Lubimyczytać.pl to:

978-83-7495-427-3
typ
papier
jusola
7.38 (2589 ocen i 186 opinii)

Opis książki

"Gra w klasy" to książka szczególna: można ją czytać w nieskończoność, odkrywając coraz to inne konteksty, układając za każdym razem nowe warianty zakończenia poszczególnych wątków, zmieniając kolejność rozdziałów i stron. Ta książka przypomina zabawę w klocki, kiedy z małych sześcianów powstaje pałac albo most - możliwości są nieograniczone, zwłaszcza gdy klocki dostaną się w ręce dziecka, które ożwi je swoją wyobraźnią. "Gra w klasy", najsłynniejsza pozycja w dorobku Julio Cortazara, to "zabawka dla dzieci starszych" - autor daje klocki, a sam staje z boku i patrzy, co czytelnik z nich ułoży, zmuszając go tym samym do współdziałania. Powieść ukazała się w Polsce w roku 1968, stając się niemal z miejsca - i na długie lata - biblią ówczesnej młodzieży. Czy dzisiejszy czytelnik będzie jeszcze umiał mówić po "gliglińsku"? Czy wzruszy się do łez, czytając list Magi do Rocamadoura? Żeby się przekonać, trzeba sięgnąć po tę książkę.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
zosogirl | 2011-02-04
Na półkach: Ulubione, 2011, Przeczytane

O geniuszu Julio Cortazara, wielkości, sile przekazu "Gry w klasy" mogłabym mówić bezustannie, choć w obliczu tak porażającego dzieła na usta nasuwają się jedynie proste przymiotniki okazujące wieloaspektowy zachwyt. Każda próba analizy samej książki, a i moich uczuć po jej przeczytaniu kończy się fatalnym, desperackim słowotokiem. Od pierwszej konfrontacji z Cortazarem minęło ponad pół roku, blisko 250 dni, których połowę przeznaczyłam na ponowne wertowanie, rozpatrywanie, poddawanie moim emocjom nakreślonych w książce słów- nie odkładałam jej, póki nie zaspokoiłam głodu wyśmienitego słowa pisanego.

"Gra w klasy" to taka książka, która nie pozostawia obojętnym. Wzbudza skrajne emocje, ale nigdy nic pomiędzy. Dwie drogi; albo na tak, albo na nie, nic innego. Samego Cortazara stawiam na tej samej półce co Nabokova. A to dlatego, że obaj panowie cenią sobie nade wszystko nie tylko kwiecistość metafor, dobór słów, zaczarowanie umysłu (choć i w tej dziedzinie są prawdziwymi mistrzami), co...

MajinFox | 2011-09-02
Przeczytana: 02 września 2011

W tym roku otworzyłem się nieco na literaturę, której długo jeszcze bym pewnie nie tknął. Od bliżej niezidentyfikowanej grupy osób poznałem Coelho i jego nieszczęsnego "Alchemika". Od mojej koleżanki ze studiów poznałem Schmitta, który okazał się znanym mi Schmittem z "Oskara i pani Róży". W końcu zapytałem o najlepszą książkę z biblioteczki swoją Damę Serca, która bez wahania wskazała "Grę w klasy". I jeszcze nie zdążyłem otworzyć powieści, by być nią już w pewnym stopniu zachwycony. I pewnie, jak większość osób, byłem mocno podniecony na myśl o tym, że będę mógł przeczytać tak skonstruowane dzieło.

Podzielona jest ona na 155 rozdziałów, które z racji swojego charakteru powinny być zwane raczej klockami. Jednak jest to książka, która zawiera w sobie wiele książek. I zdaję sobie sprawę, że w tym momencie grzmi ode mnie pompatyczną historyjką napisaną na tylnej okładce "Alchemika" czy jakiegoś innego "Sekretu" - "zawiera w sobie wiele opowieści", "to książka, która za każdym razem ukaz...

czytający | 2013-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2013

W dymie papierosów i oparach mocnej mate tworzą się nowe idee, na czynniki pierwsze są rozkładane przeróżne postawy życiowe a każda z postaci przesuwających się jak w kalejdoskopie chciałaby znaleźć drogę do nieba. Może to właśnie z pomocą tytułowej gry w klasy każdy chce dotrzeć na jak najwyższy szczebel swojego szczęścia. Niestety nie każdemu to szczęście jest pisane.

Julio Cortazar w przedziwny sposób opisuje życie paryskiej bohemy która za nic ma konwenanse i materializm a wieczory spędza przy wódce. W rytmie jazzu i całogodzinnych dyskusji członkowie artystycznej cyganerii prześcigają się w prezentowaniu swoich poglądów. Pierwsze skrzypce w tym intelektualnym rozgardiaszu gra Horacio Oliveira. Ten argentyński emigrant poszukujący w Paryżu wolności a może natchnienia do dalszego życia, grzęźnie w niejasnej miłości do kilku kobiet. Akcja powieści rozgrywa się ponadto w Argentynie gdzie Horacio wraz z przyjaciółmi pracują w zakładzie dla umysłowo chorych.

