Genial gebaut!: von fleißigen Ameisen und anderen tierischen Architekten
flora i fauna
Ag2S

Ta książka sprawi, że na zwykłe mrowisko spojrzysz jak na najwspanialsze dzieło sztuki. Czy wiesz, że Wielki Mur Chiński to nie jest jedyna budowla widziana z kosmosu? Drugą jest Wielka Rafa Koralowa, wzniesiona przez biliony małych koralowców. Okazuje się, że zwierzęta też kopią, murują, sklejają, zszywają i splatają. Tworzą niesamowite budowle bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Budują...

Czy wiesz, że Wielki Mur Chiński to nie jest jedyna budowla widziana z kosmosu? Drugą jest Wielka Rafa Koralowa, wzniesiona przez biliony małych koralowców. Okazuje się, że zwierzęta też kopią, murują, sklejają, zszywają i splatają. Tworzą niesamowite budowle bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Budują kawalerki, napowietrzne pałace, podziemne metropolie, potężne drapacze chmur, więzienia, kampery. To nie wszystko… Tworzą też meble. Orangutany budują w koronach drzew niebywale wytrzymałe łózka, które są w stanie utrzymać te prawie 100 kilogramowe ssaki. I robią to prawie codziennie. Zwierzęta budowniczowie są inspiracją dla wielu pokoleń architektów. Nawet klimatyzacja nowoczesnych wieżowców wzorowane jest na pomyśle wykorzystywanym w wieżach afrykańskiego termita.

Książki Dr Mario Ludwiga, niemieckiego przyrodnika celebryty czyta się tak dobrze, jak słucha głosu Krystyny Czubówny.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

mirabelka01 | 2018-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Od jakiegoś czasu fascynują mnie książki, które pozwalają mi wniknąć w świat natury, stać się niemym obserwatorem zachowań, które często wykraczają poza świat zwierząt i roślin. Książka Mario Ludwiga była dla mnie świetną przygodą, pełną ciekawostek lekturą, która oprócz przyjemnej rozrywki, zapewniła mi też sporą dawkę wiedzy.

Architekci natury, to książka, która skupia się na konkretnym aspekcie życia zwierząt – na budownictwie, pojmowanym bardzo szeroko. Autor przedstawia nam najwybitniejszych architektów i budowniczych wśród zwierząt, i okazuje się, że w tym wypadku wielkość ma znaczenie. To owady, czy ptaki najbardziej zadziwiają swoją umiejętnością konstruowania często ogromnych budowli, służących ich bezpieczeństwu i wygodzie.
Zwierzęta, pod wpływem instynktów wytworzyły umiejętności, które umożliwiają im budowanie bezpiecznych domostw dla siebie i swojego potomstwa. Choć kwestia estetyczna nie ma dla nich znaczenia, często nas ludzi ich budowle naprawdę zachwycają swoją...

zetbasia | 2018-07-21
Przeczytana: 01 lipca 2018

Rewelacyjna książka o niesamowitych zdolnościach owadów, ptaków, ssaków, które bez pomocy narzędzi budują swoje gniazda, osiedla a czasem metropolie zamieszkiwane przez tysiące a nawet miliony lokatorów. Sposób wentylacji wielopiętrowych kopców termitów został wykorzystany przy budowie nowoczesnego wieżowca w Zimbabwe i działa, bez żadnego zasilania z zewnątrz! Warto przeczytać, nigdy dość zachwytu naturą ;)

karlin91 | 2018-04-10
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Jeśli znalazłby się ktoś, kto stwierdziłby, że natura nie jest fascynująca, kazałabym mu zastanowić się jeszcze raz nad tym stwierdzeniem. Odkąd pamiętam, otaczająca mnie przyroda zawsze wydawała się taka tajemnicza... Od maleńkości interesowało mnie środowisko, w podstawówce bardzo chętnie uczęszczałam na kółko przyrodnicze, gdzie mogłam zgłębiać tajniki zależności występujących w naturze. Oglądałam programy przyrodnicze, zwłaszcza te prezentujące życie zwierząt (do dziś wspominam moją ulubioną "Rezydencję surykatek"). Kiedy natrafiłam w sieci na wzmiankę o książce "Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt", wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć! Spodziewałam się czegoś naprawdę intrygującego. Co otrzymałam?

