Carry on
9788327620620
HarperCollins

Ulubiony książkowy bohater znanej z „Fangirl” Cathy powraca z własną historią. Simon Snow rozpoczyna właśnie ostatni rok nauki w Szkole Czarodziejów w Watford. Nie żeby przez ostatnie kilka lat jakoś bardzo się podszkolił – wciąż słabo radzi sobie z różdżką, w dodatku nieustannie coś podpala albo sam wybucha. Na domiar złego porzuca go dziewczyna, a jego mentor nie daje znaku życia. Simon...

Ulubiony książkowy bohater znanej z „Fangirl” Cathy powraca z własną historią.

Simon Snow rozpoczyna właśnie ostatni rok nauki w Szkole Czarodziejów w Watford. Nie żeby przez ostatnie kilka lat jakoś bardzo się podszkolił – wciąż słabo radzi sobie z różdżką, w dodatku nieustannie coś podpala albo sam wybucha. Na domiar złego porzuca go dziewczyna, a jego mentor nie daje znaku życia. Simon zupełnie nie wie, dlaczego akurat on uznawany jest za najpotężniejszego czarodzieja, skoro każde z jego życiowych przedsięwzięć to porażka.
Ale gdy w Świecie Magów zaczyna wrzeć, Simon musi sprostać wyzwaniu i zapanować nad sytuacją. Nie pomaga przeczucie, że Baz, jego współlokator, a zarazem największy wróg, prawdopodobnie knuje coś za jego plecami.

„Nie poddawaj się” to powieść o magii, duchach, miłości i tajemnicy. Jest w niej tyle pocałunków i sekretów, ile można się spodziewać w książce Rainbow Rowell, autorki „Fangirl”, ale pojawia się tu znacznie więcej wampirów i innych potworów.

źródło opisu: http://www.harpercollins.pl/ksiazka,3189,nie-poddawaj-sie.html

źródło okładki: http://www.harpercollins.pl/ksiazka,3189,nie-poddawaj-sie.html

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 488

Rainbow Rowell i powieść fantastyczna

Rainbow Rowell to pisarka, której twórczość spotyka się ze sprzecznymi opiniami wśród czytelników. Jedni ją uwielbiają, inni wręcz przeciwnie, jednak jakie by te opinie nie były, to na pewno przynoszą jej dużą popularność i tym samym zachęcają coraz więcej osób do sięgnięcia po jej książki. Ja sama byłam bardzo ciekawa, jak ta autorka pisze i całkiem niedawno miałam okazję się o tym przekonać na podstawie jej najnowszej książki wydanej w Polsce, a mianowicie „Nie poddawaj się”.

Głównym bohaterem powieści jest Simon Snow - czarodziej, adept Szkoły Czarodziejów w Watford, który w momencie rozpoczęcia akcji przygotowuje się do ostatniego roku nauki. Ma osiemnaście lat, jest sierotą, a wakacje spędza co roku w innym domu dziecka. Jest znany przez niemal cały czarodziejski świat, bo według przepowiedni jest Wybrańcem, który ma pokonać złego Szarobura. Mimo, że z zaklęciami nie radzi sobie najlepiej, to jego moc jest faktycznie bardzo wielka. W Watford czuje się jak w domu - tam ma przyjaciółkę, dziewczynę i Maga, którego traktuje jak ojca. Ten ostatni rok nauki nie jest jednak dla niego sielankowy - jego współlokator Baz nie pojawia się przez długi czas w szkole, w jego związku z Agathą nie układa się najlepiej, a Mag sugeruje mu odejście ze szkoły dla jego bezpieczeństwa. W powietrzu czuć nadchodzące niebezpieczeństwo, a drobne ataki goblinów i zniknięcie Baza to tylko zapowiedź tego, co ma się wydarzyć.

Już na pierwszy rzut oka widać, jak bardzo fabuła zainspirowana jest serią...

Już na pierwszy rzut oka widać, jak bardzo fabuła zainspirowana jest serią o Harrym Potterze. Mamy młodego czarodzieja, który jest sierotą, Szarobura, który pod wieloma względami przypomina Voldemorta, Baza, który jest jak lustrzane odbicie Draco Malfoya, Penelope, będącą swoistą hybrydą Hermiony i Rona, a także wątek Wybrańca, który ma ocalić cały czarodziejski świat. Podobieństw jest naprawdę mnóstwo i mogą one zniechęcić czytelnika już na samym starcie. Do tej historii trzeba podejść z dużym dystansem i potraktować ją bardziej jako fanfiction, czy parodię znanej serii J.K.Rowling, a nie do końca jako powieść oryginalną, indywidualną, wnoszącą coś świeżego do literatury.

