Zgłosuj na książki roku 2017

Seria: Myślnik
Wydawnictwo: Bukowy Las
Holding Up the Universe
Gwiazdopatrznia

Przejmująca historia o znajdowaniu osoby, która widzi cię takim, jakim jesteś naprawdę Wszystkim się wydaje, że dobrze znają Libby, dziewczynę kiedyś zwaną „najgrubszą nastolatką w Ameryce”. Nikt jednak nie zadaje sobie trudu, żeby dojrzeć cokolwiek poza jej wagą, poznać ją tak naprawdę. Po śmierci mamy Libby zajadała się w czterech ścianach swojego domu w towarzystwie załamanego ojca i...

Wszystkim się wydaje, że dobrze znają Libby, dziewczynę kiedyś zwaną „najgrubszą nastolatką w Ameryce”. Nikt jednak nie zadaje sobie trudu, żeby dojrzeć cokolwiek poza jej wagą, poznać ją tak naprawdę. Po śmierci mamy Libby zajadała się w czterech ścianach swojego domu w towarzystwie załamanego ojca i własnego smutku. Teraz dziewczyna wraca do szkoły, jest gotowa na nowych przyjaciół, miłość, na wszystko, co życie ma jej do zaoferowania.

Wszystkim się wydaje, że dobrze znają Jacka. Owszem, to popularny i lubiany uczeń, ale i osoba, która nauczyła się nie rzucać w oczy. Nikt nie zna wielkiego sekretu Jacka: chłopak nie rozpoznaje twarzy, nawet rodzeni bracia wyglądają dla niego jak obcy ludzie. Jack potrafi zaprojektować i zbudować niemal wszystko, ale nie jest w stanie zrozumieć, jak działają trybiki jego własnego mózgu.

Aż w końcu Jack spotyka Libby. Połączeni okrutną licealną zabawą lądują na szkolnej terapii. Oboje są wściekli, ale wściekłość powoli przeradza się w zaskoczenie. Odkrywają, że im więcej czasu spędzają ze sobą, tym mniej samotni się czują.

źródło opisu: https://bukowylas.pl/ksiazki/podtrzymujac-wszechswiat

źródło okładki: https://bukowylas.pl/ksiazki/podtrzymujac-wszechswiat

Magda | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Jennifer Niven swoją książką Wszystkie jasne miejsca została głosem dzieci czy młodzieży, których życie nie jest idealne. Pozwoliła im powiedzieć o swoich problemach i ich wysłuchała. Jest swego rodzaju opoką dla nieszczęśliwych ludzi. Pomijając to, że jest dobrym człowiekiem, który nie stwierdził, że jego rola skończyła się na napisaniu poruszającej książki, jest ona również genialnym autorem, który kolejny raz pokazał nam jak powinno pisać lektury dla ludzi młodych.

Sięgając po książkę Podtrzymując wszechświat musimy być przygotowani na wiele wylanych łez oraz całkowitą rozpacz kiedy przewrócimy ostatnią stronę tej pozycji. Nie chodzi mi tutaj o wątek fabularny - jego końcówki nie mam zamiaru wam zdradzać. Chodzi o to, że kończąc czytać tę książkę, ciężko uwierzyć że to już musi być koniec. Książki Jennifer Niven nie mają zaskakujących zwrotów akcji czy dramatycznych scen. Są proste, skupiają się na uczuciach młodzieży i ich sposobie na przetrwanie młodzieńczych lat. Jednak ta...

Artopolosis | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

Libby nie jest typową szarą myszką, jaka często pojawia się w powieściach dla młodzieży. Stawia czoła osobom w liceum, które mają problem z jej tuszą, potrafi zawalczyć o siebie i swoją przyszłość, nie chce więcej leżeć w lóżku i tyć.
Jack wydaje się być klasycznym chłopakiem z amerykańskiego liceum, którego wszyscy lubią, a jego miłością jest napopularniejsza dziewczyna w szkole. Ale nie jest do końca tak jak widzą to inni, jego nietypowa choroba wpływa na to jak się zachowuje.
Po "Wszystkich jasnych miejscach" tej autorki, wiedziałam że w ciemno sięgnę po kolejną jej powieść i zdecydowanie tego nie żaluję. Ta książka jest o tym jak nie można przejmować się głupimi tekstami rówieśników, tylko iść do przodu i robić to co się kocha.

