Ślad po złamanych skrzydłach

Okładka książki Ślad po złamanych skrzydłach Sejal Badani Patronat LC
Okładka książki Ślad po złamanych skrzydłach
Sejal Badani Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece literatura obyczajowa, romans
2017-10-26
Data 1. wydania:
2015-05-01
Barbara Kardel-Piątkowska
tajemnice rasizm przemoc powroty kłamstwa choroba nienawiść relacje rodzinne rodzeństwo rozrachunek z przeszłością siostra śpiączka trauma wspomnienia

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Brzemiona trudnej przeszłości

2629 1208 90

Mocna rzecz.
Z ogromnym ciężarem emocjonalnym.
Pisana pięknym językiem, pełnym uczuć, kolorów, zapachów, i to z 4 punktów widzenia.
Nie zapominajmy jednak, że autorka pisze o niezwykle trudnych sprawach... o tym, że Indie to kraj gwałtów, morderstw, przemocy, gdzie władza mężczyzny nad kobietą oraz rodzina jest wszechpotęzna.
Bohaterki zmagają się z traumatycznym dzieciństwem, mają problem, by stworzyć stabilną, szczęśliwą rodzinę w przyszłości.

Trudna, ale wartościowa literatura.
Chętnie sięgnę po inną książkę autorki.

Mocna rzecz.
Z ogromnym ciężarem emocjonalnym.
Bohaterki zmagają się z traumatycznym...

Czy czytając jakąś książkę macie czasem wrażenie, że czytacie własną biografię? Ja tak miałam z tą książką. I To jest bardzo smutne. Bo książka jest pełna bólu, niezrozumienia. Jest do szpiku kości smutną książką. Tak samo smutne jest serce każdego dziecka, które doświadczyło przemocy fizycznej i psychicznej w rodzinie.
Książka opowiada o tym, jak bardzo złe dzieciństwo ma wpływ na naszą dorosłość. Że nie da się normalnie funkcjonować, nawiązywać relacje, umieć kochać, jeśli od najmłodszych lat nasze skrzydła są podcinane " skórzanym pasem", wyzwiskiem, poniżaniem.
Ta opowieść jest bardzo smutna ale też i piękna bo pokazuje że można wyjść z każdej sytuacji. Czasem wystarczy dać sobie pomóc.

Książka opowiada o tym, jak bardzo złe dzieciństwo ma...

To druga książka autorki Badani Sejal, jaką pochłonęłam wręcz po "Sekretach Amishy". Jeśli może być coś jeszcze bardziej wciągającego, to z pewnością jest to "Ślad po złamanych skrzydłach". Nie mogłam przestać czytać, mimo, że łzy zasłaniały widoczność. Historia cierpienia, przemocy domowej, ojca tyrana i agresora oraz jego żony i córek, których nie oszczędzał. Największe wrażenie zrobiła na mnie siła kobiecych więzi, chęć wzbicia się ponad, motywacja do walki o siebie. Polecam serdecznie!

Piękna!

Piękna!

"Ślad po złamanych skrzydłach" to literatura piękna, choć traumatyczna w odbiorze.
Przede wszystkim przybliża kulturę hinduską, daleką od cytowanego w dziele, bollywoodzkiego hitu "Czasem słońce, czasem deszcz". To także uniwersalna opowieść o przemocy domowej i seksualnej.
Tytułowe i okładkowe (celnie dobrane, choć w rozdziałach nie zastosowano żadnego rozróżnienia graficznego' zatem pióra nie odpowiadają postaciom) złamane skrzydła należą nie tylko do trzech sióstr, to złamane marzenia kobiet w rodzinie człowieka, który nie znał innej metody postępowania.
Dramat rozgrywa się w Ameryce, główne bohaterki to emigrantki. Ten kontekst pozwala zestawić nie tylko dwie diametralnie różne kultury, ile wskazać na ten sam schemat, nieobcy w każdym zakątku świata. Wyścig szczurów ponad wszystko, cel bez oglądania się na środki, niczym koń na kawaliadzie - Marin, Trisha i Sonya nie patrzą na swoje prawdziwe "ja", pragnienia, nie słuchają innych (a właściwie siebie nawzajem). Ta problematyka dotyczy przede wszystkim pierworodnej. Każda z sióstr reprezentuje inną klasę, choć żadna nie znajduje się na niższych szczeblach drabiny społecznej. To kariery równoległe, styl życia, jaki można przypisać uprzywilejowanym: efekt ciężkiej pracy rodziców i ich samych; jednak cena jest o wiele za wysoka do zapłaty. Konflikty wewnętrzne, wyrzuty sumienia, traumy nie pozwalają na podtrzymywanie więzi. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie. A jednak zbierają się wszystkie przy szpitalnym łożu ojca, aby.. właśnie - czy oddać hołd umierającemu? Czuwać, aż się przebudzi? Czekać na jego śmierć? Czy właściwie rozwiązać problemy, przez które nie mogą żyć, nie tylko jak chcą, ale żyć tą pełnią życia, w szczęściu i pomyślności, spełniając się w rozwoju i realizując plany czy marzenia? Droga ku odpowiedziom jest wybrukowana bólem wielu pokoleń.
Historia opowiadana jest z licznych punktów widzenia, dzięki czemu można uzyskać pełen obraz tej niełatwej sytuacji przedstawionej. Wbrew pozorom, nie jest to fabuła, gdzie jednoznacznie można jedną postać nazwać katem, a inną ofiarą. Narracja nakazuje poddać refleksji wiele spraw, co nie jest łatwe w interpretacji wydarzeń, jednakże potrzebne do zrozumienia ludzkiej natury oraz drugiego człowieka.
Pod względem gatunkowym, można dopatrzyć się warstwy kryminału czy literatury obyczajowej, jednak kategoria "romans" odpowiadająca wątkowi Sonyi, w treści bliższa jest dramatowi bardziej w wymowie niż jako rodzaj literacki; choć w przypadku adaptacji jestem na tak. To bardzo dobrze napisana akcja, w kontekście ekranizacji - idealny materiał na scenariusz. Chętnie ponownie zmierzyłabym się ze "Śladem po złamanych skrzydłach" w przełożeniu na język filmu bądź słuchowiska radiowego.
Autorka stworzyła utwór, który jest napisany bardzo przystępnym stylem. Stylem, lecz nie językiem. Forma wypowiedzi nie jest prostacka, aczkolwiek nie należy zaliczać publikacji do kanonu wielkich dzieł. Ze względu na podjętą tematykę, walor wypowiedzi może zejść na niższy poziom, ponieważ całość broni się sama. I może z tego względu dobrze byłoby zadbać o odpowiednią, pozbawioną literówek i błędów (jak zmiana płci respondenta w dialogu) edycję tekstu. Takie wytrącenia z równowagi podczas czytania kolejnych rozdziałów nie pozwalają w pełni zatracić się w tej odysei bohaterek - odbywających podróż ku sobie i prawdzie (choć pozwala szybciej otrząsnąć się z trudnej fabuły).
Polecam tę naprawdę niełatwą książkę wartą poznania, chociażby dla budowania empatii.
8/10

