Żelazny Jan : rzecz o mężczyznach

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Iron John
męskość,
Asia

Fascynująca opowieść o istocie męskości i męskiej inicjacji, ale także o problemach i wyzwaniach w życiu współczesnego mężczyzny. Jest nowoczesną, a zarazem bardzo starą wizją tego, co nazywamy męskością. Potwierdza siłę mitów i tradycji w przypominaniu i utrwalaniu odwiecznych prawd. Robert Bly jest poetą, gawędziarzem, tłumaczem i wykładowcą. Za swoje poezje uzyskał wiele nagród, m.in....

Robert Bly jest poetą, gawędziarzem, tłumaczem i wykładowcą. Za swoje poezje uzyskał wiele nagród, m.in. National Book Award w USA. Po opublikowaniu Żelazny Jan przez wiele miesięcy zajmował pozycję nr 1 na prestiżowych listach najpoczytniejszych nowości.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/14933

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/14933

enhap | 2014-02-26
Przeczytana: 22 lutego 2014

Wybitna pozycja. Dla mnie bomba, być może nie jestem wprawny w temacie, ale temat inicjacji i rozwoju męskości jest czymś na topie. Autor ma niesamowitą rację jeśli chodzi o niektóre kwestie, zwłaszcza tego, co musi przejść facet, żeby męskim w ogóle być. I czy jest to potrzebne, bo dla mnie jako faceta jest niezbędne. I wkurza mnie wręcz gadanie niektórych kobiet, które z jednej strony chciałyby zniewieściałych "dobrodusznych" mężów, a z drugiej histerycznie wręcz marzą o silnych maczo. Nie mówi się o tym zbyt wiele, a męskie kryzysy wieku średniego, kiedy to już wiemy, że system nie działa, nie są czymś co powoduje "prawidłowy rozwój".

Warto przeczytać, żeby się rozwinąć, warto spostrzec w swoim życiu pewne etapy rozwoju i zobaczyć wewnętrzne postaci, warto iść swoją drogą ku decyzyjności, sile, sPełnieniu i satysfakcji, a nie bzdur i plotek, które powtarzają ... ;)

MaciekWroc | 2014-09-22
Przeczytana: 20 września 2014

Książkę polecił mi kolega, który dostał ją do przeczytania jako "zadanie domowe" od swojego psychologa :) Nie jest to książka lekka,lecz z pewnością wartościowa. Mnie ciężko ją było czytać,z uwagi na ilość symboliki i nawiązań do literatury i poezji anglosaskiej, którą znam słabo. Częste nawiązania do mitologii i filozofii mają na celu uchwycenie pojęcia "mężczyzna" w aspekcie historycznym oraz stanowią próbę odpowiedzi na pytanie: "kim lub jaki powinien być dzisiejszy mężczyzna ?". Zaskoczyło mnie tu z pewnością kilka uwag, które pozwoliły mi dowiedzieć się więcej o nurtujących mnie problemach i odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących własnego "ja". Punktem wyjścia jest analiza opowieści o Żelaznym Janie, która w trakcie książki rozbierana jest na czynniki pierwsze. Nie zdawałem sobie sprawy jak wiele można wyczytać z tej kilkustronicowej legendy...

Postjungizm, męski odpowiednik "Biegnącej z wilkami", kulturowo-mitologiczny miszmasz. O dziwo, bardziej znośne, niż się spodziewałam, bo naczytałam się o Bly'u (a raczej o tych, którzy jego myśl wprowadzają w czyn) rzeczy strasznych. Tymczasem sam Bly jest nieszkodliwy, choć kilka ocierających się o mizogynię zdań mu się trafiło (Nie więcej, niż mizandrii u paru feministek). Oczywiście, po lekturze "XY" Badinter stwierdzam, że pomysły Bly'a z celem się mijają. Bo mimo wszystko idea stojąca za tą książką to skrajna separacja męskości od kobiecości - a takie pomysły się ani kulturze ani jednostkom na dłuższą metę nie przysłużą. Suma sumarum, traktuję "Żelaznego Jana" jako książkę wartą rozważenia, ale na pewno nie jako jedyny poradnik dla zagubionego we współczesności mężczyzny. Bo za łatwo wyciągnąć z niego szkodliwe wnioski.

edmund | 2013-01-16
Przeczytana: 2011 rok

Uważam, że w dzisiejszych czasach powinien to przeczytać każdy mężczyzna. Kryzys męskości widać na każdym kroku, rozprzestrzeniający się w zastraszającym tempie. Zgadzam się z opinią, że dobrze jest czytać w małych dawkach. W zasadzie na każdej stronie jest coś, co zmusza do przemyślenia i odciąga od lektury. I na pewno warto do niej wracać. W moim odczuciu tekst jest często trudny, ale treść konieczna do poznania.

