Lektor

1 506
Der Vorleser
jusola

Inne wydania

Hanna jest piękna, pociągająca i znacznie starsza od piętnastoletniego Michaela, który zakochuje się w niej bez pamięci. Chłopak zaczyna bywać w jej domu. Ich romans szybko przeradza się w namiętność, a częścią miłosnego rytuału staje się czytanie książek - on zostaje jej lektorem, ona dzięki niemu mniej dotkliwie odczuwa samotność. Pewnego dnia znika bez śladu. Mija kilka lat. Michael, już...

Pewnego dnia znika bez śladu.

Mija kilka lat. Michael, już student prawa, spotyka Hannę na sali sądowej. W trakcie procesu poznaje mroczną przeszłość swojej ukochanej. Stopniowo uświadamia sobie, że Hanna, strażniczka w obozie koncentracyjnym, ukrywa prawdę, której wstydzi się bardziej niż popełnionych zbrodni.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2009

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/

Paco | 2016-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Sprostała powadze tematu. Książka.
A...

Miłość jest ślepa. Nie była im pisana.
Spotkania długie były, czasami aż do rana.
On kochał. Ona.. robotem była.
On pragnął. Ona się bawiła.
Konwencji brak. Sprzeczności tony.
Młodzieniec obuchem ogłuszony.
Obuchem ciała dojrzałego
I zdawać by się mogło, spojrzenia trzeźwego.
Tak mu się więc marzyło.
Że wszystko się wyjaśniło
I się im w dechę już zawsze żyło
Och, gdyby tak było...
Prawda pożarła namiętność.
Oczy otwarła młodemu. A Ona ?
Oddała się katowi. Sprawiedliwemu.

Brak obiektywizmu autora, wręcz oskarżanie Polaków o zamykanie oczu na ludzką krzywdę boli. Mnie. Polaka. Jeżeli się to zdarzało, było tak sporadyczne, że przypominanie o tym światowej opinii publicznej jest nie na miejscu. W porównaniu z otchłanią cierpienia zadawaną innym przez naród niemiecki. Dlatego mimo, że to pozycja znakomita, obniżam ocenę. Gdyż daje się wyczuć odwieczną, zakamuflowaną niechęć tego narodu do nas.
Kojarzy Pan, Schlink, plucie w twarz ?
Jeszcze...

Shimik | 2015-04-28

Co by powiedzieć o tej książce? Na pewno to iż jest dużo lepsza od filmu:) poza tym jest na prawdę dobrze napisana:) oraz to że historia tu opowiedziana ma sens:) więc mogę powiedzieć tak przeczytajcie najpierw książkę a dopiero później ewentualnie obejrzyjcie film:)

eduko7 | 2014-05-08

Książka, której nie można "tak sobie" przeczytać, Trzeba ją sobie "dawkować", aby przemyśleć, przeżyć, spojrzeć inaczej... Nie można przejść obojętnie obok poruszanych w niej problemów

Alicja | 2016-10-28
Przeczytana: 28 października 2016

"Dlaczego to, co było piękne, blaknie,kiedy wracamy do tego pamięcią, kruszy się i rozpada, bo kryło okropną prawdę?" (str 32)
Jest to smutna historia pełna głębokich przemyśleń. Historia związku nastolatka ze starszą od siebie o 21 lat kobietą. Związku, w którym jedna osoba żyje teraźniejszością, a druga przeszłością, opartym na seksie i pożądaniu. Związku który zachował się głęboko w ich pamięci na długo.Nagłe rozstanie i kolejne spotkanie po latach w nieoczekiwanych okolicznościach odsłania i tłumaczy wiele niezrozumiałych wcześniej rzeczy. Starannie ukrywana prawda powoli się odsłania. Jest to powieść o ludziach i ich słabościach prowadzących do działań negatywnych i świadomości czynienia zła, rozumieniu tego i pokucie za to. O celowym zakłamywaniu swojego wizerunku, by ukryć wstydliwą prawdę. O godności człowieka i jego wolności. Próby zrozumienia mechanizmów ludzkiego postępowania w wyrządzaniu zła i krzywdy innym. Autor porusza też ważny problem obejmujący konflikt pokoleń...

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam. Niezbyt obszerna objętościowo książka zawiera duży ładunek emocjonalny i wali -- kiedyś usłyszałam te słowa z ust pani Foremniak -- centralnie w serce (tutaj pasują mi idealnie:). Długo nie mogłam dojść do siebie po jej przeczytaniu. Poirytowana płynącymi łzami po zamknięciu książki próbowałam wciskać je sobie z powrotem do oczu;)
Ale teraz trochę konkretów. Autor poruszył problemy dotyczące II wojny w kontekście Niemców jak chociażby praca strażniczek w obozach koncentracyjnych czy dramat odbierania małych dzieci rodzicom i wychowywanie ich w duchu hitleryzmu. Ponadto poprowadził naprawdę mistrzowsko, moim zdaniem, niezwykle interesujący wątek trudnej i niebanalnej miłości. Ciekawa jest postać bohatera, którego całe życie zdominowała miłość do jednej kobiety. Postaci są niezwykle dobrze nakreślone, plastyczne, trudne do zaszufladkowania przez co zyskują na wiarygodności. Hanna nosi w sobie wstydliwą tajemnicę, która waży na kolejach...

Monika | 2012-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Zawsze mam ten dylemat: od czego zacząć... od książki czy od filmu? Jeśli zarówno film, jak i książka są dobre, każde wyjście jest złe.
W przypadku "Lektora" najpierw był film. Film zaskakujący, doskonały. Książka jest równie rewelacyjna. Szkoda tylko, że od samego początku wiedziałam, co się stanie i jaki będzie koniec tej historii.

Magdalena | 2013-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Najpierw obejrzałam film, który urzekł mnie wspaniałymi zdjęciami i niezwykłością opowiedzianej historii oraz głęboko zapadł mi w pamięć. Proza, na podstawie której powstał jest dość oszczędna. Pierwszoosobowa narracja głównego bohatera, Michaela, jest analizą odległych wydarzeń, głównie z jego własnej perspektywy. Motywy działania piętnastolatka, wdającego się w romans ze znacznie starszą od siebie Hanną, są w miarę oczywiste. Trudniej jednak zrozumieć Hannę, sam Michael prawdopodobnie też jej nie rozumiał, zarówno będąc nastolatkiem, jak i studentem oraz mężczyzną po przejściach.
Jedynym słowem, które przychodzi mi na myśl na temat życia Hanny jest - samotność. To przez nią wplątuje się ona w nietypowy związek, a potem podejmuje kolejne, kontrowersyjne decyzje, nieodwracalnie zmieniające jej życie. Tą dominującą samotnością niejako "zaraża" Michaela - perspektywa starszego mężczyzny, który opowiada tę historię jest punktem widzenia człowieka bardzo samotnego.
Czy jedno...

Historia miłości w czasach po drugiej wojnie światowej. Czasach trudnych dla wielu osób. Szczególnie dla tych, którzy brali czynny udział w tej wojnie (po tej złej stronie).
Mamy tu historię nastoletniego chłopca i pięknej (tajemniczej) kobiety, których losy nieoczekiwanie się ze sobą splatają. Połączy ich uczucie, które jest błahostką, przelotnym romansem - przynajmniej takie wrażenie czytelnik odczuwa na początku, ale czy rzeczywiście to tylko przelotny romans? O tym każdy powinien przekonać się sam z lektury tej książki.
Ta pozycja nie należy z pewnością do tych, które czyta się szybko i łatwo. Tej książki nawet nie należy czytać szybko. Trzeba ją smakować i "dawkować" sobie powoli, w skupieniu by po skończeniu poddać rozważeniu. Polecam choć przyznaję, że niektóre fragmenty mogą nużyć.

hanterkaa | 2016-04-03
Na półkach: 2016, Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

"Lektor" jest niejednoznaczny,skomplikowany,momentami gorzki.Zawiera całe mnóstwo bardzo trudnych pytań,na które próżno szukać odpowiedzi.Schlink opowiada o relatywizmie etycznym i o tym,jak trudno zachować moralność w zobojętniałym na człowieczeństwo świecie.To książka intrygująca,niezwykła i trudna do opowiedzenia.Bernhard Schlink zwraca uwagę na wielowymiarowość wyrażenia „początek życia”.Początek życia nie zawsze wiąże się z dniem narodzin.Często mówi się o początku życia wówczas,kiedy wchodzimy w nowy,ważny dla nas etap życia.Dla Hanny początkiem życia było zdobycie umiejętności czytania.Analfabetyzm był jej piętnem,od którego dzięki silnej woli i ciężkiej pracy wyzwoliła się.Inną bardzo ważną kwestią moralną poruszoną w "Lektorze" jest poczucie winy pokoleniowej.Michael jest wewnętrznie rozdarty,gdyż próbuje dokonać rozrachunku ze swoją niemiecką przeszłością.Reasumując jest to coś zdecydowanie oryginalnego,innego od pozostałych książek,czy to z wątkiem miłosnym,czy z...

niebieska | 2010-08-03
Na półkach: Gjp, Ulubione, Przeczytane, Własne, Jprz, 2010, Xxx
Przeczytana: 02 sierpnia 2010

Ta cienka książka z kartkami zadrukowanymi często tylko do połowy zawiera ogromnie wiele bardzo ważnych treści. Sama relacja niezwykle intymna i trochę niedopowiedziana wprowadza w stan głębokiej refleksji.
Zaskakująca do końca. Smutna, nostalgiczna, mocna i bardzo piękna.
Film równie dobry!