Kochankowie niedoskonali

Okładka książki Widok Z Wysokiego Zamku Leszek Błaszkiewicz, Krzysztof T. Dąbrowski, Piotr Nikolski, Artur Panek, Marek Sokólski, Bohdan Waszkiewicz
Widok Z Wysoki... Leszek Błaszkiewicz...
Cukierek albo ... Alexandra Claire, S...
Okładka książki BezKres Krzysztof T. Dąbrowski, Karina Frankowska, Krzysztof Graboń, Adam Gabriel Grzelązka, Hanna Kobus, Katarzyna Koziorowska, Agnieszka Kuchnia - Wołosiewicz, Katarzyna Lewandowska, Janina Żaneta Mikulska, Wiesław Janusz Mikulski, Anna Obara-Pawłowska, Krzysztof Rębowski, Iza Smolarek, Zdzisław Szymański, Maksymilian Tchoń, Dariusz Paweł Trybuła, Krzysztof Woźniak, Anna Wrocławska, Tadeusz Zawadowski, praca zbiorowa
BezKres Krzysztof T. Dąbrow...

Wielbicielką antologii nie jestem, ale to było naprawdę dobre. Świetna lektura, bardzo dobry pomysł, bardzo dobry zestaw zarówno autorów jak i ilustratorów.

Obserwując rynek książki i grupy dla czytelników mogę stwierdzić, że romans to odmiana powieści, która dobrze się sprzedaje. Wydaje się ich dużo i są entuzjastycznie przyjmowane, szczególnie przez panie. Zazwyczaj są to cukierkowe historie o poszukiwaniu księcia z bajki. Nie zapominajmy jednak, że miłość ma te inne oblicza. Możemy je zobaczyć w antologii „Kochankowie niedoskonali”. Znajdziecie w niej 16 powiadań, których autorzy rozpuścili witki swojej wyobraźni na niebezpiecznych terenach. Young adult obok horroru i sci-fi w miłosnej antologii? Tak, to możliwe.

Zawartość zbioru
Zbiór został podzielony na cztery części, i w każdej znajdziemy cztery opowiadania oraz komentarz od rysowniczki, która je ilustrowała.

Część pierwsza „Jak kochano dawniej”
„Miłość wcielona” Piotra Ferensa to historia o tym, że miłość jest cierpliwa. Zakochane dusze szukają siebie nawzajem przez wieki, ciągle napotykając przeszkody na drodze do szczęścia.

„Pałac na zapomnianym wzgórzu” Mateusza Stypułkowskiego inspirowany jest pradawnymi wierzeniami. Opowiada o grupce dzieci ocalałych po zarazie. Tworzą one coś w rodzaju zamkniętej społeczności, która stworzyła własne zwyczaje m.in. rytuał inicjacji wejścia w wiek dojrzały.

W „Lalce” Justyny Przystawskiej możemy przeczytać o tym, co czuje… lalka. Narratorką jest piękna porcelanowa zabawka. Czy chce być kupiona przez jakieś dziecko? A może woli pozostać na sklepowej półce?

„Poza światem my” Katarzyny Skrzyńskiej kojarzy mi się z „Lśnieniem” Stephena Kinga. Szkolny stróż pozostaje pilnować gmachu podczas ferii zimowych. Pałac na odludziu, zasypane drogi, odcięta linia telefoniczna – w powietrzu czai się niebezpieczeństwo.

Część druga „Miłość w naszych czasach”
„Piękny i bestia” Michała Grabowskiego to bardzo, krótkie opowiadanie o – nazwijmy to – zakazanej namiętności.

„Dziewczyna na krawędzi” Dominiki Tomczak to historia dziewczyny poszukującej przede wszystkim zrozumienia. Brak miłości ze strony rodziców, ich ciągła krytyka doprowadza do dramatycznego finału.

Bohaterowie opowiadania „Boscy kochankowie” Sylwii Błach to dekadenci. Dokucza im Weltschmerzen, mają poczucie, że ich egzystencja jest beznadziejna i szukają wrażeń, aby ją osłodzić.

