Baśnie Barda Beedle'a

The Tales of Beedle the Bard
magia, czary, Harry Potter, Hogwart
Paola

Inne wydania

Zbiór pięciu opowieści. Każda z nich ma własny magiczny charakter i wywołuje wzruszenie, śmiech i dreszcz lęku przed śmiercią. Komentarze profesora Albusa Dumbledore'a ucieszą zarówno mugoli, jak i czarodziejów. Profesor zastanawia się w nich nad morałem każdej baśni i ujawnia sporo nowych informacji o życiu w Hogwarcie.

Opinie czytelników (12059)
ChicaDeAyer | 2016-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2016

Lata lecą, a ja nie umiem rozstać się z uniwersum stworzonym przez JKR. Tym razem sięgnęłam po jeden z trzech dodatków stanowiących uzupełnienie sagi o Małym Czarodzieju. I okazuje się, że moje przewidywania się potwierdziły – „Baśnie Barda Beedle’a” biją na głowę czytane przeze mnie „Fantastyczne zwierzęta”, a i przypuszczam, że książeczka traktująca o Quidditchu pozostanie w jej cieniu.

Autorka czerpie z dziedzictwa Andersena i braci Grimm, starając się przenieść pewne uniwersalizmy na magiczny grunt. Muszę przyznać, że jej się udało – każda z baśni ma jakieś przesłanie, a ich moralny wydźwięk jest dostrzegalny - pewnie także i przez najmłodszych. JKR w każdym z pięciu opowiadań ukryła swoisty miernik ludzkiego zachowania wskazując, do jakich wzorców należy dążyć, a jakie postawy są naganne. Sporym niedosytem jest niewielka objętość baśni – jest to uwydatnione przez fakt, iż komentarze Dumbledore’a są obszerniejsze, aniżeli treść główna. Przypisy – przynajmniej w takiej formie...

mclena | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

"Prawda to cudowna i straszliwa rzecz, więc trzeba się z nia obchodzić ostroznie."

"Baśnie Barda Beedle'a" to trzeci i ostatni dostepny w Polsce dodatek do serii o Harrym Potterze i ten mnie najbardziej interesował. Niestety tutaj spotkało mnie największe rozdzarowanie.
Niewielka objętościowo książka zawiera pięć baśni oraz do każdej z nich komentarz Albusa Dumbledora:

1. Czarodziej i skaczący garnek
2. Fontanna szczęśliwego losu
3. Włochate serce czarodzieja
4. Czara Mara i jej gdaczący pieniek
5. Opowieść o trzech braciach

Tę ostatnią znamy już z siódmego tomu jako historia powstania Insygniów Śmierci, więc nie jest nowością. Pozostałe cztery są bardzo fajne i żałuję, że nie ma ich więcej. Czynnikiem obniżającym moją ocenę były usypiające komentarze Dumbledora, które naprawdę były zbędnym i przeszkadzającym elementem. Większą frajdę miałabym gdyby baśni było więcej, bo na to od początku się nastawiałam. Cóż, nie zawsze można każdego zadowolić.

„Baśnie Barda Beedle'a” są tylko i wyłącznie dla fanów Pottera!
Więc pewnie dlatego ta książka leży teraz koło mnie po niecałej godzinie czytania wspaniałego zbioru baśni z pod pióra JKR.
Tak jakoś czytając to zastanawiałam się co by było gdybym w przyszłości zamiast Kopciuszka czytała dziecku właśnie ten zbiór... przynajmniej tak od czasu do czasu... No ale zobaczę jak w końcu będę mieć te dzieci lub nie będę...

W każdym razie „Baśnie Barda Beedle'a” liczą tylko 109 stron z czego mamy 5 baśni: Czarodziej i skaczący garnek, Fontanna Szczęśliwego Losu, Włochate serce czarodzieja, Czara Mara i jej gdaczący pieniek i Opowieść o trzech braciach, którą każdy czytający „Insygnie Śmierci” powinien znać, gdyż grała ważną rolę w tamtej książce.
No więc dalej: przy każdej baśni znajduje się komentarz lub inaczej „wnikliwa uwaga” Albus Dumbledore, który pozwala nam dowiedzieć się czegoś więcej zarówno o jego jak i szkoły przeszłości. A do baśni jak i komentarzy włącza się również JKR, która...