Northman | 2017-11-05
Przeczytana: 01 listopada 2017

Opowieść o... akceptacji. I o tym, jak ważna jest ona dla każdego z nas.

Ta książka łączy w sobie bardzo wiele prawd. Prawd o tym, jak bardzo okrutni, głupi i bezmyślni potrafią być ludzie. Do tego prawd o tym, jak ważne jest to, by nie poddawać się temu, co chce narzucić nam otoczenie. Wreszcie prawd o tym, czym jest, jak ważna i niezbędna jest w naszym życiu akceptacja - i to nie tylko ta, którą możemy dostać od otoczenia; równie ważna jest nasza samoakceptacja... i o tym właśnie jest (przede wszystkim) ta książka.

Libby i Jack - to główni bohaterowie tej powieści. Dwójka nastolatków... "Najgrubsza nastolatka w Ameryce" i chłopak cierpiący na rzadkie schorzenie, polegające (w największym skrócie) na tym, że nie rozpoznaje twarzy bliskich. Książka jest głównie o nich - o tym, co czują, jak czują i w jaki sposób przeżywają... zarówno samych siebie, jak również to, co zgotowało im otoczenie. Te dwie, przeplatające się ze sobą historie potrafią nieźle wkurzyć (przez ludzką...

Book Emperor | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Żyjemy w czasach, kiedy każdy chce się dopasować. Głównie dla komfortu życia i względnego spokoju. Wypadałoby sobie jednak zadać pytanie: Czy rzeczywiście chcemy się tylko dopasować, gubiąc siebie gdzieś po drodze? Jennifer Niven znana jest w tym naszym kraju z książki All the bright places, która poruszyła nie jedno młodzieńcze serduszko – i całkiem słusznie. Autorka ma to do siebie, że w swoich książkach porusza tematy ważne i jeszcze ważniejsze. Co więcej, Niven jest świadoma swojej pozycji jako autorki, która pisze takie książki i ma genialny kontakt z czytelnikami. Pisze o tym pięknie, a przesłanie jej książek nie powinno być nikomu obojętne. A już na pewno nie tym, którzy czytają książki.

Libbie Strout była okrzyknięta Najgrubszą Nastolatką Ameryki. Dziewczyna ma na głowie znacznie więcej niż tylko chamstwo otaczającego ją świata, który nie usiłuje jej zrozumieć, a po prostu ją ocenia. Po śmierci matki wcale nie ma tak łatwo, a jej pogrążony w żałobie po stracie żony...

axior815 | 2017-11-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 21 listopada 2017

"Podtrzymując Wszechświat" to wspaniała powieść o akceptacji innych, ale i samego siebie, dążeniu do spełniania marzeń nawet, kiedy inni podcinają skrzydła oraz o odwadze i walce o samego siebie.

Zdecydowanie warta uwagi książka, którą trzeba znać! Jennifer Niven na jej kartach pokazuje, że niezależnie od wszystkiego (jak np. chorób czy osądów innych) wszyscy jesteśmy równi, wartościowi i przede wszystkim CHCIANI. Wspomnę też, że historie swoich bohaterów autorka oparła na prawdziwych przypadkach, dzięki czemu postacie Jack'a i Libby są niezwykle realistyczne.

Bardzo, bardzo polecam!

Milena | 2017-10-13
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 13 października 2017

Libby jest dziewczyną, którą wszyscy kojarzą głównie dlatego, że niegdyś była najgrubszą nastolatką w kraju. To właśnie to określenie ciągle ją prześladuje, nawet teraz kiedy powracając do szkoły pragnie zacząć swoje życie na nowo od zera.
Jack zadaje się przede wszystkim z charakterystycznymi osobami, nawet jego dziewczyna od razu jest zauważalna wśród tłumu osób. Choć nie do końca utożsamia się z nimi i z ich zachowaniem to nie chce zmieniać znajomych, bo ich jest w stanie cokolwiek odróżnić.
Jeden nieprzemyślany żart sprawia, że mają okazję poznać się lepiej. Okazuję się, że to właśnie sobie nawzajem potrafią zwierzyć się ze swoich utrapień i pragnień.
„Podtrzymując wszechświat” to przede wszystkim lektura o tym, że nie łatwo sobie radzić w otoczeniu, które ma cię za kogoś kim nie jesteś, a starych etykiet ciężko jest się pozbyć. Autorka pokazuje nam jak często mamy już wyrobione o kimś zdanie nawet jeśli tej osoby dobrze nie znamy, albo praktycznie wcale.
Lubię książki...

