Oko Horusa

2020-11-16
2020-11-16
9788382190274
Hatszepsut Egipt

Historia dosyć interesująca, jednak styl napisania książki nie do końca przypadł mi do gustu. Przeskakiwanie z rozdziału na rozdział, do innej osoby powodował u mnie chaos. Momentami gubiłam się w wątkach, przez co czytałam książkę na kilka partii, a nie tak jak w przypadku innych podobnych pozycji - z zapartym tchem. Jednak sama historia zdobycia nieśmiertelności bardzo ciekawa.

Protektor mnie urzekł. Uwielbiam sensacje, ale Oko Horusa to majstersztyk. Kocham tego detektywa. Czekam na następne przygody.

Witajcie.

👁️ Przybywam z kolejną recenzją. Dziś będzie historycznie i kryminalnie. Kto zna Jolę Czemiel ten wie, że to równa babeczka, która ma niesłychany talent do zwrócenia uwagi czytelnika na swoje powieści. Po "Tawernie w małym porcie" która mnie wprost oczarowała, zabrałem się po długim czasie za kolejną książkę tejże autorki. Czy OKO HORUSA urzekło mnie tak samo jak "Tawerna... " w której było czuć magię od pierwszej do ostatniej strony?

👁️ Tuż przed lekturą musiałem wygooglować sobie czym jest oko horusa. Nigdy mnie nie interesowały takie rzeczy, ale jestem dociekliwy i musiałem się doszkolić, aby mieć cały obraz sytuacji.

🧠 (Oko Horusa (inne określenia: „Oko Uadżet”, „oko księżycowe”) – w mitologii staroegipskiej symbol odrodzenia i powracania do zdrowia.)

👁️ No dobra. Zaczęło się ciekawie. Ja lubię czytać elementy o odrodzeniu, wskrzeszeniu, zmartwychwstaniu, a nawet reinkarnacji, więc czym prędzej zasiadłem do lektury.

👁️ Po kilku stronach powieści, od razu "wpadłem" bez pamięci w subtelny, piękny styl autorki. Brakowało mi go, a po "Tawernie..." jakoś tak w moim sercu smutno się zrobiło, że ta przygoda już się zakończyła. Cóż... Na dobre rzeczy człowiek musi długo czekać (choć teraz żałuję, że nie wziąłem się za OKO HORUSA od razu). Jolu, wybacz.

👁️ Po pierwsze chciałbym zwrócić uwagę jak pięknie autorka rozpisała dwie płaszczyzny czasowe: Egipt starożytny i teraźniejszy. Jestem pod wrażeniem drobiazgowego researchu, aby jej historyczna wiedza korzystnie wpłynęła na całość powieści i na czytelnika. Tutaj nie ma pitu, pitu, tu mamy doskonale opisany każdy szczegół za co Joli Czemiel należą się wielkie brawa. 👏

👁️ Kolejnym czynnikiem, wabikiem na skołowanego czytelnika jest sam fakt pomysłu na powieść. Bohaterowie, opisy (ach... Te piękne opisy...). Siła tej książki to nieprawdopodobnie realistyczna odsłona życia w starożytności, emocjonalne rozterki bohaterów, ogrom przyswojonej nauki.

👁️ Głównym bohaterem jest Rutherford Benedict. Jak dla mnie utożsamiałem go z Larą Croft (facetowi jakoś tak fajniej myśleć o kobiecej bohaterce, która ma w zanadrzu tyle atutów... 😋). Benedict jest detektywem, który wiedzie spokojne życie w Londynie, ale wszystko zaczyna bardzo szybko przyspieszać odkąd otrzymał przesyłkę od przyjaciela. Nasz bohater rusza do Egiptu, jest na inauguracji świątyni Miliona Lat i wtedy zaczyna się zabawa. Niczym Indiana Jones, Lara Croft bądź Tim Mayer (główny bohater trylogii @Wojciech Kulawski POLECAM) Benedict rusza w niebezpieczną podróż, aby odnaleźć nieuchwytne oka Horusa i zagłębić wiedzę o nieśmiertelności.

