Mitologia słowiańska

popularnonaukowa
Bosz
2017-10-10
2017-10-10
mitologia słowiańska demonologia słowiańska historia Słowiań wierzenia bóstwa herosi władza

Okładka książki Czarty, biesy, zjawy. Opowieści z pańskiego stołu Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona
Czarty, biesy,... Jakub Bobrowski, Ma...

Pradawne dzieje z mchu i paproci

Spoko. Większość ciekawa, szczególnie pierwsza część o stworzeniu świata i o Bogach. Warto kultywować naszą wiedzę o rodzimej mitologii. Warto i czytajcie :)

Jakże to ciekawe i jakie niesamowite, że tak bogaci jesteśmy we własną Mitologię. Jakie to przykre i smutne, że tak bardzo to wszystko zakopane jest gdzieś w starej piwnicy czasu... Dlaczego My się tego w szkole nie uczymy? Naszej kultury przodków? Dlaczego nie mogłam się jako Dziecko zachwycać tym pięknym, barwnym światem? Jaka jestem wdzieczna Pani Katarzynie Berenice Miszczuk, bo to dzięki Tej wspaniałej autorce miałam możliwość popływać w pięknym świecie wąpierzy, Wiedźm, południc... Kolorowo w tym świecie, czasami strasznie ale nie można się tu nudzić. Książka zostaje u mnie 🥰

W "Mitologii słowiańskiej" autorzy: Jakub Bobrowski i Mateusz Wrona podjęli - udaną wg mnie - próbę fabularnej rekonstrukcji mitów słowiańskich.

W odróżnieniu od innych kulturowo-historycznych wielkich cywilizacji, jak chociażby śródziemnomorskie Grecja i Rzym, nordycka Skandynawia, może nawet społeczeństwo egipskie czy mezopotamskie, o słowiańskich wierzeniach praktycznie nic nie wiemy. Wynika to ze znamiennego faktu, iż nie zachowało się wiele świadectw mitycznego obrazu świata, a ludy słowiańskie nie znały pisma. To co wiemy o słowiańskich przedchrześcijańskich wierzeniach, stanowi zaledwie skąpą część wiadomości, często wyrwanych z kontekstu i nieosadzonych w szerszej znaczeniowo tkance. Z takich strzępek świata mitycznego naszych przodków trudno zrekonstruować oryginalną postać wierzeń.

Mimo to Wrona i Bobrowski podjęli taką próbę. Wyszła im ona całkiem przyzwoicie i z klasą. Pozwoliła dojrzeć szerszy kontekst wierzeń słowiańskich, a stylizowany język sprawił, że opracowanie czytało się jak najprzedniejszą baśń.

Zbiór poświęcony Mitologii słowiańskiej, w oparciu o opracowania naukowe autorzy podzielili na trzy części. Pierwsza to sfabularyzowana stylizowana rekonstrukcja mitu kosmogonicznego, teogonicznego i antropogenicznego. Opowiada o powstaniu świata, bogów i ludzi. Druga to opowiadania ze świata słowiańskiej demonologii, a ostatnia to próba stworzenia słowiańskich mitów bohaterskich. Lektura obfituje w elementy grozy, niesamowitości, liryki. Są tu liczne odwołania do natury, folkloru, obrzędowości ludowej i zwyczajów jak dziady czy kraszenie jaj. Fabuła to czysty wymysł autorów, ale imiona bóstw, demonów oraz ich zachowanie i symbole są zgodne z aktualną wiedzą naukową, poparte wiarygodnym opracowaniami uczonych.

Śmiało można sięgnąć po "Mitologię słowiańską", bowiem w przystępny sposób przybliża nam naszą pradziejową spuściznę i pozwala wierzyć, że tak właśnie mogło być, mogło funkcjonować i się dziać...

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Na początku byłem sceptycznie nastawiony kiedy omyłkowo kupiłem książkę myśląc że jest bardziej naukowa a nie fabularna jednak nie żałuję i jak najbardziej polecam. Przyjemnie się czyta, ładne obrazki oraz stylizowany język dodają klimatu.

Przyjemna i miła lektura. Wielki plus za język, który przenosi w czasie!

Przyjemna i miła lektura. Wielki plus za język, który przenosi w czasie!

Super książka! Idealna, aby zagłębić się trochę w wierzenia słowiańskie. Napisana w formie przystępnych historii. Miałam okazję czytać inne książki o wierzeniach ludów słowiańskich, jednak większość z nich ma sporo treści naukowych i opisu wyników badań czy kronik. Takie treści są też ciekawe, ale ta książka ma w sobie tę lekkość, która sprawia, że bardzo łatwo i szybko przychodzi jej czytanie. Polecam, jest warta zapoznania się!

