Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt

Okładka książki Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt Mario Ludwig
Okładka książki Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt
Mario Ludwig Wydawnictwo: Znak Horyzont flora i fauna
flora i fauna
Genial gebaut!: von fleißigen Ameisen und anderen tierischen Architekten
Znak Horyzont
2018-04-04
2018-04-04
Ewa Kochanowska
Ewa Kochanowska literatura niemiecka

Okładka książki 55 najniebezpieczniejszych zwierząt świata Harald Gebhardt, Mario Ludwig
55 najniebezpi... Harald Gebhardt, Ma...

Ładna, interesująca książka, napisana jasnym językiem. Bez niedomówień, co niestety przy książkach przyrodniczych nie jest takie oczywiste. Każda niejasność jest klarownie wytłumaczona. Serdecznie polecam lekturę. Mam nadzieję, że wydawnictwo ją ponownie wyda.

Czy zwierzęta mogą zaskoczyć niebywałymi zdolnościami? Okazuje się, że tak! Mario Ludwig we wspaniałej pozycji "Architekci natury" przedstawia przykłady utalentowanych budowniczych, zmyślnych inżynierów i zręcznych rzemieślników.

Także w świecie zwierząt kopie się, muruje, skleja, zszywa i splata. Ba! Produkuje się własny materiał budowlany, montuje konstrukcje z własnych ciał i bywa się zacnym dekoratorem wnętrz! Różnorodność technik odpowiada zróżnicowaniu produktów - mamy kawalerki, napowietrzne rezydencje i podwodne pałace, podziemne gigantyczne metropolie, zadziwiająco wytrzymałe drapacze chmur, więzienia, kampery i budownictwo socjalne. Zwierzęta zadziwiają pełnym wachlarzem umiejętności, pomysłowości, zaradności i pracowitości.

Mario Ludwig jest rewelacyjnym gawędziarzem, a sposób przedstawiania faktów wzbudza zachwyt i rozpala ciekawość.
Cała książka "Architekci natury" składa się z informacyjnych smaczków i intrygujących kąsków. Pisarz udowadnia, że nie tylko człowiek jest zdolny do ogromnej pracy twórczej i fizycznej oraz wykorzystujący prawa fizyki, chemii i mechaniki.

Niewiarygodnie ciężko było mi wybrać garść ekscytujących wiadomości, ponieważ cała książka jest niezmiernie ciekawa - w zasadzie zbudowana z samych zachwycających wiadomości.

Przytoczę kilka, które najbardziej zapadły mi w pamięci:
💡Samica Dzioborożca wielkiego dokonuje samo uwięzienia z potomstwem w gnieździe, zdana na karmienie przez partnera.
💡Największe odkryte gniazdo Bielika białego mierzyło 3 x 6 m i ważyło 2,7 tony
💡Jaskółcze gniazda (salangany),zrobione prawie w 100% ze śliny tych ptaków, są najdroższą zupą świata. "Kawior wschodu" przyrządza się w Chinach.
💡Pingwiny Adeli prostytuują się w zamian za kamyki do budowy gniazd.
💡Obecnie największe "nieświszczukowe miasto" na świecie można podziwiać w Meksyku. Metropolia gryzoni obejmuje 350 km kw. i ma milion mieszkańców.
💡Betonowy odlew podziemnej metropolii mrówek parasolowych potwierdził, że to prawdziwy labirynt pionowych i poziomych korytarzy i tuneli o powierzchni 60 m kw., sięgający 8m w głąb oraz posiadający ponad 2 tysiące podziemnych komór różnej wielkości.
💡Do budowy plastrów grupa pszczół woszczarek dostarcza substancję budowlaną, którą wypaca w postaci maleńkich woskowych łusek ze specjalnych gruczołów woskowych na swoich brzuchach.
💡 Wielką Rafę Koralową można dostrzec gołym okiem nawet z Księżyca. Łączna jej powierzchnia wynosi 345 tys. km kw, co sprawia, że to największa budowla na Ziemi stworzona przez żywe istoty.

Jeśli powyższe wiadomości Was zaciekawiły, koniecznie sięgnijcie po "Architektów natury". Książka ta, to prawdziwa skarbnica zadziwiających cudów techniki stworzonych przez zwierzęta!

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Książka dobra, można dowiedzieć się naprawdę wielu interesujących rzeczy dotyczących świata zwierząt. Czytając "Architektów..." czułam ciekawość, ale nie fascynację, jak zdarzało mi się przy innych książkach tego typu. Mam wrażenie, że autor chciał za dużo ciekawostek upchać w książce "normalnej" grubości i przez to czytając niektóre rozdziały, myślałam: "Ale, że to wszystko?". Mimo wszystko całkiem przyjemna lektura.

CIekawa książka nie tylko o budowlach ale i różnych ciekawostkach ze świata zwierząt. Napisana przystępnym językiem dla zwykłego człowieka. Jeśli was interesują różne rodzaje gniazd budowanych przez ptaki, albo biologiczny pas cnoty zakładany przez kreta na swoją kochankę to sięgnijcie po tą książkę. Dużo w niej nie tylko architektonicznych ciekawostek. Bibliografia tej pozycji jest dość obszerna co jest super bo w jednej książce są zebrane ciekawostki o różnych zwierzakach :)

Nierozsądnym człowiekiem jest ten, co zbudował swój dom na piasku. Nierozsądnym mrówkolwem jest ten, co zbudował swoją pułapkę na skale. Jamy, gniazda, dziuple, tunele, pajęczyny czy nawet konstrukty z własnych ciał - czym mogą nas zachwycić bracia mniejsi w dziedzinie budowlanki?

