1 533
Der Vorleser
83-86653-11-6
Meehoow

Piętnastoletni chłopiec zakochuje się po raz pierwszy w życiu w kobiecie starszej o dwadzieścia lat, która nie tylko uczy go miłości, lecz prosi także, aby jej czytał na głos. Chłopiec czyta powieści i opowiadania należące do kanonu światowej literatury, głośne czytanie staje się częścią ich miłosnego rytuału. Dlaczego kochanka tak jest tego spragniona, wychodzi na jaw znacznie później. Pewnego dnia kobieta znika bez śladu. Po wielu latach chłopiec, jako student prawa, spotyka ją ponownie na sali sądowej, podczas procesu przeciwko strażnikom pełniącym podczas II wojny światowej służbę w obozie koncentracyjnym pod Krakowem. To skłania go do refleksji m.in. na temat uwikłania powojennego pokolenia Niemców w niemiecką winę i ich rozrachunku z przeszłością. Powieść, przetłumaczona na 30 języków, jest światowym bestsellerem.

źródło opisu: Wydawnictwo Polsko - Niemieckie (z okładki)

źródło okładki: Skan własny

Paco | 2016-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Sprostała powadze tematu. Książka.
A...

Miłość jest ślepa. Nie była im pisana.
Spotkania długie były, czasami aż do rana.
On kochał. Ona.. robotem była.
On pragnął. Ona się bawiła.
Konwencji brak. Sprzeczności tony.
Młodzieniec obuchem ogłuszony.
Obuchem ciała dojrzałego
I zdawać by się mogło, spojrzenia trzeźwego.
Tak mu się więc marzyło.
Że wszystko się wyjaśniło
I się im w dechę już zawsze żyło
Och, gdyby tak było...
Prawda pożarła namiętność.
Oczy otwarła młodemu. A Ona ?
Oddała się katowi. Sprawiedliwemu.

Brak obiektywizmu autora, wręcz oskarżanie Polaków o zamykanie oczu na ludzką krzywdę boli. Mnie. Polaka. Jeżeli się to zdarzało, było tak sporadyczne, że przypominanie o tym światowej opinii publicznej jest nie na miejscu. W porównaniu z otchłanią cierpienia zadawaną innym przez naród niemiecki. Dlatego mimo, że to pozycja znakomita, obniżam ocenę. Gdyż daje się wyczuć odwieczną, zakamuflowaną niechęć tego narodu do nas.
Kojarzy Pan, Schlink, plucie w twarz ?
Jeszcze...

eduko7 | 2014-05-08

Książka, której nie można "tak sobie" przeczytać, Trzeba ją sobie "dawkować", aby przemyśleć, przeżyć, spojrzeć inaczej... Nie można przejść obojętnie obok poruszanych w niej problemów

Shimik | 2015-04-28

Co by powiedzieć o tej książce? Na pewno to iż jest dużo lepsza od filmu:) poza tym jest na prawdę dobrze napisana:) oraz to że historia tu opowiedziana ma sens:) więc mogę powiedzieć tak przeczytajcie najpierw książkę a dopiero później ewentualnie obejrzyjcie film:)

Gosia | 2017-08-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 08 sierpnia 2017

"Lektor" Bernarda Schlinka to lektura pełna pełna niedopowiedzeń, pytań bez odpowiedzi, a czasem nawet niezadanych pytań. Romans 15-latka z dojrzałą kobietą to tylko część powieści. Romans dość krótki, lecz na tyle intensywny, że zaważy na całym życiu chłopaka. Każda następna kobieta w jego życiu będzie oceniana przez pryzmat tej pierwszej. Jego ojciec był filozofem i wyraźnie widać, że ten chłopak, a a potem już mężczyzna jest oswojony z zadawaniem pytań, wyjaśnianiem motywów ludzkich zachowań. Z tego powodu książka staje się świetnym studium psychologicznym i analizą ludzkiego postępowania.
Druga część powieści to w przeważającej części opis procesu Hanny, byłej kochanki, która okazuje się być oskarżoną o popełnione zbrodnie w obozach koncentracyjnych.
To także głos młodego pokolenia Niemców, które chciało się rozliczyć z przeszłości, z biernością swoich rodziców wobec zbrodni nazistowskich.
Książka jest naprawdę dobra, niejednoznaczna, trudna ,momentami wręcz gorzka. Zadaje...

GraceSuarez | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Wiele razy widziałam adaptację filmową na podstawie tej książki z Kate Winslet w roli głównej. Wypadła ona bardzo przekonująco aczkolwiek sama fabuła wedle moich odczuć jest mocno przeciętna.

Po książkę sięgnęłam z ciekawości oraz dlatego, że liczyłam na to, iż znajdę w niej więcej szczegółów, które zostały pominięte w filmie. Powieść jest stosunkowo krótka, ogranicza się do paru dialogów i wielu opisów. Niestety nie znalazłam w niej niczego czego nie pokazałaby ekranizacja. Z jednej strony można by się cieszyć, że film został wiernie odtworzony a z drugiej dla kogoś kto dobrze go zna książka może nie być niczym szczególnym. Dla mnie właśnie tak było. Znałam treść, bohaterów i zakończenie – jednym słowem wiedziałam czego się spodziewać. Niczym mnie nie zaskoczono.
W obu przypadkach nużyła mnie część, która rozgrywa się na sali sądowej. W ogóle wydaje mi się, że autor w nieco niezgrabny sposób poprowadził akcje i ukazał bohaterów. Wydali mi się oni tacy bezbarwni, może przez...

