Wyższa konieczność

Seria: Srebrna Seria
Wydawnictwo: Amber
A Case of Need
operacja, morderstwo, sekrety, szpital

Nieudana operacja czy morderstwo z zimną krwią? Fatalny błąd w sztuce lekarskiej czy świadome złamanie przysięgi Hipokratesa? Doktor John Berry nie może zostawić tych pytań bez odpowiedzi... jeśli nie chce stracić wszystkiego. Samotnie przedziera się przez labirynt utajnionych danych medycznych i sekretów renomowanego szpitala. I dociera do szokującej prawdy...

mariusz | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Bardzo dobry kryminał Crichtona. Szybka akcja, męczące opisy ograniczone do minimum co pozwala szybko połykać kolejne strony. Mimo iż książka napisana 45 lat temu nic nie traci na wartości i problematyce czasów dzisiejszych. Polecam miłośnikom kryminałów. Dla wielbicieli Michaela Crichtona lektura obowiązkowa!

Grażyna | 2015-03-09
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Ella | 2016-07-10

"Elektryzujący thriller medyczny" - napisał o tej książce Stephen King. Po takiej rekomendacji spodziewałam się naprawdę czegoś mocnego. No i w końcu to Crichton - prekursor tego gatunku -jakby nie było książka napisana w 68 roku.
Przeczytałam i bynajmniej nie podzielam opinii Kinga - ani elektryzujący ani nawet nie powiedziałabym, że thriller. Wcale nie ma tu napięcia, wyczekiwania, dreszczu emocji czy elementu zaskoczenia. Główny bohater irytujący, przemądrzały i nie wzbudzający sympatii. W dodatku ta proaborcyjna wymowa książki - niby autor na końcu, w dodatku przedstawia argumenty za i przeciw aborcji ale z treści fabuły jednoznacznie wynika że usprawiedliwia ją i uważa za cenną zdobycz medycyny.
Mam już teraz pewność, że Crichton nie umywa się nawet do Cooka czy Gerritsen.
Naprawdę nic specjalnego.

Piotr_O | 2015-01-19
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Jedna z pierwszych powieści Michaela Crichtona. Dzięki niej można poznać typowe cechy twórczości tego wziętego pisarza. Autor osadza swoją powieść w konkretnym czasie i miejscu, opisuje hipotetyczną sytuację o zabarwieniu kryminalnym i wreszcie wykorzystuje bogactwo nauki. Poznajemy więc patologa Johna Berrego, którego przyjaciel - Arthur Lee - został wmieszany w morderstwo - śmierć spowodowaną nieudanym przeprowadzeniem zabiegu aborcji. Poznajemy świat Bostonu lat 60. XX w. oraz zderzenie starego systemu leczenia z nowszym. Zderzenie starej i nowej moralności. Autor porusza zagadnienie, które w dzisiejszej Polsce rozgrzewa głowy - aborcję. Warto sięgnąć i zobaczyć protesty przeciwników - wypisz wymaluj sytuacje z Polski. Jednocześnie autor stawia zasadniczą kwestię - lojalność wobec przyjaciela i dążenie do prawdy. Pytanie brzmi, czy chcemy znać tę prawdę?

Trzeba jednak pamiętać, że to jedna z pierwszych powieści Crichtona. Nie jest pozbawiona błędów. Mętnie jest przedstawiony...

Henioo | 2013-09-24
Przeczytana: październik 2009

Jedna z pierwszych powieści Crichtona, historia toczy się wokół doktora, patologa Johna Berry, który prowadzi prywatne śledztwo w sprawie śmierci Karen Randall.
Oskarżony o morderstwo jest przyjaciel Berry'ego, Artur Lee, też lekarz, wykonujący nielegalne aborcje. Karen zaś jest córką słynnego lekarza J.D.Randalla.
John, samotnie przedzierając się przez labirytnt tajnych danych medycznych i sekretów renomowanych lekarzy, dociera do szokującej prawdy.
Aborcji Karen dokonał jej wuj, Peter, zresztą nie po raz pierwszy, zaś macocha Karen oskarżyła o to Lee, ponieważ jest kochanką Petera i nie chciala oskarżać swego kochasia.

Dość fajna.

Dreddenoth | 2016-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2016

Doktor John Berry świetna postać dociekliwy, sprytny, trochę przebiegły, bardzo szybko polubiłem tę postać. Fabuła jest ciekawa i ani przez chwile się nie nudziłem, dobre czytadło z ciekawym niemal że happy endem

CamelXP | 2014-08-25

Thriller medyczny poruszający problem nielegalnych aborcji. Mimo, że od wydania upłynęło sporo czasu, tematyka nadal pozostaje aktualna. Warto przeczytać.

martolina | 2015-08-01
Na półkach: Audiobook, Przeczytane
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

temat zawsze aktualny - aborcja, poza tym nic fascynującego

Może nie najlepsza książka w dorobku autora, ale warta przeczytania.

Jola Godzisz | 2016-11-03
Przeczytana: 09 listopada 2016