Zdecydowałem się na prze...

Jako mała dziewczynka lubiłam bawić się razem z moim rodzeństwem klockami. Zawsze udawało się nam stworzyć coś ciekawego, a przy użyciu dziecięcej wyobraźni mogliśmy mieć wokół siebie nieziemskie pojazdy, zwierzęta, ludzi... Czemu o tym piszę?
Ponieważ najsłynniejsza powieść Julia Cortazara nosi tytuł 'Gra w klasy'. Z miejsca kojarzy nam się z dzieciństwem i jedną z najstarszych zabaw. Książkę tę określa się właśnie jak zabawa klockami dla dorosłych. Czy trzeba kogoś zachęcać? Mnie nie. Tak samo jak tym, że 'Gra w klasy' została zaliczona do klasyki oraz do spisu tytułów, które NALEŻY przeczytać. Taka rekomendacja chyba wystarczy.
Możemy 'Grę w klasy' czytać na przynajmniej dwa sposoby: rozdziałami po kolei albo według tabeli zaprezentowanej na pierwszej stronie. Chyba większość osób, która ma w ręku tę powieść, wybiera drugi sposób. Tak też zrobiłam ja.
Co my tu mamy? Paryż, a wśród jego mieszkańców możemy poznać osoby wchodzące w skład cyganerii paryskiej. Mamy malarza, pisarza, wie...

Roślina | 2010-07-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2009

Cudownie skomplikowany język, który nadaje niepowtarzalny klimat, a sama opowiedziana historia jest naprawdę zabawna. Autor ma poczucie humoru, ponieważ skonstruował tyle niecodziennych sytuacji, że zawsze było ciekawie i wesoło. Maga moja ulubiona bohaterka, ma coś w sobie, potrafi oczarować, choć wszyscy traktują ją z lekceważeniem. Jeśli chce się przeczytać coś niebanalnego i nieoczywistego, co sprawia samą frajdę, to naprawdę warto przeczytać.

Ineska | 2011-02-24
Na półkach: 2011, Przeczytane, Po raz n-ty
Przeczytana: 23 kwietnia 2011

Ta książka jest czymś wyjątkowym. Julio Cortazar w niezrozumiały sposób zszywa ze sobą zawieszone w czasoprzestrzeni wydarzenia, myśli, refleksje, wycinki z gazet, książek i górnolotne cytaty i (a może przede wszystkim) niezwykle, wielobarwne postacie, nietypowe, sprawiające wrażenie nie ludzi, a raczej luźno połączonych ze sobą elementów, wycinanki czy abstrakcyjnego obrazu, jak cała książka zresztą. Moją ukochaną postacią jest oczywiście Maga. Nigdy właściwie nie można powiedzieć, że "skończyło się" "Grę w klasy". Ta książka nie jest właściwie książką. Cortazar daje nam paczkę klocków Lego. To od nas zależy co z nich ułożymy. To książka dla ludzi, którzy mają coś z dziecka.

Patrycja | 2011-01-13

Książka ze znienawidzonej przeze mnie kategorii "snuji" ( "snujów"?). Bohaterowie snuja się po jakimś mitycznym mieście, nic z tego nie wynika poza onirycznymi rozważaniami plus dziwaczna konstrukcja w żadnym celu.

EpidermaS | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Założenie było takie, że najpierw przeczytam książkę „po Bożemu” (od początku do rozdziału 56.), a potem pobawię się w „skakankę”. Plan został wykonany w połowie, a i to z wielkim trudem. Trochę mi wstyd, bo kilka ostatnich rozdziałów zaledwie omiotłam wzrokiem, zatrzymując się jedynie przy „ciągnących oko” fragmentach. Z drugiej jednak strony chyba nigdy nie zaczęłabym czytać kolejnej książki, gdybym zagrzebała się w „Grze w klasy”. A zaczynałam się zagrzebywać na amen.