Robert | 2012-10-15
Przeczytana: 15 października 2012

Książkę należy raczej czytać w małych dawkach. 5-10 stron dziennie nie jest wcale przesadą. Należy dać jej czas, aby jej treść mogła w nas zapaść i zaowocować głębszym jej zrozumieniem.

Wojtek | 2012-08-02
Przeczytana: 31 lipca 2012

polecam wszystkim dzikusom, wojownikom, królom, oszustom, kochankom, kucharzom, smutasom

Lisia Kita | 2014-08-09

Myślę, że powinno się stworzyć osobną kategorię dla książek, które są „pierwszą tego rodzaju publikacją”. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że… no cóż… są. Nie są dobre ale też trudno coś złego o nich powiedzieć skoro nikt nie napisał niczego lepszego. Poza tym, gdyby nie powstały, nie mielibyśmy nawet możliwości wyrażenia sprzeciwu. A krytyka to już dużo gdy poszukujemy informacji i jakiegoś punktu odniesienia.

Niestety bycie „pierwszą tego rodzaju publikacją” to nie najważniejsza wada Żelaznego Jana. Więcej nawet, w tym przypadku wcale nie uważam, że Autor nie ma racji, że napisał bzdury, co byłoby po części usprawiedliwione bo przecież nie jest łatwo mówić mądre rzeczy, gdy się je mówi po raz pierwszy. Ja zupełnie zgadzam się z główną myślą Autora!
Taka sytuacja: tłumacz płakał, jak przekładał

Książka utrzymana jest w stylu poradnika z rodzaju „odkryj swoje wnętrze” czy „znajdź w sobie ukrytą moc”. To już druga pozycja tego typu, którą przeczytałam w ciągu ostatnich miesięcy,...

PanParagraff | 2015-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Świetna książka o stawaniu się mężczyzną. Autor, poruszając się tropem baśni braci Grimm o Żelaznym Janie, omawia proces męskiej inicjacji. Robi to w sposób erudycyjny. Zestawia ze sobą mitologie różnych krajów, współczesną poezję, własne przemyślenia - te elementy składają się na bardzo inspirujący wykład na temat tej jednej baśni. O ile różnego rodzaju poradniki oferują mnóstwo prostych odpowiedzi na bardzo trudne pytania, Bly oferuje wiele trudnych pytań do kwestii najważniejszych, zasadniczych. Jest się więc nad czym zastanawiać. Z pewnością nie jest to jednak książka dla wszystkich: autor dość lekko przechodzi od tematu do tematu, włącza w swój wywód wiersze, co dla mnie było początkowo trudne do przyjęcia i nieco zniechęcające, jednak w końcu dostrzegłem w tym wszystkim dodatkową wartość, lecz dla osób, które lubią mieć wszystko wyłożone w sposób podręcznikowy, treść książki może się wydać zbyt poetycka. Autor jest raczej przewodnikiem duchowym, poetą-szamanem, który zabiera...

katrol | 2016-04-22
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Przymknąwszy oko na co niektóre wybiegi autora oraz słabość tłumaczenia, okazuje się, że jest to bardzo interesująca pozycja, moim zdaniem wręcz konieczna do przeczytania dla każdego mężczyzny. Można się z nią nie zgadzać, ale warto przede wszystkim zastanowić się nad kwestiami w niej poruszanymi - bo - jeśli chodzi o mężczyzn, to zacytuję klasyka - "jedno jest pewne: tak dalej być nie może".

Osobiście uważam, że opowieść Bly'a trafia w sedno. Od dawna podskórnie tak to właśnie odczuwałem. Jego analiza baśni nade wszystko pozwoliła spojrzeć na niektóre wydarzenia z mojego życia z zupełnie nowej, intrygującej perspektywy. Dlatego mimo pewnych braków, książka ta okazała się dla mnie istotna pod względem poznawczym na tyle, że poleciłem ją już niejednej osobie (czytaj: nie tylko facetom).

A w szczególe? Nie sposób nie zgodzić się z główną tezą autora, że to, co sprawia, że czujemy się niepełni, to brak inicjacji i oddalenie innych mężczyzn (przede wszystkim ojca). Tylko i aż tyle,...

Kamil Nebula | 2014-03-06

Autor zanurza się w swoich tyradach niczym Żelazny Jan w swej złotej, bezcennej sadzawce. Mógłbym udawać, jak w słynnej baśni Andersena, że rozumiem o co mu chodzi i twierdzić, że szaty cesarza są cudowne. Nie są. Król jest nagi, tak jak zarazem puste i pełne sprzecznych znaczeń są słowa Bly.