Książka podzielona jest na cztery części, przy czym każda kolejna jest lepsza od poprzedniej. Po ciężkim początku, w którym wspomniane już podobieństwa biją po oczach z niemal każdej strony, akcja nabiera stopniowo rozpędu i coraz bardziej odchodzi od historii, na której bazuje. Fabuła rozwija się w naprawdę interesującą stronę i pojawia się jeden z najciekawszych wątków całej powieści, a mianowicie homoseksualny związek pomiędzy Simonem i jednym z męskich bohaterów. Jest to dość kontrowersyjny romans, który dodaje całej historii polotu i jest bardzo fajnym odejściem od schematów, których Rainbow Rowell w tej książce zdecydowanie nadużyła.

Muszę przyznać, że pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki nie należało do najbardziej udanych. Powieść tę owszem czytało się lekko i szybko, a pewne wątki całkiem mnie zaciekawiły, jednak całość zrobiła na mnie przeciętne wrażenie. Bohaterowie są ciekawi i dobrze wykreowani, bardzo podobał mi się wątek miłosny i styl pisania autorki. Jednak większość wydarzeń w tej książce jest po prostu karykaturalna i tak przerysowana, że zamiast efektu rozbawienia, wywołała u mnie irytację. Ja się lekko zawiodłam, ale myślę, że dam jeszcze szansę Rainbow Rowell, choć niekoniecznie w fantastyce.

Angelika Paterak

Simon Snow rozpoczyna ostatni rok nauki w Szkole Czarodziejów w Watford.Nie jest to, że przez tyle lat jakoś bardzo się przy tym podszkolił nadal słabo radzi sobie z różdżką na dodatek bez przerwy nieustannie podpala coś, że wybucha.Nie posiada takiej dobrej mocy na domiar tego nagle porzucony zostaje przez swoją dziewczynę,a jego mentor czyli nauczyciel nie daje znaku życia. Ale gdy w świecie Magów coś się dzieje, zaczyna mocno wrzeć musi opanować całą tę sytuację i poradzić sobie z tym wszystkim. Nie pomaga też przeczucie, że Baz jego współlokator knuję intrygę okropną za jego plecami.

Raczej książka nie powaliła mnie na kolana,historia o czarodziejach, magach, wiedźmach, duchach i magii, gdzie są ukrywane tajemnice, sekrety męczyłam się przy tej powieści, że w połowie przerwałam czytanie,słaba i przeciętna książka zanudziła mnie to nie jest moja bajka zdecydowanie nie dla mnie.

Melanie | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

"Nie poddawaj się" autorki Rainbow Rowell, to moja druga pozycja przeczytana przez tą autorkę. Pierwszą była "Fangirl", która zachwyciła mnie bardzo! Ale czy i z tą książką, będzie podobnie?

Cyt.: "Dobrze go widzieć, zawsze dobrze go widzieć. To taka ulga. Czasem myślę, o tym, jak będzie, kiedy Simon nie wróci.
Bo któregoś dnia nie wróci."

Na samym początku poznajemy Simona, głównego bohatera historii, który jest pod skrzydłami samego Dyrektora szkoły, potężnego Maga. Simon jest to młody chłopak/mag, który uczy się w magicznej szkole Watford, by tam zapanować nad swoimi magicznymi zdolnościami, które w żaden sposób nie chcą z nim współgrać. Na dodatek Simon, okazał się być najpotężniejszym magiem wszech czasów. Co sprawiło, że stał się celem Szarobura. Wroga, który za wszelką cenę pragnie dorwać w swoje szpony Simona.

Cyt.: "Oboje wybuchamy śmiechem, a ja się krzywię, bo Szarobur wygląda jak jedenastoletnia wersja mnie."

Jednakże Simon, to nie jedyna postać, która jest ważna w...

