The Reader

Okładka książki The Reader Bernhard Schlink
Okładka książki The Reader
Bernhard Schlink Wydawnictwo: Phoenix Ekranizacje: Lektor (2009) literatura piękna
Der Vorleser
Phoenix
2008-01-01
2008-01-01
Carol Brown Janeway
Ekranizacje:
Lektor (2009)

Obowiązkowa lektura dla każdego myślącego czytelnika, który nie szuka dennej rozrywki, ale arcydzieła.

Piekna! Jedna z ulubionych.

Piekna! Jedna z ulubionych.

Historia znana mi już z filmu. Książka jest praktycznie taka sama, więcej jest jedynie przeżyć wewnętrznych bohatera. Hanna jest bardzo ciekawą postacią, a wątek romansu nastolatka ze sporo starszą kobietą kultowy. To wszystko w próbie zobrazowania ludzkiej twarzy zbrodniarzy wojennych. Dobra historia, choć u mnie zepsuta tym, że czytając, widziałam sceny z filmu.

"Lektor" to powieść, która porusza ważne tematy moralne i historyczne. Książka skupia się na postaci Hannaha Schmitz, kobiety starszej od głównego bohatera, Michaela Berga. Akcja rozgrywa się w powojennej Niemczech, a historia zaczyna się od ich związku, który nabiera skomplikowanego charakteru. Schlink eksploruje tematy związane z miłością, zdradą, winą oraz konsekwencjami historycznymi.

Jest to poruszająca opowieść, która prowokuje do refleksji nad ludzką naturą, etyką oraz konsekwencjami naszych działań. Książka Bernharda Schlinka zdobyła uznanie czytelników i krytyków, a jej głębokie przemyślenia mogą wciąż inspirować do rozmów na tematy dotyczące moralności, historii i tożsamości.

Nastoletni Michael wchodzi w związek z dużo starszą kobietą. Instensywny świat wielu namiętności kończy się nagłym znikninięciem Hanny. Po latach jako student prawa spotyka ja na sali sądowej. Okazuje się, że w czasie II WŚ pracowała jako aufzejerka.
Choć Lektor jest niezykle krótką książką przedstawia pełną historię tych dwojga, uwikłanych w konsekwencje podjętych decyzji. Historia nie jest kompletna w fakty. To wyrwane z kontekstu opisy wydarzeń. Mój wewnetrzny sędzia nie jest w stanie wydać wyroku w ich sprawie.

Lubię bezpośredni styl autora. Nie mogę zdecydować się, czy w historii czegoś mi za mało, czy akurat.

Jedna z moich ukochanych małych powieści. Filmu nie widziałam, nie chciałam sobie psuć mojego osobistego wyobrażenia o świecie przedstawionym przez Schlinka. Czytajcie, delektujcie się, to ponadczasowe arcydziełko.

Doskonały przykład jak zmieścić kompletną powieść w 200 stronach. Tak wiele jest niepotrzebnie napompowanych powieści, a tu proszę pełen minimalizm.

Książka długo u mnie przeleżała. Fenomenalna kreacja Kate Winslet tak bardzo zapadła mi w pamięć, że obawiałam się, że za bardzo wpłynie to na lekturę. Cóż, filmu już nie odzobaczę ale lektura udowodniła jedynie, że chyba nikt inny nie nadawał się do roli Hanny tak jak ona.

Tak wiele filmów i książek o holokauście. Tak wiele rozważań, szukania odpowiedzi na jedno pytanie - dlaczego? Tak wiele prób rozliczenia z przeszłością a temat wciąż jak żywy. Sam fakt powstawania coraz to nowych pozycji to udowadnia. Od lat wydawcom się wydaje, że słowo Auschwitz gwarantuje bestseller. A jednak niewiele jest książek, które tak dobitnie ukazują ten najczarniejszy fragment historii. „Lektor” jest jedną z nich.

Autor skupia się jednak na kwestii przebaczenia, winy i kary. Pozostawia pole do własnych rozważań, sądów i decyzji. W naszej, polskiej świadomości holocaust jest jak ogromny tatuaż wyryty w pamięci. Byłam w Auschwitz, byłam w Treblince. Jeżeli ja nie potrafię zapomnieć wielometrowej witryny wypełnionej ubraniami, butami i walizkami to jak można spodziewać się tego po ofiarach i ich rodzinach?

„Lektor” pokazuje też ważny i ciekawy aspekt wstydu. Myślę sobie - a niech będzie cały ocean wstydu. Gorzej gdy go nie ma.

Ważny, ciekawy temat trudnej historii oraz specyfiki młodzieńczej miłości, która prowadzi do złego (ale czy na pewno?). Ciekawie skrojone sylwetki bohaterów. Trochę jednak za dużo przydługich, smutnych opisów, prowadzących w tej ilości fabułę donikąd. Może dla kogoś nie będzie to nudne, ale dla mnie było zbyt przygnębiające.

Książka o chłopaku, który w młodym wieku naznaczony został piętnem, które nie dawało mu spokojnie żyć. Fabuła dość smutna, momentami wzbudzająca silne emocje. Generalnie, bardzo wciągająca lektura.

• Literatura niemiecka