ZaczytanaMajka | 2017-10-31
Przeczytana: 31 października 2017

Ta lektura dała mi wiele do myślenia. To nie tylko historia o nastolatkach, którzy chcą zawojować świat, to coś więcej. To historia o poszukiwaniu samego siebie, akceptacji innych oraz miłości.

„Podtrzymując wszechświat” to książka, która sprawiła, że pani Niven skradła moje serce i przekonała, że warto sięgać po jej inne powieści. Historia jest trudna, ale została przedstawiona w lekki i tak wspaniały sposób, że nie sposób się od niej oderwać. Tę książkę, po prostu trzeba przeczytać. Musiałam też dać sobie chwilę czasu, żeby uporządkować wszystkie myśli, aby opowiedzieć o niej kilka słów.

To jedna z tych nowości, którą czytałam z wielkim skupieniem i zrozumieniem. Byłam ciekawa jak autorka poradziła sobie z przedstawieniem nieakceptacji własnej osoby oraz nietolerancji ze strony innych. Głównych bohaterów polubiłam od razu, a ich poczucie humoru, bardzo sarkastyczne i światopogląd bardzo mi się...

Aga | 2017-10-25
Przeczytana: 15 października 2017

Są takie książki, które przykuwają uwagę tytułem, okładką, tematem, czasami nazwiskiem autora. „Podtrzymując wszechświat” przyciągnęło mnie dosłownie wszystkimi wymienionymi elementami. Najnowsza książka autorki „Wszystkich jasnych miejsc”, która porusza po raz kolejny ważne i trudne tematy… po prostu nie mogłam przejść obojętnie, gdy dowiedziałam się o jej publikacji.

Na samym początku muszę napisać, że książka Jennifer Niven jest poruszająca i prawdziwa do bólu. Przede wszystkim temat, który opisuje, nie jest chyba obcy – czy bezpośrednio, czy pośrednio – nikomu z nas i nie chodzi mi tu tylko o problemy z nadwagą Libby, czy zaburzenie, na jakie cierpi Jack, ale o to, co ich spotyka, czyli nierozumienie, wyszydzanie, brak akceptacji rówieśników. Libby, mimo że zrzuciła już tyle kilogramów, nadal pozostaje dziewczyną z nadwagą, na którą każdy wskazuje palcami. Jej życie od śmierci matki nie...

Kasia b | 2017-10-16

Dla nastoletnich czytelniczek - jak najbardziej. Niestety, tych nieco starszych może rozczarować naiwnością i sztucznością bohaterów o biało-czarnych, nieprzekonujących charakterach. A przy tym można dojść do smutnego (i raczej nie zamierzonego przez autorkę) wniosku: odmieńca może pokochać tylko inny dziwoląg.

Blair | 2017-10-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, *2017*
Przeczytana: 15 października 2017

Podtrzymując wszechświat to druga powieść autorstwa Jennifer Niven i pierwsza pióra tej pisarki, jaką miałam okazję przeczytać. Chociaż Wszystkie jasne miejsca swego czasu zbierały niesamowicie dobre opinie i wielu znajomych mi polecało tę pozycję, nigdy nie miałam okazji, aby sama po nią sięgnąć. Kiedy więc pojawiła się informacja, że Bukowy Las w najbliższym czasie ma zamiar wydać kolejną książkę pisarki, zdecydowałam, że nadszedł czas, abym się zapoznała z jej twórczością.

Historia Jacka i Libby jest bez wątpienia oryginalna. Cierpiący na prozopagnozję Jack, nie rozpoznaje twarzy rodziny i przyjaciół. Aby zawsze mieć pewność z kim rozmawia, stara się zapamiętywać o ludziach takie fakty, jak ilość piegów czy sposób upinania włosów. Libby od lat walczy ze stanami lękowymi i paniką oraz zajadaniem smutku. Połączeni przez okrutny żart, wymyślony przez ich rówieśników, lądują na szkolnej terapii. Z biegiem czasu zaczynają odkrywać swoje tajemnice i widzieć siebie takimi, jacy są...