Meneliki nowe, czyli wina Tuska i logika białoruska

Okładka książki Meneliki nowe, czyli wina Tuska i logika białoruska Krzysztof Daukszewicz Patronat LC
Okładka książki Meneliki nowe, czyli wina Tuska i logika białoruska
Krzysztof Daukszewicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka satyra
satyra
Prószyński i S-ka
2021-05-06
2021-05-06
literatura polska

"Meneliki nowe, czyli wina Tuska i logika białoruska" to już trzeci tom opowiadający w sposób satyryczny historie, które spotykały autora lub osoby, które pojawiły się jakimś trafem w jego życiu, z osobami, które zazwyczaj potrzebują dofinansowania na przysłowiowy "chlebek". Jeżeli czytaliście poprzednie dwa tomy dokładnie wiecie czego można się spodziewać po trzecim i w mojej opinii nie pomylicie się. Mówiąc najprościej, jeżeli pierwszy i drugi tom trafił do waszych serc i trzecim się nie zawiedziecie. Natomiast jeżeli było odwrotnie, to niestety rewolucji tutaj nie ma. Przed przystąpieniem do czytania, ów pozycji uważałam, że to będzie niewypał, że żartami o fascynatach wina do 5 zł jestem już zmęczona, ale... na całe szczęście ta straszna przepowiednia się nie spełniła. Jakimś trafem Daukszewicz potrafił przemycić kolejną porcję dowcipów i anegdot tak żebym nie czuła odgrzewanego kotleta, może niekiedy miejscami był już wcześniej lekko podsmażony, ale nie miałam efektu znużenia, więc jest to zdecydowanie na plus. Autor wspominał nie raz, że przyciąga ludzi tego typu i nie da się ukryć, że coś w tym musi być. W końcu każdy z nas został przynajmniej raz nazwany kierownikiem (w moim przypadku panią kierownik), ale takie "szczęście" do spotykania tak wyjątkowych osobowości to niebywały talent. Znajdziemy również zabawne fragmenty o politykach - z każdej opcji politycznej, artystach i o nas samych. Dlatego dla mnie ta literatura trafi tylko do odbiorcy z dystansem, chcącego poczytać coś, co da odpocząć, bez zagłębiania się i szukania drugiego dna. Problemem jaki widzę jest samo wydanie. Bardzo dużo zmarnowanego miejsca, przerzucanie kartek gdy jedno zdanie zajmuje całą stronę w mojej opinii jest bez sensowne. Książka mogłaby być o połowę cieńsza i przy tym wygodniejsza. Złe rozplanowanie, ale brak ciężkiej do czytania czcionki - co miało miejsce w poprzednich tomach zdecydowanie na plus.
Spełniła swoje zadanie, gdy miałam gorszy dzień siadałam do niej i było od razu lepiej. Do tego celu jest idealna.

Sięgnąłem po tę książkę mając w pamięci wcześniejsze dzieła Daukszewicza, które były pełne polotu i stanowiły świetne odmóżdżenie. Przy tej niestety mocno się wynudziłem.

Niestety to książka, o której trudno powiedzieć coś złego ani dobrego. I to chyba najgorsze dla autora, gdy nie ma o czym mówić.

Z żalem przyznaję: nie było zabawnie. A w każdym razie nie w takim stopniu jakim oczekiwałem. Może po prostu formuła „menelików” nieco się przeżyła i stała się wtórna. A może świat wokół nas zmienił się na tyle, że żartowanie z rzeczywistości przybrało gorzki, ziemisty smak. I w zasłyszanych gdzieś wypowiedziach nie ma drugiego, ukrytego dna, lecz pozostała smutna konstatacja. Zdecydowanie bardziej wolę wcześniejsze odsłony Pana Krzysztofa.

Jak zwykle bardzo śmiesznie polecam.

Jak zwykle bardzo śmiesznie polecam.

Żałosne.

Żałosne.

Słabawe trochę. No i nie mój typ humoru.

Słabawe trochę. No i nie mój typ humoru.

Jest to idealna książka na poprawę humoru. SUPER !

Jest to idealna książka na poprawę humoru. SUPER !

Pan Krzysztof w świetnej formie, choć wolę, gdy sam opowiada swoje oraz te darowane żarty (z życia wzięte).

Chciałbym dać więcej ze względu na szacunek dla p. Daukszewicza i śmiech którego mi kiedyś z listami do hrabiego dostarczał. Słabe.

Krzysztof Daukszewicz Meneliki nowe, czyli wina Tuska i logika białoruska Zobacz więcej