Baśnie Barda Beedle'a

The Tales of Beedle the Bard
magia, czary, Harry Potter, Hogwart
Paola

Inne wydania

Zbiór pięciu opowieści. Każda z nich ma własny magiczny charakter i wywołuje wzruszenie, śmiech i dreszcz lęku przed śmiercią. Komentarze profesora Albusa Dumbledore'a ucieszą zarówno mugoli, jak i czarodziejów. Profesor zastanawia się w nich nad morałem każdej baśni i ujawnia sporo nowych informacji o życiu w Hogwarcie.

ChicaDeAyer | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Lata lecą, a ja nie umiem rozstać się z uniwersum stworzonym przez JKR. Tym razem sięgnęłam po jeden z trzech dodatków stanowiących uzupełnienie sagi o Małym Czarodzieju. I okazuje się, że moje przewidywania się potwierdziły – „Baśnie Barda Beedle’a” biją na głowę czytane przeze mnie „Fantastyczne zwierzęta”, a i przypuszczam, że książeczka traktująca o Quidditchu pozostanie w jej cieniu.

Autorka czerpie z dziedzictwa Andersena i braci Grimm, starając się przenieść pewne uniwersalizmy na magiczny grunt. Muszę przyznać, że jej się udało – każda z baśni ma jakieś przesłanie, a ich moralny wydźwięk jest dostrzegalny - pewnie także i przez najmłodszych. JKR w każdym z pięciu opowiadań ukryła swoisty miernik ludzkiego zachowania wskazując, do jakich wzorców należy dążyć, a jakie postawy są naganne. Sporym niedosytem jest niewielka objętość baśni – jest to uwydatnione przez fakt, iż komentarze Dumbledore’a są obszerniejsze, aniżeli treść główna. Przypisy – przynajmniej w takiej formie...

mclena | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

"Prawda to cudowna i straszliwa rzecz, więc trzeba się z nia obchodzić ostroznie."

"Baśnie Barda Beedle'a" to trzeci i ostatni dostepny w Polsce dodatek do serii o Harrym Potterze i ten mnie najbardziej interesował. Niestety tutaj spotkało mnie największe rozdzarowanie.
Niewielka objętościowo książka zawiera pięć baśni oraz do każdej z nich komentarz Albusa Dumbledora:

1. Czarodziej i skaczący garnek
2. Fontanna szczęśliwego losu
3. Włochate serce czarodzieja
4. Czara Mara i jej gdaczący pieniek
5. Opowieść o trzech braciach

Tę ostatnią znamy już z siódmego tomu jako historia powstania Insygniów Śmierci, więc nie jest nowością. Pozostałe cztery są bardzo fajne i żałuję, że nie ma ich więcej. Czynnikiem obniżającym moją ocenę były usypiające komentarze Dumbledora, które naprawdę były zbędnym i przeszkadzającym elementem. Większą frajdę miałabym gdyby baśni było więcej, bo na to od początku się nastawiałam. Cóż, nie zawsze można każdego zadowolić.

„Baśnie Barda Beedle'a” są tylko i wyłącznie dla fanów Pottera!
Więc pewnie dlatego ta książka leży teraz koło mnie po niecałej godzinie czytania wspaniałego zbioru baśni z pod pióra JKR.
Tak jakoś czytając to zastanawiałam się co by było gdybym w przyszłości zamiast Kopciuszka czytała dziecku właśnie ten zbiór... przynajmniej tak od czasu do czasu... No ale zobaczę jak w końcu będę mieć te dzieci lub nie będę...

W każdym razie „Baśnie Barda Beedle'a” liczą tylko 109 stron z czego mamy 5 baśni: Czarodziej i skaczący garnek, Fontanna Szczęśliwego Losu, Włochate serce czarodzieja, Czara Mara i jej gdaczący pieniek i Opowieść o trzech braciach, którą każdy czytający „Insygnie Śmierci” powinien znać, gdyż grała ważną rolę w tamtej książce.
No więc dalej: przy każdej baśni znajduje się komentarz lub inaczej „wnikliwa uwaga” Albus Dumbledore, który pozwala nam dowiedzieć się czegoś więcej zarówno o jego jak i szkoły przeszłości. A do baśni jak i komentarzy włącza się również JKR, która...

elenkaa | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Obowiązkowa książka dla każdego Potteromaniaka. Dlaczego dopiero teraz przeczytałam to dzieło? To jest naprawdę bardzo ciekawy, mądry zbiór opowiadań dla dzieci napisany przez Rowling. Te bajki zawierają morał, pouczenie, nie są tylko zwykłymi opowiastkami.
Kwintesencją całej książki jest oczywiście ostatnia baśń "Opowieść o trzech braciach", która znamy z książek o Harry'm Potterze.
I te komentarze Albusa Dumbledore'a do każdej opowieści... Poezja! Choć na chwilę mogłam wrócić do świata Harry'ego Pottera..

Fantazja | 2012-12-10

Nie mogłam tak po prostu jej nie przeczytać. Zawsze uważałam, że serce tak całkowicie można oddać tylko jednej książce. Moje już osiem lat temu oddałam "Harry'emu Potterowi". Dlatego kiedy dowiedziałam się, że Joanne Rowling napisała zbiór baśni, obiecałam sobie, że nie spocznę, dopóki ich nie przeczytam. W książce znajdziemy pięć opowiadań. Każde z nich jest wręcz wspaniałe. Mądre, głębokie, niosące przesłanie. Moje dzieci wychowam na "Baśniach barda Beedle'a".

SeVIIen | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

„Prawda to cudowna i straszliwa rzecz, więc trzeba się z nią obchodzić ostrożnie.”