👁️ Przygoda przednia, i o tym już wspominałem. Jola Czemiel niebywale pociągająco wiedzie czytelnika przed swoją książkę. Jest jak kierowca busa na safari, a My słuchamy tego co ma do powiedzenia i wybauszamy oczy ze zdumienia, dowiadując się co rusz nowych rzeczy.

👁️ W OKU HORUSA mamy też multum innych, dobrze rozpisanych bohaterów. Spektrum ich zachowań niekiedy mnie powalała. Podziwiam autorkę za to, że udało się jej ogarnąć tyle indywidualności i nie zwariować... Choć kto wie, co to się działo w zaciszu domowym podczas pisania tej książki? 😁

👁️ Wydawnictwo przyłożyło się do oprawienia OKA HORUSA wizualną perełką. Okładeczka jest przepiękna i zachwyca. Czystość jaką emanuje, hipnotyzuje i obiecuje doskonałą jakość w środku.

Pozdrawiam!

Witajcie.

Jest to pełna przygód i zwrotów akcji książka. Bohaterowie są różni. Każdy ma swoje tajemnice. Wraz z bohaterami możemy rozwiązywać zagadki przeszłości.
Po więcej zapraszam na mojego bloga:

Po więcej zapraszam na mojego bloga:

Tajemnice starożytności na użytek współczesnych fantastów - czasem wychodzi to trochę infantylnie. Co wciągnąłem się w konwencje to jakiś nienaturalny zgrzyt - charakteru, zachowania, sytuacji - mnie z niej wybudzał.
Nie nacieszyła mnie ta lektura zbytnio...

Nie nacieszyła mnie ta lektura zbytnio...

Londyn. Detektyw Benedict Rutherford otrzymuje dziwną paczkę. Mimo wszystko wciąż zamierza odwiedzić przyjaciela w Egipcie. Niestety na miejscu Benedict zostaje wmanipulowaną w niebezpieczną grę. Grę w której nieświadomie odgrywa najważniejszy pionek na szachownicy. Tylko czy przeżyje nim bezpiecznie dotrze do króla i królowej?

Opowieść pleciona jest z kilku perspektyw. Poznajemy osoby o różnych zaangażowaniu w sprawę z Okiem Horusa. Modelowe społeczeństwo Egiptu zostało przedstawione w dość prosty, choć niefortunny sposób. Dowiadujemy się jak mroczne życie toczy się na ulicach Kairu. Problem z odnalezieniem Oka Horusa wiedzie nas przez różnorakie miejsca w kraju, gdzie kultura rządzi się własnymi prawami.

Autorka bezwzględnie wprowadza czytelnika w tematy, które w Europie wydają się zbyt nierealne. Problem handlu ludzkim towarem jest powszechny w każdym zakamarku świata.

Życie społeczne to jedno zagadnienie, drugie to sposób przedstawienia głównych bohaterów. Ich różnorodność jest szeroka. Od prostych lokalnych mieszkańców, po wykształcone kobiety. Każdy z nich potrafi na swój sposób zobrazować świat.

Oko Horusa to totalne zaskoczenie! Spodziewałam się bardziej powieści historycznej połączonej ze współczesnymi dywagacjami, niżby dobrej sensacji z wątkiem kryminalno-detektywistycznym w tle. Lubię być tak mocno pozytywnie zaskakiwana. Chętni?

recenzjeladydevi

Opowieść pleciona jest z kilku perspektyw....

2002

Porwała mnie od pierwszego rozdziału.Cały czas akcja,tajemnice,intrygi. Trzyma w napięciu do ostatniej strony,świetna 😊

Czytając recenzję, sugerując się tytułem i okładką sądziłam, że będzie tu więcej... starożytnego Egiptu, bóstw z głowami zwierząt, władczych faraonów.
Tymczasem okazało się, że jest to powieść szpiegowska/kryminalna (?),nie najgorsza swoją drogą. Aczkolwiek nie tego się spodziewałam. Autorka sprytnie przemyca opisy sytuacji polityczno- kulturalnej we współczesnym Egipcie. Ciekawie wpleciona została we współczesną akcję historia z czasów starożytnych.

