What Is Not Yours Is Not Yours
opowiadania
Angie

Realizm magiczny w najlepszym wydaniu. Nagroda główna PEN Open Book! W kaplicy opactwa benedyktynów w Montserrat znaleziono czarnoskóre dziecko. Pracownicy jednej z firm w Londynie odkrywają, że ich nowa koleżanka skrywa oprawiony w skórę dziennik z mosiężnym zamkiem. Młoda studentka Day stara się o wstęp do tajemniczego stowarzyszenia. Każda z tych historii potrzebuje właściwego klucza,...

Realizm magiczny w najlepszym wydaniu.
Nagroda główna PEN Open Book!

W kaplicy opactwa benedyktynów w Montserrat znaleziono czarnoskóre dziecko.
Młoda studentka Day stara się o wstęp do tajemniczego stowarzyszenia.

Każda z tych historii potrzebuje właściwego klucza, który otworzy zamknięte od lat drzwi, czy zatwardziałe serca bohaterów i pozwoli odkryć tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.

Zbiór subtelnie połączonych ze sobą opowiadań brytyjskiej pisarki nigeryjskiego pochodzenia zabiera nas w wyprawę do świata przesiąkniętego realizmem magicznym. Wyraźnie odciska się w nim afrykańska wiara w cuda, a duchy są z nami na co dzień. Oyeyemi mistrzowsko prowadzi narrację, zręcznie żongluje stylami i aluzjami, a nieco ekscentryczne poczucie humoru autorki sprawia, że każda historia jest jedyna w swoim rodzaju.

"Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania" zbiera na Zachodzie entuzjastyczne recenzje. W 2017 roku otrzymała m.in. nagrodę główną PEN Open Book, pojawiła się też w zestawieniu najlepszych książek roku witryn Slate i NPR Books.

"Oyeyemi tak umiejętnie łączy codzienność z elementami fantastycznymi i uniwersalnymi prawdami, że czytając jej opowiadania, czujemy jak zacierają się granice między rzeczywistością i fikcją – a może one już przestały istnieć?… Wchodząc w jej świat, napotykamy coraz więcej niepokojących tajemnic, a z każdym opowiadaniem pojawia się przyjemne, lecz niezwykle rzadkie doświadczenie całkowitego zaskoczenia… Arcydzieło."
"The New York Times Book Review"

"Literacki świat Oyeyemi skrzy się inteligentnym i ekscentrycznym poczuciem humoru. Jak twierdzi jedna z jej postaci, to istna „implozja pamięci".
"The New Yorker"

"Po mistrzowsku napisane opowiadania odważnej autorki dowodzą, że Oyeyemi do perfekcji opanowała umiejętność czerpania inspiracji z najdrobniejszych i najbardziej ulotnych elementów rzeczywistości".
"The New York Times"

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

źródło okładki: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Izabela Pycio | 2018-05-21
Przeczytana: 21 maja 2018

"Niełatwo przezwyciężyć smutek wywołany zrozumieniem, że nie zawsze to podobieństwa przyciągają nas do siebie (nie zawsze, nie tylko), że możesz zostać wezwana do odwrócenia skutków czynów innej osoby."

Kolejna ciekawa propozycja czytelnicza z Serii z Żurawiem, oryginalna, nieszablonowa, ambitna, inteligentnie inspirująca. Zerkając na tytuł spodziewałam się czegoś lekkiego i z humorem, a otrzymałam zaskakująco wnikliwą przygodę czytelniczą, wymagająca skupienia, powolnego delektowania się stronami, nakłaniającą do odnajdywania klucza kolejnych fragmentów, interpretowania historii otwierających światy, przez które przenika element magii i tajemnic. To również pozostawienie czytelnikowi swobody w docieraniu do istoty zebranych dziewięciu opowiadań, różnych w stylu, tematyce, przesłaniu i odtwarzaniu rzeczywistości.

Rewelacyjne "książki i róże" natychmiast przekonały mnie, że sięgnęłam po nietuzinkową literaturę, "obecność" wprowadziła lekki smutek, drżenie i wahanie, a z nimi...