Jak sam tytuł wskazuje - o architekturze uprawianej przez zwierzęta... i, jak tytuł już nie wskazuje, też nie do końca. Opisy budowli są często pretekstem, a po kawałku o mieszkaniu zwierzaka autor przekicuje do kwestii zalotów, rozmnażania, ochrony obowiązującej w Niemczech czy zdobywania pożywienia. Robi to na tyle sprawnie, że, szczerze powiedziawszy, momentami kompletnie mi wylatywało z głowy, jaka jest główna tematyka i jak bardzo autor od niej odbiegł. Tak jak normalnie mam zastrzeżenia do takich rozbudowanych dygresji, to tutaj nie mam ochoty się awanturować - z jakiegoś powodu czytając Ludwiga czuję się jak przy oglądaniu programów dokumentalnych w niedzielny poranek, a to mnie rozczula. Tym niemniej ktoś, kto mocno się nastawił na punkt "architektura" w tytule, może to odbieganie od tematu odbierać z narastającą irytacją.

No dobrze, to kto właściwie jest bohaterem tej książki. Wachlarz jest dość szeroki - dominują ptasie gniazda (nogal, dzięcioł, jaskółka, jerzyk, dzioborożec, raniuszek...),ale jest oczywiście też miejsce na stawonogi (mrówki, pszczoły, termity, szerszenie, pająki, mrówkolew, kraby) i wystawka z ssakami (bóbr, orangutan, kret, piesek preriowy). Są i oczywiści kandydaci, bez wspomnienia których nie byłoby mowy o temacie, jak i kilka nietypowych wyborów (w tym i takich, o które można się kłócić... jak na przykład małża). Ludwig ma spokojny, bezpieczny styl skupiający się na przekazaniu informacji bez retorycznych popisów, czym raczej nikomu nie podpadnie.

"Architekci natury" nie do końca spełniają oczekiwania w zakresie zapowiadanego motywu przewodniego, często zbyt szybko uciekając z głównego tematu w poboczne wątki. Jednak to wciąż sympatyczna pozycja stanowiąca misz-masz ciekawostek na temat sporej puli zwierząt, zapewniając spokojną, przyjemną lekturę. Zdecydowanie bardziej dla zainteresowanych zwierzętami niż architekturą.

Świetnie napisana książka, w mojej ocenie bardzo dobry sposób narracji, zgadzam się z opinią, że autor pisze tak jak opowiada Czubówna ;-) Wiele ciekawostek i informacji z życia zwierząt, najbardziej zafascynował mnie rozdział o bobrach. Książka podczas lektury skłania do szukania dalszych informacji w internecie, w szczególności, że zdjęcia w niej zamieszczone nie są najlepszej jakości.

Dużo konkretów. Duży plus za opisy zwierząt za opisy zwierząt z naszego podwórka - krety, jaskółki, bobry, dzięcioły itd. Bardzo pomocne informacje by się dokształcić i opowiedzieć o tym dzieciom na spacerze po okolicy.

Ostatnio powstaje wiele książek opisujących życie roślin i zwierząt. Jestem przekonana, że książki „Duchowe życie zwierząt” lub „Sekretne życie drzew” znacie chociaż z tytułu. Dziś chciałabym się jednak skupić na książce dotyczącą budowli w świecie zwierząt, a dokładniej „Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt” Mario Ludwig.

Opisy przyrody od zawsze mnie interesowały, jednak przez wiele lat nie był to zbyt popularny temat. Na szczęście to się zmienia, dzięki czemu o niezwykłych tworach przyrody możemy dowiedzieć się z książek.

Książka „Architekci natury (…)” to zbiór opisów dotyczących różnych zwierząt, zarówno tych małych, jakimi są mrówki, jak i większych – orangutanów. Dowiadujemy się w niej, jak bardzo dużo trudu zwierzęta wkładają w zbudowanie „mieszkania” oraz jakie to ma znaczenie społeczne.

Czy wiedzieliście, że samice altanników dobierają sobie partnerów na podstawie altany, czyli budowli przyozdobionej jak największą ilością niebieskich przedmiotów? Albo, że orangutany konstruują sobie komfortowe łóżka w koronach drzew? Albo, że budowle termitów, tzw. termitiery, które osiągają wysokość kilku metrów skonstruowane są tak, by przy pomocy wentylacji utrzymywać odpowiednią temperaturę w środku? A Wielka Rafa Koralowa, jest budowlą widoczną z kosmosu?

Książka ta jest wypełniona niezwykłymi faktami i ciekawostkami z życia zwierząt, o których w większości nie wiedziałam do tej pory. Ponadto samo wydanie jest przepiękne – twarda matowa okładka z piękną grafiką przedstawiającą mrówki. Wewnątrz znajdują się czarno-białe zdjęcia, które pozwalają lepiej zobrazować niektóre budowle.

Książkę przeczytałam z pewną lekkością i dużym zainteresowaniem. Autor przedstawił temat w bardzo przystępny sposób wplatając w opisy anegdoty i ciekawostki z świata opisywanych zwierząt. Uważam, że jest to tytuł wart przeczytania :)

Opisy przyrody od zawsze...

Ciekawie napisana książka o tym, że człowiek wcale nie jest najlepszym architektem na świecie. Zwierzęta na wielu polach nas prześcigają :) Jestem pod wrażeniem ich pracowitości.

2080

Spodziewałam się bardziej "rozwiązań konstrukcyjnych", a czytam o rozmnażaniu, postnej potrawce z ogona bobra i innych duperelach.

• Zwierzęta
  • Przyrodnicze
  • Przeczytane w 2019

Dodaj cytat z książki Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt