Mózg. Podręcznik użytkownika

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Wydawnictwo: Feeria Science
Cervello. Manuale dell'utente: Guida semplificata alla macchina più complessa del mondo
popularnonaukowa
swing_leaf

Czy wiesz, że w swojej głowie masz „urządzenie”, które w każdej sekundzie może wykonywać do 38 milionów operacji i że właśnie dzięki niemu podejmujesz nawet 35 tysięcy decyzji dziennie? Zdajesz sobie sprawę, że i po pięćdziesiątce możesz nauczyć się japońskiego, jeśli tylko przyjdzie ci ochota? Masz świadomość, że kiedy czegoś doświadczasz, tak naprawdę to przewidujesz, bo twój mózg w prognozowaniu zdarzeń jest lepszy niż pogodynka? Te i wiele innych informacji znajdziesz w wyjątkowej książce, która stała się bestsellerem we Włoszech, a prawa do jej zakupu zapewniły sobie liczne kraje na całym świecie. Oto pierwsza przyjazna instrukcja stworzona specjalnie dla użytkownika maszyny zainstalowanej w ludzkiej głowie. Czas więc przejąć stery nad urządzeniem o potężnej mocy, które dotychczas eksploatowałeś na czuja.

Czytając tę pełną informacji, a przy tym niezwykle dowcipną książkę o mózgu, poznasz: specyfikację techniczną systemu i jego sposób działania, a także częste problemy związane z użytkowaniem (synestezja, fałszywe wspomnienia, uzależnienia), wreszcie zyskasz też wiedzę na temat awarii, którym podlega czasem maszyna (autyzm, depresja, schizofrenia, neurodegeneracja). Dowiesz się również, na czym polega różnica między modelami K i M, jakie zasilanie najlepiej stosować i jakie rozszerzenia (neurotechnologie, sztuczna inteligencja) pozostają wciąż do wyboru.

Oto mózgowa wiedza w pigułce – instrukcja opracowana z myślą o tobie na produkt, którego... gwarancja niestety nie obejmuje!

źródło opisu: http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/mozg-podrecznik-uzytkownika

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/mozg-podrecznik-uzytkownika

sarabooklover | 2019-09-06
Przeczytana: sierpień 2019

Kilka miesięcy zwlekałam, zanim zabrałam się za "Mózg. Podręcznik użytkownika". Nie miałam ochoty na czytanie skomplikowanej, naukowej książki. Dlatego, jak już się zabrałam za tę pozycję, niesamowicie pozytywnie mnie zaskoczyła, do tego stopnia, że pochłonęłam ją w 3 dni. Marco Magrini w przystępny i zabawny sposób opisuje funkcjonowanie najbardziej skomplikowanej maszyny świata. Znajdziemy tu trochę informacji o budowie mózgu, o jego ewolucji, a także o błędach produktu. Mózg opisany pod kątem maszyny, komputera, więc mamy tu swoistą instrukcję obsługi, czyli instalację, opis działania, panel sterowania, częste błędy, upgrade i itp. No i oczywiście, bardzo ważne - serwisowanie: ruch, odżywianie, sen i inne. Bardzo fajna pozycja dla każdego, kto chce się trochę zgłębić w skomplikowaną tematykę neurobiologii, bez męczenia się z naukowym żargonem. Polecam!

Dominika Kirszner | 2019-09-02
Przeczytana: 02 września 2019

Bardzo podręcznikowa (o ironio), przez co ciężka w odbiorze. Wartościowe podejście do chorób psychicznych i sztucznej inteligencji.

| 2019-08-19

Świetna książka podsumowująca współczesną wiedzę o mózgu!

Monika Pawelec | 2019-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2019

Świetna książka, bardzo skondensowana a jednak napisana w przystępny, popularnonaukowy sposób. Z niemałą nutą humoru oraz dystansu. A wszystko na temat jednego organu. Świetnie jest badać jeden obiekt z tak wielu różnych stron.

