Zgłosuj na książki roku 2017

Lab Girl

Tłumaczenie: Edyta Świerczyńska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Międzynarodowy bestseller 2016 według „The New York Times”. Zwycięzca National Book Critics Circle Award w kategorii „autobiografia”. Fenomenalna autobiografia badaczki świata roślin, gleb i nasion. Hope Jahren od dziecka wolała spędzać czas w laboratorium ojca, niż bawić się z rówieśnikami. Już jako mała dziewczynka obudziła w sobie miłość do botaniki. Dziś Hope prowadzi trzy laboratoria i...

Międzynarodowy bestseller 2016 według „The New York Times”.
Zwycięzca National Book Critics Circle Award w kategorii „autobiografia”.

Dziś Hope prowadzi trzy laboratoria i zajmuje miejsce wśród najwybitniejszych naukowców. W swojej książce opowiada o pielęgnowaniu pasji, wzlotach i upadkach, ogromnej determinacji, a także ludzkiej przyjaźni i miłości. To również historia jej bratniej duszy – Billa, genialnego odkrywcy, z którym przebyła długą drogę od niebiańskiego Bieguna Północnego, przez Stany Zjednoczone aż do rajskich Hawajów.

Jej wnikliwe spostrzeżenia na temat świata roślin wprowadzają czytelnika w magiczny świat majestatycznej przyrody, jednocześnie odnosząc się do zachowań i relacji międzyludzkich.

źródło opisu: www.wydawnictwokobiece.pl

źródło okładki: www.wydawnictwokobiece.pl

Oficjalna recenzja
fossa książek: 323

Powrót do korzeni

Chociaż Hope Jahren już od jakiegoś czasu bryluje w świecie nauki, zdobywając za swoje osiągnięcia prestiżowe tytuły i wyróżnienia, to dopiero jej książka „Lab Girl” sprawiła, że stała się ona znana szerszemu odbiorcy. Na jej kartach Hope dzieli się z czytelnikami nie tylko tajnikami swojej pracy, ale i swojego życia. W obu tych tematach autorka ma o czym opowiadać, a co więcej, wie jak to robić, by przemówić do serca i wyobraźni czytelników.

Hope Jahren poświęciła swoje życie badaniu życia roślin; z tym, że przeniosła swoje dociekania na zupełnie nowy poziom. Niezrażona porażkami w pewnym momencie dochodzi do następujących wniosków: „nauczę się spoglądać na świat oczyma roślin, będę w stanie postawić się na ich miejscu i rozgryzę ich sposób funkcjonowania”. Rezultaty tych wysiłków można znaleźć po części właśnie w „Lab Girl”, gdzie najbardziej przyziemne formy ekosystemu w ujęciu Jahren stają się przyrodniczymi fenomenami. Nasiona i drzewa nigdy nie są dla niej tylko nasionami i drzewami, ale nośnikami niezwykłych historii. Tym samym jest bardzo prawdopodobne, że nigdy już nie spojrzymy na to, co nas otacza w ten sam obojętny sposób – wnet, o każdym nasionku będziemy myśleć z czułością, a o takim kaktusie z podziwem.

„Lab Girl” to jednak nadal znacznie więcej niż książka przyrodnicza. To autobiografia nietuzinkowej kobiety, która dzięki determinacji i sile charakteru osiągnęła sukces w dziedzinie zdominowanej przez mężczyzn. Za sprawą książki mamy przywilej towarzyszyć jej w tej drodze. Razem z autorką przekonamy się o urokach pracy w terenie („babranie się” w ziemi i śniegu to dla niej norma), poznamy kaprysy tak natury jak losu. Zrozumiemy, co jest prawdziwą zmorą naukowców i jak niepewny jest ich los, w gruncie rzeczy cały czas uzależniony od pozyskiwania funduszy na badania. Poznamy wreszcie Billa, tajemniczego asystenta Hope, których przez lata połączyła nie tylko praca, ale przede wszystkim prawdziwa przyjaźń. Na koniec będziemy zdumieni szczerością i wylewnością naszej bohaterki, ale nie będziemy zdumieni sukcesem jej książki.

