Bluzgaj zdrowo. O pożytkach z przeklinania

Okładka książki Bluzgaj zdrowo. O pożytkach z przeklinania Emma Byrne
Buchmann
2018-06-20
2018-06-20
Marcin Wróbel
dosadny język humanistyka kultura literatura popularnonaukowa popularnonaukowa styl życia

2049

Książka "Bluzgaj zdrowo. O pożytkach z przeklinania" Emmy Byrne zabiera nas do historii przeklinania popartej badaniami i eksperymentami w różnych kulturach.
Czy przekleństwa ukajają ból? Oczywiście.
Mężczyźni przeklinają częściej.
Lewicowcy przeklinają częściej niż prawicowcy.
Przeklinanie nie świadczy o ograniczonym słownictwie.
Przekleństwa dzielimy na celowe oraz te które pojawiają się w chwili bólu.
Istnieją grupy społeczne, w których przeklinanie nie jest pożądane.
Książka odsłuchana jako audiobook, idealna podczas podróży.

Czy przekleństwa ukajają ból? Oczywiście.
Mężczyźni przeklinają częściej.
Lewicowcy przeklinają częściej niż prawicowcy.
Przeklinanie nie świadczy o ograniczonym słownictwie.
Przekleństwa dzielimy na celowe oraz...

Bardzo ciekawa lektura. Napisana w przystępny sposób i dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy i bardzo polecam.

Ksiazka zawiera zbior ciekawostek jezykowych. Nie jest to ksiazka tylko i wylacznie o przeklinaniu. Autorka opisuje rowniez zwiazek pomiedzy jezykiem a emocjami oraz pare eksperymentow jezykowych. Bardzo ciekawa pomimo troche dziwnego tytulu. Przystepny jezyk sprawia, ze bardzo szybko sie ja czyta. Polecam kazdemu!

Świetna książka, która powinna zostać przeczytana przez każdego, kto lubi przeklinać.

Lekka i bardzo szybka lektura, ale nic nowego nie wnosi. Raczej są to kwestie wszystkim znane z innych pozycji bądź własnych doświadczeń. Audiobook dobry do sprzątania.

W ramach ciekawostki fajna. Jednak badania są prowadzone na niesamowicie małych próbach i mogłyby mieć zupełnie inne wyniki, gdyby przeprowadzić je poprawnie - na większej liczbie ludzi. 100 osób? To śmieszne, tyle może być z jednej firmy, grupy społecznej, klubu i absolutnie nie jest to miarodajne.
Mówienie, że przytacza dużo badań jest tu bezsensu.

Mówienie, że przytacza dużo badań jest tu bezsensu.

Bardzo ciekawa książka, dużo przytoczonych badań dotyczących takich tematów jak: po co nam dwie półkule mózgowe, czym jest zespół Touretta, czy o czym rozmawiają szympansy kiedy nauczymy je mówić :)
Słuchałam w formie audiobooka i dawno mnie żadna książka w tej formie tak nie wciągnęła.

“Przekleństwa czerpią z potężnych i zróżnicowanych źródeł, obejmujących religię, seks, szaleństwo, wydalanie czy narodowość: ponadto prezentują wyjątkową wielość postaw - od przemocy przez rozbawienie po szok i absurd, a także to, co zwyczajne, i to, co niemożliwe”.

Naukowo - beletrystyczne podejście do zjawiska przeklinania. Czy się komuś podoba, czy nie są (i będą) częścią naszego języka. zmieniają się i ewoluują wraz z nim. “pozbywamy się słów, które nie niosą odpowiednich emocji, i szukamy nowych, by nazwać niewypowiedziane”.

Cytując autorkę:
"Z wulgaryzmami jest tak, jak z musztardą: to świetny dodatek, ale mało treściwy posiłek."

Cytując autorkę:

Na szczęście nie jest to typowy amerykański bełkot - autorka powołuje się bardzo często na badania naukowe. Bardzo zaciekawił mnie rozdział na temat przekleństw w innych językach, gdyż opisuje moje własne doświadczenia. Od zawsze z podejrzliwoścą patrzyłam na osoby, które szczycą się, że żadna "k...." ich ust nie skalała. Z drugiej strony nie nadużywam przekleństw i nie przekonała mnie do tego autorka książki. Zdarza mi się jednak, z tych wymienionych w tekście "zdrowych powodów" użyć niecenzuralnego słowa. Czasami faktycznie trzeba. ;)

• Audiobooki