Księga tysiąca i jednej nocy. Tom 1

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Kitab alf lajla wa lajla

źródło okładki: google

Gracjan Triglav | 2017-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Księga tysiąca i jednej nocy. Tom I (1974)

Pierwszy tom zbioru bliskowschodnich bajek, legend i anegdot, zamkniętych w kompozycyjną ramę opowieści o Szeherezadzie, rozgrywających się w czasach rządów Abbasydów, czerpiących z tradycji islamu i lokalnych źródeł przedmuzułmańskich. Obszerny spadek po dawnych bajarzach i mistrzach gawędy.

Jest to ciekawa publikacja, dostępna już tylko na rynku antykwarycznym, ale w umiarkowanych cenach i w całkiem dobrym stanie (pojedynczo i w komplecie). Wszystkich przekładów, składających się na ten i kolejne tomy, dokonano bezpośrednio z pism arabskich. Odpowiada za nie zespół dobrze przygotowanych tłumaczy którzy wykonali swoją prace starannie i z pasją, dzięki czemu czytelnik ma szanse obcować z niezmienioną treścią wersji oryginalnej: nieugładzoną, pozbawioną skrótów oraz błędów translatorskich zachodnich poprzedników.

Wiele historii, choć fabularnie prostych, ma konstrukcje matrioszki, tj. w jednej opowieści kryje się kolejna i kolejna –...

42n4 | 2019-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2019

Tak, jak ktoś chce przeczytać średniowieczną pozycję zafiksowaną na seksie, to jak najbardziej jest to bajka dla niego. Dla dzieci do lat nastu niektóre teksty należy edytować, ale też się świetnie bawią, ku mojemu zdziwieniu. Dżin im nie straszny, dłużyzny też... ale zabijanie żon bez powodu lub z afektu tego już się nie da wytłumaczyć w prosty sposób, szczególnie przed snem.

Renia | 2019-03-30
Przeczytana: luty 2018
MLB | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

13 książek z liczbą w tytule

„Trzynastego nawet w grudniu jest wiosna” – śpiewała przekornie Kasia Sobczyk lekce sobie ważąc cały komplet nieprzyjemnych skojarzeń z tą liczbą. Także my, z uśmiechem idąc w jej ślady, w wiosenny trzynasty dzień kwietnia z ciekawością przyjrzyjmy się roli liczb użytych w tytułach książek i odkryjmy ich znaczenie dla fabuły.