Pies

Tłumaczenie: Wojciech Domachowski
Wydawnictwo: Grube Ryby
Telesni čuvaj
978-83-60980-01-9

Akcja powieści toczy się w jednej ze środkowo-europejskich metropolii pod koniec dwudziestego wieku. Hana Woyczik była świadkiem włamania do jubilera. Wynik śledztwa wskazuje, że włamywaczem mógł być zaufany człowiek jednego z rządzących miastem mafijnych bossów - Baaby. Bohater powieści zostaje oddelegowany do mieszkania Hany Woyczik, aby przez tydzień strzec ją przed siepaczami Baaby, zaś po upływie tygodnia - całą i zdrową - doprowadzić do sądu. Czy jednak pies-wartownik nie rzuci się swej podopiecznej do gardła? Miha Mazzini, korzystając z formuły powieści kryminalnej, wstrzymuje się od udzielania prostych odpowiedzi, wystrzegając moralizatorskiego tonu. Przewrotny, absurdalny humor, ironiczna narracja, wulgarny język postaci, podkreślający ich autentyzm oraz krytyka społeczeństwa konsumpcyjnego, narzucają jednoznaczne skojarzenia z twórczością Chucka Palahniuka, autora kultowego Fight Clubu.

agata04 | 2015-11-18
Yossarian | 2015-11-03