Nie lubię wystawiać niższych ocen niż 9 jednak czasami mam okazję przeczytać książkę, która niestety nie trafia do końca w moje gusta. Tak było z ta książka. Sama historia ciekawa, tak więc warto ją przeczytać, bo trzyma w napięciu. Jednak ilość postaci jak i zmiany czasów powodowała, że musiałam cofać się i czytać jakiś fragment jeszcze raz aby zrozumieć czytany fragment. Niestety styl pisania nie sprawia przyjemności w czytaniu.

Recenzja powieści „Oko Horusa” Joli Czemiel
Lubisz historię? Ale nie tę przekazywaną w szkole. Chociaż w dzisiejszych czasach może i są nauczyciele z pasją i potrafią przekazywać fakty i wydarzenia, ale opowiadając je jako ciekawostki? Generując tym samym błyski w oczach słuchaczy. Wszak historia dostarcza nam wielu emocji. Lubię czytać powieści historyczne lub oglądać filmy oparte na faktach. A TY?
„Oko Horusa” Joli Czemiel, odczekało czas jakiś na półce z książkami do przeczytania. Dziś już wiem, że powinnam zapoznać się z tą powieścią znacznie szybciej! Dlaczego? Ponieważ sięgnęłam i się zatopiłam. Wpadłam po przysłowiowe uszy w wir zadziwiającej przygody, historii w jaką się ponownie uwikłał Benedict Rutherford ( bohater poprzedniej powieści Joli Czemiel „Protekstor”). A toczące się zdarzenia wynikają z historycznego przesłania. Tak, to historia stała się przyczynkiem do powstanie tej powieści. Pozostawione przez faraona – kobietę, Hatszepsut, dokumenty wyjaśniające… Nieśmiertelność!!
„Oko Horusa , thriller, druga część przypadków Benedicta Rutherforda, najemnika pragnącego spokojnego życia w nowej dla niego roli londyńskiego detektywa, ponownie wciąga akcją i splotem nietuzinkowych wydarzeń. Przyjaciel zaprasza Benedicta do Egiptu na otwarcie Świątyni Miliona Lat. Od tego momentu życie Rutherforda ponownie przyspiesza, wrzucając detektywa w coraz to bardziej zaskakujące koleje losu. Musi wykazać się wieloma sprawnościami, jakich nabył podczas pracy jako najemnik. Błyskotliwość, nieprzeciętna umiejętność wiązania faktów oraz przyjaciele, na których pomoc zwykł liczyć, nie zawodzą.
Odnajdowanie artefaktów starożytnego Egiptu, czasów faraonów, a w szczególności Hatszepsut, nie mogło przynieść nic innego, jak splot zawiłych akcji, zwrotów i zawirowań. Groźba śmierci, niczym miecz Damoklesa, wciąż pojawiała się nad głową Benedicta. Ale nie tylko. Przyjaciele również doznają zadziwiających przewartościowań, ocierają się o śmierć, porwania, uwięzienia, napaści, a to zmusza ich do podejmowania decyzji, o jakie by siebie nie podejrzewali. Wszystko dlatego, że zagrożenie czai się za każdym rogiem. Ile osób z pożądaniem i zaciekłością szuka rozwiązania zagadki nieśmiertelności? Komu ufać? Kogo słuchać? Kto mówi prawdę? Do kogo się zwrócić z prośbą o pomoc? Te, oraz mnóstwo innych pytań pogania czytelnika ku końcowi, oby szybciej się dowiedzieć, oby już, za chwilę… Pisarka doskonale podtrzymuje napięcie i zaciekawienie czytelnika. Manipuluje emocjami niczym wykwintny żongler. Dlatego powieść Joli Czemiel czyta się z zapartym tchem. Krótkie rozdziały przenoszące czytelnika z jednego zakątka Europy czy Egiptu, w inny, pozwalają systematycznie odkrywać oblicza kolejnych