„Zabójczy pocałunek” Krzysztofa T. Dąbrowskiego początkowo wydaje się zabawnym opowiadaniem. Jego bohater poznaje dziewczynę na rockotece. Jest zachwycony, kiedy zagaduje go pewna piękność. Nieszczególny z niego przystojniak, ani mistrz podrywu, a kobieta ewidentnie ma na niego ochotę. Zaprasza ją do domu, a kiedy wydarzenia przybierają niebezpieczny obrót z opresji wyciąga go… kot.

Część trzecie „Kochankowie jutra”
„Kochankowie niedoskonali” Eryka Edwardssona porusza temat sztucznej inteligencji i jej wykorzystania w kreowaniu partnera idealnego.

Maciej Szymczak stawia pytanie „Czy na Marsie jest miłość?”. Postara się na nie odpowiedzieć przy pomocy grupy osadników, którzy testują, jak żyje się na czerwonej planecie.

„Uzdrowicielka” Dariusza S. Jasińskiego jest skrzyżowaniem postapo i fantasy. Świat po wojnie. Ludzi dotykają różne mutacje i choroby. Od miasta do miasta wędruje tajemnicza Uzdrowicielka, która wie jak je leczyć.

Opowiadanie „Czysta forma” Agnieszki Nosek ma charakter dreszczowca. Autorka i jeden z jej bohaterów zainspirowali się koncepcją czystej formy Witkacego.

Część czwarta „Rozmiłowani w inności”
Opowieść pt. „Kochankowie w ciemnościach” Brudnopisu możemy określić jako romans paranormalny. Opowiada o namiętnym, ale wyjątkowo niebezpiecznym uczuciu. O wielkiej miłości i chorym przywiązaniu, które nie liczy się z niczym i z nikim – nawet z partnerem.

„Syreny” Tomasza Czarnego to relacja wykorzystanego seksualnie młodego chłopaka. Relacja szczera, szczegółowa, brutalna.

W „Przyjaciółkach” Anny Sobkowiak spróbujemy zastanowić się czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie. Historia oddanych sobie koleżanek, w której jedna darzy drugą wielkim uczuciem, poważniejszym niż przyjaźń.

W opowiadaniu „Trzy mile stąd” Marzeny „Gebene” Woźniak autostopowiczka napotyka motocyklowy gang, Czy dowiozą ją do celu? Ile będzie ją to kosztowało?

***

Szeroka interpretacja tematu
Staję teraz przed niezwykle przyjemnym, ale trudnym zadaniem. Muszę jakoś opisać i podsumować tę antologię. Bardzo trudno mi pogrupować opowiadania, które zawiera, bo jest to 16 kompletnie różnych interpretacji tematu. Co w nich znajdziemy?

Uczucia bardzo głębokie i gorące, ale przesiąknięte zapachem klęski. Tematy tabu. Krwawe dreszczowce. Uczuciową i fizyczną zachłanność prowadzącą niemal do wydrenowania partnera. Istoty o statusie bogów, dzieci nocy – mających władzę i posiadających magiczne moce, skrzywdzonych, których psychika poważnie ucierpiała. Seks – namiętny, a czasem brutalny.

Gdybym posiedziała jeszcze chwilę to pewnie napisałam bym całą stronę skojarzeń. Łatwiej powiedzieć, czego w tym zbiorze nie znajdziecie – pięknych historyjek z happy endem. Autorzy opowiadań różnie podeszli do tematu przewodniego, ale ich prace łączy niepokój.

Trudno też stwierdzić, czy wszystkie opowiadania reprezentują równy poziom. Znajdziemy tu misternie utkane opowieści np. „Miłość wcielona”, w których możemy przepaść na dłużej, kontra króciutkie formy np. „Piękny i bestia”, gdzie po krótkim wstępie autor daje nam w twarz zakończeniem. Ja nie trafiłam na tekst, którego bym nie doczytała. W jednym z nich nie wyczułam zamierzeń pisarza, ale i je z zainteresowaniem wysłuchałam do końca. Mój bilans to 15 interesujących prac do jednej takiej sobie.

