Bez tchu

2021-01-27
2021-01-27
2020-09-29

Okładka książki Zabierz mnie ze sobą David Levithan, Jennifer Niven
Zabierz mnie z... David Levithan, Jen...

Pierwsze zdania "kupiły" mnie od razu. Dalszy ciąg mnie trochę rozczarował. "Bez tchu" miało swoje lepsze i gorsze momenty, jednak nie było to dokładnie to, czego oczekiwałam. Po pewnym czasie zaczęła mi się dłużyć.
Interesujący jest natomiast fakt, że jest ona inspirowana prawdziwymi przeżyciami autorki, stąd moja lekko podniesiona ocena.

Claudine to osiemnastolatka, której marzeniem jest zostać sławną pisarką. Wszystkie sekrety dzieli z przyjaciółką Suzanne i ciągle fantazjuje na temat pierwszego razu, którego jeszcze nie przeżyła.
Kiedy rodzice postanawiają się rozstać, jej plany się rujnują. Wyjeżdża z mamą na małą wyspę w Georgii, gdzie w samotności i poczuciu odrzucenia powoli stara się zrozumieć ich decyzję. Rozłąka z przyjaciółką sprawia, że się od siebie oddalają i nie może się odnaleźć w obecnej sytuacji. Na wyspie poznaje Jeremiasza, który szybko znajduje miejsce w jej sercu, ale obiecują sobie, że się w sobie nie zakochają. Czy chwilowa znajomość ma szansę przetrwać?

Bardzo wartościowa powieść dla młodzieży. Może być dobrą pozycją, która nauczy i uświadomi w kwestiach miłości i pierwszego razu. Bohaterka jest lekko irytująca ze swoimi przemyśleniami na temat seksu, oraz kontaktach z płcią przeciwną.
W książce jest widoczny duży nacisk na tolerancję, bo połowa bohaterów jest społecznością lgbt. Jest wyraźny przekaz, że miłość dotyczy wszystkich płci w każdej konfiguracji.
Pod przykrywką lekkiej historii miłosnej, powieść uświadamia czym jest pierwszy raz, jak do niego podejść i co się czuje przed i po. Wszystko jest opisane szczerze i naturalnie, oraz bezpośrednio.
Myślę, że młodzież zadowoli, a starszym pokoleniom przywoła wspomnienia i da chwilę na refleksje.

"Breathless"
Opis od wydawnictwa:
Your first love, your first time, your first heartbreak. The new novel from Jennifer Niven, author of All the Bright Places.

You were my first. Not just sex, although that was part of it, but the first to look past everything else into me. Some of the names and places have been changed, but the story is true.

Claudine Henry was not supposed to spend her summer on this remote island off the coast of Georgia.

She was supposed to be on a road trip with her best friend, spending every last minute together before they go to college.

But after her father makes a shock announcement, she is exiled with her shaken mother, with no phone service and no one she knows. She is completely cut off.

Until she meets Jeremiah. Free spirited, mysterious and beautiful, their chemistry is immediate and irresistible.

They both know that whatever they have can only last the summer, but maybe one summer is enough...
Recenzja:
Ta książka jest wydana po polsku jako "Bez tchu" i po jej przeczytaniu musiałam sięgnąć po oryginał. I to była dobra decyzja. Naprawdę, to się tak dobrze czytało, świetnie się bawiłam czytając te książkę. Tematy związane z tą historią, takie jak rozwód rodziców czy prawdziwa przyjaźń są bardzo ważne i czynią te książkę oryginalną. Jenifer Niven ma talent to pisania swoich historii w taki sposób, że nie można się oderwać! Relacja Claudine i Jeremiasza jest czymś tak przeuroczym, ale jednocześnie dojrzałym. Język nie jest trudny, więc zachęcam was do tego, żeby po nią sięgnąć po angielsku. Występuje tu wątek slowburn romance i bardzo mi się to podobało. Lubię bohaterów, ale nie wszystkich. To bardzo dobre new adult, które wam bardzo polecam! 7 / 10 ⭐

"Breathless"
Opis od wydawnictwa:

Claudine Henry was not...

"Piękno kryje się w każdej historii, a we wszystkim jest jakaś historia."

A jaka jest twoja historia?

Miłość. Złamane serce. Zaufanie. Zdrada. Radość. Smutek.

Claude jest pogodną dziewczyną, która mieszka wraz z rodzicami, kotem oraz psem. Ma przyjaciółkę od kilku lat, w szkole jest chłopak który od dawna jej się podoba, co więcej, dochodzi do ich pierwszego pocałunku. I zarazem ostatniego, bo Claude musi wszystko porzucić i wyjechać z mamą i kotem na wyspę. Zostawia przyjaciółkę - Saz, psa, materiał na przyszłego chłopaka i tatę...a to on jest wszystkiemu winien.