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia bardzo bolesna, świetnie napisana, skupia uwagę do samego końca. Pozycja obowiązkowa dla tych wszystkich matek, które tkwią w chorych związkach "aby dzieci miały ojca", a ci "tatusiowie" i matki również odciskają bolesny ślad na całym życiu również dorosłym dzieci. To nie zdarza się często, ale podczas czytania kilka razy zeszkliły mi się oczy, takie książka wywołuje emocje. Bardzo polecam.

Wspaniala!

Wspaniala!

Dobrze napisana. Warto przeczytać.

Dobrze napisana. Warto przeczytać.

Niezwykle smutna, przepełniona bólem i cierpieniem książka. Historia kobiet, które muszą zmierzyć się z demonem przeszłości - ich własnym ojcem. Autorka pokazuje jak trudne przeżycia w dzieciństwie pozostawiają piętno na całe życie.

Są takie książki, które przyciągają swoją magią. Nie okładką, nie znanym nazwiskiem autora, nie wszędobylskimi reklamami czy promocjami. Są ciche, spokojne i cierpliwie czekają na odkrycie. Tak właśnie było w przypadku Śladu po złamanych skrzydłach. Nigdy o niej nie słyszałam, nigdzie też nie widziałam, by blogosfera się nią zachwycała. To błąd - uwierzcie mi.

Rzadko kiedy potrafię być wstrząśnięta tym, co czytam. Fabuła musi być naprawdę brutalna, opowiadana historia naprawdę życiowa i prawdziwa, bym była w stanie tak ją przeżywać - płakać, śmiać się, wkurzać, nie dowierzać, kręcić głową z frustracją lub politowaniem, czy piać z zachwytu. Tutaj właśnie tak było, chociaż w czasie lektury przeważały te złe emocje. Bo jak tu uśmiechać się czytając o przemocy domowej? Fizycznej i psychicznej? Zupełnej niemocy i bierności jej ofiar? Nie byłam w stanie obcować z książką dłużej niż kilka rozdziałów, bo natłok myśli, jakie się wówczas nasuwały, był nie do zniesienia. Jednocześnie byłam bardzo ciekawa, jak losy bohaterek potoczą się dalej. Czy poradzą sobie z traumą? Czy w końcu każda z nich dowie się prawdy o sobie?

Dawkowałam sobie tę książkę tak długo, jak tylko mogłam, w końcu jednak dobrnęłam do końca. Całą noc nie dawała mi spokoju i przyznam, że po dwóch dniach od zakończenia, nadal o niej myślę.

Jestem pod wrażeniem umiejętności autorki i przedstawienia swojej historii w prawdziwie wciągający sposób. Rzadko spotyka się pisarzy, który mają zdolności do opisywania uczuć i przeżyć bohaterów tak, jakby przeżyli to na własnej skórze. Potrzeba do tego wyjątkowo silnie rozwiniętej empatii - Sejal Badani posiada ją i bardzo ją sobie za to cenię.

Nie mam niczego złego do zarzucenia tej książce. Jest po prostu doskonała i życzę sobie, by więcej się o niej mówiło. Skradła moje serce i zostanie w nim na zawsze.

Rzadko...