Wyróżnienie
Chciałabym wyróżnić opowiadanie tytułowe „Kochankowie niedoskonali” Eryka Edwardssona. Znajdziecie je w trzeciej części, gdzie zgromadzono pomysły, jak będzie się kochać w przyszłości. W wizji pisarza ludzie są rozczarowani nietrwałością miłości i kreują partnerów idealnych. Tym samym zabezpieczają się przed rozstaniem i złamanym sercem. Jedna ciekawa kwestia to problem etyczny w wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Druga, która chyba najbardziej mnie poruszyła, to zmiana sposobu myślenia. Główny bohater powieści to dziwak, który preferuje nieprzewidywalny związek z człowiekiem, nie botem. Jego znajomi, albo się z niego śmieją, albo patrzą zniesmaczeni. Argumenty, które przytaczają w dyskusjach początkowo wydawały mi się absurdalne, a potem pomyślałam sobie: czy tak w przeszłości reagowano, kiedy ktoś powiedział, że chce się ożenić z miłości?

Ilustracje
Nie mogłabym nie wspomnieć, że każde z opowiadań jest ozdobione ilustracją i otrzymało swój symbol, ikonę. Te drugie pomagają przy formalnym podziale tekstu, ale też są tłem pod nim. Na początku wydawało mi się, że będzie mi to przeszkadzało w czytaniu, jednak szybko przekonałam się, że opowiadania są tak dobre, że ozdobniki nie są w stanie odwrócić od nich mojej uwagi. Zamiast tego subtelnie budują klimat.

Podsumowanie
„Kochankowie niedoskonali” to bardzo ciekawa antologia i bardzo miłe zaskoczenie. Twórcy, którzy mieli okazję zaprezentować się w niej, nie boją się oryginalności. Udało im się wyjść poza utarte schematy. Ich prace mnie intrygują, szokują, zachwycają. Pozostaje mi tylko życzyć tej książce sukcesu.

Hej🖤

Wątek romantyczny to coś, co w moim przekonaniu książka musi mieć. Historia bez miłości nie wciąga tak samo! W powieści “Kochankowie niedoskonali” znajdziemy dużo odcieni miłości – agresywnej, pochłaniającej bez pamięci, będącej złudzeniem lub pustym słowem, trudnej i zupełnie niedoskonałej. Każde z opowiadań pochłania w swoje objęcia innym wydźwiękiem tego samego uczucia – nie można oderwać się od czytania.

W antologii znajduje się 16 opowiadań i 4 komentarze od rysowników. Tak! W tej książce znajdują się obrazki – prace niesamowicie utalentowanych artystów, które genialnie oddają klimat i zawartość opowiadań. Dla obejrzenia i posiadania na półce samych tych prac warto zakupić powieść. Naprawdę – są tak ujmujące i ciekawe. Sam sposób wydania “Kochanków Niedoskonałych” zasługuje na duże ukłony – książka jest po prostu śliczna (choć szkoda, że nie w twardej oprawie). Historie podzielono na 4 sekcje i wraz z każdą z nich zmienia się motyw dekorowania stron oraz artysta.

Te 4 tematyczne działy to:

Jak kochano dawniej

Miłość w naszych czasach

Kochankowie jutra

Rozmiłowani w inności

W każdym z segmentów znajdziemy inne opowiadania nawiązujące do danej tematyki. Zadziwiające jest to, z jaką lekkością autorzy snują historie i jak łatwo jest utożsamić się z bohaterami niezależnie od okresu (przeszłości, teraźniejszości, przyszłości),o którym dana opowieść mówi. Świat kreowany przez pisarzy zdawał się wyrywać z kartek – zaprasza czytelnika w swoje przyjemne objęcia. To wcale nie taka łatwa sprawa – w niekiedy jedynie 16 stron autor musi przedstawić bohatera, pozwolić czytelnikowi na rozpoznanie się w sytuacji oraz stworzyć czegoś emocjonującego, co po prostu chce się czytać. To wymagające zadanie – jestem pełna podziwu umiejętności pisarskich osób, które stworzyły tę antologię. Czytając, można poczuć każdą z emocji, którymi dosłownie opływają kartki – ból, cierpienie, strach, niepewność, przerażenie, frustrację, nadzieję, szczęście, miłość i euforię. Wchodząc w świat kreowany przez autora, zapomina się o rzeczywistości – czasami serce pęka nie tylko ze względu na dzieje bohaterów, ale też przez to, iż dane opowiadanie dobiegło już końca.

