Czarna

Okładka książki Czarna Wojciech Kuczok
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Czarna
Wojciech Kuczok Wydawnictwo: Od deski do deski Seria: Na F/Aktach literatura piękna
Na F/Aktach
Od deski do deski
2017-05-10
2017-01-01
literatura polska manipulacja nienawiść nieszczęście obłęd obsesja poszukiwanie prawdy romans zabójstwo z premedytacją zemsta
Inne

Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (58) / 2022 Justyna Dąbrowska, Zosia Dzierżawska, Daniel Gutowski, Marcin Jacoby, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Wojciech Kuczok, Andrzej Leder, Karolina Lewestam, Edouard Louis, Charlotte Malterre-Barthes, Paweł Marczewski, Andrew Pettegree, Kinga Piotrowiak-Junkiert, Ada Adu Rączka, Redakcja magazynu Pismo, Bryan Washington
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...
Okładka książki Wierzymy w wolność Martyna Bunda, Sylwia Chutnik, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Wojciech Kuczok, Michał Olszewski, Wojciech Tochman, Ludwika Włodek
Wierzymy w w... Martyna Bunda, Sylw...

Czarna jest szara

1920 ocen

Tytułowa Czarna to mała miejscowość, w której wszyscy się znają.
Wszystko o sobie wiedzą.
Gdzie nie można mieć żadnych sekretów, a świat jest czarno-biały.
Tu panuje odwieczny porządek natury, którego strzeże Bóg, kapłani i… sami mieszkańcy.
Jeśli ktoś mimo wszystko próbuje go zakłócić – biada mu.
A raczej jej, bo to głównie kobiety obrywają rykoszetem.
Gdyby któraś ośmieliła się naruszyć święte więzy rodzinne… najpewniej czekałby ją ostracyzm społeczny i los podobny do Jagny z Reymontowskich "Chłopów".
Mężczyznom wiele rzeczy uchodzi na sucho. Nawet prowadzenie podwójnego życia.

A zatem w Czarnej toczy się historia stara jak świat.
Historia, jakich wiele.
Jest on, ona i ta trzecia.
Główne postaci dramatu, których losy splatają się ze sobą w pewnym momencie i nieuchronnie zmierzają ku katastrofie.
Ku potwornej zbrodni, która wydarzyła się naprawdę i swego czasu wstrząsnęła Polską.

Beata, czyli żona (a właściwie "rzona" – celowo zapisywana z błędem),to typowa matka Polka, strażniczka domowego ogniska, kobieta udręczona mnogością ról, które musi i chce wypełniać, bo tak trzeba.
Bo bez tego posypie się cały porządek wszechświata.
Gdzieś po drodze zatraciła siebie, swoją kobiecość i przestała być pociągająca dla męża.

Jeremi dokonał tego, czego powinien dokonać tak zwany prawdziwy mężczyzna: ma rodzinę, firmę, dom… Spłodził syna, którego tak bardzo pragnął.
A teraz czuje się więźniem tej wizji życia i marzy mu się romans na boku.
Marzy mu się przygoda i niespokojna młodość, której ucieleśnieniem jest Maria.

Maria – miejscowa polonistka, kobieta po 30-stce, uparta, niezależna i zbuntowana, która pod maską oziębłej nieprzystępności skrywa wrażliwą naturę i rozpaczliwą tęsknotę za miłością. Gdzieś tam z tyłu tyka jej zegar biologiczny.
I chęć ucieczki przed toksyczną, nadmiernie kontrolującą jej życie matką.
Jeremi staje się w jej oczach uosobieniem wybawcy, ostatnią szansą na macierzyństwo.

Oj, rozmijają się oni w swoich oczekiwaniach. I to bardzo ("ty chcesz spokoju, a ja niepokoju").
Ale na razie łączy ich dzika, zwierzęca wręcz namiętność. Może nawet miłość, choć każde z nich pojmuje ją zupełnie inaczej ("u góry miłość, na dole pornografia").

Można by powiedzieć: klasyk.
Ale sposób, w jaki ta historia jest opowiedziana, to mistrzostwo świata!
Ten język, te zabawy słowem, porównania, metafory, bogactwo frazeologizmów…
Niesamowity zmysł obserwacji i uderzająca trafność życiowych przemyśleń. Celne komentarze do naszej ponurej, zaściankowej mentalności, scenki rodzajowe oraz dialogi, które zapadają w pamięć.
I cytaty. Mnóstwo cytatów, których aż żal nie zapisać.
Postacie są tak rzeczywiste, że ich dwulicowość, podwójna moralność, cierpienie, rozpacz, zawiść uderzają w nas z podwójną siłą. Portret matki Marysi to całkowite zaprzeczenie zdrowo pojmowanego rodzicielstwa. Jest tak prawdziwy, tak plastyczny… że ta toksyczność Heleny budzi niepokój, napełnia trwogą.