Bogato ilustrowana z opisami bogów słowiańskich. Mamy także przedstawione wierzenia dawnych Słowian, historie z słowiańskimi potworami oraz jak sobie z nimi radzono. Przyjemna w czytaniu.

Super. Dla tych, którzy w przystępnym sposób chcą poznać wierzenia naszych pra przodków. Lektura warta uwagi.

Po prostu - uwielbiam!

Po prostu - uwielbiam!

Książka „Mitologia słowiańska” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony ma to do siebie, że jej celem jest przede wszystkim popularyzacja wiedzy na temat mitologi Słowian wśród szerszego grona odbiorców. Nie jest to specjalistyczne opracowanie, a bardziej zbiór ciekawych opowieści bazujących na takich specjalistycznych opracowaniach naukowych. Autorzy postawili sobie za cel opowiedzenie mitologii słowiańskiej tak, aby czytało się je, jak fabularną opowieść, historię.

Autor Jakub Bobrowski, doktor habilitowany nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwa oraz współautor Mateusz Wrona, zawartość merytoryczną swojej książki oparli na opracowaniach mitologi Słowian z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa. Warto w trakcie czytania wziąć pod uwagę, jednak, że wszystkie naukowe opracowania w głównej mierze opierają się na podstawowej wiedzy na temat imion, nazw, atrybutów i realiów ówczesnych pogańskich plemion słowiańskich. „Mitologia słowiańska” zatem z samej treści, fabuły jest w pewien sposób owocem inwencji autorów, którzy nie dysponowali żadnymi oryginalnymi zapisami narracji mitycznych. Książka jest odtworzeniem mitów w oparciu o aktualną posiadaną wiedzę z opracowań. Fabuły mitów, mimo że fabularne i ewidentnie dopracowane dla celów popularyzacyjnych, przez autorów, są jednak bardzo ciekawe i napisane w taki sposób, że każda osoba chociaż trochę zainteresowana mitologią jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Jedną z rzeczy, na które zwróciłam uwagę po przeczytaniu „Mitologi słowiańskiej” Bobrowskiego i Wrony jest to, że nie jest to bardzo obszerny zbiór mitów. Jako osoba, której to było pierwsze bliższe zetknięcie z mitologią słowiańską poza sporadycznymi, popkulturowymi interakcjami w mediach, nie odczułam tego zbyt negatywnie w trakcie lektury, jednak nawet pomimo mojej niezbyt głębokiej znajomości tematu żałowałam, że autorowie nie zawarli w swojej książce więcej elementów z mitologii Słowian. Opisane są w niej najważniejsze w przekonaniu autorów postacie z mitologii, co ostatecznie spowodowało, w moim przekonaniu, że brakowało pewnego urozmaicenia. Zastanawiałam się po zakończeniu książki, czy związek z tym może mieć np. bibliografia, która jest dość mała, jednak sama nie znam pozycji z niej zawartych. A samą książkę Bobrowskiego i Wrony oceniam na tyle pozytywnie, że sięgnęłabym do pozycji wskazanych przez nich w bibliografii aby zgłębić bardziej temat wierzeń pogan i słowiańskich ludów.

Uważam, że „Mitologia słowiańska” jest książką, która zainteresuje przede wszystkim osoby, które wcześniej nie miały styczności z tematem mitologi Słowian czy wierzeń pogan. Jest to ciekawa lektura dla osób, które zainteresowane są wierzeniami starożytnych kultur, jednak nie mają zbyt dużej wiedzy na ten temat, czy może dopiero chciałyby zacząć zdobywać pewną wiedzę. Autorzy we wstępie kładą nacisk na fakt, że mitologia Słowian jest tą, która jest najbardziej nam zbliżona kulturowo spośród innych znanych nam mitologii. Dla mnie osobiście bardzo ciekawe było to, że w trakcie czytania mogłam dostrzec pewne podobieństwa pomiędzy mitologią słowiańską opisaną przez Bobrowskiego i Wronę, a innymi znanymi mi mitologiami, m.in. grecką czy nordycką. Był to element, który sprawił, że ta lektura była dla mnie naprawdę interesująca i zwróciła moją uwagę na to, że istnieją w naszym świecie pewne relacje i powiązania kulturowe, których mogliśmy się wcześniej nie spodziewać.