Jasne, że niektóre tematy nie podeszły mi tak samo jak inne (przykładowo rozmowa bohaterów z bogiem),ale nawet w takich chwilach kontynuowałam czytaniec ponieważ byłam ciekawa, co się z tego wszystkiego wywiąże.

Jak sam tytuł wskazuje, postacie w opowiadaniach są niedoskonałe, a co za tym idzie ich historie trudne – w żadnym razie nie sielankowe. Jako czytelnik przyzwyczajony do HEA (no siemanko, tak to ja, ta osoba, która zawsze czyta zakończenia książek i serii zanim zacznie czytać całość, a jeśli źle się kończy, to raczej nie czytam tych książek w ogóle),doznałam totalnego szoku. Przemoc, krew, choroby psychiczne, bezduszne przeznaczenie, przewrotny los oraz wiele innych czynników, które sprowadzały losy bohaterów do bolesnego końca lub rozstania były wszechobecne. Już po pierwszym z opowiadań miałam świadomość, że nie będzie lekko – “Kochankowie Niedoskonali” to nie jest łatwa lektura. Trzeba przygotować się na tragiczne, lecz przy tym ujmujące, niespodziewanie oryginalne i przejmujące historie, które pochłaniają bez pamięci.

Zdecydowanie pozytywne jest to, iż w zbiorze znajdziemy opowiadania o miłości nie tylko między osobami heteroseksualnymi.

Duża ilość tragicznych zdarzeń sprawiła, iż nie mogłam czytać tej książki, jak to zazwyczaj robię (czyli 250+ stron w jeden dzień),tylko musiałam ją sobie rozłożyć – jedna historia (czyli w porywach do 60 stron, choć zazwyczaj mniej) na jedno posiedzenie i tyle. Z jednej strony to dobre, ponieważ przez długi czas można delektować się antologią. Pokazuje to też, że powieść jest mocna i dosłownie wbija w fotel, co też uznałabym za zaletę. Niepewność towarzyszy podczas czytania – wiemy, że przyjdzie chwila, gdy coś zacznie iść nie tak – lecz jest to pozytywne uczucie. Gdzie autor zaprowadzi nas tym razem? Czy ta historia na pewno się skończy w taki sposób, że będę się później zbierać z podłogi przez następne dwa dni? Jakie wątki zostaną wplecione tym razem? Dlaczego nić miłości zostanie przerwana? Czy zostanie? Czy to w ogóle tak naprawdę była miłość?

Trzeba mieć świadomość, że dla osób, które mocno dotykają smutne historie, lub szybko łapią doła i są przygnębieni, to nie jest najlepiej dopasowana książka. Niektórzy czytelnicy mogliby poczuć się leciutko przygnieceni ilością wrażeń płynących z opowiadań. I znów: z jednej strony ta ilość emocji jest świetna, ale z drugiej trzeba wiedzieć, że nie każdy może przez tą w pewnym sensie agresywność przejść niedotknięty.

Jeśli chodzi o opowiadanie, które przemówiło do mnie najbardziej, to jest nim “Dziewczyna na krawędzi” od Dominiki Tomczak. Nieciekawa relacja z rodzicami, choroba psychiczna, miłość i dziewczyna z trudnym charakterem – prędzej czy później musi dojść do katastrofy.

Historia jest nie mniej ujmująca jak inne w antologii, choć intryguje najmocniej. W opowiadaniu przelewa się niesamowita ilość smutku, której na pierwszy rzut oka nie widać – bohaterka jest silna, do pewnego stopnia wyprana z emocji i obojętna na wiele rzeczy, choć w głębi serca potrzebuje akceptacji. Jej historia jest pogonią za ciepłem – tęsknotą tak silną, że przejmuje cały jej świat. Opowiadanie pokazuje smutny obraz człowieka – ukryte pragnienia, bezsilność i samotność, która potrafi doprowadzić do tragedii.

Bardzo podoba mi się okładka – pasuje do zawartości książki.

Podsumowując: książkę czyta się świetnie ze względu na styl pisania autorów. Historie są mocne – nie głaszczą po ramionach, tylko uderzają prosto w twarz. Są oryginalne – do każdego czytelnika trafią trochę inaczej, na swój sposób, z inną siłą. Każdy czytelnik ma inny bagaż doświadczeń, więc będzie utożsamiał się z bohaterami mniej lub bardziej w zależności od swoich przeżyć. Powieść polecam osobom lubiącym mocne wrażenia i nieidealnych bohaterów. Tym, którzy szukają w książce czegoś więcej, niż zwykłej, uroczej love-story, która wiadomo jak się skończy. W „Kochankach niedoskonałych” nic nie jest proste ani oczywiste – już na pewno nie miłość.

