Żelazny Jan

Okładka książki Żelazny Jan
Robert Bly Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Iron John
Zysk i S-ka
2017-08-28
1993-01-01
Jacek Tittenbrun
mężczyzna męskość psychologia socjologia

Okładka książki ...opiewam nowoczesnego człowieka. Antologia poezji amerykańskiej. Wiersze amerykańskie od Poego, Whitmana i Emily Dickinson do poetów dzisiejszych John Ashbery, Wystan Hugh Auden, Imamu Amiri Baraka, John Berryman, Elizabeth Bishop, Robert Bly, Gregory Corso, Hart Crane, Stephen Crane, Robert Creeley, John Crowe Ransom, Edward Estlin Cummings, James Dickey, Emily Dickinson, Robert Duncan, T.S. Eliot, Paul Hamilton Engle, Kenneth Fearing, Lawrence Ferlinghetti, Robert Frost, Allen Ginsberg, Langston Hughes, Randall Jarrell, Robinson Jeffers, Donald Justice, Jack Kerouac, Denise Levertov, Philip Levine, Vachel Lindsay, Lou Lipsitz, Amy Lowell, Robert Lowell, Archibald MacLeish, Edgar Lee Masters, James Merrill, Thomas Merton, W.S. Merwin, Marianne Moore, Charles Olson, Frank O’Hara, Kenneth Patchen, Sylvia Plath, Edgar Allan Poe, Conrad Potter Aiken, Ezra Pound, Carl Rakosi, Kenneth Rexroth, Charles Reznikoff, Adrienne Rich, Edwin Arlington Robinson, Theodore Roethke, Carl Sandburg, Delmore Schwartz, Anne Sexton, Karl Jay Shapiro, Charles Simic, Louis Simpson, Gary Snyder, Gertrude Stein, Wallace Stevens, Genevieve Taggard, Allen Tate, David Russell Wagoner, Diane Wakoski, Walt Whitman, Richard Wilbur, William Carlos Williams, James Wright, Louis Zukofsky
Ocena 8,4
...opiewam now... John Ashbery, Wysta...

Byłem bardzo pozytywnie nastawiony i bardzo ciekawy gdy zaczynałem czytać Żelaznego Jana. Niestety, bardzo mocno się rozczarowałem. Po około 30-tu procentach zrozumiałem, że zupełnie nie wiem o czym autor pisał i co chce przekazać. I Jeśli miałbym podsumować lekturę jednym słowem, wybrałbym "mętna". I taka właśnie jest ta ksiażka - bardzo mętna. Niby coś da się z niej wyciągnąć ciekawego ale gdy czyta się tekst dalej, zaraz zapomina się o co właściwie chodziło.

Ksiazka trudna i zawiła, odnosząca się do mitologii i innej literatury. Pomimo trudności, a może właśnie dlatego warta przeczytania i pochylenia się nad istota męskości.

Muszę powiedzieć, że ta książka to majstersztyk. O ile zachwalałam swego czasu "Dzikie serce", tak "Żelazny Jan" powalił mnie na kolana. W "Dzikim sercu" autor wydestylował sobie tylko to, co mu podpasowało pod chrześcijańską wizję męskości. A cytaty z "Żelaznego Jana" padają tam często gęsto. Bly przedstawia coś nieco (jak nie całkiem) innego. Religię raczej stara się omijać szerokim łukiem, żeby przemówić bardziej uniwersalnie o tajnikach męskiej duszy. Jestem pod dużym wrażeniem. Aż by się chciało wyruszyć w jakąś dzicz :-D

Dobra książka.
Bardzo ważna, wprowadzająca w misteria inicjacji męskiej.
Pozycja obowiązkowa dla każdego faceta, który w swym dyskomforcie poszukuje istoty męskości.

Dobra książka.
Bardzo ważna, wprowadzająca w misteria inicjacji męskiej.

Dziwna książka - nie przekonała mnie do siebie. Może dlatego, że baśń, do której odwołuje się w tytule i treści autor ("Żelazny Hans") jest w Polsce praktycznie nieznana. Dlatego analiza mitologicznych wątków i obrazów z baśni i objaśnianie ich znaczenia nie jest tak ciekawe, bliskie i przekonujące, jak by to było w przypadku np. "Kopciuszka".