Cały sekret prozy Hope Jahren sprowadza się do faktu, że łączy ona rozległą wiedzę naukową z naprawdę osobistymi wątkami. W żadnym miejscu Jahren nie pisze jak naukowiec, ale jak dojrzała i zdolna pisarka. Na końcu dowiemy się, że literatura faktycznie zawsze odgrywała w jej życiu szczególną rolę, a „Lab Girl” była poprzedzona latami prób i wprawek. Jednak jeszcze lepsze jest to, że wcale nie musimy poprzestawać na czytaniu książki, bo jedno z jej przesłań brzmi: „zasadźcie w tym roku jedno drzewo(...) Na koniec tego ćwiczenia będziecie mieli drzewo i ono będzie miało was. Pamiętajcie, że jesteście jego jedynymi przyjaciółmi w tym wrogim świecie”. Tak inspirująca potrafi być Hope Jahren, że niewykluczone, że zaczniemy od książki, a skończymy na drzewie.

Cytaty za autorką.

Anna Aniszczenko

zaczytanapatka | 2017-10-07
Przeczytana: 07 października 2017

"Ludzie są jak rośliny: rosną w stronę światła."

W każdej książce staram się odkryć coś wyjątkowego, w "Lab Girl" odkryłam wyjątkową kobietę. Hope Jahren to kobieta naukowiec, dla której już od dzieciństwa laboratorium stało się drugim domem. Hope wychowała się w skandynawskiej rodzinie, a miłością do nauki zaraził ją ojciec. Od najmłodszych lat przesiadywała w jego laboratorium i już wtedy zapragnęła zostać prawdziwym naukowcem.

"W dniu, w którym zostałam naukowcem, stałam w laboratorium i patrzyłam na wschodzące słońce. Byłam przekonana, że zobaczyłam coś niezwykłego, i czekałam na przyzwoitą godzinę, żeby zadzwonić. Chciałam komuś powiedzieć, co odkryłam, choć nie byłam jeszcze pewna komu."

Hope to niezwykła kobieta, która potrafiła poświęcić całe swoje życie aby spełnić swoje marzenie. Nie jeden raz musiała zostawić za sobą wszystko co znajome, bez nadziei na powrót. Jej kariera nie była usiana różami a ona sama musiała mierzyć się z przeciwnościami losu. Ciężka praca,...

Karolina Hajdysz | 2017-12-06

Jeśli uważacie, że świat nauki jest nudny, to powinniście zdecydowanie sięgnąć po tę książkę. Hope Jahren to niesamowity człowiek, wykształcony i utalentowany biolog i fantastyczna kobieta jednocześnie. Opisuje nam szczegółowo w jaki sposób stała się jedną z najsławniejszych biologów na świecie i jak wyglądała jej praca. Jak od dziecka pasja rosła jej w sercu dzięki ojcu i stała się również sposobem na szczęśliwe, choć nie zawsze łatwe życie. Biografia Hope jest niezwykłą przygodą...wycieczką do świata nauki. Jednak bywały w jej życiu chwile naprawdę ciężkie...zdobywanie funduszy na kolejne badania czy też zupełne poświęcenie własnego życia by spełnić własne marzenia. Podziwiam siłę i upór tej kobiety...
Polecam!

Magda | 2017-11-01
Na półkach: Przeczytane, Biografie, 2017

Od zawsze lubiłam czytać biografie fascynujących osób. Tym razem miałam okazję bliżej poznać życie niesamowitej kobiety, która  poświęciła całe swoje życie studiowaniu świata roślin. Hope Jahren od najmłodszych  lat zafascynowana była zgłębianiem tajników natury. Czy zastanawialiście się kiedyś co czują rośliny? Autorka postanowiła znaleźć naukową odpowiedź na to pytanie. Lab girl to książka  o pasji, marzeniach i ogromnej determinacji w dążeniu do wyznaczonych przez siebie celów.

"Miłość i nauka są do siebie podobne pod tym względem, że nigdy nie idą na zmarnowanie.(...)"

Hope Jahern to światowej sławy biolog. Autorka przez wiele lat była wykładowcą akademickim. W trakcie  swojej  kariery  naukowej miała okazje trzykrotne korzystać z prestiżowego stypendium Fulbrighta. Hope Jahren przez  osiem lat związana była zawodowo z Uniwersytetem w Honolulu, gdzie prowadziła własne laboratorium badawcze. Obecnie autorka pracuje na  Uniwersytetem w Oslo.

Dzięki książce miałam okazje...