Moja ocena: 9/10

Hej🖤

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

„Świat ma wobec nas swoje własne plany, a los, wcale nie tak ślepy, lubi mieszać w naszych sercach. Nie ma rzeczy, na którą nie porwałby się oszołomiony namiętnością kochanek. Setki z nich dopuszczają się najpodlejszych czynów, byle tylko być bliżej swojego obiektu westchnień”.
Jeżeli spodziewacie się słodkich i romantycznych historii, to nie czytajcie tej książki. "Kochankowie niedoskonali" to jak najbardziej zbiór opowiadań o miłości, ale o miłości mrocznej, nieoczywistej, moralnie wątpliwej. Antologia, która prezentuje nam przekrój gatunków, od fantastyki po erotykę, może wydawać się pomysłem co najmniej dziwnym, jednakże sprawdza się doskonale i zapewnia świetną rozrywkę.

Recenzja „Kochankowie niedoskonali”
Miłość bywa piękna… na ogół… zdarzają się jednak historie które z romantycznością nie mają nic wspólnego, ale nikt im nie zabierze miana opowieści o miłości.
„W pewnym momencie charakter ich aktów miłosnych stał się gwałtowny i agresywny. Zwykłe zbliżenie przestało im wystarczać. Ich miłość nabierała pasji, ale stawała się przy tym coraz bardziej zepsuta.”
„Kochankowie niedoskonali” to zbiór opowiadań wydany w 2020r. Cztery lata wcześniej pomysłodawca antologii Maciej Szymczak wraz z Krzysztofem Płowcem, założycielem wydawnictwa Wieża Czarnoksiężnika, chcieli stworzyć zbiór opowiadań pisarzy pochodzących tylko z Poznania. Niestety ze względu na brak wystarczającej ilości autorów, pierwotny plan uległ zmianie i do współpracy zostali zaproszeni pisarze z całej polski. Wybrani zostali oni przez udział w konkursie literackim. I tak oto powstała antologia „Kochankowie niedoskonali”
W historiach o miłości zawsze można przeczytać o wielkich uczuciach, pełnych romantyzmu, kwiatów, uścisków i uśmiechu. „Kochankowie niedoskonali” to zupełnie coś innego. Nie znajdziecie w nich dużo romantyzmu, za to pełno niedopowiedzeń, zaniku schematów, a nieraz nawet braku moralności, bo jak inaczej nazwać wysłannika Boga zakochanego w jednej z wiernych, która została okrzyknięta Czarownica i jak określić mężczyznę który pokochał bestię, dla innych niegroźna dla niego niebezpieczną i złą? Te historie to inne spojrzenie na miłość i to nie na jej blaski, nie ma w nich romantyzmu, jest za do zezwierzęcenie, demoralizacja i zgorszenie. Opowiadania niespodziewane, tragiczne a nieraz nawet przepełnione goryczą. Ze względu na duża ilość autorów, w zbiorze znajdziemy wiele gatunków literackich, od young adult, przez fantastykę czy si-fi aż do erotyki czy romansu paranormalnego. Wszystkie historie łączą jednak dwie rzeczy: miłość jaką by nie była oraz silne emocje jakie wywołują gdy tylko czytelnik zaczyna czytać.
„Kochankowie niedoskonali” mnie niesamowicie zaskoczyli. Historie były nieraz mroczne, ale myślę że właśnie oto chodziło. Autorzy potrafią wzbudzić niesamowicie skrajne i silne emocje. Nieraz trzymają w napięciu by na koniec sprawić że szczęka opada aż do ziemi. Nie uważam jednak że są to historie dla każdego. Dla niektórych tematyka może być uznana za zbyt kontrowersyjną.

Recenzja „Kochankowie niedoskonali”

Czy miłość niedoskonała istnieje? Jeżeli chcecie się przekonać to sięgnięcie po "Kochankowie niedoskonali" z której przekonacie się, że chociaż na kartach powieści, to istnieje.