Autor tworzy też wiele pojęć, którymi probuje tłumaczyć zjawiska dotyczące męskiej psychiki i osobowości. Nie wiadomo jednak czy jego tezy mają podbudowę psychologiczną, czy są antropologiczną analizą mitów.

Lektura książki była długa, wymagająca i mało satysfakcjonująca. A po wszystkim pozostał niedosyt.

Autor tworzy też wiele...

Chciałbym tę książkę dostać pod koniec szóstej klasy szkoły podstawowej, ewentualnie rok później. Myślę, że dużo by mogła w moim życiu zmienić na lepsze. Przeczytałem mając chyba 24 lata i była po prostu miła. Dodatkowo, dawała nadzieję na kilka następnych dni po przeczytaniu. W gruncie rzeczy to chyba polecam, nawet żeby przeczytać przed snem.

Ciężka w czytaniu książka pełna przenośni. Jej zaletą jest odwołanie się do mitologii, tradycji i religii i agregowanie wiedzy dotyczącej rytuałów męskiego przejścia. Najmocniej jednak opiera się na baśniach braci Grimm, a w szczególności na baśni Żelazny Jan, którą niejako tłumaczy w kontekście męskiej drogi przejścia z dziecka do dorosłości.

Mistrzowska analiza baśni od Żelaznym Janie. Czy interpretacja i historia o wędrówce do męskości są zgodne z intencjami autora opowieści - tego nie wiem. Wiem jednak, że opowieść została w mistrzowski sposób wpleciona w rozważania autora i jest trafnym symbolem męskiej wędrówki.

Nie jest to pierwsza analiza męskości, z którą się spotkałem. Nie jest też na pewno najlepsza. Ale z pewnością jest warta przeczytania - tym bardziej, że wielu znawców tematu w innych dziełach powołuję się na to dzieło. Wszystkim wychowawcom, liderom i ojcom gorąco polecam.

Przyznam, że do książki podszedłem z wielkimi oczekiwaniami i nadziejami na w sumie nie wiem co. I tu jest ten moment, o którym napisał Twardoch z kolegą we wstępie do innej książce o męskości. Uwaga Panowie mężczyźni nie przeczytają o męskości, bo to szczyt obciachu i żenady, który w praktyce nie działa. Dlaczego? Bo ludzie się tak łatwo i tak szybko nie zmieniają i to jest fakt. Na dupościsku nic nie zdziałasz, to wiem i to znam z praktyki. Poza tym te duchowe rozważania pana z książki.... no nędzne to powiem szczerze. W sensie takie medytacje to samemu trzeba przeżyć, odprawić, przejść bo nikt ich za nas nie zrobi. W sensie kredyt, robota, czy życie na krawędzi, jest fajne do czasu, a później umierasz, bo dusza jest martwa, tyle i Wszystko w temacie. Więc czemu dobra? W pustyn lesie budzi się świadomość, że to ostatnia chwila żeby się obudzić... może kogoś, gdzieś, kiedyś popchnie dodjakiejś jakiejś zmiany, ale to i tak nic nie da. Trzeba umrzeć, zginąć, stracić. Zapomnieć, że się coś wiedziało, znało. Spodobał mi się fragment w którym autor wspomniał o odkryciu właściwie każdego mężczyzny, który w wieku 35 lat dochodzi do wniosku, że z jego marzeń zostaje popiół. I to jest dobre, bo takie jest prawo natury, musisz umrzeć, aby zrobić miejsce następnym pokoleniom. I tego typu myśli jest wiele, ale o ogólnie nie wiem do końca co autor miał na myśli pisząc tą książkę.

Książka bardzo specyficzna. Głównym motywem jest opowieść o chłopcu i Dzikusie - tajemnej postaci z lasu. Pomiędzy głównym motywem przeplatają się różnego rodzaju inne opowiadania, legendy i mity. Książka zdecydowanie dla mężczyzn - "O mężczyznach dla mężczyzn".
W książce autor stara się ukazać jak na przestrzeni wieków mężczyźni utracili swoją męskość i jak odeszli od pierwotnych instynktów.
W niektórych momentach czyta się ją dość trudno. Główny wątek bardzo mi się podobał chociaż jest krótki.

Robert Bly Żelazny Jan: rzecz o mężczyznach Zobacz więcej