bohaterów, a każdy z nich posiada coś tak charakterystycznego, co pozwala czytelnikowi go zapamiętać. W wartkiej akcji moglibyśmy przecież pomieszać, kto jest kim. Nie ma takiej opcji w powieści Joli. Tym bardziej, że bohaterowie kierują się sobie tylko znaną prawdą, a napotykanych ludzi karmią kolejnymi kłamstwami i nieprawdziwymi powodami swoich poczynań. Jednak autorka dba o komfort czytelnika i mimo przewrotności zdarzeń pozwala aby czytelnik od początku sympatyzował Rutherfordowi. Chcemy, aby mu się udało, aby rozwiązał zagadkowe sytuacje, w które go wplątano. Razem z nim pragniemy dowiedzieć się prawdy.
Z wielką gracją autorka wprowadza elementy historyczne. Ujmuje naszą wyobraźnię zaledwie wspomnianą miłością Hatszepsut i Senenmuta ( archoteksta i człowieka o wielu funkcjach). Władczyni, wiedząc, że niebawem odejdzie wymusza na kochanku posłuszeństwo i dbanie o jej interesy po śmierci:
„Patrzył na jej wątłe ciało i nie znajdował wytłumaczenia, skąd tyle ognia wciąż tli się w jej pięknych oczach. Spojrzał w nie i przypomniał sobie , jak bardzo ją kocha. Skinął głową.”
Nigdy nie byłam w Kairze, zatem nie miałam dokładnego wyobrażenia istniejącej tam wrzawy. Jola namacalnie zabiera czytelnika w to miejsce:
„Pokręcił głową… i włączył radio. Nie przepadał za arabską muzyką, ale właśnie zrozumiał, z jakiego powodu wszyscy preferują tak mocno podkręcone odbiorniki. Tylko one mogą zagłuszyć skowyt, pisk, rzężenie i inne piekielne odgłosy kairskich ulic.”
Kair oddycha i tętni w dynamice forte fortissimo!
Prócz codzienności odmiennych miejsc, autorka karmi nas także nowinkami technologicznymi. I tak oto dowiadujemy się o cudownych okularach.
„Nowa zabawka z sieci? – Mehemet niechętnie włożył okularyi zamknął oczy. Odczucia, które nim zawładnęły, nie dały się jakoś realnie określić. Coś w stylu: kiedy wciśniesz mocno palce w oczodoły i natychmiast odpuścisz. Kolorowe kółka tańczą dłuższą chwile przed oczami. Tak się stało i w tym przypadku, tylko że za pomocą tego dziwacznego sprzętu.(…)
-Wiruje mi przed oczyma.
-Zaraz się uspokoi. Teraz wystarczy tylko pomyśleć o stronie www i mrugnąć. Gdy przewijamy, patrzymy w dół. Z powrotem do góry. Chcemy na inną stronę – na boki. Ponowne mrugnięcie, ale dwukrotnie – szukamy nowej informacji.”
Szok! Jak z futurystycznych przygód James Bonda, agenta 007 !! On zwykł używać każdej nowości technologicznej, której nie wprowadzono jeszcze na rynek.
Autorka wplata także zagadnienia handlu narządami:
„-A może damy ci w łeb, opchniemy twój paszport, nereczki i coś jeszcze?- Luigiemu spodobała się wizja szybkiego zarobku na narządach.”
Nie będę opowiadać co po kolei się wydarzyło. To trzeba przeczytać. Tak po prostu. Samodzielnie zanurzyć się w powieść i odpłynąć. Dopowie tylko, że autorka wskazuje na pewne badania naukowców przeprowadzone w National University w Singapurze oraz Yale – NUS College. Czego dotyczą, kto jest z tym związany? Do czego badania prowadzą i komu mają służyć?
Na te i mnóstwo innych pytań znajdziesz odpowiedź Czytaczu w powieści Joli Czemiel „Oko Horusa” , którą gorąco polecam!

Recenzja powieści „Oko Horusa” Joli Czemiel

• Przeczytane 🤓