Szczegółowa recenzja pod adresem:https://monikapawelec.blogspot.com/2019/08/mozg-zacznijmy-go-w-koncu-uzywac.html

Justyna Wenecka | 2019-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2019

Takie arcydzieła chcę czytać! Choć nie wiem czy o książkach naukowych można mówić "arcydzieło", to odważę się tak to nazwać :)
Od książki oczekuję, że po jej skończeniu będę:
a) szczęśliwsza
b) weselsza
c) mądrzejsza

Może po tej weselsza nie jestem, ale za to dowiedziałam się tylu rzeczy, a do tego przedstawionych w tak lekki i przyjemny sposób, że życzę sobie więcej!
Wiedza w książce, o ile tylko wprowadzicie porady w życie, z pewnością Was też uszczęśliwi. Praktyczna, poparta badaniami, przejrzysta, napisana w ciekawym koncepcie instrukcji obsługi pozycja. Solidna. Must have. Must read.

Johnny | 2019-06-01

Ten nietypowy podręcznik myślenia o czynności myślenia powinno się czytać będąc u progu swojego rozwoju. Niby wszyscy wiedzą, co jest korzystne, a co szkodzi naszemu mózgowi, a jednak bagatelizujemy rolę podstawowych potrzeb sprawnego działania naszej "maszyny myślącej". Jest to podejście typowo biologiczne, niemniej efekty tej higieny umysłowej (to chyba popularny obecnie termin) są już metabiologiczne. Wiadomo, że warto się wysypiać, jeść zdrowo i uczyć się nowych rzeczy. Co my z tym jednak robimy? Może nasz mózg to drobiazgi, małe posunięcia, które są zaczynem wielkich rzeczy.

Glaucus | 2019-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

Książka ta myślę jest dobrym wstępem w świat neuronauki. Przedstawione są skrótowe informacje dotyczące anatomii mózgu, funkcjonalności poszczególnych obszarów, a także podstawowych mechanizmów, jakich używa mózg, aby sterować ciałami. Słowem jest to faktyczna instrukcja użytkowania - zwięzła i rzeczowa.
Myślę, że zamierzeniem autora w głównej mierze było zachęcenie do zgłębiania tematów, które poruszył w niekiedy dużych skrótach.
Zdecydowanie polecam, zwłaszcza tym, którzy gubią się w gąszczu informacji na temat naszego wewnętrznego komputera.

Walu | 2019-04-08
Przeczytana: 30 marca 2019

Ogólnie bardzo dobra książka. Początkowo trochę ciężka ze względu na teoretyczny wstęp, który czytało się jak podręcznik do biologii. Brak obrazków w momencie opisywanie różnych obszarów mózgu i ich funkcji, znacznie utrudniał przyswajanie i zapamiętywanie informacji o nich. Pozostałą część książki czytało się bardzo przyjemnie gdyż według mnie miała ona zdecydowanie luźniejszy charakter niż początek.

5000lib | 2019-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Mózg zostaje nam dostarczony w wersji perinstalowanej, nie musimy więc dokonywać skomplikowanych podłączeń, czy konfiguracji, żeby zaczął funkcjonować. Niemniej w fazie uruchamiania, która trwa przez pierwsze lata życia, wymaga pewnej opieki serwisowej. Chcąc zapewnić sobie właściwe funkcjonowwanie mózgu, warto od samego początku zadbać o właściwe zasilanie (nazwane powszechnie żywnością) , o obecność koniecznych cykli odpoczynku i porządkowania (sen) oraz sprawność wszelkich urządzeń peryferyjnych (ćwiczenia fizyczne). Przypominamy, że produkt nie jest objęty gwarancją.

[Mózg. Podręcznik użytkownika,Marco Magrini,Feeria Science,tł: Natalia Mętrak-Ruda, Warsawa 2019, s.70].

Galaretka 1350 gramów, ta, mieszcząca się między uszętami. samograj, temat rzeka (i to rwąca, porywająca). Rzekłabym: temat bardzo popularny. Stety, albo i nie. Dlatego czemu się dziwić, że powstają książki jakpowyższa, albo wspomniana już. Mózg rządzi?

Styl, w którym książka jest napisana jest lekki,...

Pawel_S | 2019-03-22
Przeczytana: 22 marca 2019

Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego czy mamy podstawy neurobiologii czy jesteśmy całkowitymi laikami zabawa jest przednia