Safana | 2015-12-16
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Ta książka jest stworzona dla dość wąskiego kręgu odbiorców.
Po pierwsze dla osób którą lubią young adult fiction i styl którym większość tych książek jest pisana.
Po drugie trzeba lubić autorkę. Ja osobiście uwielbiam jej lekki i prosty styl pisania dzięki czemu wchłaniam te książki z szybkością błyskawicy mimo że czytam je na laptopie/telefonie.
Po trzecie jeśli nie spodobało wam się Fangirl to nie polubicie Carry On. Te książki są ze sobą bardzo mocno powiązane. Nie da się przeczytać Carry On bez zastanawiania się skąd właściwie wziął się Simon tak samo jak nie da się skończyć Fangirl i nie pomarzyć (choćby przez chwilę) żeby poczytać dokładnie o Simonie i Bazie.
No i po czwarte i ostatnie (ale także i najważniejsze) musicie lubić fanfiction. Serio. Ta książka jest właściwie fanfiction do fikcyjnej serii która jest parodią/odniesieniem do Harrego Pottera, stworzonej na potrzeby Fangirl. Czyli w sumie fanfiction do fanfiction.
Jeśli już należycie do tego grona odbiorców...

Mimo niewątpliwych podobieństw do innej, znanej serii o młodym czarodzieju, książka podobała mi się. Czytało się zadziwiająco szybko (mimo objętości) dzięki przystępnemu językowi autorki i przewadze dialogów oraz wartkiej akcji (choć momentami była nużąca). Jest tutaj dużo magii, smoki, wampiry i inne magiczne stwory. Jest podstępny Szarobur. I Simon Snow - Wybraniec, który musi go pokonać. Zakończenie - trochę przewidywalne, ale i nieco rozczarowujące, dlatego daję 6 gwiazdek. Mimo wszystko książkę polecam, mi lektura sprawiła dużo przyjemności i świetnie się przy niej zrelaksowałam.

witcherrie | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

W serwisie znajdują się opinie, że ,,Nie poddawaj się'' jest karykaturą Harry'ego Pottera i przez to się czytelnikom nie podoba. Ale tak ma być! Simon Snow to odpowiednik Harry'ego. Baz to odpowiednik Draco Malfoy'a. Penelope to odpowiednik Hermiony. Agatha to odpowiednik państwa Dursley.
Dla tych, którzy czytali ,,Fangirl'' jest to wiadome. Autorka stworzyła w tamtej powieści łudząco podobną do HP sagę, do której Cath pisała fanfiki. Był to zabieg niezbędny, aby nie przysłonić fabuły ,,Fangirl'' akcją powieści o Simonie Snow. Jak wyjaśnia na końcu Rainbow Rowell, po prostu chciała stworzyć coś swojego, własnego czarodzieja- wybrańca. Autorka na pewno nie dybie na popularność HP, a liczne nawiązania do sagi są celowe. Mnie bardzo one bawiły i przypominały emocje towarzyszące czytaniu twórczości J. K. Rowling.
Powyższe elementy są widoczne tylko na początku ,,Nie poddawaj się'', później mamy odmienne wydarzenia, równie wciągające.
Jestem zauroczona tą powieścią, jest naprawdę...

monweg | 2016-10-28

Simon Snow rozpoczyna właśnie ostatni rok nauki z Szkole Czarodziejów w Watford. Nie żeby przez ostatnie kilka lat jakoś bardzo się podszkolił – wciąż słabo radzi sobie z różdżką, w dodatku nieustannie coś podpala albo sam wybucha. Na domiar złego porzuca go dziewczyna, a jego mentor nie daje znaku życia. Simon zupełnie nie wie, dlaczego akurat on uznawany jest za najpotężniejszego czarodzieja, skoro każde z jego życiowych przedsięwzięć to porażka.

Naczytałam się tyle dobrego o autorce Nie poddawaj się. Jej wcześniejsze powieści Eleonora i Park, Fangirl, Linia serc wyniosły ją na pierwsze miejsca New York Timesa, a prawa wydawnicze sprzedano do wielu krajów świata. Niestety po najnowszej książce naprawdę nie wiem, czy mam ochotę poznać twórczość Rainbow Rowell. Ale od początku.

Od pierwszych stron Nie poddawaj się miałam nieodparte wrażenie, że zbyt dużo pisarka zaczerpnęła z Joanne Kathleen Rowling. Harry Potter już był i ja dojrzała wiekiem potteromaniaczka nie zgadzam się z...

Zakładka | 2016-10-28
Przeczytana: 28 października 2016

Z Rainbow Rowell mam taki problem, iż żadna z jej powieści nie podoba mi się na tyle bym chciała czytać ją ponownie. I za każdym razem obiecuję sobie, że już więcej nie sięgnę po książkę tej autorki. I jak się okazuje moje zamiary nie są nigdy zgodne z tym co później robię. Bo na każdą z nich jest tak wielki bum, i tak wiele osób z Polski i zagranicy je poleca, ze czuję społeczny przymus by je przeczytać. I jak się okazuje nie zawsze jest to dobrym posunięciem z mojej strony.

