Biblioteka dusz

Cykl: Pani Peregrine (tom 3)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Library of Souls
Sophie

Przygoda, która rozpoczęła się w Osobliwym domu pani Peregrine i trwała w Mieście cieni, ma wielki finał w Bibliotece dusz. Szesnastoletni Jacob odkrywa w sobie nową, potężną moc i wyrusza na ratunek osobliwym towarzyszom więzionym w pilnie strzeżonej twierdzy. W wyprawie towarzyszy mu Emma Bloom, dziewczyna, która włada ogniem, oraz Addison MacHenry, pies umiejący odnaleźć trop zaginionych dzieci. Bohaterowie wędrują ze współczesnego Londynu do labiryntu zaułków Diabelskiego Poletka, najbardziej parszywego zakamarka wiktoriańskiej Anglii. W tym miejscu raz na zawsze przesądzi się los osobliwych dzieci całego świata. Podobnie jak poprzednie dwie książki z serii, Biblioteka dusz łączy emocjonującą fantastykę z niepublikowanymi fotografiami sprzed wielu dziesiątków lat, tworząc zupełnie wyjątkową opowieść.

źródło opisu: Media Rodzina, 2016

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Mordowanie, meliny i krwawe sporty*

Ostatnia część trylogii nie powinna rozczarować fanów pani Peregrine i jej podopiecznych. Jednak ostrzegam: razem z Jacobem traficie w sam środek makabry, gdzie jest brudno, mrocznie, śmierdzi a potwory z najgorszych koszmarów czają się w zaułkach i zakamarkach tego dziwnego świata. I zrobią wszystko, żeby pokrzyżować plany Jacoba i jego przyjaciół, którzy ruszają na pomoc ymbrynce i uprowadzonym dzieciom. Akcja nie zwalnia nawet na chwilę, napięcie wychodzi poza zwyczajową skalę, a wkurzony Głucholec czyha na potknięcie bohaterów.

Nieprzewidywalność fabuły to jedna z zalet powieści, a pewne natomiast jest tylko jedno: ten tom kończy cykl we wspaniałym stylu. Jest kontynuacją wątku znanego czytelnikom z Miasta cieni. W ostatnim tomie Ransom Riggs wykreował świat niczym z gry RPG. W tej części wszystko jest bardziej: bardziej przerażająco, więcej walk i niebezpieczeństw, i oczywiście niesamowitych przygód oraz mniej lub bardziej niesamowitych stworów. Autor stworzył równie osobliwych bohaterów, co świat, w którym czas i przestrzeń nie stanowią żadnych ograniczeń a wyobraźnia poraża rozmachem. Postaci, które pojawiają się na drodze wyprawy, są niejednoznaczne i na pewno nie można im zarzucić nijakości. Nigdy nie mamy pewności, czy stoją po stronie praworządności, czy jednak lepiej im nie ufać.

Ransom Riggs z każdym tomem coraz bardziej się rozkręcał, by na koniec dać upust szalejącej wyobraźni. Obrazy i nomen omen krwisty język Riggsa kreują świat, w którym strach się zanurzyć, ale nie sposób się od niego oderwać. Jacob i jego przyjaciele są obdarzeni rozmaitymi darami, które pomagają przetrwać w nieprzyjaznej rzeczywistości. Przez kolejne tomy mogliśmy obserwować ewolucję tego nieco naiwnego i nieporadnego chłopaka w wyrazistego bohatera, obdarzonego darem.

Każda z części trylogii to nie tylko uczta czytelnicza, ale i raj dla oka. Pod względem edytorskim jest starannie i solidnie wydana, nieomal doskonała: twarde okładki, stonowana paleta barwna, kunsztownie zredagowane strony tytułowe są spójne i oddają klimat powieści. Z treścią współgrają stare, osobliwe fotografie, stanowiące ilustracje do tekstu. I choć te najbardziej niesamowite znalazły się w pierwszym tomie (Osobliwy dom pani Peregrine), te również są atrakcyjne. Oryginalne zdjęcia nadają opowieści posmaku autentyzmu, część z nich została jedynie subtelnie zmodyfikowana. I nie sposób odmówić im specyficznego, staroświeckiego i niepokojącego uroku. Dobrze wpisują się w fabułę, warto zatrzymać się nad nimi nieco dłużej i odkryć ciekawe szczegóły.

Riggs umiejętnie włada słowem i niepostrzeżenie wciąga czytelnika w wykreowany przez siebie świat. Barwne perypetie i obrazowy język przenoszą nas do miejsc wywołujących gęsią skórkę, w których lepiej mieć się na baczności. Tak działa magia słowa i umiejętnie skonstruowanej fabuły. Można się poczuć nieomal jak jeden z bohaterów powieści (a który, to już zależy od wyboru czytelnika). Pomysłów autorowi nie zabrakło i pewnie nie raz was podczas lektury czymś zaskoczy. Tym bardziej więc szkoda, że trzeba pożegnać Jacoba i całe to osobliwe towarzystwo.

Magdalena Świtała

*Tytuł recenzji jest cytatem z książki, są to słowa Jacoba.