Marago | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

"Lektor" autorstwa Bernharda Schlinka, niemieckiego pisarza i profesora nauk prawnych, jest swoistym moralitetem. Porusza do głębi i stawia pytania, na które sami musimy sobie odpowiedzieć. Wstrząsa, oburza i zachwyca. To ważna książka dla literatury przez duże "L", napisana piękną prozą. To wreszcie opowieść o trudnej, okrutnej i bolesnej miłości, okaleczonej minionym czasem i złowrogim cieniem niemieckich obozów koncentracyjnych.

Pan poznaje panią albo ... nie. Piętnastoletni chłopak dostaje się w ręce dojrzałej kobiety. Ona mu pomaga podczas przykrego incydentu na ulicy. I tak się to zaczyna. Niemal nagle rozwija się namiętny romans tych dwojga, aby również nagle się zakończyć. Kobieta znika. A potem, po latach, odnajdują się w makabrycznych okolicznościach. Ona - Hanna, skrywa dwie tajemnice: jedną bolesną i drugą -zatrważającą ...

Smutna to rzecz, ale pojawiają się w niej też słoneczne okruchy. Jak w życiu, ale nie każdy los jest obarczony takim ciężarem gatunkowym jak w...

Alicja | 2016-10-28
Przeczytana: 28 października 2016

"Dlaczego to, co było piękne, blaknie,kiedy wracamy do tego pamięcią, kruszy się i rozpada, bo kryło okropną prawdę?" (str 32)
Jest to smutna historia pełna głębokich przemyśleń. Historia związku nastolatka ze starszą od siebie o 21 lat kobietą. Związku, w którym jedna osoba żyje teraźniejszością, a druga przeszłością, opartym na seksie i pożądaniu. Związku który zachował się głęboko w ich pamięci na długo.Nagłe rozstanie i kolejne spotkanie po latach w nieoczekiwanych okolicznościach odsłania i tłumaczy wiele niezrozumiałych wcześniej rzeczy. Starannie ukrywana prawda powoli się odsłania. Jest to powieść o ludziach i ich słabościach prowadzących do działań negatywnych i świadomości czynienia zła, rozumieniu tego i pokucie za to. O celowym zakłamywaniu swojego wizerunku, by ukryć wstydliwą prawdę. O godności człowieka i jego wolności. Próby zrozumienia mechanizmów ludzkiego postępowania w wyrządzaniu zła i krzywdy innym. Autor porusza też ważny problem obejmujący konflikt pokoleń...

Monika | 2012-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Zawsze mam ten dylemat: od czego zacząć... od książki czy od filmu? Jeśli zarówno film, jak i książka są dobre, każde wyjście jest złe.
W przypadku "Lektora" najpierw był film. Film zaskakujący, doskonały. Książka jest równie rewelacyjna. Szkoda tylko, że od samego początku wiedziałam, co się stanie i jaki będzie koniec tej historii.

| 2010-09-30

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam. Niezbyt obszerna objętościowo książka zawiera duży ładunek emocjonalny i wali -- kiedyś usłyszałam te słowa z ust pani Foremniak -- centralnie w serce (tutaj pasują mi idealnie:). Długo nie mogłam dojść do siebie po jej przeczytaniu. Poirytowana płynącymi łzami po zamknięciu książki próbowałam wciskać je sobie z powrotem do oczu;)
Ale teraz trochę konkretów. Autor poruszył problemy dotyczące II wojny w kontekście Niemców jak chociażby praca strażniczek w obozach koncentracyjnych czy dramat odbierania małych dzieci rodzicom i wychowywanie ich w duchu hitleryzmu. Ponadto poprowadził naprawdę mistrzowsko, moim zdaniem, niezwykle interesujący wątek trudnej i niebanalnej miłości. Ciekawa jest postać bohatera, którego całe życie zdominowała miłość do jednej kobiety. Postaci są niezwykle dobrze nakreślone, plastyczne, trudne do zaszufladkowania przez co zyskują na wiarygodności. Hanna nosi w sobie wstydliwą tajemnicę, która waży na kolejach...

Magdalena | 2013-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Najpierw obejrzałam film, który urzekł mnie wspaniałymi zdjęciami i niezwykłością opowiedzianej historii oraz głęboko zapadł mi w pamięć. Proza, na podstawie której powstał jest dość oszczędna. Pierwszoosobowa narracja głównego bohatera, Michaela, jest analizą odległych wydarzeń, głównie z jego własnej perspektywy. Motywy działania piętnastolatka, wdającego się w romans ze znacznie starszą od siebie Hanną, są w miarę oczywiste. Trudniej jednak zrozumieć Hannę, sam Michael prawdopodobnie też jej nie rozumiał, zarówno będąc nastolatkiem, jak i studentem oraz mężczyzną po przejściach.
Jedynym słowem, które przychodzi mi na myśl na temat życia Hanny jest - samotność. To przez nią wplątuje się ona w nietypowy związek, a potem podejmuje kolejne, kontrowersyjne decyzje, nieodwracalnie zmieniające jej życie. Tą dominującą samotnością niejako "zaraża" Michaela - perspektywa starszego mężczyzny, który opowiada tę historię jest punktem widzenia człowieka bardzo samotnego.
Czy jedno...