Wezwanie

Tłumaczenie: Andrzej Leszczyński
Wydawnictwo: Albatros
The Summons

Dwa miliony dolarów to dużo, zwłaszcza dla sędziego, który podobno nie brał łapówek. Ray Atlee, wykładowca prawa, i jego brat nieudacznik zostają wezwani przez ojca do rodzinnego miasteczka, Clanton. Nieuleczalnie chory emerytowany sędzia chce im przedstawić swą ostatnią wolę. Zanim jednak Ray dociera na miejsce, staruszek umiera, pozostawiając po sobie – poza testamentem, który nikogo nie...

Ray Atlee, wykładowca prawa, i jego brat nieudacznik zostają wezwani przez ojca do rodzinnego miasteczka, Clanton. Nieuleczalnie chory emerytowany sędzia chce im przedstawić swą ostatnią wolę. Zanim jednak Ray dociera na miejsce, staruszek umiera, pozostawiając po sobie – poza testamentem, który nikogo nie zaskakuje – ukrytą w pudłach fortunę. Nikomu o tym nie mówiąc, zwłaszcza bratu, Ray postanawia odkryć tajemnicę źródła pieniędzy. Kiedy okazuje się, że nie tylko on wie o ich istnieniu, robi się naprawdę gorąco.

źródło opisu: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/wezwanie/

źródło okładki: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/wezwanie/

całość opinii na https://niegrzecznerecenzje.blogspot.com

Książki Johna Grishama to jedne z najlepszych kryminałów i thrillerów prawniczych jakie czytałam. Uwielbiam je i zaczytuję się w nich, gdy tylko mam okazję. W „Wezwaniu” autor jednak skupia się nie tyle na prawie, co na pieniądzach oraz specyfice ludzkiej natury w związku z tym, co większość z nas pożąda – bogactwa.

Nieuleczalnie chory, emerytowany sędzia wiedzie samotny żywot w ogromnym domu. Dwaj synowie, Ray oraz Forest, od wielu lat nie dogadują się z ojcem, który w dość oschły sposób ich traktował. Pewnego dnia, czując zbliżający się koniec jego podróży po tym ziemskim padole, wzywa swych potomków do miejsca ich dzieciństwa.

„Ray pomyślał, że ojciec zapewne przywita ich w czarnych spodniach i białej koszuli z małymi dziurkami wypalonymi przez żarzący się tytoń z fajki, ale wykrochmalonej, bo zawsze takie nosił. (…) I z pewnością nie będzie czekał na synów na tarasie, lecz zasiądzie przy biurku w gabinecie, pod...

| 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Wyobraźmy sobie, że znajdujemy mnóstwo pieniędzy. Ale tak naprawdę dużo. I to tam gdzie ich nie powinno być. Albo znajdujemy przypadkowo gdzieś. I co dalej? Pierwsze, to zabrać, schować i korzystać z życia. Potem budzi się pytanie, że one do kogoś należą. I ten/ci ktoś zechce/ą je odzyskać. Np. mafia. Temat z wielu książek i filmów. Książka, kiedy akcja dzieje się w Mississipi kipi konfederacją z wojny secesyjnej. Generał Nathan Forrest (warto poczytać sobie o nim, na jego cześć imię dostał Forrest Gump), sztandar na pogrzebie Sędziego.
Sympatyczna książka do poczytania. Ciekawe postacie z południa i nie tylko. No i środowisko prawnicze. A także uniwersyteckie. Perełka rozmowa Ray'a i French'a na jachcie!
Strona 211 - "Narkoman przestanie ćpać dopiero wtedy, kiedy sam zechce, nie wcześniej" Tak jak alkoholik i inni uzależnieni.

mariusz | 2015-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Wezwanie to świetny poradnik jak wydymać brata ze spadku w rodzinie prawników, adwokatów, sędziów. To pierwsza pozycja tego autora którą przeczytałem i mam nadzieją że to nie jest szczyt możliwości Grishama. Książka krótka ale akcja wlecze się strasznie i momentami zaczyna nużyć czytelnika. Wiele czytałem i słyszałem na temat twórczości Johna Grishama i wieżę że kolejne książki tego autora okażą się dużo ciekawsze!

czytanienaplatanie | 2019-04-14
Przeczytana: 08 kwietnia 2019

Ray Atlee, profesor prawa, przybywszy na wezwanie chorego ojca, zastaje go martwego, a przy nim ponad 3 miliony dolarów. Pieniądze powinny wejść do spadku po zmarłym, a do podziału pozostaje brat Raya, niedostosowany do życia narkoman.

Gdy okazuje się, że ktoś również wie o tej fortunie i pragnie mu ją odebrać, Ray przestaje spać spokojnie.

Skąd w domu uczciwego sędziego wzięły się takie pieniądze? Jak daleko posunie się Ray by zachować miliony, do których zdążył się przywiązać? Czy podzieli się z bratem, któremu przysługuje połowa majątku ojca?

Jak to u Grishama, dochodzimy po nitce do kłębka, łącząc poszczególne elementy układanki. I jak to u Grishama, mimo dość leniwie toczącej się akcji, czyta się świetnie.

Izabela Pycio | 2019-04-23
Przeczytana: 20 kwietnia 2019

"Im człowiek więcej planuje, tym więcej rzeczy może pójść nie tak."