Już od samego początku miałam wrażenie, iż jest to remake "Harry'ego Pottera". I chyba już po wieki każda książka o czarodziejach będzie sprawiać takie uczucie w moim czytelniczym życiu. I dlatego też, od pierwszych stron byłam już lekko uprzedzona do całej tej historii. Zaczęłam jednak czytanie i moja przygoda z Simonem się rozpoczęła. I w zasadzie pojawiło się tu wszystko to czego się spodziewałam. Bo wszystkie te zdarzenia były w sumie interesujące, ale schematyczne. Nie tylko kojarzyły mi się z dziełem J....

malineczka74 | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

Od kiedy poznałam historię Eleonory i Parka jestem dozgonnie zakochana w książkach Pani Rowell. Kocham jej styl, kocham jej pomyły na fabułę i wykreowanych przez nią bohaterów. Niecierpliwe wypatruję kolejnych jej powieści. "Fungirl" pochłonęłam i bardzo miło mi się ją czytało. W trakcie lektury poznałam Cat i jej ulubionego bohatera literackiego Simona Snow'a. Sama Autorka nie mogła zapomnieć tego sympatycznego czarodzieja i "dała" mu "nowe życie" kreując go głównym bohaterem swojej kolejnej powieści. Ochoczo zabrałam się za jej lekturę i zatonęłam w niej bez reszty. I co może wydać się dziwne - choć znałam Simona z kart "Fungirl" dopiero teraz pokochałam go do granic możliwości. Za co? Szczerze nie potrafię dokładnie tego wytłumaczyć, ale nawet pokusiłabym się o napisanie o nim funfic'a.

"Nie poddawaj się" to książka dość specyficzna. Zbiera przeróżne recenzje - od tych bardzo pochwalnych po ostrą krytykę i posądzenie o plagiat. Mnie niesamowicie przypadła do gustu. Moja...

| 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rainbow Rowell po Eleonorze & Parku, Fangirl i Landline, wygrała moje zielone serducho. Wiem, że są ludzie, którym się jej książki nie podobają i w ogóle jest tylko zgrzyt. Między nimi i jej twórczością. Rozumiem różnicę w gustach i wszystkim innym po kolei. Osobiście uwielbiam to jak kobieta pisze, jak kreuje postaci i jakim językiem się posługuje. Jestem jak najbardziej utwierdzona, że póki co, Rowell to topowa autorka, która nie uwzględnia hydraulicznie dokładnych scen łóżkowych w swoich książkach, a mimo to potrafi doprowadzić czytelnika ( w tym mnie ) do rumieńców czy poważnej irytacji. Co bardzo lubię w książkach.

Carry on ( będę się posługiwała angielskim tytułem) to pozycja dla wybranych czytelników. Po pierwsze ze względu na wątek homoseksualny, który może uwierać w niektórych. Po drugie dlatego, że autorka pisze specyficznie i nie każdemu przypadnie do gustu. Cała fabuła Carry On obraca się głównie dookoła Simona Snowa, który jest uważany za najpotężniejszego...

SkrytaKsiążka | 2016-11-05

Simon Snow rozpoczyna ostatni rok nauki w Szkole Czarodziejów w Watford. Przez ostatnie lata nie za bardzo się podszkolił - wciąż słabo radzi sobie z różdżką, nieustannie coś podpala lub sam wybucha. Żeby tego było mało, porzuca go dziewczyna, a jego mentor nie daje znaku życia.

Główny bohater nie ma pojęcia dlaczego akurat on jest uznawany za najpotężniejszego czarodzieja, skoro każde z jego życiowych przedsięwzięć to porażka. Świat Magów zaczyna się komplikować, Simon musi sprostać wyzwaniu i zapanować nad sytuacją. Nie pomaga mu przeczucie, że Baz (jego współlokator i największy wróg) najprawdopodobniej coś knuje za jego plecami.

Już od samego początku byłam strasznie podekscytowana na samą myśl o tym, że przeczytam historię książkowego bohatera z "Fangirl", ponieważ fragmenty historii o Simonie i Bazie w poprzedniej książce Rainbow Rowell mnie ogromnie zainteresowały.

Uważam, że książka ma i plusy i minusy, jednak ja zauważyłam więcej tych pozytywnych aspektów. Genialni...