Gdyby nasze ciało potrafiło mówić

Okładka książki Gdyby nasze ciało potrafiło mówić James Hamblin
Okładka książki Gdyby nasze ciało potrafiło mówić
James Hamblin Wydawnictwo: Marginesy nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
If Our Bodies Could Talk
Marginesy
2018-05-23
2018-05-23
Jacek Konieczny

Baaardzo przegadana, ale dzięki krótkim rozdziałom można przeczytać rzeczy, które nas interesują, a ominąć te mniej ciekawe. No i niespecjalnie przepadam za tego rodzaju humorem, jakoś od razu autor traci w moich oczach.

Tytuł niestety mylący, ponieważ w istocie jest bardziej ekonomiczno-medycznym raportem amerykańskim, niżeli praktycznymi wskazówkami czy chociaż manualem jak wskazuje nazwa.
Parę ciekawostek z niej wyciągnąłem, natomiast co tu dużo pisać - zawiodłem się.

Patrzę na tytuł i spodziewam się czegoś lekkiego, gdzie prostym językiem zrozumiem ciężkie medyczne aspekty. Jednak nie. Autor jest Amerykaninem i pisze po "amerykańsku". Wstawek prywatnych jest cała masa, tak samo jak odniesień, co do kultury kraju za wielkiej kałuży. Pewnie bez tych zapychaczy to książka by liczyła tak 200 stron, a jest ponad 400.

Można się dowiedzieć naprawdę całego spektrum najróżniejszych ciekawych rzeczy. Wszystko opakowane i podane bardzo przystępnie w formie popularnego Q&A.

Ciekawa popularno-naukowa książka, która pozwala dowiedzieć się paru mniej lub bardziej ważnych informacji w szerokiej tematyce medycznej. Czyta się szybko i łatwo, a ilość informacji czy szczegółów nie przytłacza. Czasem brakowało rozwinięcia jakiś kwestii, ale może to celowy zabieg, aby zachęcić czytelnika do samodzielnego zgłębienia tematu.

Spodziewałem się książki o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, a dostałem coś zupełnie innego. Np. o operacjach plastycznych z nazwiskami lekarzy, którzy je wykonują. Historie o tym, że w jednych dzielnicach jest lepsza opieka medyczna w innych gorsza. Wszystko w perspektywie Stanów Zjednoczonych. Na szczęście były lepsze i ciekawsze fragmenty. Pojawiły się ciekawostki o witaminach, chorobach itp. Co nie zmienia, że część była po prostu nudna.

Jestem nieco rozczarowana tą pozycją.
Spodziewałam się lekkiego, zabawnego, utrzymanego w formie gawędy, wprowadzenia do anatomii.
Humoru i polotu autorowi brakuje, niektóre opisy są tak szczegółowe i nudne, że nie pozostaje nic innego jak omijanie ich.

Gdyby nie pyszałkowatość autora, jego ciągłe podkreślanie, że jest LEKARZEM MEDYCYNY, nie naturoterapii, pogarda dla ludzi korzystających także z innych metod niż oficjalna medycyna oraz naturoterapeutów, gdyby nie liczne powtórzenia, na pewno byłoby lepiej.

Nie zgodzę się również z panem Hamblinem, że probiotyki to zwykłe placebo.
Zauważyłam zupełnie inne funkcjonowanie organizmu, odkąd je przyjmuje; poza tym naprawdę wszyscy lekarze, w 100% narzucający branie probiotyów w trakcie i po antybiotykoterapii siedzą w kieszeni firm farmaceutycznych??!

Dowiedziałam się wielu ciekawostek na temat zdrowia, jak np. o metodzie wycięcia połowy mózgu dziecka, w przypadku tajemniczej choroby Rasmussena. Niesamowite, jak plastyczne są organizmy dzieci.

Podsumowując, książka jest warta przejrzenia, ale dzieło wybitne to nie jest.

Jestem nieco rozczarowana tą pozycją.

Zbiór ciekawostek dotyczących ludzkiego ciała.
W formie pytań i udzielanych na nie odpowiedzi autor wyjaśnia podstawowe kwestie związane z funkcjonowaniem naszego organizmu. Często z pozoru "głupie" pytania stają się pretekstem do wyjaśnienia trudnych mechanizmów zachodzących w ciele homo sapiens.
Dużym plusem książki jest fakt, że autor jest lekarzem, więc udziela on wiarygodnych informacji. Jednocześnie informacje zawarte w książce są napisane na tyle prostym językiem, że zrozumiałe będą nawet dla osób zupełnie niezwiązane z medycznym światem.
W mojej ocenie to właśnie takie osoby powinny sięgnąć po tą pozycję. Dla osób, które mają podstawową wiedzę o ludzkim ciele i niestraszne im medyczne słownictwo książka może okazać się niezbyt odkrywcza.
Osobiście najbardziej zainteresowała mnie ostatnia część książki, gdzie autor pochyla się nad kwestia starzenia się organizmu. W tym rozdziale znalazłam kilka wartych uwagi i nieznanych mi wcześniej tematów tj. komórki senescentne czy enzymi nazywane sirtuinami.

Zbiór ciekawostek dotyczących ludzkiego ciała.
Dużym plusem książki jest fakt, że autor jest lekarzem, więc udziela on...

Bardzo fajna ksiazka a wlasciwie zbior odpowiedzi na pytania (niektore bardziej interesujace inne mniej) :) napisana w "amerykanskim" stylu. Polecam

Zapowiadała się naprawdę interesująco i na początku rzeczywiście taka była, ale im dalej, tym bardziej nużąca się stawała.
Książka jest ciekawie skonstruowana - poszczególne podrozdziały to pytania, na które autor odpowiada.
Muszę przyznać, że napisana jest bardzo przystępnie i z humorem. Książkę uatrakcyjniają liczne odniesienia do popkultury oraz podawanie przykładów określonych przypadków medycznych wśród znanych osób. W środku znajdują się również ładne ilustracje i schematy.
Szkoda tylko, że wiele pytań było dla mnie po prostu nieciekawych. Przy niektórych pytaniach autor przez kilka stron rozpisywał się o wszystkim tylko nie o samej odpowiedzi na postawione pytanie.

• Popularnonaukowe
  • Medycyna