Petit Pays

mmmmm

źródło okładki: http://www.grasset.fr/petit-pays-9782246857334

Medellin | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Tak jak wielu czytelników przede mną, jestem zdziwiony tym, że ta książka jest w sumie nieznana. Sięgnąłem po nią przypadkiem w bibliotece, a potem ostrożnie, bez specjalnego entuzjazmu zacząłem czytać. Mój entuzjazm pojawił się bardzo szybko, właściwie od pierwszej przeczytanej strony, bo powieść od samego początku mnie urzekła, chwyciła za serce, wzbudziła emocje, wstrząsnęła mną i wycisnęła mi łzy z oczu.

Jest to opowieść o niewinności i jej utracie. Świat młodziutkiego bohatera pełen jest dziecięcych zabaw, odkrywania nieznanych miejsc i oddawania się przygodzie. Pomimo tego, że do Gabriela docierają sygnały, że nie wszystko jest idyllą, to zachowuje on swoją dziecięcą naiwność i prostoduszność całkiem długo. Nie niweczy jej kryzys małżeński rodziców, pierwsze akty przemocy ze strony rówieśników ani skrywana wzajemna wrogość przedstawicieli służby pracującej w domu jego ojca.

Utrata niewinności nie dzieje się gwałtownie, jest dawkowana małymi porcjami i niejako wypierana...

Mariolka | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

Szum w uszach, suchość w ustach, wnętrzności palą mnie, jakby rozdarto mi powłoki ciała. Nie pojmuję, dlaczego ukazaniu się tej książki nie towarzyszyła salwa w mainstreamowych mediach? Czemu nie czekały na nią, nie anonsowały, by przygotować rzesze czytelników na jej przybycie? Za to trąbiły o piramidach książkowych śmieci i durnot, które podtykały im uśmiechnięte paniunie z działu PR. To jednak potworne, że książki, jak ta, przemykają cichutko, w milczeniu, przez większość niezauważone. To straszne! Siedzę wstrząśnięta tym, jak marna literatura wypełnia mi życie i jak trudno dotrzeć do książek wartych uwagi.

Radosław Gabinek | 2017-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 15 lipca 2017

Osinskipoludzku.blogspot.com

Kiedy sięgałem po "Tęsknotę", to nie wiedziałem o tym iż autor tej książki jest osobą znaną i to nie tylko we Francji z uwagi na swoją działalność muzyczną. Już w trakcie lektury wyszukałem jego utwory na Spotify i towarzyszyły mi one podczas czytania. Jego dokonania muzyczne na gruncie muzyki hip hop okazują się świetnie dopełniać tą książkę, która ponoć mocno bazuje na wątkach osobistych, a dla której najlepszą rekomendacją jest to, że poleca ją sam Alain Mabanckou. Zresztą kto zna autora "Papryczki" ten z łatwością odnajdzie w "Tęsknocie" podobieństwa jeśli chodzi choćby o opis dziecięcych zabaw.

Paradoksalnie najbardziej niepokojące sceny w książce Gaëla Faye to poetyckie momenty kiedy opisuje on sielankę jaka miała miejsce po i przed ludobójstwem o którym słyszał chyba każdy z nas, a które odbywało się w drugiej połowie dwudziestego wieku w Rwandzie i poniosło się echem na sąsiadujące z nią afrykańskie kraje, przyczyniając się choćby do...

Pawwweł | 2017-07-25

Wow !

Książka zdecydowanie z cyklu "małe ale Wielkie" !

Autor mam wrażenie pisał tą książkę przez krew, pot i łzy. Niesamowicie emocjonalny rozrachunek dorosłego Gaela z jego dzieciństwem i utratą jego niewinności. Gael ukazuje nam świat sprzed tragicznymi wydarzeniami jakie miały miejsce w Rwandzie. Opisuje fenomenalnie ( nie boje się użyć tego słowa) świat małego kajtka, jego paczkę kolegów, wspólne psoty i figle, przyjaźnie tj. początek-ewulucje i koniec, ukazuje nam problemy moralne z jakimi się zmagał w tak młodym wieku. Świat pełen ferii barw smaków i kolorów.

Pomimo, że od ukończenia tej książki minął już drugi tydzień jeszcze nigdy moje myśli nie były tak nie poskładane. Tak bardzo, że nic chyba mądrego nie przeleje więcej na klawiaturę i pozostanę na tym, że z całych moich trzewi pragnę polecić tą książkę.

Mar_tine | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Piękna. Poetycka. Wstrząsająca. Nie wiem jak wypada to w polskim tłumaczeniu, bo nieco martwi mnie już zmiana tytułu (z pierwotnego "państewka" czy "małego kraju" na Tęsknotę), ale Faye ma niepowtarzalny - oszczędny i poetycki - styl, który znany jest też fanom jego twórczości muzycznej. I pasuje on znakomicie do tej opowieści o dzieciństwie spęczonym w Burundi, gdzie za chwilę wydarzyć ma się ludobójstwo w Rwandzie, a w niewinny świat dziecka przedostaną się makabryczne opowieści świadków. Dzięki językowi, historia ta pozbawiona jest patosu i (niemal) makabry, a jednocześnie w poruszający sposób dotyka podstawowego pytania o tożsamość i człowieczeństwo. To też ważny głos na temat roli literatury, która bohaterowi pomaga przetrwać najcięższe nawet chwile, a nam konfrontację z ludzkim okrucieństwem.

