Dobre maniery z Dalekiego Wschodu

LubimyCzytać LubimyCzytać
15.11.2017

Zawiłości savoir-vivre’u obowiązującego w naszym kręgu kulturowym potrafią przysporzyć niemałego kłopotu. Jednak prawdziwe wyzwanie zaczyna się, kiedy chcemy zachować ogładę towarzyską w kontaktach z mieszkańcami odległych krajów. Zwłaszcza, jeśli są tak skrupulatni jak Japończycy.

Dobre maniery z Dalekiego Wschodu

Właśnie w takich wypadkach wybawieniem może okazać się Etykieta japońska, która stanowi zbiór jasno i czytelnie opisanych norm obowiązujących w Kraju Kwitnącej Wiśni. Przedstawiono w niej opisy rozmaitych sytuacji, które pomogą odnaleźć się w różnego typu relacjach. Ci, którzy prowadzą z Japończykami interesy dowiedzą się wszystkiego o przebiegu spotkań biznesowych, wręczaniu wizytówek czy etykiecie elektronicznej. Dla osób podróżujących do Azji w celach turystycznych, przydatne okażą się wskazówki dotyczące zachowania się w transporcie publicznym lub restauracji albo odwiedzin w świątyniach i chramach. Natomiast czytelnicy związani bliżej z Japończykami docenią informacje o zwyczajach weselnych, pogrzebach i obchodach towarzyszących najważniejszym świętom.

Autorzy nie ograniczyli się do samego przedstawienie obowiązujących zasad. Każdemu krótkiemu rozdziałowi, poświęconemu na konkretnemu zagadnieniu, towarzyszą informacje o pochodzeniu danego zwyczaju i szerszy kontekst kulturowy. Z tego względu Etykieta japońska stanowi także świetne źródło wiedzy na temat współczesnego japońskiego społeczeństwa i zawiera wiele ciekawostek dotyczących jego historii.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 15.11.2017 11:38
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post