Świat Rocannona

Wydawnictwo: Amber
Rocannon’s world
trylogia Hain
corrum

Rocanon, kosmiczny etnograf prowadzący badania na zacofanej planecie, staje w obronie tubylców, których zaatakował galaktyczny wróg. Naukowa misja przekształca się w awanturniczą wyprawę, podczas której bohater odkrywa w sobie tajemniczy dar, znany jedynie Najstarszym.

Voudini | 2015-04-12

Dobra historia. I opowiedziana dobrze. Ale na skróty.
Wyraźnie widać, iż choć "Świat Rocannona" plasuje się na trzecim miejscu w chronologii świata przedstawionego cyklu Ekumena, to spod pióra Le Guin wyszedł jako pierwszy, ba! jest jej debiutancką powieścią. Elementy czyniące jej późniejszą twórczość wyjątkową, takie jak niesamowita wyobraźnia, pewna poetyckość wizji czy wyczucie dla subtelności moralnych, są tu obecne jedynie w zarodku, zdominowane przez dość pospolitą przygodówkę. Skromna objętość oraz pędząca na łeb, na szyję akcja czynią jednak lekturę błyskawiczną, z góry odpierając ewentualne pretensje o stratę czasu. Wystarczy zainwestować go ociupinkę, by przekonać się, jak zaczynała ta wyjątkowa pisarka.

wiejskifilozof | 2016-03-04

Czy,wartość książki zależy od jej grubości ? Pewnie,że nie.
Oto,książka bardzo,krótka.Taka na przeczytanie na jeden raz.
I tu się kłania,naprawdę dobre fantasty.
Albo s/f albo połączenie tych dwóch rzeczy.
Niesamowita ilość przedziwnych stworów.
Choćby latających owadów...torbaczy.
Czy też Gliniaki,lub rumak ze skrzydłami.
A książka mimo,że krótka obfituje w takie stwory.
I mimo,że nie jest to najlepsza książka świata,to z dziką radością przeczytałem.

SarmatAE | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Świat Rocannona jest debiutem Ursuli Le Guin i biorąc pod uwagę jej późniejszą twórczość jest dziełem rozczarowującym. Nie jest to zła książka, o nie!... jedynie bardzo niecierpliwie napisana. Wydarzenia pędzą na łeb, na szyję są opisane skrótowo i często post factum jakby autorka bała się że pogubi się w tym co wymyśliła. W pewnym sensie jest to zrozumiałe, w końcu to debiut.
Na szczęście Świat Rocannona mimo swych wad jest napisany bardzo ładnym, kunsztownym językiem. Nie jest to jeszcze stricte poetycki, elegancki styl znany już z Czarnoksiężnika z Archipelagu, ale wyraźnie go zwiastuje.

_Magnolia_ | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Mam dwa słowa by opisać tę książkę: powierzchowna i nudna.

Na początku legenda skojarzyła mi się z bajką, której morał trzeba załapać, co mi się spodobało, i jest połączona paroma elementami z opowieścią, ale jeśli chodzi o opowieść... Pomysł tych różnych ras ze swoimi kulturami i obyczajami bardzo ciekawy, ale postacie były płaskie, kompletnie brak jakiejś głębi, bliżej zapoznania się z nimi wszystkimi. Była długa podróż, co sama za siebie daje na myśli, że powinno być dużo przygody, a tak naprawdę ogólnie było monotonnie, czyli coś się zdarzyło, sytuacja się zmieniła i dalej było to samo, czyli znów lecieli, na wieczór schodzili na ziemię i znów lecieli. Oprócz tego pewne działania były zupełnie pozbawione sensu. Zakończenie zbyt szybkie, ale może być.

Nie wiem, jak jest z innymi częściami tego cyklu, podobno są lepsze od tej, ale jeszcze innych nie przeczytałam i mam nadzieję, że będzie lepiej.

Zoltar | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018

Chcąc uczcić zmarłą przed miesiącem autorkę, zabrałem się za metodyczne przyswajanie jej twórczości. Na pierwszy rzut poszedł jej powieściowy debiut.

Pisałem już wcześniej o takiej fajnej właściwości książek SF z lat 1950-80: wiele z nich to stosunkowo krótkie, 150-cio stronnicowe teksty. Wtedy to wystarczało w zupełności, choć bywały oczywiście odstępstwa od reguły.