Wyspa nie wygląda obiecująco, to ostatnie wakacje przed studiami, trzeba wykorzystać je w 100%, ale w takim miejscu?! I wtedy pojawia się ON.

Piękna opowieść o miłości, przyjaźni i o tym, że warto jest mieć kogoś, komu można by powierzyć swoje sekrety, ale i o złamanym sercu i smutku na myśl o rozstaniu, pożegnaniu może na zawsze.

Łza zakręciła mi się w oku podczas czytania "Bez tchu", zwłaszcza na końcu, kiedy dochodzi do pożegnania...bez pożegnania. Chciałam krzyczeć "Nie!!! To nie może być prawda!!! Zostań tam gdzie jesteś!". Wzruszająca historia o chłopaku, który wszędzie szuka historii i o dziewczynie, która też próbuje jakąś znaleźć, w sobie. Polecam przeczytać, no, po prostu piękne. Poproszę drugą część, ja naprawdę jej chcę!!!

Daję 9 na 10, rozstanie na końcu dwóch kochających się ludzi było takie przygnębiające...nie mogę się z tym pogodzić 😂😭

★★★★★★★★★☆

"Piękno kryje się w każdej historii, a we wszystkim jest jakaś historia."

A jaka jest twoja historia?

Miłość. Złamane serce. Zaufanie. Zdrada. Radość. Smutek.

"Bez tchu"
Opis od wydawnictwa:
Claudine kończy szkołę i z radością wkracza w dorosłe życie. Wtedy nagle jej rodzina przestaje istnieć, zamiast wymarzonej podróży z najlepszą przyjaciółką musi zgodzić się na wakacje na odległej wyspie u wybrzeży Georgii i z dnia na dzień pożegnać z przystojnym Wyattem. Claude nie jest jednak pierwszą młodą kobietą w rodzinie, która musi unieść więcej, niż planowała. Postanawia, że odtąd życie będzie się zmieniać pod jej dyktando, a przynajmniej respektować niektóre jej decyzje. Wkrótce dowie się, że gorąca wyspa ma swoje sekrety, burzliwą historię i deprymującą faunę. Ma też dla niej niespodzianki, w tym tę jedną, na którą nigdy nie jesteśmy gotowi.
Opowieść o miłości, dorastaniu do prawdy o sobie i o sile podnoszenia się z ziemi, nawet gdy ta usuwa się spod nóg. Historia dziewczyny, która uczy się pisać swoje życie i której nic już nie powstrzyma.
Recenzja:
Autorka, która miała bardzo wysoko postawioną poprzeczkę po "Wszystkich jasnych miejscach". I naprawdę, ta książka utrzymuje poziom! Jennifer Niven ma talent do opisywania trudnych sytuacji życiowych w bardzo prostych słowach. Jej książki, to nie tylko romanse, ale też powieści poruszające ważne tematy. A więc tak: czuję się pusta. Tak bardzo zżyłam się z bohaterami, że jest mi smutno, że to już koniec. Gdy skończyłam czytać to cudo to poleciało kilka łez. Nigdy nie czytałam książki, która przedstawiała by emocje w tak ludzki sposób. Muszę przeczytać tę historię po angielsku i przeżyć to jeszcze raz. Zakończenie pozostawiło mnie z pytaniem: Co stało się dalej? To piękna powieść, której zakończenie pozostawiło mnie bez słów. Słodko - gorzka historia o dorastaniu, pierwszej miłości, stracie, przyjaźni, pojściu na studia i wychodzeniu w dorosłość. Czy polecam? Oczywiście, że tak! Dla fanów romansów to must read!

"Bez tchu"
Opis od wydawnictwa:

Claude przyjeżdża na wyspę z mamą. Tam poznaję chłopaka Jeremiasza... Ta historia porusza bardzo dużo aspektów życia, żeby być zawsze sobą, pisać swoją historię, być tu i teraz. Bardzo polecam książki tej autorki bo pisze o swoim życiu i jest przegienialna.

Spodziewałam się czegoś lepszego. Szybko się czyta, ale momentami jest nudna i ciągnie się. Niektóre wydarzenia są zbędne i nic nie wnoszą do fabuły. Pomimo tego książkę czytało mi się szybko i przyjemnie.

7/10

7/10

Książka napisana bardzo, przyjemny i prostym językiem. Mimo iż porusza ważne i nie łatwe tematy bardzo przyjemnie się ja czyta.

Na półkach: , , , , , ,

Młodzieżówka sama w sobie ok, ale mam wrażenie, że momentami kręciła się tylko wokół dziewictwa i jego utraty.

• Młodzieżówka