Podtrzymując wszechświat

Seria: Myślnik
Wydawnictwo: Bukowy Las
Holding Up the Universe
Gwiazdopatrznia

Przejmująca historia o znajdowaniu osoby, która widzi cię takim, jakim jesteś naprawdę Wszystkim się wydaje, że dobrze znają Libby, dziewczynę kiedyś zwaną „najgrubszą nastolatką w Ameryce”. Nikt jednak nie zadaje sobie trudu, żeby dojrzeć cokolwiek poza jej wagą, poznać ją tak naprawdę. Po śmierci mamy Libby zajadała się w czterech ścianach swojego domu w towarzystwie załamanego ojca i...

Wszystkim się wydaje, że dobrze znają Libby, dziewczynę kiedyś zwaną „najgrubszą nastolatką w Ameryce”. Nikt jednak nie zadaje sobie trudu, żeby dojrzeć cokolwiek poza jej wagą, poznać ją tak naprawdę. Po śmierci mamy Libby zajadała się w czterech ścianach swojego domu w towarzystwie załamanego ojca i własnego smutku. Teraz dziewczyna wraca do szkoły, jest gotowa na nowych przyjaciół, miłość, na wszystko, co życie ma jej do zaoferowania.

Wszystkim się wydaje, że dobrze znają Jacka. Owszem, to popularny i lubiany uczeń, ale i osoba, która nauczyła się nie rzucać w oczy. Nikt nie zna wielkiego sekretu Jacka: chłopak nie rozpoznaje twarzy, nawet rodzeni bracia wyglądają dla niego jak obcy ludzie. Jack potrafi zaprojektować i zbudować niemal wszystko, ale nie jest w stanie zrozumieć, jak działają trybiki jego własnego mózgu.

Aż w końcu Jack spotyka Libby. Połączeni okrutną licealną zabawą lądują na szkolnej terapii. Oboje są wściekli, ale wściekłość powoli przeradza się w zaskoczenie. Odkrywają, że im więcej czasu spędzają ze sobą, tym mniej samotni się czują.

źródło opisu: https://bukowylas.pl/ksiazki/podtrzymujac-wszechswiat

źródło okładki: https://bukowylas.pl/ksiazki/podtrzymujac-wszechswiat

Mala | 2019-06-05

Książkę bardzo przyjemnie się czyta. jest tam dużo fajnych i obrazowych przesłań dla czytelnika. pokazuje bardzo ładnie prawdziwą wartość człowieka.

ItsMe | 2019-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Niby książka wydaję się dość "prosta", prawda? Mamy licealne życie, bohaterów z problemami, nie znajdziecie tutaj wybuchów, nadnaturalnych istot itd. lecz mimo to jestem pewna, że gdy przeczytacie, ten tytuł skradnie wam serce. Opowiada o miłości, odwadze, samoakceptacji, która jak wiadomo w dzisiejszych czasach jest znikoma. Jennifer Niven ma umiejętność trafiania swoją twórczością do czytelnikow, jej dzieła wręcz krzyczą. Tworzy również genialne postacie, które mocno zapadają w pamięć. Czytając mamy wrażenie, że bohaterowie naprawdę gdzieś tam sobie na tym świecie żyją. Historia Jacka i Libby wciąga i porusza w całości. Polecam wam zapoznanie się z książkami tej autorki.

Marcela | 2019-04-04
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

Tyle problemów zostało poruszonych w tej pozycji :samooakceptacja - Libby nie jest szarą myszką, zna swoją wartość i nie ma zamiaru dać się zniszczyć okrutnym rówieśnikom.
Chroba psychiczna, która tak wiele odbiera Jackowi, który nie potrafi chociażby rozpoznać brata pośród innych dzieci.
Ponadto poruszone zostały tematy depresji, straty, zgubieniu siebie.
Losy Libby i Jacka krzyżują się, nietypowy duet, co z tego wyniknie?
"Nie oceniaj człowieka, dopóki nie przejdziesz paru kilometrów w jego butach."

Pozycja, która powinni przeczytać wszyscy nastolatkowie!
Pokazuje jak trudne niekiedy jest życie nastolatków, jak łatwo jest się zamknąć w sobie i zamknąć się na otaczający świat.
O szukaniu szczęścia, miłości i siły w sobie.
Pokazuje że można wszystko niezależnie, co słyszymy od złośliwych rówieśników, których pasją jest zniechęcanie i niszczenie innych. Ta książka krzyczy:liczysz się TY, najważniejszy jesteś TY i twoje szczęście, szczęście osób na których Ci zależy....