Fantazja | 2012-12-10

Nie mogłam tak po prostu jej nie przeczytać. Zawsze uważałam, że serce tak całkowicie można oddać tylko jednej książce. Moje już osiem lat temu oddałam "Harry'emu Potterowi". Dlatego kiedy dowiedziałam się, że Joanne Rowling napisała zbiór baśni, obiecałam sobie, że nie spocznę, dopóki ich nie przeczytam. W książce znajdziemy pięć opowiadań. Każde z nich jest wręcz wspaniałe. Mądre, głębokie, niosące przesłanie. Moje dzieci wychowam na "Baśniach barda Beedle'a".

elenkaa | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Obowiązkowa książka dla każdego Potteromaniaka. Dlaczego dopiero teraz przeczytałam to dzieło? To jest naprawdę bardzo ciekawy, mądry zbiór opowiadań dla dzieci napisany przez Rowling. Te bajki zawierają morał, pouczenie, nie są tylko zwykłymi opowiastkami.
Kwintesencją całej książki jest oczywiście ostatnia baśń "Opowieść o trzech braciach", która znamy z książek o Harry'm Potterze.
I te komentarze Albusa Dumbledore'a do każdej opowieści... Poezja! Choć na chwilę mogłam wrócić do świata Harry'ego Pottera..

Urmurmina | 2015-03-10

Pięć magicznych bajek dla dzieci z rodzin czarodziei - prezentują, jaki los czeka tych, którzy postępujących źle oraz ukazują, jak nagradzani są dobrzy ludzie.

Wspaniała książka, ukazująca krótkie, lecz pełne mądrości opowiadania, zawierające konkretny morał. Jest to naprawdę świetnie napisany zbiór baśni, który dzięki komentarzom Albusa Dumbledore'a podkreśla jeszcze bardziej ważność takich spraw jak, np. moralność, dobro, uczciwość, skromność, bezinteresowna pomoc, etc. Najbardziej chyba podobała mi się historia pt. "Fontanna Szczęśliwego Losu".
Naprawdę genialny dodatek do cudownego świata magii "Harry'ego Pottera"!

Liliowa | 2010-09-14

Jako ogromna entuzjastka serii o Harrym Potterze, uzupełnienie "Baśniami..." było dla mnie wręcz niezbędne. Rowling po raz kolejny wykorzystała swój potencjał i stworzyła zbiór pięciu baśni, które w świecie czarodziejów nie są nikomu obce. Każda z nich opowiada historię, która zawiera wyraźny morał, dający czytelnikowi wiele do myślenia. O tych, którzy sami mieliby problemy z odnalezieniem między wierszami odpowiednich przesłań, autorka również pomyślała, dodając do każdej baśni wyczerpujący komentarz profesora Albusa Dumbledore'a.
Myślę, że jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów Pottera.

Degamisz | 2014-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2014

Jak dla mnie rewelacja. Same baśnie nie zrobiły na mnie aż takiego wrażenia jakie spodziewałem się, że zrobią (poza historią o trzech braciach, ale tę wolę w wersji filmowej, czytanej przez Hermionę) ale komentarze samego Albusa Dumbledore'a uważam za genialne. Jak widać nie jestem w stanie przestać zachwycać się "Potterowym" światem

Gabrysia | 2014-01-27

Uwielbiam Harrego Pottera ;D
Dlatego z przyjemnością siegnęłam po tą książkę.

Zbiór naprawdę ciekawych opowiadań.
Przypominam sobie że jedną z nich w 1 części " Insygni Śmierci " opowiadała Hermiona :)

Książkę lub książeczkę czyta się szybko nawet w niecałe 2 godzinki i człowiek nie jest po niej zawiedziony.

Bardzo mi się spodobałą dlatego zachęcam was do jej przeczytania.
Jeśli lubicie , toteż kochacie, Harrego Pottera książeczka ta przypadnie wam do gustu :D

Michalina | 2014-08-17

Pozycja dla każdego fana Harrego Pottera! 5 opowiastek z komentarzami Dumbledore'a uczy małych czarodziejów szlachetności, dzielności, prawdy i dobra. Książkę rozpoczyna wstęp, w którym zawarty jest cytat, skradł on moje serce.

"Prawda to cudowna i straszliwa rzecz, więc trzeba się z nią obchodzić ostrożnie." - Albus Dumbledore

Czyż to nie jest oczywiste? I właśnie tego powinny uczyć wszelkiego rodzaju baśnie i bajki. To nie ma być tylko miła opowiastka, tylko lekcja życia. A tego należy uczyć się od najmłodszych lat.

zobacz kolejne z 12049