Historia, którą odmalował Kuczok na kartach swojej powieści, długo nie wyjdzie z głowy. Będzie uwierać i boleć. Zmusi do refleksji nad różnymi kwestiami, uderzy w czułe punkty.
W miłość męsko-damską i w miłość rodzicielską.
W rodzinę, religię, Kościół. We wszystkie świętości.
Wyciągnie na wierzch nasze narodowe przywary i obśmieje ponurym śmiechem, któremu daleko do prawdziwej wesołości.
Ale uwaga! Lepiej poczekać z lekturą, jeśli ciężko Wam na duszy, bo może wpędzić w prawdziwie depresyjny nastrój. Niemniej dla tych doznań czytelniczych, dla wirtuozerii języka, dla przeżycia swoistego katharsis - zdecydowanie warto.

Mocna, wstrząsająca, boleśnie prawdziwa proza 💔

Tytułowa Czarna to mała miejscowość, w której wszyscy się znają.
Wszystko o sobie wiedzą.
Gdzie nie można mieć żadnych sekretów, a świat jest czarno-biały.
Jeśli ktoś mimo wszystko próbuje go zakłócić – biada mu.
A raczej jej, bo to głównie kobiety obrywają rykoszetem.
Gdyby któraś...

Ciężko mi oceniać książkę opartą na faktach. Język momentami zbyt wulgarny. Zabrakło mi rozbudowania treści ostatnich rozdziałów. Szybko się czyta.

Bardzo smutna i realna niestety historia.
Przedstawienie męskiego punktu widzenia autorowi udaje się wyraźnie lepiej. Bardzo dobrze wie, jakich kobiet mężczyźni pragną.. Więcej można by mieć uwag do głębi przedstawionych damskich emocji.
Trudne pytania należy sobie zadać: jak my zachowalibyśmy się na miejscu kochanki, kochanka, zdradzanej żony, matki. Czy dalibyśmy radę pomóc, gdyby w podobny romans wpakował się ktoś z naszych najbliższych?
Jeśli książka wywołuje tyle refleksji, to warta uwagi.

Bardzo smutna i realna niestety historia.

Wow, co za rewelacja! Świetny styl, język nietuzinkowy,dosadny, wyrazisty ,te gry słowne... (czasem śmieszne). Jestem pod wrażeniem tego literackiego majstersztyku. Historia banalna ale niebanalnie napisana. Oparta na faktach (czyli to co lubię) głośna sprawa nauczycielki z Podlasia. Pochłonęłam.

wspaniały język, za krótki finał względem całej prezentacji świata przedstawionego

Mistrzowski styl. Druga z przeczytanych przeze mnie książek Wojtka i kolejna naznaczona oryginalnym stemplem jakości i nieco zawadiackiej zabawy językiem. Można napisać studium zła, studium szaleńtwa człowieka, nie popadając w patetyczne tony. Polecam fanom i fankom true crime, bo "Czarna" powstała na podstawie jednej z głośniejszych spraw kryminalnych w Polsce w XXI w.

Mistrzowski styl. Druga z przeczytanych przeze mnie książek Wojtka i kolejna naznaczona oryginalnym stemplem jakości i nieco zawadiackiej zabawy językiem. Można napisać studium zła, studium szaleńtwa człowieka, nie popadając w patetyczne tony. Polecam fanom i fankom true crime, bo "Czarna" powstała na podstawie jednej z głośniejszych spraw kryminalnych w Polsce w XXI...

Czarna to niewielka miejscowość gdzie wszyscy się znają jest to też relacja o ludzkich namiętnościach. Temat stary jak świat. Jeremi w swojej żonie nie widzi już kobiety ale matkę swoich dzieci, która wreszcie dala mu syna.
Nie przypuszcza, że kochanka obdarzy go wręcz obsesyjną miłością a zakończenie romansu doprowadzi do tragedii

Opisane relacje międzyludzkie wydają się być robotyczne, pozbawione uczuć i emocji.
Reportaż chyba pisany na kolanie.
Zostałam zaciekawiona przez Justynę Mazur z podcastu "Piąte: nie zabijaj",
która moim zdaniem o wiele lepiej przedstawiła sprawę.

Reportaż chyba pisany na kolanie.
Zostałam zaciekawiona przez Justynę Mazur z podcastu "Piąte: nie zabijaj",
która moim zdaniem o wiele lepiej przedstawiła sprawę.

Bardzo smutna książka...

Bardzo smutna książka...

Niezwykle wciągająca opowieść. Ciekawa narracja. Powieść psychologiczna, dla mnie.

• Audiobooki
  • 2017