Magia, habit i miecz

corbeau corbeau
05.02.2018
Okładka książki Czerwona siostra Mark Lawrence

Zaczyna się od dziewczynki prowadzonej na szubienicę. Od dziewczynki o dłoniach od najmłodszych lat splamionych krwią. Dziecko o takich zdolnościach stanowi cenny nabytek dla klasztoru Słodkiej Łaski, ale sprowadzając w swoje progi ośmioletnią Nonę mniszki ściągają na siebie uwagę tych, którzy są gotowi wiele zapłacić, aby doprowadzić do jej śmierci. Jeśli przeżyje będzie mogła uczyć się walki i użycia mocy Drogi Miecza oraz doskonalić zdolności, które daje jej krew dawnych plemion.

Wszystko to dzieje się na Abeth, w świecie od wieków skutym lodem, pod słabym, umierającym słońcem, gdzie tylko Ognisko niezwykłego księżyca daje nocą chwilę ciepła mieszkańcom Tunelu - jedynego obszaru niepochłoniętego przez lód. Mieszkańcy cesarstwa wywodzą się z czterech dawnych plemion, a jeśli w czyichś żyłach objawi się krew któregoś z nich, wyróżnia się potężnymi rozmiarami, nadzwyczajną szybkością, umiejętnością czerpania z mniejszej magii lub zdolnością wkraczania na Drogę w celu opanowania o wiele potężniejszej mocy. A jeśli wierzyć przepowiedniom, wkrótce ma się pojawić osoba łącząca w sobie krew wszystkich czterech plemion, której przeznaczone jest odmienić losy Abethu.

Pechowo czy też szczęśliwie od jakiegoś czasu co chwilę wpadają mi w ręce książki fantasy o dzieciach szkolonych do walki w surowych klasztorach. Zaczęło się od „Mieczy cesarza” Staveley’a, potem „Nibynoc” Kristoffa, „Maresi. Kroniki czerwonego klasztoru” Turtschaninoff, a wreszcie Mark Lawrence i jego „Czerwona siostra”. Może to przypadek, a może zapanowała właśnie moda na fantasy klasztorną: magia, habit i miecz? Czuję już pewien przesyt, ale muszę przyznać, że spośród wymienionych powieści to właśnie „Czerwona siostra” najbardziej przypadła mi do gustu.

Właściwie wszystkie tego typu książki opierają się na forsownym treningu, przygotowującym dzieci do spełnienia swojej misji w okrutnym świecie. Zwykle część treningu dotyczy walki, a część opanowania magii lub pewnych nadnaturalnych umiejętności – tak jest też u Lawrence’a. Co wyróżnia jego powieść to trudne warunki życia w pochłoniętym przez lód świecie, różnorodne moce, jakie mogą się objawić u ludzi, przemoc i korupcja, a przede wszystkim Droga Miecza – złożony system religijno-filozoficzny pozwalający opanować magię. Jednak nie przychodzi ona łatwo, nie wystarczy machnąć różdżką i wyszeptać odpowiednie zaklęcie, a kto zdoła wkroczyć na Drogę ryzykuje, że nigdy z niej nie powróci. Co więcej autor ma w zanadrzu całe serie zaskakujących zwrotów akcji, może nie spektakularnych, ale przykuwających uwagę i skłaniających do uważnego szukania kolejnych wskazówek.

Mark Lawrence to amerykański pisarz, znany już czytelnikom z dwóch serii fantasy: „Rozbite Imperium” i „Wojna czerwonej królowej”. Jego „Czerwona siostra” otwiera nowy cykl, zatytułowany „Księga Przodka”, od nazwy głównego bóstwa wyznawanego w Abeth.

Agnieszka Kruk