Renax | 2018-05-22
Przeczytana: 17 maja 2018

'Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania' to polski tytuł. Oryginalnie brzmi on kompletnie inaczej: 'What Is Not Yours Is Not Yours'.

To opowiadania, które już od początku wprowadziły mnie w kompletnie inny świat, taki trochę z pogranicza magii. I pomyślałam sobie, że jest w nich coś z magii afrykańskiej Sangomy. Poszukałam biografii autorki i faktycznie, jest ona z pochodzenia Nigeryjką! Moje skojarzenia były więc słuszne. Książkę tworzy 9 opowiadań. Każde inne, każde na swój sposób dziwne. Są tam puenty, ale one nie wyjaśniły mi prawie niczego. Jednocześnie dałam się tym opowiadaniom porwać i wciągnąć. Motywem wspólnym jest klucz i poszukiwanie tożsamości. Ale inne niż w 'Słoniach w ogrodzie' (którą to książkę opisywałam wczoraj).
Tutaj narracja bohaterów wprowadza magię, przejścia w czasie, powrót do przeszłości i obecność zmarłych. Realizm magiczny kojarzy się z literaturą iberyjską. Te utwory nie są podobne do niczego innego, są wyjątkowe...

aali | 2018-05-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 maja 2018

Pozostawione w kaplicy Matki Bożej w opactwie benedyktynów w Montserrat dziecko, młoda studentka Day, która stara się o przyjęcie do tajemniczego Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch, zamknięty na mosiężny zamek dziennik oprawiony w skórę, którego zawartość chcieliby poznać współpracownicy jego właścicielki, małżeństwo psychologów, które bierze udział w projekcie "implozji pamięci". To jedynie niewielka garść historii, zawartych w zbiorze "Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowieści" brytyjskiej pisarki Helen Oyeyemi. Magicznych opowieści, realistycznych baśni, przesiąkniętych realizmem magicznych.

Historie, które opowiada Helen Oyeyemi przyziemne, realne, a przybierają formę baśni, w których odnaleźć można znajome i bliskie motywy. Ukryty głęboko, tajemniczy, pełen róż, ogród, Czerwony Kapturek i zły wilk, książki, których lepiej nie otwierać, hotel, który zapewni nam schronienie i w którym pozostaniemy już na zawsze, bramy i klucze, które pojawiają...

LittleDreamerX02 | 2018-07-22
Przeczytana: 17 lipca 2018

"Krótka historia stowarzyszenia nieurodziwych dziewuch i inne opowiadania" jest dosyć ciekawą pozycją. Zawiera 9 opowiadań, które w jakiś sposób się łączą (motywem kluczy lub też powtarzającymi się postaciami).
Pierwsze opowiadanie najbardziej mi się podobało. Historia była niezmiernie ciekawa. Poza tym styl pisania Helen Oyeyemi, sprawia, że w chwili kiedy czytam daną historię, od razu ją sobie wyobrażałam bez żadnego problemu. Według mnie autorka ma świetnie pisze.
Aczkolwiek kiedy czytałam dalsze opowiadania, mój zachwyt trochę zmalał. Wydaje mi się, że po protu nie rozumiałam przesłania tych historii. Może to moja wina, może jestem za młoda, by je zrozumieć. Z pewnością przeczytam to za kilka lat, żeby porównać swoje odczucia. Póki co nie było wielkiego wow podczas czytania. Ale z pewnością przeczytam inne książki tej autorki, bo uważam, że styl pisania ma magiczny.

Jesień zeszłego roku wypełniona była u mnie opowiadaniami, w tym opowiadaniami naprawdę wybitnymi. Aż nastąpiło zmęczenie materiału i powiedziałam: "O nie! Nie chcę już zwięzłych, błyskotliwych fabuł, chcę się zatopić w jednej jedynej na kilka dni!"* I od tego czasu byłam oficjalnie krótką formą zmęczona. Jednak "Krótka historia Stowarzyszenia..." udowodniła mi, że nie można się zmęczyć dobrą literaturą. Zapraszam.

*Licentia poetica

Ciąg dalszy na: