Droga do Nidaros

Cykl: Oko jelenia (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
1 291
corrum

Nowy cykl Andrzeja Pilipiuka zaczyna się jak u Hitchcocka. W dodatku nie od trzęsienia, lecz od całkowitej zagłady Ziemi. A potem... napięcie wciąż rośnie. Występują: - Kosmiczni Nomadzi, którzy rąbnęli 5 milionów książek razem z opakowaniem, czyli gmachem Biblioteki Narodowej. - Przypadkowi turyści przeniesieni w czasie, ze swoich światów wrzuceni na dno średniowiecznego slumsu: nauczyciel...

- Przypadkowi turyści przeniesieni w czasie, ze swoich światów wrzuceni na dno średniowiecznego slumsu: nauczyciel informatyki, nastolatek z Warszawy, szlachcianka spod XVIII-wiecznego Lublina. W Norwegii Anno Domini 1559 muszą przeżyć. I wypełnić misję - odnaleźć oko jelenia, wpierw ustaliwszy, co to, u diabła, jest!
- XVI-wieczni hanzeatyccy kupcy z duszą wojowników i explorerów, zaniepokojeni czarnymi chmurami, jakie zebrały się nad Hanzą. Jej wrogowie właśnie zwierają szeregi, a byli sojusznicy krążą jak kruki nad padliną.

Zapinamy pasy. Biuro Podróży Pilipuk Travel zaprasza na kolejną wyprawę w czasie i przestrzeni. W programie: survival na lądzie i morzu, akcja do utraty tchu.

źródło opisu: [Fabryka Słów, 2008]

Koronczarka | 2016-01-07
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Ja tak tylko chciałam zobaczyć, co to jest. Na dodatek jeśli chodzi o powieści, które coś tam mają wspólnego z historią, to wybredna nie jestem. Po pierwszych stronach pomyślałam sobie "o, to taki inny Pan Samochodzik", ale potem zrobiło się drastyczniej. Więc może to i dla nastolatków, a może nie w zależności od tego czy na to patrzy ów nastolatek, czy jego rodzic na przykład. Motyw przeniesienia w przeszłość wykorzystywany był wielokrotnie, ale mi jest miły, choć to, co zrobił Filipiuk tak średnio przypadło mi do gustu. Nie mniej autor skończył pierwszą część swojego cyklu w takim momencie, że muszę przeczytać drugą. Nie omieszkam zawiadomić Szanownej Publiki, kiedy mi się znudzi.

Przemysław Zyra | 2015-01-07
Na półkach: Polecam, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2011 rok

Odwróciłem książkę w księgarni i przeczytałem krótkie streszczenie. Dwóch gości z naszych czasów przeniesionych do średniowiecza. Czy to może być ciekawe? Uznałem, że nie. Sięgnąłem do książki rok później, bo w pobliżu nie było nic innego do czytania. I byłem zachwycony! Sen odłożyłem na później i zacząłem czytać w międzyczasie wybierając się do księgarni po kolejną część. Niesamowita historia, którą czytałem z zapartym tchem. Polecam!

Beremis | 2015-07-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Audiobook
Przeczytana: 19 lipca 2015

Odsłuchałem w adaptacji Macieja Kowalika - bardzo dobra robota.
Pomysł ciekawy, początek mnie urzekł, a później, no widać, że autor planuje cykl, długi cykl. Bo mam wrażenie, że w pierwszym tomie nie ruszyliśmy z akcją ani na krok, mamy tylko długi wstęp do akcji właściwej.
Ale jak na tak rozciągnięty wstęp nie jest nudno, jednak perypetie przypadkowego podróżnika w czasie, konfrontacja współczesnej wiedzy (ogólnej) z realiami dawnego życia jest ciekawą zabawą, "w co by było?", "co bym zrobił?".
A jak poczynania bohaterów cofniętych w czasie będą miały się do ich współczesności, jak ominięte będą paradoksy czasu? Nie wiem, w pierwszym tomie autor się tym nie przejmuje.
Najbardziej irytowało mnie traktowanie Heli, pozostali główni bohaterowie spoko.
Po zakończeniu lektury, nie czuję nieodpartej potrzeby zapoznania się z kolejnymi tomami. Jak wpadną w ręce, to ok, zapowiada się przyjemna lektura, ale nie ma żadnego "muszę to mieć".

Northman | 2016-03-19
Przeczytana: 27 lutego 2016

Jakoś od zawsze czułem pewną, dodam że nieuzasadnioną, awersję do twórczości Pana Pilipiuka... "Oko Jelenia" łypało na mnie z półki już od jakiegoś czasu i stwierdziłem, że nadszedł czas coś z tym wszystkim zrobić... I cóż mogę rzec? Pomysł jest ciekawy, acz nie do końca przekonujący; fabuła wciąga, ale trąci sztucznością; takie to wszystko naciągane się wydaje... Ale to pierwszy tom, więc dam temu szansę.