Jedno mi się podobało. Cortázar nie pisze tekstu, Cortázar tworzy utwór muzyczny. Słowa dobiera tak, że niemal brzmią w głowie czytelnika. W prozie autora żyje sobie jakiś dziwny rodzaj muzycznej poezji, od której ciężko jest się uwolnić w trakcie lektury. Po pewnym czasie ten właśnie styl pisania zaczyna jednak przytłaczać czytelnika (a przynajmniej mnie). Wydaje mi się, że stuprocentowi ścisłowcy po prostu przez książkę nie przebrną. Nawet ja, „kundelek” (mam w sobie zarówno coś z humanistki, jak i ze ścisłowca), mi...

frauagata | 2011-09-02
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Kiedy zaczynałam tę książkę byłam bardzo podekscytowana. Oto wpadło mi w ręce dzieło, którym wszyscy się zachwycają. Wielu identyfikuje się z bohaterami, zakreślają zdania, cytują z pamięci. Naprawdę szczerze współczuję tym ludziom.
Zaciekawiła mnie (jak większości) konwencja książki. Jednak przeskakiwanie z jednego rozdziału na drugi, będący na końcu książki, jest na dłuższą metę nieznośny. Na dodatek, te rozdziały 'powtrącane' w fabułę są na tak wysokim poziomie abstrakcji, że trudno zrozumieć choćby jedno zdanie, jego sens. A nie. Trudno zrozumieć nawet pół zdania. Tu nie chodzi o zasób słownictwa, czy upośledzenie literaturoznawcze. Czyta się to to, jak czyjś osobisty pamiętnik, na tematy tylko tej osobie znane.
Debilizm bohaterów, te bzdurne gadki nie wiadomo o czym, odrzucenie 'tradycyjnego' życia na rzecz jego braku i żywieniu się pseudofilozoficznymi konwersacjami przy podłej wódce i yerba mate... Po stokroć żałosne. Motyw z martwym dzieckiem doprowadził mnie do mdłości i obrz...

klaudia | 2011-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2011

Lubię oryginalne książki, ale ta nie przemówiła do mnie w ogóle. Szczerze mówiąc, to bardzo mnie rozczarowała, bo oczekiwałam od niej wiele więcej. Spodobał mi się pomysł czytania rozdziałów w różnej kolejności, ale nawet dobrze go nie wypróbowałam, gdyż z wielkim trudem dotarłam do rozdziału 56... i ten rozdział, w którym czyta się co drugą linijkę: po co, pytam? Ta książka jest chyba jednak zbyt dziwna, niewiele z niej zrozumiałam i wielokrotnie zastanawiałam się, czy jej bohaterowie są aby do końca normalni, biorąc pod uwagę ich niektóre pomysły? Nie dopatrzyłam się w tej książce ani humoru, ani nawet sensu tej całej historii, która zaczęła się nijak i skończyła się nijak i poza kilkoma cytatami, ciekawym językiem i samą ideą, która była według mnie niedopracowana, w tej książce nie podobało mi się nic.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maciej Wojtyszko
    68. rocznica
    urodzin
    Mimo że należał do istot niedużych, miał wielkie marzenia. Marzenia często nie są proporcjonalne do wielkości naturalnej danej osoby i gdyby tak na ulicy obok przechodniów szły ich marzenia, to okazałoby się, że ci, którzy wyhodowali największe, wcale nie należą do wysokich i potężnych.
  • Anatol France
    170. rocznica
    urodzin
    Czyż w oczach mam sztylety, że ranię spojrzeniem?
  • Halina Snopkiewicz
    80. rocznica
    urodzin
    Od wspomnień człwiek się nie wykręci, dlatego trzeba robić wszystko aby były jak najbardziej jasne, a przynajmniej dobre.
  • Kingsley Amis
    92. rocznica
    urodzin
    Drap ich - szepnął Dixon - siusiaj na dywany! Kot zaczął głośno mruczeć.
  • Jane Sigaloff
    41. rocznica
  • Benedykt XVI
    87. rocznica
    urodzin
    Z nawróceniem związana jest konieczność, aby Bóg znowu znalazł się na pierwszym miejscu. A także, aby na nowo pragnąć wsłuchiwać się w słowa Boga, aby uznać je za coś realnego i pozwolić im oświecać nasze życie. Musimy odważyć się na nowo na eksperyment z Bogiem - pozwolić Mu wejść z Jego działaniem w nasze społeczeństwo
  • Mathias Malzieu
    40. rocznica
    urodzin
    Zawód miłosny może zmienić ludzi w potwory przepełnione smutkiem.
  • Charles Spencer Chaplin
    125. rocznica
    urodzin
    Lubię przyjaciół, tak jak lubię muzykę: kiedy jestem w nastroju. Dopomóc przyjacielowi w potrzebie jest rzeczą łatwą, ale poświęcenie mu swego czasu nie zawsze jest dogodne.
  • Grant Morrison
    52. rocznica
  • Abbi Glines
    37. rocznica
    urodzin
    Jeśli pozostanę sobą i nie zapomnę,kim jestem,wszystko będzie dobrze.
  • Roland Topor
    17. rocznica
    śmierci
    Kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem - kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie.
  • Yasunari Kawabata
    42. rocznica