Sama okładka jest bardzo interesująca i pobudza wyobraźnię o kochankach, którzy wierzą w miłość, która ma różne odcienie.
Jest ból, żal, złość, radość i nadzieja.
Ile kochanków tyle miłości, niedoskonałej i nieobliczalnej. Pięknej i tragicznej zarazem.

Autorzy napisali świetne opowiadania których znajdziemy trochę obyczajówki, erotyki, fantastyki, romansu paranormalnego i wiele innych. Tak zwany misz masz - niedoskonały.

Sama okładka przyciąga i pobudza wyobraźnię. Myślę, że książka znajdzie wiele czytelników i wielbicieli.
Polecam.

Jest ból, żal, złość, radość i nadzieja.
Ile kochanków tyle miłości,...

Kochanek kochankowi nierówny. Myślałam, że się rozczaruję, niesłusznie – „Kochankowie niedoskonali”

"Nigdy nie wiadomo, kiedy trafi w nas strzała Amora ani z kim zwiąże nas nić przeznaczenia."

Antologia „Kochankowie niedoskonali” powstała dzięki rodzimym autorom. Wydawnictwo kilka lat temu ogłosiło konkurs i rozpoczęło się zbieranie prac nadsyłanych przez wszelakich pisarzy. Tych bardziej doświadczonych, jak również debiutantów. Podeszli oni to tematu bardzo poważnie, gdyż i temat był konrowersyjny – Kochankowie niedoskonali. Ostatecznie do antologii trafiło 16 prac, które zostały podzielone na 4 części: „Jak kochano dawniej”, „Miłość w naszych czasach”, „Kochankowie jutra”, „Rozmiłowani w inności – erotyka i LGBT”. Autorzy oddali w nasze ręce książkę, która przenosi nas w inne epoki, do innych krain i do tego, co może dopiero nadejść. Pokazali różnych kochanków i ich oblicza. Kochanek kochankowi nierówny. Obyczaj, erotyka, young adult, sci-fi, romans paranormalny – szeroko pojęta fantastyka. Wiele gatunków literackich w jednej książki. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Miłość ma wiele obliczy i czytając tę książkę, doskonale się o tym dowiecie. Znajdziecie w niej opowieści nader tak bardzo różne, a jednocześnie takie same, gdyż każda z nich opowiada o miłości. Tyle ile ludzi na świecie tyle można śmiało rzec, jest definicji słowa miłość. Każdy widzi ją inaczej, inaczej odczuwa. Miłości poświęcamy w naszym życiu sporo miejsca, jest natchnieniem dla wielu pisarzy. Miłość to nie tylko kochanie drugiego człowieka, to coś więcej. Kilka opowieści zrobiło na mnie ogromne wrażenie, dosłownie wcisnęły mnie w fotel w trakcie czytania. Do lektury podeszłam na luzie, na zasadzie, co można jeszcze o miłości napisać, tytuł mnie zaintrygował, gdyż co takiego niedoskonałego będą chcieli autorzy opowiadań mi pokazać. Pokazali dużo więcej, niż się spodziewałam. Książka ma prawie 500 stron i chyba tyle samo emocji mną targało w trakcie lektury. Łzy, radość, złość, niedowierzanie… Czy kochanek idealny istnieje? Czy możemy go sobie stworzyć? Autorzy pokazali to na różne sposoby, nie zawsze spotykające się z moją pozytywną oceną. Niektóre z opowieści były dla mnie nowym doświadczeniem, niespotykanym do tej pory w literaturze, którą przeczytałam. Nie bali poruszać się kontrowersyjnych kwestii. Po jej przeczytaniu mogę stwierdzić, że książka jest dla odważnych i otwartych na świat osób. W antologiach lubię to, że co chwila wpadam do innego świata, tak zgoła innego od tego, który pokazał mi autor we wcześniejszym opowiadaniu.

www.zaczytanyksiazkoholik.pl

Chciałoby się od razu zwrócić uwagę na wizualna stronę tej książki, która odbiegała od reszty przeczytanych przeze mnie pozycji, jednak najpierw skupię się na tym co Brudnopis, Sylwia Błach i inni, przedstawili w książce "Kochankowie niedoskonali". Jak już wspomniałam, książka opowiada o miłości. Miłości zakazanej, uznawanej przez społeczeństwo za nie do zaakceptowania, nieodwzajemnionej, brutalnej, ponadczasowej...

