Jest muzułmańską pisarką brytyjską. Debiutowała powieścią "Chłopiec z Aleppo, który namalował wojnę" w 2013 r. Ma korzenie syryjsko-algierskie. Wychowywała się w Londynie. Studiowała kreatywne pisanie (creative writing) na Uniwersytecie KIngston.
Pełna bólu i rozpaczy historia o wojnie.
Niesamowicie działała na wyobraźnię, poprzez przedstawienie wszystkiego w wielu kolorach przez głównego bohatera.
Jest to z pewnością pierwsza książka o wojnie przedstawiona "kolorami" - taka, którą czytałam.
Mimo szczegółowych opisów i tak nie jestem w stanie wyobrazić sobie jak okropna musi być wojna, tym bardziej obserwowana i przeżywana przez dziecko.
To... Było mocne.
Czas teraźniejszy, jakim posługiwał się narrator i przewaga zdań pojedynczych nadawały historii tempa i dynamiczności, które sprawiały z kolei, że wydarzenia wciągały jeszcze bardziej.
Chłopiec być może był infantylny i ciężko go zrozumieć, co nie zmienia jednak faktu, że jego wrażliwość i sposób postrzegania wojny jeszcze bardziej sprawiała że stawała się ona w oczach czytelnika największym koszmarem jaki może spotkać niewinną rodzinę.
Cieszę się, że przeczytałam tą książkę i polecam ją wszystkim, którzy czują się w miarę przygotowani na sceny wojny ociekające krwią i przyprawiające o ból nad zagubieniem człowieczeństwa