Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt

Tłumaczenie: Ewa Kochanowska
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Genial gebaut!: von fleißigen Ameisen und anderen tierischen Architekten
flora i fauna
Ag2S

Ta książka sprawi, że na zwykłe mrowisko spojrzysz jak na najwspanialsze dzieło sztuki. Czy wiesz, że Wielki Mur Chiński to nie jest jedyna budowla widziana z kosmosu? Drugą jest Wielka Rafa Koralowa, wzniesiona przez biliony małych koralowców. Okazuje się, że zwierzęta też kopią, murują, sklejają, zszywają i splatają. Tworzą niesamowite budowle bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Budują...

Czy wiesz, że Wielki Mur Chiński to nie jest jedyna budowla widziana z kosmosu? Drugą jest Wielka Rafa Koralowa, wzniesiona przez biliony małych koralowców. Okazuje się, że zwierzęta też kopią, murują, sklejają, zszywają i splatają. Tworzą niesamowite budowle bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Budują kawalerki, napowietrzne pałace, podziemne metropolie, potężne drapacze chmur, więzienia, kampery. To nie wszystko… Tworzą też meble. Orangutany budują w koronach drzew niebywale wytrzymałe łózka, które są w stanie utrzymać te prawie 100 kilogramowe ssaki. I robią to prawie codziennie. Zwierzęta budowniczowie są inspiracją dla wielu pokoleń architektów. Nawet klimatyzacja nowoczesnych wieżowców wzorowane jest na pomyśle wykorzystywanym w wieżach afrykańskiego termita.

Książki Dr Mario Ludwiga, niemieckiego przyrodnika celebryty czyta się tak dobrze, jak słucha głosu Krystyny Czubówny.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Ruda | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Szata graficzna mnie urzekła - zarówno twarda, matowa okładka jak i gruby papier oraz czarno-białe rysunki i zdjęcia. Aż miło się czyta. Treści również nie mam nic do zarzucenia, jednak uważam, że jest dość chaotyczna. Według mnie część historii nie pasuje do tytułu i podtytułu książki - mam na myśli szczególnie opis rafy koralowej oraz powstawania pereł. Ani jedno ani drugie nie jest budowlą. Podobnie z muszlą ślimaka czy siecią pająka.

zetbasia | 2018-07-21
Przeczytana: 01 lipca 2018

Rewelacyjna książka o niesamowitych zdolnościach owadów, ptaków, ssaków, które bez pomocy narzędzi budują swoje gniazda, osiedla a czasem metropolie zamieszkiwane przez tysiące a nawet miliony lokatorów. Sposób wentylacji wielopiętrowych kopców termitów został wykorzystany przy budowie nowoczesnego wieżowca w Zimbabwe i działa, bez żadnego zasilania z zewnątrz! Warto przeczytać, nigdy dość zachwytu naturą ;)

mirabelka01 | 2018-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Od jakiegoś czasu fascynują mnie książki, które pozwalają mi wniknąć w świat natury, stać się niemym obserwatorem zachowań, które często wykraczają poza świat zwierząt i roślin. Książka Mario Ludwiga była dla mnie świetną przygodą, pełną ciekawostek lekturą, która oprócz przyjemnej rozrywki, zapewniła mi też sporą dawkę wiedzy.

Architekci natury, to książka, która skupia się na konkretnym aspekcie życia zwierząt – na budownictwie, pojmowanym bardzo szeroko. Autor przedstawia nam najwybitniejszych architektów i budowniczych wśród zwierząt, i okazuje się, że w tym wypadku wielkość ma znaczenie. To owady, czy ptaki najbardziej zadziwiają swoją umiejętnością konstruowania często ogromnych budowli, służących ich bezpieczeństwu i wygodzie.
Zwierzęta, pod wpływem instynktów wytworzyły umiejętności, które umożliwiają im budowanie bezpiecznych domostw dla siebie i swojego potomstwa. Choć kwestia estetyczna nie ma dla nich znaczenia, często nas ludzi ich budowle naprawdę zachwycają swoją...

karlin91 | 2018-04-10
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Jeśli znalazłby się ktoś, kto stwierdziłby, że natura nie jest fascynująca, kazałabym mu zastanowić się jeszcze raz nad tym stwierdzeniem. Odkąd pamiętam, otaczająca mnie przyroda zawsze wydawała się taka tajemnicza... Od maleńkości interesowało mnie środowisko, w podstawówce bardzo chętnie uczęszczałam na kółko przyrodnicze, gdzie mogłam zgłębiać tajniki zależności występujących w naturze. Oglądałam programy przyrodnicze, zwłaszcza te prezentujące życie zwierząt (do dziś wspominam moją ulubioną "Rezydencję surykatek"). Kiedy natrafiłam w sieci na wzmiankę o książce "Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt", wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć! Spodziewałam się czegoś naprawdę intrygującego. Co otrzymałam?

Mario Ludwig, niemiecki przyrodnik celebryta, zafundował miłośnikom natury naprawdę rewelacyjną książkę. Sięgając po tę pozycję możemy spodziewać się, że niepostrzeżenie zatopimy się w fascynującym i intrygującym świecie natury. O tym, że zwierzęta tworzą...