WielkiBuk | 2017-10-10
Przeczytana: październik 2017

„Lab Girl”, czyli opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości to niebanalna, prawdziwa historia miłości, przyjaźni i pasji do natury, do ciężkiej pracy, do walki o samą siebie. Wciągająca autobiografia kobiety, która nie poddała się presji, podążała za swoimi marzeniami i osiągnęła to, na czym tak bardzo jej zależało. „Lab Girl” to także wstęp do fascynującego świata botaniki, do tajemniczego świata roślin, niby zwyczajnych, oklepanych, bo mijanych każdego dnia, a mimo to tak cudownie tajemniczych, jakby wokół nas istniała zupełnie odrębna kraina. To wyjątkowa historia – miejscami zabawna, miejscami zmuszająca do refleksji, miejscami wzruszająca i do bólu prawdziwa.

Autobiografia Hope Jahren to lekka, krucha i delikatna lektura, jak świeżo wykluta roślinka. Do zapamiętania i inspirowania się.

TINA | 2017-10-02
Przeczytana: 02 października 2017

Gdy tylko skończyłam czytać ta książkę pomyślałam o tym, że ta kobieta jest FANTASTYCZNA!

„Lab girl” to pamiętnik ale również swojego rodzaju podręcznik z wiedzy o roślinach. Hope w bardzo przyjemny, przejrzysty i niewymuszony sposób wciąga nas w swój świat, przepełniony pasją do nauk przyrodniczych. Sposób w jaki opisuje zachowania nasionek, sadzonek bądź drzew sprawia, że w zupełnie innym świetle patrzymy na otaczający nas świat. Dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi. Dodam, że wszystko to opowiedziane jest z miłością i prawdziwym entuzjazmem. Dzięki temu my czytelnicy jesteśmy w stanie wyczuć to wszystko czytając jej historię.

"Lab girl" to niesamowita podróż w bezkresną zieleń, która otacza nas na każdym kroku. Wszystko wokół jest żywe i tak jak my pragnie przetrwać i żyć. Zapraszam Was w tą podróż. Poznacie świat roślin z drugiej strony. Oczami...

Dominika Rygiel | 2017-10-04
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 04 października 2017

Postronnemu człowiekowi rzeczywistość laboratoryjna jawić się może jako nudna, monotonna, pozbawiona życia i oryginalności. Bielone ściany i migoczące światło jarzeniówek, cóż ciekawego stać może za rządkiem probówek, białym fartuchem i mikroskopem? Co nieść za sobą mogą lata żmudnych badań, szereg obserwacji i przeliczeń przemęczonego personelu, ich usilne prośby o dofinansowanie prowadzonych prac? Odpowiedź jest krótka i dosyć oczywista. Za tym wszystkim stoją dwa proste słowa: pasja i nadzieja. Wiara i nadzieja, że mozolna praca zostanie doceniona. Czym? Odkryciem naukowym, które rzuci nowe światło na otaczający nas świat, zatrzęsie nim w posadach czy też zmieni bieg historii.

Hope Jahren to ceniona kobieta naukowiec, amerykańska geobiolog i geochemik, była wykładowczyni Uniwersytetu w Hawajach, obecnie pracownik Uniwersytetu w Oslo. Jej badania naukowe obejmują głównie dziedzinę paleontologii. Istotą pracy tej trzykrotnie uhonorowanej nagrodą Fulbrighta uczonej, jest głownie...

"Mówiono mi, że nie mogę robić tego, co chcę, ponieważ jestem kobietą, i że pozwolono mi to robić tylko ze względu na to, że nią jestem."

"Lab girl. Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości." jest książką, która niesamowicie mnie zaskoczyła. Widząc pierwsze informacje o tej publikacji, podejrzewałam, że mnie zainteresuje. Nie przypuszczałam jednak, że książka o kobiecie naukowcu, może być aż tak fantastycznie napisana. To naprawdę bardzo niebanalna i przyjemna lektura, pełna wielu ciekawych i intrygujących informacji z życia drzew.

"Lab girl" to opowieść o roślinach ale również o niesamowitej kobiecie. Hope Jahren jest wielokrotnie nagradzaną biolożką. Od roku 1996 prowadzi niezależne badania w dziedzinie paleontologii. Obecnie pracuje na Uniwersytecie w Oslo. Jahren od dziecka wiedziała, że chce zostać naukowcem. Zamiast z rówieśnikami, każdą wolną chwilę spędzała razem ze swoim ojcem w laboratorium. Marzyła o swoim własnym miejscu badań i walczyła o to swoje marzenie...