Sądziłam, że ta książka nie jest mnie w stanie zaskoczyć... Cóż, jedno z opowiadań pamiętam dokładnie do dziś, zaś ostatnie dwie historie, sprawiły, że zrobiło mi się smutno i przykro. To miała być przyjemna, dosyć gruba lektura, natomiast okazało się, że niejednokrotnie stawałam przed historią niebywale zaskakującą, wciągającą, czasem dramatyczną...
"Rafał poczuł jej miłe ciepło. Niemal zapomniał o dzielących ich różnicach. Byli dla siebie stworzeni, a jednocześnie nie powinni być razem. Nie w taki sposób."

Przez tę pozycję przewinęło się wiele uczuć. Nie tylko miłość jako główny temat każdego z opowiadań, ale także nienawiść, smutek, radość, nadzieja, zwątpienie... "Kochankowie niedoskonali", których autorami są Brudnopis, Sylwia Błach i inni, to pozycja wypchana po brzegi emocjami. Niektóre historie ciągnęły się jak przysłowiowe falki z olejem, inne zaś miały tak spektakularne zakończenie, że sama nie wierzyłam w to, co czytam.

Do książki tej podchodziłam z dystansem. Nie spodziewałam się niczego, co mogłoby mnie zdziwić. Po krótkim opisie wiedziałam mniej więcej czego się spodziewać i właśnie z takim nastawieniem postanowiłam sięgnąć po tę pozycję. Nieodwzajemniona miłość, lub ta, która jest zakazana. Zakładałam, że związki osób homoseksualnych czy spokrewnionych w żadnym razie mnie nie zdziwią, ani nie poszerzą moich horyzontów jeśli chodzi o wiedzę na temat różnych rodzajów miłości.

KONTYNUACJA RECENZJI NA BLOGU:

Miłość temat niewyczerpywalny. Towarzyszy nam od początku istnienia i będzie z nami po wsze czasy. Miłość daje nam życie i nadaje temu życiu sens. O miłości wiele zostało powiedziane, napisane, czy zaśpiewane. O tej szczęśliwej, jednej jedynej, o pierwszej i, o ostatniej. I o tej nieszczęśliwej, nie idealnej też. Właśnie o tym jest antologia pod redakcją Eryka Edwardssona i Macieja Szymczaka Kochankowie niedoskonali.

Do tej antologii podeszłam z dużą rezerwą. Długo się zastanawiałam czy chce ją przeczytać. To szesnaście opowiadań całkowicie różnych pod względem stylu, gatunku i epok. Znajdziemy tu obyczaj, erotykę, young adult, a także szeroko pojętą fantastykę, science fiction i romans paranormalny. Antologia podzielona jest na cztery części: Jak kochano dawniej, Miłość w naszych czasach, Kochankowie jutra, Rozmiłowani w inności - erotyka i LGBT. To najbardziej śmiała wręcz wyuzdana część.

Przyznaje jestem całkowitą antyfanką fantastyki a w szczególności science fiction. Książki o tej tematyce omijam szerokim łukiem. Dlatego ku mojemu zdziwieniu właśnie w części Kochankowie jutra znajduje się moje ulubione a zarazem chyba najlepsze z całego zbioru opowiadanie z morałem Kochankowie niedoskonali Eryka Edwardssona. Reasumując jest to bez wątpienia najbardziej oryginalna, erotyczna, odważna i najlepsza antologia poświęcona tematyce miłości jaką czytałam. Kompletnie mi nieznani autorzy zachwycili stylem, słowem i swoim nie sztampowym podejściem do tematu. Rewelacyjna książka! Polecam! http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2021/01/kochankowie-niedoskonali-pod-redakcja.html

Moja opinia na: https://takieksiazki.blogspot.com/2021/10/kochankowie-niedoskonali-pod-red-eryka.html

• Young adults/New adult/Młodzieżówki
  • Papierowa wersja
  • Wampiry/Czarownice/Kosmici/Fantastyka
  • Okładka mi się podoba
  • Fantasy Horror SF

Dodaj cytat z książki Kochankowie niedoskonali