MarCyśka | 2018-06-22
Na półkach: Mam! 😍, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Jacob, Emma i gadający pies Addison kontynuują misje, której celem jest odbicie pani Peregrine, innych ymbrynek i osobliwców z twierdzy upiorów. Mają utrudnione zadanie, bo pojmano również resztę ich przyjaciół. Wszyscy są w wielkim niebezpieczeństwie, bo upiory pragną wyssać z nich osobliwe zdolności. Najcenniejszy jest dla nich Jake, gdyż ci uważają, że jego osobliwość pomoże im w obrabowaniu Biblioteki Dusz. Jacob i reszta dostają się do Diabelskiego Poletka - pętli, w której kryją się upiory, głucholce i inni dzicy i otumanieni przez narkotyk osobliwcy. Spotkany Sharon przewozi dzieci łodzią do pętli i dzieli się z nimi pożytecznymi (lub trochę mniej) informacjami. Doprowadza ich do Benthama. Ten ma dobre zamiary jednak Jacob i Emma nie do końca mu ufają. Cóż, w końcu jest wygnanym bratem pani Peregrine..

Czy dzieciom uda się odzyskać przyjaciół i pokonać swymi zdolnościami tylu licznych upiorów? Jaką Jacob podejmie decyzję odnośnie swojej przyszłości?

Ostatni tom...

Ostatnia część serii poza mną, trzyma poziom swoich poprzedniczek, czytało się płynnie i było ciekawie, ale czy będę tę serię wspominać z utęsknieniem? Raczej nie.

Jacob, Emma i Addison wyruszają ratować ymbrynki i osobliwców. Spodziewałam się, że w końcu grupa musi zostać rozdzielona, żeby Jacob i Emma mogli pozostać sami, aby mogło się coś między nimi zadziać, żeby zakończenie historii nie było dla nich łatwe. Bałam się tylko, że to będzie powielenie schematu z poprzedniej części, że całą książkę będą wędrować, aż gdzieś na końcu odnajdą cel. Na szczęście tak nie było, wszystko okazało się bardziej złożone i interesujące. Cała intryga wokół dusz i ludzi, którzy chcą je zdobyć była całkiem nieźle pomyślana. Działo się naprawdę dużo i nie sposób było się nudzić. Podobały mi się interakcje Jacoba z głucholcami.

Co więc było nie tak, że nie mogę ocenić książki wyżej? A mianowicie to, że nie zaprzyjaźniłam się z żadnym z bohaterów. A jak nie ma w książce bohatera, nad losami...

annaroza | 2017-05-04
Na półkach: PLC, Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2017

Książka spodobała mi się bardziej niż poprzednia część cyklu, choć nie dorównuje pierwszej. O ile pierwszy tom może podobać się wszystkim, to pozostałe dwa skierowane są raczej do nastolatków. Przynajmniej na mnie zrobiły wrażenie nieco infantylnych i zbyt wydumanych. Zakończenie też niezbyt odpowiadało moim wyobrażeniom. Fotografie również nie bardzo osobliwe, chociaż może to wyszło książce na dobre. Aby pokazać zwykłe stare zdjęcie, trzeba było wymyślić do niego naprawdę osobliwą treść... W sumie całość nie taka zła, ale gdyby udało się utrzymać poziom pierwszego tomu, cykl byłby naprawdę super.

filozof | 2018-10-03

Okładka
mroczna

skąd
biblioteka

fabuła
dalszy ciąg

Moja opinia
Oj,zawiodłem się,i to sporo.
Dla mnie ten tom,jest nudny i ciężki.
Brakuję tego polotu i lekkości co w tomie numer 2.
Nawet mogę napisać,że ta powieść była lekko przygnębiająca.

Anna | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Rewelacyjna, niesamowita i zaskakująca zakończeniem. Ransom Riggs nie zawiódł czytelników i nie obniżył lotów, jak to zdarza się niektórym autorom powieści cyklicznych. Chyba od samego początku miał pomysł i tylko sukcesywnie go realizował.

Oczekiwanie na trzecią część "Osobliwego domu Pani Peregrine" jedynie podsycało moją ciekawość, skłaniało do budowania fantastycznych scenariuszy zakończenia książki i fascynujących przygód Jacoba i osobliwców, ale rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. Wraz z głównym bohaterem i jego wierną przyjaciółką Emmą i mówiącym psem Addisonem, poprzez pętle czasowe, dotarłam w przerażające miejsce - do Diabelskiego Poletka, gdzieś na obrzeżach wiktoriańskiej Anglii, gdzie byli uwięzieni przyjaciele Jacoba, ymbrynki, a przede wszystkim Pani Peregrine. Ze wszystkich stron czyhali wrogowie - głucholce i strażnicy, aby ich zabić lub unieszkodliwić. Jacob posiadając szczególną moc musiał więc zmierzyć się z ogromnym niebezpieczeństwem, ryzykując...