Start książki zraża na całej linii - po prostu nie trzyma się to wszystko kupy. Później jest lepiej: pojawiają się ciekawe postacie o bogatej przeszłości, jest malownicza rzeczywistość XVI-wiecznej Norwegii (dlaczego właśnie Norwegii???), Pilipiuk serwuje ciekawe przykłady totalnie prymitywnego sposobu życia i myślenia średniowiecznych wieśniaków (na swój sposób jest to naprawdę fascynujące), doprawia wszystko szczyptą humoru... I dałoby się to nawet ze smakiem przełknąć, lecz po pierwszym tomie wciąż nie wiadomo, dokąd to wszystko zmierza i co z tego literackiego projektu...

miharu | 2010-07-09
Przeczytana: 2008 rok

Pomysł może i bardzo ciekawy, ale niesamowicie irytowała mnie nieznośna maniera pisarska, i te wieczne powtórzenia. Fraza "cholerna łasica" powtórzyła się chyba 20 razy, nim darowałam sobie dalszą lekturę. No i te poglądy autora, wyłażące co i rusz w książce. Pewnie to facet, co nienawidzi Unii Europejskiej, ateistów, a na ołtarzyku hołubi martyrologię i religię katolicką. Takie odstręczające odniosłam wrażenie.
Zabrałam się do lektury, chcąc się przekonać do Pilipiuka, tak chwalonego przez wielu. Opowiadanka o Wędrowyczu mogę skwitować tylko chłodną niechęcią, więc myślałam, że zmiana scenerii może coś zdziała. Nie zdziałała. Widocznie Pilipiuk nie jest mi 'pisany'.

Bodzepor | 2014-06-06
Przeczytana: 25 maja 2014

Pomysł na powieść niby sztampowy - wysyłamy współczesnych ludzi w przeszłość i patrzymy jak sobie poradzą w obcej sobie rzeczywistości. Jednak z drugiej strony mamy tu prawdziwy survival - bohaterowie zostają przez swojego kosmicznego mocodawcę (czy raczej właściciela) wrzuceni do skrajnie nieprzyjaznego świata z praktycznie zerową wiedzą o epoce w której się znaleźli i bez środków do przeżycia, a zadanie, jakie mają wykonać jest z gatunku ,,zabij jeża gołym tyłkiem". Na dodatek jako poganiacza niewolników dostali cyberłasicę, która rozumowaniem przypomina Skynet z Terminatora.
Zderzenie mentalności różnych ras i epok jest brutalne i owocuje w cały szereg absurdalnych sytuacji, a to dopiero początek kłopotów z jakimi będą musieli się zmierzyć bohaterowie w swojej drodze przez targaną konfliktami XVInastowieczną Europę.

Agata | 2016-03-27
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 marca 2016

Trójka przypadkowych osób została przeniesiona do przeszłości, a dokładniej do średniowiecza i muszą dostosować się do panujących tam reali, muszą nauczyć się przetrwać w epoce, którą znali jedynie z historii. "Droga do Nidaros" jest dobrą książką fantasy polskiego autora. Niestety nie jest to nic nadzwyczajnego.

Ellie1993 | 2013-12-22
Na półkach: 2013, Przeczytane

Uważam, że to bardzo dobry cykl i gorąco polecam wszystkim fanom fantasy. Cenię sobie Pilipiuka za jego ogromną wyobraźnie i za to, że zawsze ma jakiś konkretny, oryginalny pomysł na swoje dzieła. Podróże w czasie na pewno nie są łatwym tematem tym bardziej ogromny plus. Pilipiuk z łatwością przechodzi z potocznego języka XXI-wiecznego do XVI-wiecznego. W książce cały czas coś się dzieje, co chwilę pojawiają się nowe postaci. Autor nie pozwala nudzić się czytelnikowi, akcja naprawdę wartka i emocjonująca. Zachęcam do przeczytania :)

pablo | 2010-05-03
Przeczytana: 03 maja 2010

Zachęcony recenzjami zabrałem się za sagę "Oko jelenia". O ile początek pierwszego tomu jakby troszkę nieudolnie wprowadza czytelnika w historię to już kilkadziesiąt stron dalej wszystko idzie gładko. Książkę czyta się szybko i z niesłabnącą przyjemnością i ciekawością. Kiedy czytelnik już już prawie zaczyna się przyzwyczajać do sytuacji następuje mały zwrocik akcji. To moja pierwsza styczność z Pilipiukiem i jestem mile zaskoczony. Jutro lecę do empiku po II tom!

Bestsellery, nowości, topowi autorzy, czyli… ostatnia szansa na majowego Book boxa!

Lubimy czytać. Tak bardzo, że niejednokrotnie wpadamy w pułapkę okazji, gromadząc więcej książek, niż możemy przerobić. W Legimi mają na to sposób. Dzięki uruchomionej ponad pół roku temu usłudze Book box co miesiąc proponują 30 nowych ebooków, spośród których możecie pobrać 1 lub 2 tytuły.