Gomorra

Tłumaczenie: Alina Pawłowska-Zampino
Wydawnictwo: Czytelnik
6,87 (1982 ocen i 135 opinii) Zobacz oceny
10
74
9
187
8
373
7
637
6
403
5
198
4
42
3
53
2
6
1
9
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Gomorra
data wydania
ISBN
9788307031798
liczba stron
344
słowa kluczowe
mafia
kategoria
literatura faktu
język
polski

Wydana w 2006 roku Gomorra przyniosła autorowi, 27-letniemu Robertowi Saviano wielki sukces literacki, ale naraziła jego życie na tak poważne niebezpieczeństwo, że władze przydzieliły mu ochronę, a pisarz na jakiś czas musiał opuścić Neapol. W swojej niezwykłej, wielogatunkowej pracy Saviano opisuje nowe mechanizmy działania kamory neapolitańskiej, która w ostatnich latach niepostrzeżenie...

Wydana w 2006 roku Gomorra przyniosła autorowi, 27-letniemu Robertowi Saviano wielki sukces literacki, ale naraziła jego życie na tak poważne niebezpieczeństwo, że władze przydzieliły mu ochronę, a pisarz na jakiś czas musiał opuścić Neapol. W swojej niezwykłej, wielogatunkowej pracy Saviano opisuje nowe mechanizmy działania kamory neapolitańskiej, która w ostatnich latach niepostrzeżenie oplotła swymi mackami praktycznie cały świat. Ukazuje wielkie imperia finansowe, które powstały na międzynarodowym handlu bronią i narkotykami, na agresywnej, nielegalnej konkurencji, na szantażach, wymuszeniach, korupcji i morderstwach. Opisując świat mafii, wojny między klanami, vendetty, killerów i dealerów, Saviano dowodzi, że neapolitańska kamora pod względem liczebności, siły ekonomicznej i bezwzględności jest znacznie silniejsza i potężniejsza niż sławna mafia sycylijska i inne zorganizowane grupy przestępcze południowych Włoch.
Gomorra odniosła wielki sukces w wielu krajach Europy; w listopadzie 2007 roku znalazła się na liście 100 najlepszych książek non fiction ogłaszanej każdego roku przez New York Times. Recenzent tego dziennika określił jej autora jako "Salmana Rushdiego w walce przeciw przestępczości zorganizowanej".

 

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (4605)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2229
Wojciech Gołębiewski | 2019-05-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2019

Temat, film, serial oparty na tej książce, a przede wszystkim popularyzowana atmosfera grozy wokół autora, przyczyniają się do wysokich ocen książki.

27-letni Saviano (ur.1979) zadebiutował tą książką, zdobył popularność i wiele nagród, niestety nic nie znalazłem o dalszych jego sukcesach. Spójrzmy do Wikipedii na atmosferę sensacji wokół tej książki:

„…Po apelu Umberto Eco i sześciu noblistów (Orhan Pamuk, Dario Fo, Rita Levi-Montalcini, Desmond Tutu, Günter Grass i Michaił Gorbaczow) oraz wielu innych, których podpisy zbierał na swych stronach internetowych dziennik "La Repubblica", rząd włoski przydzielił mu ochronę, a pisarz był zmuszony do opuszczenia Neapolu. Od tamtej pory musi co jakiś czas zmieniać miejsce zamieszkania. W wywiadzie dla hiszpańskiej gazety "La Nación", Saviano zapytany, czy żałował kiedyś napisania swej książki, odpowiedział: "Tak, czasem tego żałuję. Publicznie powtarzam wszędzie, że gdybym mógł się...

książek: 0
| 2015-02-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 lutego 2015

Jednym ze skutków opublikowania „Gomorry” jest wydanie na jej autora wyroku śmierci przez opisane środowisko – i sam ten fakt świadczy o znaczeniu tego tekstu.
Z uwagi na perspektywę, z jakiej Roberto Saviano opisuje strukturę i działania kamorry, ta książka przykuwa, fascynuje i wstrząsa, a zebrana w niej wiedza na temat metod, środków i sprawności strategii, wynikającej z bezwzględności i nieprzewidywalności działań – przeraża.
Dla mafijnych klanów tworzących System najwyższą wartością jest zysk, a na drodze do osiągnięcia celu metody i środki się nie liczą. Kodeks honorowy to przeżytek i mit. Kamorra wykorzystuje wszystko i wszystkich. Handluje bardzo zróżnicowanym asortymentem na nieopisanie szeroką skalę. Handel bronią i narkobiznes to najbardziej dochodowe i oczywiste dziedziny, natomiast Saviano wskazuje na mocne i groźnie rokujące umocowanie mafii w sferze inwestycji budowlanych, gospodarki szkodliwymi odpadami, turystyki, czy też jej olbrzymi udział w sektorze hi-tech,...

książek: 1158
Akemi | 2014-10-18
Przeczytana: 18 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Nie są piękni, ale się podobają, bo są bossami. Tak już jest.”