Szepcząca Wierzba | 2019-03-07
Przeczytana: 2019 rok

Jedna z lepszych książek, jakie ostatnio czytałam. Powinna być obowiązkową lekturą nie tylko dla nastolatków.

Oliwia | 2019-01-18
Przeczytana: 02 lutego 2018

Po przeczytaniu "Wszystkich jasnych miejsc" oczekiwałam niesamowitej powieści, jednak zawiodłam się. :(

Lexie | 2018-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Po pierwsze bardzo polubiłam głównych bohaterów. Oboje mierzą się z ciężkimi rzeczami, byciem w liceum (co jak widać, jest najgorszym czasem w życiu) i właściwie odnalezieniem siebie samych.

Prawda jest taka, że ludzie różnie radzą sobie z problemami. Jedni wpadają w nałogi takie jak alkohol i narkotyki, a inni tak ja Libby, czy również ja, uzależniają się od jedzenia. I o ile teoretycznie wystarczy przestać jeść i zmienić styl życia, to z własnego doświadczenia wiem, że to nie jest takie proste, kiedy twój umysł mówi ci coś innego. Bardzo podziwiam Libby za to, jak wiele udało jej się osiągnąć i za to, jak bardzo jest silna i odważna.

Jack to trochę dupek, ale czytelnik, znając jego sytuację, będzie mu trochę bardziej dopingował. Może nie do końca rozumiem jego wybory, ale cieszę się, że jego postać rozwinęła się wraz z powieścią. I powiem szczerze, że nie potrafię sobie nawet wyobrazić, jak ciężko musi się żyć z jego przypadłością.

I o ile zgadzam się z przesłaniem książki, że...

LukeBlake | 2018-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Podtrzymując wszechświat – Jennifer Niven. Książka o wielu twarzach
Recenzja również na mojej stronie:

Jennifer Niven na zawsze pozostanie w mojej pamięci za sprawą książki „Wszystkie jasne miejsca”. Jej kolejna wydana w Polsce powieść, porusza tematy równie istotne co w wyżej wymienionym dziele.

Historia opowiada losy chłopaka, który nie rozpoznaje twarzy, oraz dziewczyny, która została uznana najgrubszą nastolatką w ameryce. Z pozoru tych dwoje bohaterów kompletnie nic nie łączy, a jednak mierzą się z podobnymi problemami.

Książka bardzo naciska na temat akceptacji samych siebie, jak również radzenia sobie z odmiennością. Czytając, odniosłem wręcz wrażenie, że losy bohaterów są tylko małym dodatkiem do krzyczącego zewsząd przekazu „zaakceptuj się takim jakim jesteś!”, co mnie tylko zniechęcało do dalszego czytania.

Autorka pomiędzy wierszami napchała moralizujących haseł, tak, że nie zmieściło by się tam ani jedno słowo...

Karolina | 2018-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2018

Czuje się trochę rozczarowana. Przeczytałam "Wszystkie jasne miejsca" i miałam nadzieję, że i ta książka mną mocno potrząśnie. Niestety obyło się bez wstrząsów i wielkich zaskoczeń, jest to lektura ciekawa, porusza ważne kwestie ale przy tym jest zupełnie taka sama jak większość książek z serii young adult, przewidywalna i z cukierkowym zakończeniem.

Olga | 2018-10-21
Przeczytana: 21 października 2018

Uważam, że książki Jennifer Niven powinny być obowiązkową lekturą dla każdego. Zarówno "Wszystkie jasne miejsca", jak i "Podtrzymując wszechświat" to dla mnie majstersztyk. Skupiając się na "Podtrzymując wszechświat" - książka o samoakceptacji. Ale nie tylko! O nietuzinkowych problemach nastolatków, wielkiej miłości i zrozumieniu. Bohaterzy, z którymi możemy się utożsamić, których możemy od pierwszych stron zrozumieć i pokochać - to nie jedyna zaleta tej książki. Książki tejże autorki, to książki dzięki którym świat może stać się lepszy.

MizzVintage | 2018-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Przyjemnie napisana historia o sztuce akceptacji siebie, o wewnętrznym pięknie, o przełamywaniu stereotypów. Nie zaparła mi może tchu w piersiach, bo jest to historia mocno osadzona w amerykańskiej rzeczywistości, która z mojego punktu widzenia jest zawsze trochę odrealniona. Na pewno jest to jednak lektura pouczająca, zwłaszcza dla poruszających się w dzisiejszym świecie idealnego piękna nastolatków.