Yveska | 2018-03-26
Przeczytana: 26 marca 2018

Kolosalnie emocjonalna opowieść rapera o najbardziej krwią spływającym regionie świata. "Tęsknota" wciąga od pierwszych stron, choć nie od razu przeraża okrucieństwem walk i ludobójstwa, bo autor cofając się w czasie do dzieciństwa zaczyna od odmalowania pięknego, uroczego miasteczka, gdzie dzieci kradną owoce mango, gdzie bawią się, biegając boso do upadłego, gdzie jest spokojna, serdeczna - można napisać dzielnica dla obcokrajowców i gdzie mieszka mały chłopiec z ojcem Francuzem i matką-tubylcem. Napięcie budowane jest powoli, zaczyna się od kryzysu małżeńskiego rodziców, płynie poprzez sprzeczki z przyjaciółmi z podwórka, z wrogimi animozjami wśród służby pracującej dla francuskiego przybysza. A potem płynie rzeka krwi.
Nie mogę pojąć, dlaczego ta książka nie jest bardziej znana, recenzowana, chwalona...
Polecam.

malseir_79 | 2017-10-24

Historia o szukaniu siebie, makabrze wojny między plemionami Tutsi i Hutu opowiedziana z perspektywy dziesięciolatka bazuje na autobiograficznych przeżyciach Autora urodzonego w Burundi,syna Rwandyjki i Francuza. Wielkim atutem tej historii jest szczerość niewinnych, dziecięcych obserwacji, brak epatowania cierpieniem i eskalacji okrucieństwa. Opowieść przesiąknięta smakiem soczystego owocu mango symbolizującego idylliczne dzieciństwo i goryczą cierpienia dziecka wyrwanego z bezpiecznego kokonu, borykającego się rozpadem małżeństwa rodziców, obłędem matki po traumie masakry.. oraz jego rozbiciu pomiędzy dwoma kontynentami, światami ..
Poetycki język, dojrzała narracja, prostota i nostalgiczny wydźwięk w połączeniu z obrazami strachu, przemocy oraz niezrozumiałego zła sprawiają, że historia nie wdziera się w umysł ostrzem brzytwy tylko drga i rezonuje w nas miarowo jeszcze długo po skończeniu lektury..

"Ludobójstwo jest jak plama ropy na oceanie, ci, którzy pod nią nie utonęli,...

krolewna | 2017-08-31
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Rewelacyjny i niesamowicie przejmujący debiut autora!
We Francji zdobyła masę wartościowych nagród a w Polsce, jak to często bywa z tego typu książkami, przeszła bez echa :-(
Skończyłam lekturę wczoraj ale po prostu nie chcę zabierać się za następną, ta wciąż żyje we mnie bardzo mocno!
Wszyscy znamy pewnie z mediów smutną i płynącą krwią współczesną historię Rwandy, walk plemion Tutsi i Hutu i niewyobrażalnego wręcz ludobójstwa lat 90-tych.
Gael Faye, Francuz pochodzący z sąsiedniego Burundi odkrywa przed nami te historię z nieco innej perspektywy. Obok tragicznych losow Rwandy, przedstawia nam tez, przez pryzmat własnych doświadczeń zyciowych, podobne i równie wspolczesne wydarzenia w Burundi.
Ale to co w tej powieści ujmuje najbardziej, to fakt, ze tę brutalną historię odkrywamy z perspektywy dziecka.
Autor w zachwycający sposób ubrał w słowa przeżycia i przemyślenia dziecka, które zostaje swojego wspaniałego afrykańskiego dzieciństwa stopniowo pozbawiane. Musi się zmierzyć z...

Melocotón | 2017-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Jest sobie facet, który miał ciężkie dzieciństwo i przeżywa.
Niczego nowego o życiu się nie dowiedziałam.

Klio | 2017-07-14
Przeczytana: 08 lipca 2017

Waham się w swojej ocenie pomiędzy dobra, a bardzo dobra i stawiam ocenę wyżej za klimat, który towarzyszył mi podczas czytania książki, który autor idealnie odzwierciedlił. Trochę sceptycznie do niej podchodziłam z racji tego, iż jest to debiut..hiphopowca, lecz zupełnie niepotrzebnie, autor stanął na wysokości zadania odzwierciedlając wydarzenia, które miały miejsce w 1994 roku w Rwandzie.
Książka napisana jest z punktu 11letniego chłopca, który w jednym momencie musiał stawić czoła rozpadowi małżeństwa swoich rodziców i zmierzyć się ze światem dorosłych podczas ludobójstwa..jednocześnie chciał trzymać się od tego jak najdalej wybierając drogę zatracenia się w literaturze, która przynosiła ukojenie.
były momenty nużące, które opisywały zabawy, świat chłopięcy, który w moim odczuciu niewiele wnosił do książki, ale z drugiej strony była to taka odskocznia, ukazania świata bardziej łagodnego przed tym co miało się wydarzyć.
Książka refleksyjna i piękna na swój niewymuszony sposób i...