Upiory XX wieku

20th Century Ghosts
978-83-7359-954-3
joe, hill, horror, upiory
tomaszalbecki

Antologia czternastu opowiadań, których autorem jest Joseph Hillstrom King, syn mistrza horroru Stephena Kinga. Jego talent literacki i nieposkromioną wyobraźnię potwierdzają otrzymane już wyróżnienia: British Fantasy Award, International Horror Guild Award oraz dwie Nagrody Brama Stokera.

Northman | 2015-06-28
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Znakomita antologia opowiadań grozy. Dużo sobie obiecywałem po tym zbiorku autorstwa Joe Hilla i, co tu dużo mówić: NIE ZAWIODŁEM SIĘ:) Opowiadania są naprawdę dobre, klimatyczne, wyważone, skończone dokładnie w tym momencie, w którym skończone być powinny; po prostu kawał świetnej roboty. Książka zostawia do tego po sobie pewien niedosyt, a to oznacza jedno: była naprawdę dobra.

Najlepsze opowiadania ze zbioru to zdecydowanie "Najlepszy nowy horror" (ależ klimat!, zwłaszcza pod koniec), "Synowie Abrahama" (Van Helsing po latach plus jego synowie plus sekrety jego "praktyki lekarskiej"... mocne), "Usłyszysz śpiew szarańczy" (nietypowe, a przez to ciekawe), "Ostatnie tchnienie" i "Maska mojego ojca" (na tyle dziwne, że po prostu niepokojące...). Małe perełki, dla których warto sięgnąć po całą książkę:)

Jak każda antologia, tak i niniejsza ma pewne wady i niedociągnięcia. Nie jest ich wiele i dotyczą głównie prowadzenia fabuły (najczęściej), i średnich bohaterów (choć czy z drugiej...

Marcin | 2015-05-12
Przeczytana: 12 maja 2015

Na Joe Hilla po raz pierwszy natknąłem się w polskiej antologii horroru "15 Blizn", gdzie jego oryginalne opowiadanie "Twitterowanie z cyrku umarłych" zrobiło na mnie wrażenie i było jednym z lepszych tego zbioru, jeśli nie najlepszym. Wiedziałem że muszę bliżej zapoznać się z tym panem, jakby nie patrzeć synem samego Kinga. Zakupiłem zatem zbiór jego własnych opowiadań po promocyjnej cenie i warto było. "Upiory XX wieku" (czy też duchy XX wieku, tyt. oryg. "20th Century Ghosts") to nie bez kozery antologia która zgarnęła prestiżowe światowe nagrody w tym gatunku. U polskich czytelników jakoś sympatii chyba nie zgarnęła ta pozycja, a szkoda. Joe Hill trzeba przyznać nie miał łatwo, pod brzemieniem tak sławnego ojca tworzyć. Tym bardziej zyskał moje uznanie. Inna sprawa to kwestia czego oczekujemy od horroru? Jeśli sieczki, opisów masakry i gore, to Joe Hill to zdecydowanie nie ten adres. Wręcz przeciwnie. On pisze nastrojowo, klimatycznie, o emocjach, o stracie, o dzieciach i...

BlackRainbow | 2011-12-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Joe Hill

Sięgnęłam po ten zbiór opowiadań zachęcona pozytywnymi recenzjami, nie tylko dlatego, że Joe Hill jest synem Stephena Kinga, choć to również miało znaczenie.

Przyznam, że bałam się, iż Hill będzie bazował na opowiadaniach ojca, ze zaserwuje odgrzewane resztki, że podkradnie jego pomysły i bezczelnie je przerobi. Tak się jednak nie stało. Już pierwsze opowiadanie "Najlepszy nowy horror" sprawiło, że byłam zachwycona. Dawno nie odczuwałam takiej radości i emocji czytając opowiadania. Kolejne tylko mnie utwierdzały w przekonaniu, że Joe Hill jest naprawdę zdolnym młodym pisarzem.