Anita | 2018-04-23
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Trend książek popularyzujących wszelkie nauki ścisłe trwa w najlepsze. Czasami jednak można dostać oczopląsu w księgarni, bo takich tytułów na rynku w krótkim czasie pojawiło się całkiem sporo. Oferta jest na tyle bogata, że można dostać oczopląsu. Absolutnie rozumiem to, że czasami można zgłupieć i kompletnie nie wiedzieć , który z tytułów będzie naprawdę wartościowy. Większość książek jest fantastyczna. Trafiają się jednak gniotki. Na szczęście książka niemieckiego przyrodnika – Mario Ludwig`a zauroczyła mnie bez reszty.

GDYBANIE
Gdyby moi nauczyciele biologii opowiadali tak jak robi to Mario Ludwig, to w szkole miałabym same piątki ( w dużym uproszczeniu). Mario Ludwig snuje niezwykle ciekawą opowieść o zwierzętach – niewyobrażalnie zmyślnych budowniczych. Są to opowieści pełne anegdot, naukowych badań odniesień i błyskotliwego humoru. Kluczowe informacje umiejscawia w rzeczywistości, w której żyjemy. Łączy losy ludzi ze zwierzętami i mówi o tym jak nawzajem się przeplatają...

chabrowaczytelniczka | 2018-05-22
Przeczytana: 12 maja 2018

Piramida w Gizie, Burdż Chalifa. To tylko dwie z fenomenalnych budowli, które są dziełem człowieka i którymi się szczycimy. Uważamy, że posiedliśmy monopol na budowanie i architekturę. Mało kto zdaje sobie sprawę, że niejednokrotnie to człowiek jest tylko naśladowcą, a w świecie zwierząt są prawdziwi fachowcy w dziedzinie budownictwa.

Książka Architekci natury to opowieść o genialnych twórcach w świecie zwierząt. Każdy rozdział to inna grupa zwierząt połączona podobnymi usprawnieniami w świecie budownictwa czy przynależeniem do określonej rodziny w środowisku. Mamy tu zręczne ptaki, które tworzą misterne dziuple i gniazda. Jeden z gatunków zamurowuje dziuplę, w której zostaje partnerka. Samiec ma za zadanie dostarczać pożywienie przez pozostawiony otwór. To się nazywa dopiero zaufanie w związku. Są tu też ssaki np. bobry oraz stawonogi, mięczaki. Przegląd przez zróżnicowany świat zwierząt.

Po raz kolejny książka tego typu wprawia mnie w ogromne zdumienie. To niesamowite jak...

Damian | 2018-09-09

M. Ludwig "Architekci natury czyli genialne budowle w świecie zwierząt"

Daję 10/10, nie ma innej opcji. Książka czekała na regale u mnie od jakiegoś czasu, kupiłem ją ze względu na tematykę ale również dlatego, że jest elegancko wydana - twarda oprawa, jakościowo dobry papier no i co najważniejsze posiada ilustracje.

Książkę czytało się świetnie, oby więcej takich książek było na rynku, wiele dowiedziałem się ciekawostek ze świata zwierząt. Od dawna interesowałem się tematyką flory i fauny a ta pozycja przybliża świat zwierząt z perspektywy ich niesamowitych zdolności architektonicznych i budowlanych. Podział książki na takie rozdziały bardzo trafiony - najbardziej podobała mi się tematyka związana z mrówkami i pająkami.

Omówione są różne przypadki niebywałych zdolności zwierząt, m.in:
- bobry i ich tamy i żeremie
- jaskółki i ich gniazda
- krety i ich podziemne budowle
- wspomniane mrówki i pajęcze sieci
- pszczoły i plastry miodu

Polecam każdemu miłośnikowi zwierząt!...

Opera | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Komórki plastra , w którym mają rosnąć pszczoły płci żeńskiej są o cały milimetr mniejsze od komórek , w których mają się rozwijać trutnie.
Ostrzenie bobrzych zębów umożliwia zróżnicowana powłoka ich przedniej i tylnej ściany.
Nici pajęcze są :czterokrotnie wytrzymalsze od stali, bardziej rozciągliwe od nylonu, nieprzemakalne, mrozoodporne , biodegradowalne, odporne na ataki mikrobiologiczne.
Larwy mrówkolwów przez trzy lata magazynują swoje ekskrementy , ponieważ w ich układzie komórkowym brakuje otworu przez który mogłyby się ich pozbyć.
WIEDZIELIŚCIE O TYM ?????????????
Jest to książka , która uchyla nam lekko rąbka tajemnicy dotyczącej otaczających nas roślin i zwierząt. Ja bardzo lubię takie tematy i przeczytałam ją z wielkim zainteresowaniem.

MONICZKA | 2018-08-27
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Świetna.
Tyle ciekawych informacji o zwierzętach, które zaskakują swoimi umiejętnościami. Wydaje się, że człowiek potrafi przez swą inteligencję tworzyć, budować, konstruować, zmieniać, udoskonalać itp. A nie zauważamy naszych towarzyszy, pod ziemią czy na drzewach... niektórzy z nich to genialni architekci, a cel jest jeden - przetrwanie gatunku.
Natura jest zaskakująca.

Szymon | 2018-10-24
Przeczytana: 10 października 2018

My jako ludzkość jesteśmy dumni, że nasze budowle (niektóre) są widoczne z Kosmosu. Brawo dla nas. W końcu w pewien sposób osiągnęliśmy postęp. Słabiej to wygląda w zestawieniu z budowlami w świecie zwierząt. Są mniejsze, nie mają parku technologicznego, a pomimo to ich budowle niejednokrotnie zaskakują i są inspiracją dla ludzi.