Nina | 2016-10-02
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 02 października 2016

Przygoda z osobliwymi dziećmi dobiegła końca. To była fantastyczna przygoda, w pełnym tego słowa znaczeniu. Jacob i jego przyjaciele w centrum wydarzeń mających na zawsze zmienić osobliwy świat. Dzieje się dużo ale muszę przyznać uczciwie, że dwie pierwsze części bardziej mnie wciągnęły. W przypadku części trzeciej cały czas nasuwało mi się skojarzenie z Harrym Potterem - nie wiem dlaczego. Ciągle myślałam "Jakie to potterowskie". To nie jest zarzut, bo Harriego uwielbiam :) Czy polecam? Jak najbardziej! Cała trylogia jest bardzo dobra, warto przeczytać przed obejrzeniem ekranizacji :)

Wkp | 2016-09-22

BIBLIOTEKA OSOBLIWOŚCI

Wreszcie jest! Wraz ze zbliżającą się premierą filmu Tima Burtona, przenoszącego na kinowe ekrany losy bohaterów pierwszej części „Osobliwego domu…”, na księgarskie półki trafia w końcu ostatni tom serii. Jak zwykle dzieje się dużo, fabuła pędzi na złamanie karku a bohaterowie ani przez chwilę nie mogą poczuć się bezpieczni. Przygotujcie się na szalone pożegnanie z fascynującą trylogią Ransoma Riggsa.

Jeszcze nie tak dawno temu szesnastoletni Jacob Portman był zwyczajnym chłopakiem, który nie wierzył w żadne paranormalne bzdury, a stare zdjęcia, na których uchwycono niezwykłych ludzi w równie niezwykłych okolicznościach traktował jak oszustwa. Teraz jednak znajduje się w samym środku koszmaru, który dzieje się na jawie, stojąc wraz ze swoimi towarzyszami przed Głucholcem, który w każdej chwili może ich zaatakować. Udało mu się go sparaliżować, ale nieświadomie użyty dar nie chce się ponownie uaktywnić. Wszystko idzie nie tak, po ataku na lodową kryjówkę...

Aleksandra | 2017-05-26

Ostatni tom trylogii bardziej mi się podobał niż poprzednia część, jednak nic nie przebije początku, czyli "Osobliwego domu pani Peregrine".

"Biblioteka dusz" jest powieścią bardzo klimatyczną - mrok, groza i obawa o przeżycie bohaterów są obecne niemal na każdej stronie. Akcja płynie wartko do przodu. Interesująca historia tytułowej biblioteki dusz nadaje charakteru tajemniczości, a jej klimatyczny wygląd skojarzył mi się z wnętrzem Domu Czerni i Bieli z serialu "Gra o Tron", gdzie we wnękach zamiast słojów z duszami przechowywane były twarze - maski. Plusem tej części jest również rozwój osobliwych umiejętności Jacoba.

Podsumowując całą trylogię należy napisać, że Ransom Riggs ma ogromny talent do snucia porywających, klimatycznych opowieści. I mimo, że przeznaczone są one dla nastoletnich czytelników to i dorosły może w nich znaleźć coś dla siebie i dobrze się bawić przy lekturze.

Polecam!!

ms_m | 2017-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2017

"Biblioteka Dusz".
Miejsce, które znane jest jedynie z legend.
Miejsce, które uznaje się za nieistniejące w rzeczywistym świecie.
Na pewno?

"Biblioteka dusz" to ostatnia część trylogii o Jacobie Portmanie i osobliwych dzieciach, którzy starają się zrobić wszystko co w ich mocy aby uratować swoją ukochaną opiekunkę i uratować świat osobliwców przed niezrównoważonym Caulem.
Czytelnik dostaje od Ransoma Riggsa ogromną dawkę emocji, tajemnic, niebezpiecznych przygód. Nie ma mowy, żeby ktokolwiek narzekał na brak akcji, przewidywalność czy nudę podczas czytania tej pozycji. Dodatkowo zakończenie jest idealne i doskonale zamyka całą trylogię kończąc naszą przygodę z osobliwym światem.
Długo zajęło mi przeczytanie tej pozycji, ale całą winę zwalam na sesję i natłok nauki w ostatnich tygodniach, który nie pozwolił mi przysiąść i zabrać się za coś przyjemniejszego. Tylko to było powodem mojej opieszałości, ponieważ gdy już usiadłam i wczytałam się w treść lektury, to ciężko było mi się od...

Kilka słów podsumowania o całej trylogii:
Jest to bardzo przyjemna, młodzieżowa lektura, po którą powinno się sięgać przed przeczytaniem Harrego Pottera. Dlaczego? Ponieważ czytając w odwrotnej kolejności będą nam się nasuwały skojarzenia z młodym czarodziejem. Jest ich niewiele, ale kultowy HP przyćmiewa wszystko.
Seria o Osobliwym Domu Pani Peregrine w wersji z fotografiami dodatkowo pomaga nam sie wczuć w atmosferę panującą w książce!
Gorąco ją polecam! Dorosłym fanom fantastyki również, ponieważ trylogia zapewni nam kilka godzin czystego relaksu i, wbrew powszechnej opinii, niewiele posiada w sobie elementów horroru.