"Świat Rocannona" to taki właśnie krótki tekst. Sam pomysł nie jest z pewnością wyszukany - w sumie chodzi o pewien rodzaj questu, mało różniącego się od podróży Froda do Góry Przeznaczenia. Język powieści też nie należy do perełek literatury zachodniej. To nie była chyba nigdy mocna strona Ursuli K. Le Guin. Co zwraca uwagę, to stworzenie fajnego kontrastu pomiędzy galaktycznym imperium z jego statkami nadświetlnymi a planetą, której mieszkańcy jeszcze nie opuścili epoki brązu. Rok wcześniej Frank Herbert zawarł sporo takiego kulturowo-technologicznego kontrastu w jego genialnej "Diunie". Nawet w takich...

Katerina | 2010-05-07
Przeczytana: 07 maja 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na książce napisane jest "science-fiction". Mimo to, po pierwszych paru stronach wydaje się to być bardziej fantasy niż sf. Występuje tu wiele ludów, o skrajnie różnych cechach, co do tej pory zdarzyło mi się znaleźć tylko w literaturze fantastycznej.

Rocannon - etnograf zajmujący się poznawaniem wszystkich gatunków istot żyjących w znanych galaktykach. Bohater podczas jednej ze swoich misji trafia samotnie na planetę, na której ma siedzibę międzygalaktyczny wróg. Jest on niebezpieczny, nie przestrzega żadnych obowiązujących reguł, nie przejmuje się losem ras, które niszczy podczas swojego dążenia do celu. Rocannon nie wie jak, ale postanawia powstrzymać wszystkie jego działania. Rusza w stronę miejsca jego prawdopodobnej siedziby z dopiero poznanymi osobami, ale ofiarującymi mu swoją pomoc...

Rocannon zaczynając tę misję był sam. Nie fizycznie, ale psychicznie. Czuł się samotnie mimo tak wielu otaczających go istot. Jednak podczas tej wyprawy, gdy były chwile lepsze i gorsze...

Katrina | 2016-09-24
Przeczytana: 05 lipca 2016

(źródło)

Tą krótką książeczkę czytałam zdecydowanie zbyt długo. Na początku, po jej otwarciu i przeczytaniu kilku stron byłam oczarowana. To było tak baśniowe, tak ładne! Niestety, chcąc czytać za szybko, zgubiłam gdzieś dokładność, czego ta pozycja zdecydowanie nie wybacza, szczególnie, że niezbyt znam się na science-fiction. Jeśli doda się do tego przerwy w czytaniu spowodowane brakiem czasu, prędko okaże się, że średnio w ogóle wiem, co Le Guin w tej pozycji chciała czytelnikowi przekazać. Cudowny ze mnie recenzent, czyż nie? :)
Świat Rocannona to pozycja bez wątpienia napisana bardzo dobrze, wprowadzająca do przemyślanego i stosunkowo rozbudowanego świata. Nie zachwyciła mnie jednak, nie pochłonęła i nie...

Anterth | 2018-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Świat Rocannona to w pozytywny sposób zaskakująco dobra, lecz równocześnie bardzo krótka historia. Początkowa narracja przywołała mi na myśl film „Legenda”, w którym Tom Cruise grał główną rolę. Było dziwnie i nierealnie do bólu – gdyby nie objętość książki możliwe, że bym tego nie wytrzymał, ale okazało się, że taki był tylko prolog. Później sci-fi pomieszało się ze światem fantasy i mówiąc szczerze mocno zainteresowało mnie to uniwersum. Z pewnością sięgnę po ciąg dalszy. Mocne 7/10.

Fasoletti | 2014-01-09
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 09 stycznia 2014

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony podobał mi się wykreowany przez Autorkę świat, jednak z drugiej, denerwowała masa niedopowiedzeń i skrótów. Można by tę historię rozwinąć bardziej, dokładniej opisać miejsca odwiedzane przez bohaterów oraz pogłębić charakterystykę samych postaci. Kilka motywów wyjaśnić.
Jednak największym rozczarowaniem jest zakończenie. Tak, jakby Autorka nie miała pomysłu co zrobić dalej, albo na siłę chciała już skończyć swoją opowieść. Szkoda, bo książka ma potencjał, który został zmarnowany.

Ina Kaa | 2014-05-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ursula zawsze mnie zachwycała swoją prostotą, za którą kryje się głębokie zrozumienie psychologii i mechanizmów człowieka.
Autorka rozdzieliła ludzkie cechy, pomiędzy rasy. Tworząc intrygujący świat dla etnografa.
Najpiękniejsze jest to, że nie odkrywa wszystkich kart. Decyzja Rocannona, która definiuje całą książkę, pozostaje zagadką.
Obserwujemy też narodziny legendy, bez fajerwerków i wzniosłości. Tylko utalentowany pisarz potrafi z taką delikatnością zachęcać do myślenia.