Mario Ludwig, niemiecki przyrodnik celebryta, zafundował miłośnikom natury naprawdę rewelacyjną książkę. Sięgając po tę pozycję możemy spodziewać się, że niepostrzeżenie zatopimy się w fascynującym i intrygującym świecie natury. O tym, że zwierzęta tworzą...

Anita | 2018-04-23
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Trend książek popularyzujących wszelkie nauki ścisłe trwa w najlepsze. Czasami jednak można dostać oczopląsu w księgarni, bo takich tytułów na rynku w krótkim czasie pojawiło się całkiem sporo. Oferta jest na tyle bogata, że można dostać oczopląsu. Absolutnie rozumiem to, że czasami można zgłupieć i kompletnie nie wiedzieć , który z tytułów będzie naprawdę wartościowy. Większość książek jest fantastyczna. Trafiają się jednak gniotki. Na szczęście książka niemieckiego przyrodnika – Mario Ludwig`a zauroczyła mnie bez reszty.

GDYBANIE
Gdyby moi nauczyciele biologii opowiadali tak jak robi to Mario Ludwig, to w szkole miałabym same piątki ( w dużym uproszczeniu). Mario Ludwig snuje niezwykle ciekawą opowieść o zwierzętach – niewyobrażalnie zmyślnych budowniczych. Są to opowieści pełne anegdot, naukowych badań odniesień i błyskotliwego humoru. Kluczowe informacje umiejscawia w rzeczywistości, w której żyjemy. Łączy losy ludzi ze zwierzętami i mówi o tym jak nawzajem się przeplatają...

chabrowaczytelniczka | 2018-05-22
Przeczytana: 12 maja 2018

Piramida w Gizie, Burdż Chalifa. To tylko dwie z fenomenalnych budowli, które są dziełem człowieka i którymi się szczycimy. Uważamy, że posiedliśmy monopol na budowanie i architekturę. Mało kto zdaje sobie sprawę, że niejednokrotnie to człowiek jest tylko naśladowcą, a w świecie zwierząt są prawdziwi fachowcy w dziedzinie budownictwa.

Książka Architekci natury to opowieść o genialnych twórcach w świecie zwierząt. Każdy rozdział to inna grupa zwierząt połączona podobnymi usprawnieniami w świecie budownictwa czy przynależeniem do określonej rodziny w środowisku. Mamy tu zręczne ptaki, które tworzą misterne dziuple i gniazda. Jeden z gatunków zamurowuje dziuplę, w której zostaje partnerka. Samiec ma za zadanie dostarczać pożywienie przez pozostawiony otwór. To się nazywa dopiero zaufanie w związku. Są tu też ssaki np. bobry oraz stawonogi, mięczaki. Przegląd przez zróżnicowany świat zwierząt.

Po raz kolejny książka tego typu wprawia mnie w ogromne zdumienie. To niesamowite jak...

katarzynczyta | 2018-04-15
Przeczytana: kwiecień 2018

Książka jest przepięknie wydana - twarda, matowa oprawa, szyte strony i mnóstwo zdjęć czy ilustracji, obrazujących zawarte w niej treści. A treści znajdziemy tu różnorakie. Chociaż głównym motywem książki są tytułowe budowle, to autor raczy nas wieloma ciekawostkami z dziedziny biologii, historii, ale i kultury i obyczajów ludzkich, które mają niespodziewane powiązania z przedstawianymi zwierzętami. Wracając jednak do budowli - dowiecie się z tej książki między innymi tego, co oprócz Wielkiej Rafy Koralowej można zobaczyć z kosmosu, a co jest dziełem dosyć niepozornych ssaków. Wiele tu informacji na temat ptaków i typów gniazd, jakie one budują i jakie funkcje one spełniają - oprócz tej podstawowej - funkcji mieszkalnej. Oprócz ptaków i ssaków znajdziemy tu również rozdziały poświęcone owadom, rozwiąże się zagadka wyglądu plastrów miodu, czy też glinianych "drapaczy chmur" tworzonych przez termity.

Książka Mario...

Pafi | 2018-07-20