Nie zauważyłam żadnych rażących podobieństw między dziełami Stephena Kinga, a tym co tworzy Joe Hill. Absolutnie nie zgadzam się z opiniami, iż wzorował się na ojcu i czerpał z niego inspirację. Taki osąd może wynikać z tego, że zarówno King jak i Hill piszą językiem prostym i przejrzystym.

Opowiadania Hilla cechuje pewnego rodzaju świeżość. Daje drugie życie tematom, które poruszane były przez wielu....

Julia | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Gdy sięgnęłam po książkę Joe Hilla nie miałam żadnych wygórowanych oczekiwań i czytając liczne opinie o tym, jak Hill nie dorasta ojcu do pięt, cieszę się, że zanim zaczęłam czytać jego opowiadania, nie sprawdziłam co sądzą o nich (i o nim) inni.

Moim zdaniem książkę warto przeczytać. Jak w każdym zbiorze znajdują się w niej opowiadania "lepsze" i "gorsze", część z nich jest mroczna, część po prostu fantastyczna... Każdy jednak znajdzie w tym zbiorze opowiadanie, które mu się spodoba, bez względu na to, jakie są jego upodobania.

Ach ta ciekawość;) Żebym za Kingiem przepadała to nie powiem,ale myślałam,że choc jego syn mnie uwiedzie na kartach własnej twórczości..I nic :/ Czytać 400str. dla 2 opowiadań? bo dla mnie tylko dwa spośród 15 zasługiwały na uwagę.

Ipsylon | 2011-05-21
Na półkach: Przeczytane, Różne, Posiadam
Przeczytana: 16 lutego 2011

Pomimo zdystansowanych ocen czytelników (i ciągłego porównywania do twórczości ojca) książka ma niesamowity klimat i świeżość, której szukam w literaturze. Polecam!

Tomasz | 2015-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2015

Czytałem powolutku. Opowiadanie co jakiś czas. CYMES!

Ola | 2015-07-10
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 lipca 2015

Po książkę sięgnęłam ze względu na swoją miłość do Stephen'a King'a. Moje pierwsze spotkanie z synem ukochanego pisarza nie nie rozczarowało mnie. W opowiadaniach Joe'go Hill'a niejednokrotnie dopatrzyłam się odrobiny stylu King'a. Niektóre naprawdę wywołały u mnie deszczyk grozy i fajnie się je czytało, ale część z nich jest moim zdaniem pozbawiona puenty i nie bardzo rozumiem, co autor miał na myśli. Książka ogólnie wypada na plus i wkrótce sięgnę po kolejną lekturę Hill'a.

future-death | 2013-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Joe Hill, lat prawie 41, amerykański pisarz i syn swojego ojca, przy czym ostatnie wyrażenie nie jest nic nieznaczącym masłem maślanym, bo jeśli ma się za rodziciela Stephena Mistrza Kinga, to jest się do czegoś zobowiązanym. A może zdeterminowanym? Mimo, że Hill już przez sam dobór pseudonimu chciał się zdystansować od twórczości ojca i podpisywania tym samym nazwiskiem, porównywanie obu jest jednak nieuniknione, jednak nie należy patrzeć na twórczość Hilla przez pryzmat dorobku starego Kinga i oceniać go tylko na zasadzie szukania analogii, inspiracji, pomysłów lub przeciwstawień.

Pierwszą książką Hilla jest zbiór opowiadań "Upiory XX wieku". W moim odczuciu dobry konstrukcyjnie, bardzo przeciętny treściowo. Hill korzysta bogactwa kina lub literatury, tworzonego przez postacie takie jak Kafka, Edgar Allan Poe, George Romero, wspominając o tym bezpośrednio lub tworząc na kanwie niuansu lub motywu, który pozostawia do odkrycia czytelnikowi. Namacalnie upiorny na pewno to on nie...

Sir_Ace | 2010-04-25
Przeczytana: 2010 rok

Kilka bardziej i mniej więcej tyle samo mniej udanych opowiadań człowieka, który nie chce być postrzegany jako Syn Wielkiego Pisarza. Mimo wszystko czuć inspirację dziełami ojca.
W mojej opinii przeczytać można, ale nie powiedziałbym, że to lektura obowiązkowa.