Mam wrażenie, że ostatnimi czasy wydawnictwa aż prześcigają się z wydawaniem książek o świecie flory i fauny. Co chwila na stronach wydawnictw można znaleźć coraz to ciekawszą perłę w tej dziedzinie. Te książki otwierają nasze oczy na coś więcej niż ciągła gonitwa za pieniądzem, prestiżem.Być może sprawiają, że oderwiemy wzrok od komputera, komórki i zachwycimy się naturą po raz pierwszy tak pełną piersią Otaczająca nas roślinność po prostu była, jest i będzie - tak przecież uważamy. Nikt specjalnie na co dzień nie przywiązuje do niej wagi. Nikt nie zastanawia się, jak skonstruowany jest liść, czy drzewa cokolwiek odczuwają, jak sobie radzą, jak walczą o przetrwanie. Co jeszcze smutniejsze, wielu bez wyrzutów sumienia zaśmieca przyrodę, odbierając jej tym całe piękno. Zgłębiając treść "Lab girl" dostrzec można, że korzenie, liście a także kwiaty i owoce mają pełne "ręce" roboty. W każdym momencie walczą o przetrwanie. Kiedy przed przeczytaniem tej książki wpatrywałam się w...

rudarecenzuje | 2017-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Już jako mała dziewczynka uwielbiała spędzać czas w laboratorium i marzyła o karierze naukowca. Jej pragnienia okupione zostały łzami i poświęceniem, ale każdy sukces utwierdzał ją w przekonaniu, że to życie wybrała i to właśnie tą ścieżką chce podążać. Dziś jest szczęśliwa i zajmuje się tym, co kocha.

Po biografie i autobiografie sięgam dość rzadko, jednak historia Hope Jahren wydała mi się na tyle intrygująca, że koniecznie chciałam ją poznać. Wspaniale czyta się o silnych, odważnych i zdeterminowanych kobietach, które nie boją się walczyć o swoje marzenia. A ona jest jedną z nich.

Na początku miałam problem, by poczuć książkowy klimat. Choć czytało mi się dobrze, to jednak lektura nieco się dłużyła. Myślę, że w dużym stopniu miał na to wpływ naukowy charakter tej książki. Hope pisze w sposób ciekawy, chętnie wszystko tłumaczy i zaprasza czytelnika do swojego świata, wciąż jednak pozostajemy w obrębie tematów dość trudnych dla osób z tymi dziedzinami wiedzy niemającymi nic...

księgozbiór | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017

W szkole nie przepadałam za lekcjami biologii. Niezbyt interesujące, suche fakty oraz nie dość dobrze wyjaśnione mechanizmy nie bardzo przemawiały do mojego młodego umysłu. Gdyby w tamtym czasie wpadła mi w ręce książka „Lab girl”, myślę, że byłoby nam z biologią dużo bardziej po drodze.
„Lab girl” to autobiografia Anne Hope Jahren amerykańskiej geochemik i geobiolog, znanej z prac z wykorzystaniem analizy stabilności izotopów w celu analizy lasów kopalnianych pochodzących z Eocenu. Laureatki wielu prestiżowych nagród w tej dziedzinie. Jej książka „Lab Girl” (2016) została okrzyknięta zarówno jako „osobisty pamiętnik i pean dla świata przyrody”, jak i literacka fuzja pamiętnika i nauki. (powyższe informacje pochodzą ze strony Wikipedia.org).
Ojciec Hope wykładał podstawy fizyki i nauki o Ziemi w college’u przygotowawczym w Minnesocie, dzięki czemu dziewczynka właściwie wychowała się w laboratoriom. Tam czuła się swobodnie, to był jej azyl, jej królestwo. Znacznie lepiej czuła się...

Prawda na temat świata roślin

Czy wiesz, że co dziesięć lat znika na zawsze część pierwotnej puszczy wielkości Francji? Albo że łączna długość drewnianych deseczek wykorzystanych do budowy domów przez ostatnie dwadzieścia lat w samych Stanach Zjednoczonych wystarczyłaby, żeby sklecić kładkę z Ziemi na Marsa – i jeszcze by ich zostało? Jak wygląda praca współczesnego naukowca? Słynna geobiolog, Hope Jahren, w swojej książce dzieli się prawdą na temat świata roślin oraz ludzkiej natury.

Patronaty tygodnia

Z pomocą na szare i deszczowe dni, przychodzi lista naszych cotygodniowych patronatów! Przedostatni tydzień października zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ swoją premierę ma kilka przejmujących książek historycznych, biografia tajemniczego świata roślin oraz najnowsze dzieło samego Stephena Kinga, ale tym razem w duecie z synem Owenem. Atrakcji więc nie zabraknie!