Po książki Johna Grishama zawsze chętnie sięgnę, odpowiada mi jego styl pisania, płynny i swobodny, dokładny i precyzyjny, a jednocześnie popartymi intrygującymi pomysłami na fabułę i umiejętnie budowanym napięciem. Co prawda, w tym thrillerze mało było tego ostatniego elementu, autor bardziej skoncentrował się na etycznych i moralnych aspektach, a jednak ciekawie przebijamy się przez strony przygody czytelniczej. W trakcie lektury rodzi się wiele pytań, poruszane zagadnienia skłaniają do zastanowienia, jak sami zachowalibyśmy się w podobnej sytuacji, czy nasze wartości życiowe pozostałyby niezmienne, a może uległyby gruntownemu przeszacowaniu.

Przeciwstawne ścieżki myśli, z jednej strony zawód prawnika kojarzący się z jednoznaczną literą prawa, a zarazem kombinatorstwem i manipulacją, a z drugiej strony zbiorem niezbędnych cech osobowości osób go wykonujących, w tym uczciwością i determinacją w dążeniu do celu....

Scarlettrose | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ray dostaje wezwanie od nielubianego ojca, przyjeżdża a tu zastaje go martwego. Znajduje testament i zaczyna przeprowadzać poszukiwania, niechcący znajduje pieniądze i to spore bo aż 3 miliony. Co robi? Chowa, nie chce ich zgłosić bo: może są brudne (a tym samym nie chce szargać dobrej opinii ojca) oraz nie chce oddać połowy na podatki.
Co więc robi? Postanawia na razie nie mówić bratu o pieniądzach (ćpun i alkoholik) ale najpierw się dowiedzieć skąd one są, jak to się stało, że sędzia który mało zarabiał i rozdawał sporą części pieniędzy ma aż tyle pieniędzy.
Jednak to nie wszystko ktoś wie o pieniądzach i chce go nastraszyć, chce żeby zwrócił pieniądze.
Książka dobrze ukazuje jak człowieka zmieniają pieniądze, krok po kroku popada w paranoje, pokazuje się chciwość i inne negatywne uczucia. Jak się zmienia on i jego myślenie, ciekawy wgląd w psychikę.
Książkę dobrze się czyta, przyjemnie. Ciekawe zakończenie sprawiło, że dałam ocenę wyżej.
Polecam :)

Eli1605 | 2017-01-26
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Świetna fabuła. Zadziwiające zakończenie . Super się czyta.

Ewelina | 2013-11-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 19 listopada 2013

W powieści tej trafiamy w środek sędziowsko-prawniczego świata. Głównym motywem książki są bezsprzecznie pieniądze, które okazują się utrapieniem i przyczyną wielu nieszczęść głównych bohaterów. Motyw ten przewija się w różnych kontekstach, lecz więcej z nich jest wyraźnie negatywna.

Budzą one chciwość, z zapędami nawet do psychozy. Popychają do niecnych uczynków, jak kłamstwa i oszustwa, po próby kradzieży. Stają się najbardziej ważne zwłaszcza w kontekście hipotetycznej ich utraty. Pozwalają snuć wizje innego życia, lecz jest ono budowane na niestabilnym gruncie. Czasem mogą stać się w ostateczności przyczyną utraty życia, lecz wcześniej prowadzą one do utraty kontroli nad życiem i ciągłym poczuciem niepewności (jeśli pochodzą one z „nielegalnego źródła”).

Ciekawe jest tutaj spojrzenie na myślenie człowieka w kontekście zepsucia. Rozumiem przez to poruszane w książce tłumaczenie się z ukrywania pieniędzy, jako próby uchronienia drugiej osoby przed zepsuciem moralnym. Na szali...

Marysieńka | 2011-05-22
Przeczytana: 2010 rok

Bardzo często w dzisiejszym świecie rodziny zyją z dala od siebie. Dzieci dorastają, podejmują własne działania, wyjeżdżają daleko od domu rodzinnego, rodzice zyją własnym zyciem, kontaktują się ze sobą z racji odległości głównie telefonicznie, rzadko osobiście, chyba, że nastapiło coś ważnego...Bohater tej powieści Grishama został wezwany przez swojego ojca, ale kiedy dojechał...zastał ojca martwego...Okaże się teraz, że każdy ma jakieś swoje tajemnice, również emerytowany sędzia...Czego nie zdążył powiedzieć starszemu z synów i dlaczego tak nagle zmarł, a może to nie była naturalna śmierć...Bardzo ciekawa powieść jak większość książek tego autora. Polecam.

Maromira | 2015-03-08
Przeczytana: 05 marca 2015

Kolejna ciekawa pozycja w dorobku Johna Grishama. Dla odmiany nie ma żadnego adwokata, który z powodu ambicji coraz bardziej wikła się w różne machlojki. Choć schemat bohaterów Grishama pozostaje nadal taki sam.
Powieść czyta się szybko, jednak nie przyciąga uwagi czytelnika (a przynajmniej mojej) na tyle, by dla niej zarwać noc - co czasem mi się przy powieściach Grishama zdarzało. A szkoda.
Miałam nadzieję na coś więcej, biorąc książkę do ręki byłam przekonana, że otrzymam powieść o konflikcie między ojcem a synami, o sile, autorytecie i presji jaką wywiera Sędzia na dzieciach. I wreszcie o trudnych wyborach i tym, czy olbrzymie pieniądze naprawdę są takie ważne - dla bohaterów Grishama zawsze były, zatem liczyłam na coś nowego. Pod tym względem się rozczarowałam. Cóż, tak to bywa, gdy nie czyta się opisów do końca.