Żelazny Jan

Okładka książki Żelazny Jan
Robert Bly Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
388 str. 6 godz. 28 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Iron John
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2017-08-28
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
388
Czas czytania
6 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381161176
Tłumacz:
Jacek Tittenbrun
Tagi:
mężczyzna męskość psychologia socjologia
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki ...opiewam nowoczesnego człowieka. Antologia poezji amerykańskiej. Wiersze amerykańskie od Poego, Whitmana i Emily Dickinson do poetów dzisiejszych John Ashbery, Wystan Hugh Auden, Imamu Amiri Baraka, John Berryman, Elizabeth Bishop, Robert Bly, Gregory Corso, Hart Crane, Stephen Crane, Robert Creeley, John Crowe Ransom, Edward Estlin Cummings, James Dickey, Emily Dickinson, Robert Duncan, T.S. Eliot, Paul Hamilton Engle, Kenneth Fearing, Lawrence Ferlinghetti, Robert Frost, Allen Ginsberg, Langston Hughes, Randall Jarrell, Robinson Jeffers, Donald Justice, Jack Kerouac, Denise Levertov, Philip Levine, Vachel Lindsay, Lou Lipsitz, Amy Lowell, Robert Lowell, Archibald MacLeish, Edgar Lee Masters, James Merrill, Thomas Merton OCSO, W.S. Merwin, Marianne Moore, Charles Olson, Frank O’Hara, Kenneth Patchen, Sylvia Plath, Edgar Allan Poe, Conrad Potter Aiken, Ezra Pound, Carl Rakosi, Kenneth Rexroth, Charles Reznikoff, Adrienne Rich, Edwin Arlington Robinson, Theodore Roethke, Carl Sandburg, Delmore Schwartz, Anne Sexton, Karl Jay Shapiro, Charles Simic, Louis Simpson, Gary Snyder, Gertrude Stein, Wallace Stevens, Genevieve Taggard, Allen Tate, David Russell Wagoner, Diane Wakoski, Walt Whitman, Richard Wilbur, William Carlos Williams, James Wright, Louis Zukofsky
Ocena 8,8
...opiewam now... John Ashbery, Wysta...
Okładka książki Wśród amerykańskich poetów Wystan Hugh Auden, Robert Bly, William Bronk, Charles Bukowski, Lawrence Ferlinghetti, Robert Francis, Allen Ginsberg, Barbara Guest, John Haines, Donald Hall, George Hitchcock, David Ignatov, Donald Justice, Weldon Kees, Etheridge Knight, Denise Levertov, Howard Nemerov, Harold Norse, Kenneth Patchen, Sylvia Plath, Dudley Randall, Kenneth Rexroth, Theodore Roethke, Edwin Rolfe, Pitt William Root, Muriel Rukeyser, Anne Sexton, Hollis Summers, Genevieve Taggard, Berry Wendell
Ocena 7,8
Wśród amerykań... Wystan Hugh Auden, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
256 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
288
230

Na półkach:

https://grafomanya.wordpress.com/2017/10/24/zelazny-jan-recenzja/

Znacie baśń o Żelaznym Janie? Uwięzionym pod wodą Dzikusie, który porywa małego Królewicza, uprowadza go ze sobą do lasu i wreszcie, po wielu perypetiach, przy aktywnym udziale innych bohaterów, czyni z chłopca Króla? Baśń jest bardzo, bardzo stara, starsza od cywilizacji egipskiej, helleńskiej, rzymskiej. Korzeniami sięga czasów, gdy ludzie czcili Matkę Ziemię i Ojca Opiekuna Zwierząt. Gdy pamiętali, że są częścią natury… Przewijają się w niej wszystkie ważne motywy, obecne jest każde stadium, przez które musi przejść chłopak, nastolatek, wreszcie młody mężczyzna, by dotrzeć do celu, jakim jest osobiste oświecenie. Umiejętność korzystania ze wszystkich atrybutów, jakie kryją się za frapującym słowem „męskość”.

Do „Żelaznego Króla” Roberta Bly’a podeszłam jak do jeża. Nieufnie. Raz, że na okładce znalazła się alarmująca informacja „światowy bestseller”. Po wielu przykrych doświadczeniach, z bestsellerami zawsze ostrożnie 😉 Dwa – temat. Męskość? Może jeszcze w kontrze do kobiecości, przeciw niej, jako manifest nienawidzącego płci przeciwnej maczysty-mizogina?! Przekonała mnie notka biograficzna autora. Poeta, czyli człowiek wrażliwy. Dałam „Żelaznemu…” szansę. Słusznie, bo to świetna rzecz. Tak dla panów, jak i dla pań.

Autor traktuje starodawną baśń jako pretekst do tego, by przeprowadzić czytelnika przez historię i kulturę męskości, rozumianej jako męską dojrzałość. Sięga do postaci archetypowych, do odwiecznej symboliki, powołuje się na Jungowską alchemię, szuka odniesień w ludzkich mitach i wierzeniach, ale także w wybitnych dziełach literackich. Obrazuje nam to, o czym jako społeczeństwo industrialne (także postindustrialne) zapomnieliśmy. Otóż po to, by chłopiec mógł wyrosnąć na mężczyznę, potrzebuje inicjacji. Nie zapewni jej sobie sam. Nie pomoże mu w tym matka. Ojciec? Wiecznie nieobecny, zabiegany, harujący po kilkanaście godzin na dobę w korporacji, sam niepewny swojej tożsamości… Nie. Przewodzenie rytuałowi męskości powierzało się komu innemu. Komu? A, to sobie doczytajcie. Warto.

AHA – męskość to nie jest brutalność. Ani jej odrzucenie. Ani czysta racjonalność. Ani nadmierna tkliwość. Nie jest nią postawa skrajnie profeministyczna, doszukująca się w testosteronie źródła wszelkiego zła. Nie jest nią także mizoginia. Męskość to pełnia, to zbiór harmonijnie uzupełniających się przeciwieńst, używanych umiejętnie, z mądrością. Coś wspaniałego. Osiągnięcia jej życzyć należy każdemu facetowi. Świat byłby lepszym miejscem, gdyby zaludnili go męscy mężczyźni. Męscy w rozumieniu Roberta Bly’a, rzecz jasna.

https://grafomanya.wordpress.com/2017/10/24/zelazny-jan-recenzja/

Znacie baśń o Żelaznym Janie? Uwięzionym pod wodą Dzikusie, który porywa małego Królewicza, uprowadza go ze sobą do lasu i wreszcie, po wielu perypetiach, przy aktywnym udziale innych bohaterów, czyni z chłopca Króla? Baśń jest bardzo, bardzo stara, starsza od cywilizacji egipskiej, helleńskiej, rzymskiej....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    635
  • Przeczytane
    346
  • Posiadam
    87
  • Teraz czytam
    45
  • Ulubione
    8
  • Psychologia
    8
  • Chcę w prezencie
    5
  • 2018
    3
  • Męskość
    3
  • 2019
    3

Cytaty

Więcej
Robert Bly Żelazny Jan: rzecz o mężczyznach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także