Pięć baśni: „Czarodziej i skaczący garnek” , „Fontanna szczęśliwego losu”, „Włochate serce czarodzieja”, „Czara Mara i jej gdaczący pieniek”, „Opowieść o trzech braciach” plus komentarze Albusa Dumbledore’a do każdej z nich… Całkiem niezła gratka dla fanów Harry’ego Pottera i świata stworzonego przez J.K. Rowling. Czy jednak tylko dla nich? Niektórym może się tak wydawać. I mogą tłumaczyć, że ten, kto nie miał nigdy do czynienia z tym magicznym światem, może mieć trudności ze zrozumieniem. Ależ skąd! Przecież baśnie pochodzące z różnych zakątków świata można potraktować podobnie. Każde osadzone są w innych realiach kulturowych i nie zawsze wszystko rozumie się tak jak trzeba. Choć w dużej mierze zależy to od czytelnika.

O tej książeczce nie da się powiedzieć za dużo. Jest króciutka, opowieści jest jedynie pięć, każda licząca po kilka stron… Każdy, kto miał okazję poznać losy młodego czarodzieja...

Urmurmina | 2015-03-10

Pięć magicznych bajek dla dzieci z rodzin czarodziei - prezentują, jaki los czeka tych, którzy postępujących źle oraz ukazują, jak nagradzani są dobrzy ludzie.

Wspaniała książka, ukazująca krótkie, lecz pełne mądrości opowiadania, zawierające konkretny morał. Jest to naprawdę świetnie napisany zbiór baśni, który dzięki komentarzom Albusa Dumbledore'a podkreśla jeszcze bardziej ważność takich spraw jak, np. moralność, dobro, uczciwość, skromność, bezinteresowna pomoc, etc. Najbardziej chyba podobała mi się historia pt. "Fontanna Szczęśliwego Losu".
Naprawdę genialny dodatek do cudownego świata magii "Harry'ego Pottera"!

MarCyśka | 2017-04-03
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

"Baśnie Barda Beedle'a" to zbiór 5 opowiadań z baśniowymi ilustracjami, które czyta się na dobranoc małym czarodziejom. Teraz również i mugolaki mogą je przeczytać. Każde z 5 baśni ma w sobie magię i przesłanie, a podsumowane są słowami Albusa Dumbledore'a.
Pierwsza z baśni "Czarodziej i skaczący garnek" pokazuje nam, że nie zawsze doceniamy to, co otrzymujemy.
Druga zaś "Fontanna Szczęśliwego Losu" mówi, że w każdej sytuacji można znaleźć wyjście i żebyśmy nigdy nie tracili nadziei.
"Włochate serce czarodzieja" to najstraszniejsza z baśni, którą rozumiem w taki sposób, że człowiek bez miłości staje się jak zwierzę i traci wszelkie wartości.
4 z kolei "Czara Mara i jej gdaczący pieniek" jest moim zdaniem najbardziej pouczającą baśnią, która pokazuje, że prawda zawsze wyjdzie na jaw.
I ostatnia z baśni, znana już chyba każdemu kto zna serię o Harrym Potterze to "Opowieść o trzech braciach". Uwielbiam tę opowieść i gdy ją czytałam w mojej głowie słyszałam czytającą Hermionę. Bardzo...

Liliowa | 2010-09-14

Jako ogromna entuzjastka serii o Harrym Potterze, uzupełnienie "Baśniami..." było dla mnie wręcz niezbędne. Rowling po raz kolejny wykorzystała swój potencjał i stworzyła zbiór pięciu baśni, które w świecie czarodziejów nie są nikomu obce. Każda z nich opowiada historię, która zawiera wyraźny morał, dający czytelnikowi wiele do myślenia. O tych, którzy sami mieliby problemy z odnalezieniem między wierszami odpowiednich przesłań, autorka również pomyślała, dodając do każdej baśni wyczerpujący komentarz profesora Albusa Dumbledore'a.
Myślę, że jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów Pottera.

Justyna | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Świetny dodatek do serii, obowiązkowy dla fanów Harry'ego Potter'a. :) Bardzo ciekawe baśnie, od dawna chciałam je przeczytać więc bardzo się cieszę, że wydawnictwo Media Rodzina wznowiło wydanie tych dodatków. Książeczka jest pięknie wydana, rysunki są naprawdę piękne, tajemnicze i bardzo umilają czytanie. Każda z baśni mi się podobała, najbardziej czekałam na "Opowieść o trzech braciach", bo oczekiwałam, że będzie bardziej szczegółowa niż w filmie, ale i tak świetnie było ją przeczytać, od razu w głowie słyszałam głos czytającej Hermiony. Niesamowicie spodobała mi się notatka o tłumaczeniu - przełożone z run na język angielski przez Hermionę Granger. :) Ciekawym pomysłem były komentarze Albusa Dumbledore'a, z komentarza do baśni "Opowieść o trzech braciach" mogę się domyślić dlaczego Harry zdecydował się wyrzucić Czarną Różdżkę. Robi się miło, gdy dowiadujemy się, że wpływy z wydania zostaną przekazane organizacji Lumos, która wspiera dzieci i młodzież. Może dołożymy swoją...

Kopia „Baśni Barda Beedle'a” sprzedana za 370 tys. funtów

W domu aukcyjnym Sotheby's sprzedano egzemplarz „Baśni Barda Beedle'a” J.K. Rowling za kwotę prawie 370 tys. funtów. Wcześniejszym właścicielem była pierwszy redaktor Harry'ego Pottera – Barry Cunningham. To wydanie „Baśni” to prawdziwa rzadkość – na świecie jest tylko siedem takich egzemplarzy – własnoręcznie napisanych i ilustrowanych przez autorkę.