciach. I wreszcie o trudnych wyborach i tym, czy olbrzymie pieniądze naprawdę są takie ważne - dla bohaterów Grishama zawsze były, zatem liczyłam na coś nowego. Pod tym względem się rozczarowałam. Cóż, tak to bywa, gdy nie czyta się opisów do końca.

Marysieńka | 2011-05-22
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo często w dzisiejszym świecie rodziny zyją z dala od siebie. Dzieci dorastają, podejmują własne działania, wyjeżdżają daleko od domu rodzinnego, rodzice zyją własnym zyciem, kontaktują się ze sobą z racji odległości głównie telefonicznie, rzadko osobiście, chyba, że nastapiło coś ważnego...Bohater tej powieści Grishama został wezwany przez swojego ojca, ale kiedy dojechał...zastał ojca martwego...Okaże się teraz, że każdy ma jakieś swoje tajemnice, również emerytowany sędzia...Czego nie zdążył powiedzieć starszemu z synów i dlaczego tak nagle zmarł, a może to nie była naturalna śmierć...Bardzo ciekawa powieść jak większość książek tego autora. Polecam.

Like_a_Storm | 2015-12-13
Przeczytana: grudzień 2015

Macie rodzeństwo, które Was denerwuje? Ja mam, ale w chwili obecnej nie muszę go widywać (Bogu dzięki). W pewnych rodzinach istnieją podziały na dobre i złe dzieci. Czasem nawet rodzic może być totalnym dupkiem. Wśród prawników często się to zdarza (czekam tylko, aż jakiś prawnik pozwie mnie za to, co tu napisałem). A kto najlepiej zna się na lukach w prawie? Znacie odpowiedź. Ten, kto kreuje prawo, wie, jak wykorzystać jego słabości.

"Wezwanie" to samo sedno związków rodzinnych i prawniczych. Nie tylko w naszym kraju wiele rzeczy przechodzi "z ojca na syna". Tylko że czasem znajdujecie coś, co nie ma nic wspólnego z testamentem. Na przykład kupę forsy, o której nikt nic nie wie. Ups?

Główny bohater musi się z tym zmierzyć. Jeśli chodzi o wielkie pieniądze, gra jest warta świeczki, ale człowiek zaczyna świrować. A jeśli jest na przykład... wykładowcą prawa na uniwerku?

Cóż więc robi?
a) dopisuje papiery do spadku,
b) mówi o tym bratu,
c) postępuje według prawa?

Myślicie,...

wasilewicz | 2014-12-01

Jedna z najlepszych powieści Grishama jakie czytałem, a może tak mi się podobała, bo czytałem ją po mało zajmującym "Czuwaniu" i totalnie zamulającej "Apelacji"? Nie wiem. W każdym razie, tu Grisham mnie kupił. Historia dwóch braci, umierającego, starego apodyktycznego ojca i dużej kasy, niby prosta, a wciąga i każe podążać za opowieścią. Ja osobiście polecam.

madzia | 2012-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2012

Jedna z najnudniejszych książek jakie kiedykolwiek przeczytałam. Zaczęłam ją czytać więc skończyłam, ale bez przyjemności. Oczekuję, że thriller będzie trzymał w napięciu, spowoduję że po karku przebiegnie dreszcz i będę się bała zgasić światło. "Wezwanie" nie wzbudziło we mnie większych emocji niż czytanie przepisu na szarlotkę. Liczyłam, że będzie to bardzo dobra książka, przeliczyłam się.

Danielsson | 2014-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Pierwsze moje spotkanie z tym niewątpliwie ciekawym gatunkiem. Niestety jego potencjał został zmarnowany przez niewiarygodność postaci, ich bezsensowne decyzje i motywy oraz nierealistyczne myśli i dialogi. No i ta łatwa do przewidzenia końcówka... Szkoda.

Kurebayashi | 2013-09-11
Na półkach: Przeczytane, John Grisham

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Głupie, głupie, głupie, cały ambaras o ukrywaniu pieniędzy przed bratem narkomanem, który jak się okazuje o pieniądzach wiedział i miał pretensje, że nikt mu nie zaufał, jak dla mnie pozbawione sensu...