te słowa jednego z włoskich dziennikarzy, zamieszczone w książce pana Saviano, doskonale opisują stosunek przeciętnego Johna Doe do mafii jako takiej. Nasza wyobraźnia, karmiona obrazami z „Ojca Chrzestnego”, „Człowieka z blizną” czy „Nietykalnych”, na hasło „boss mafii” rozciąga przed nami wizję dostojnego mężczyzny w doskonale skrojonym garniturze od Armaniego, bezwstydnie pewnego siebie i swojej władzy, ale też niepozbawionego pewnego wdzięku i szarmancji. Kogoś, komu niczym cień towarzyszą zaufani ludzie, kto zawsze żegna się znakiem krzyża przy wejściu do kościoła, a prawdziwy respekt czuje jedynie względem rodziny i przyjaciół. Kogoś, kto otacza się luksusem i sam jest synonimem luksusu. Kogoś, do kogo czujemy szacunek, choć sami do końca nie wiemy dlaczego. Niekiedy wręcz stanowi dla nas uosobienie współczesnego Robina Hooda, ojca chrzestnego, który nie tyle przeciwstawia się państwu i powszechnie...

książek: 620
anika | 2014-11-02
Na półkach: Przeczytane

Urodził się na południu Włoch, tam się wychowywał i tam zaczął swe dorosłe życie, a przyszło mu żyć na terenach opanowanych przez kamorrę. Przemierzał więc znane mu miejsca na swojej vespie, przyglądał się różnym zdarzeniom, obserwował ludzi, rozmawiał z nimi, często siedział na sali rozpraw, gdy toczyły się procesy mafijnych przywódców, a potem opisał wszystko w swojej książce „Gomorra”, wydając tym samym na siebie wyrok śmierci. Opisał nie tylko handel bronią czy narkotykami, ale związki kamorry ze znanymi domami mody, budownictwem, gospodarką odpadami, polityką. Pokazał, że mafia przenika wszystkie dziedziny życia, nie tylko we Włoszech – jej macki sięgają także Polski, a spora część legalnych interesów kamorry prowadzona jest w szkockim Aberdeen. Odarł nas ze złudzeń, że istnieje jakiś kodeks, którym kierują się przestępcy czy jakakolwiek hierarchia wartości.

Książkę Roberto Saviano, bo o nim mowa, czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną i niewiarygodna, budząca...

książek: 4646
Andrew Vysotsky | 2010-11-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 03 września 2010

"Gomorra; Podróż po imperium kamorry" to głośna, kultowa wręcz książka o mafii włoskiej; dokładniej o jej części wywodzącej się z Neapolu. Taki początek jest jednak mylący, podobnie jak polski tytuł książki.

Ja wolę wersję w oryginale:
GOMORRA
Viaggio nell’impero economico e nel sogno di dominio della camorra

Zdecydowanie lepiej oddaje ona istotę problemu, o którym będzie mowa. Różnicę zrozumie każdy nawet bez żadnej znajomości włoskiego.

Do GOMORRY podszedłem z pewną dozą nieufności, z obawą zawodu, jaka zawsze mi towarzyszy, gdy rozpoczynam lekturę bestsellera, czegoś co jest trendy i na topie. Obawiam się płytkości, tekstu pod publiczkę, tanich chwytów i nijakich tematów. Tutaj jednak od początku do końca miałem wrażenie, iż każde słowo jest warte przeczytania a każdy wątek przemyślenia.

Książka Roberta Saviano określana jest przez krytyków jako „praca wielogatunkowa” czy „połączenie gatunków literackich”. Dla mnie to po prostu świadectwo. Słowo ostatnio mało używane,...

książek: 261
Michał | 2018-11-17
Na półkach: Posiadam, Przeczytane

Neapol, mafia, te sprawy. :) Na podstawie tej książki powstał znakomity serial "Gomorra". Polecam książkę i serial oczywiście.

książek: 82
Viki | 2017-12-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2017

"Są na świecie ludzie, którzy mają władzę nad słowami oraz ludzie, którzy mają władzę nad faktami. Musisz zrozumieć, kto rządzi faktami i udawać, że wierzysz tym, którzy rządzą słowami. I nigdy nie zapominaj tej prawdy. Prawdziwą władzę ma tylko ten, kto rządzi faktami".*


Książka jest przerażająca i przygnębiająca, porażająca wręcz, gdyż niestety, ale opisuje fakty. Wolałabym, aby obraz jaki przedstawił Saviano, był jedynie fikcją literacką i wytworem wybujałej wyobraźni autora. Ale nie jest, jest relacją prawdziwych zdarzeń i opisem funkcjonowania mechanizmów neapolitańskiej mafii. Gommora rządzi już nie tylko lokalnie, ona oplata swymi mackami cały świat. Saviano przedstawia świat włoskiej mafii jako system naczyń połączonych, współpracujących ze sobą w każdym praktycznie sektorze życia gospodarczego i niemal w każdym zakątku świata, przenikających do najbardziej lukratywnych sfer biznesu i polityki.

Saviano krok po kroku wtajemnicza nas jak neapolitańskie klany zbudowały...

książek: 190
Bartosz | 2012-11-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Są dwa poziomy, na których można ocenić tę książkę. Pierwszy, to faktografia. I tu trudno nie czuć szacunku dla wiedzy autora, szczegółów które przedstawia, realnej perspektywy zarówno jednostki uwikłanej w relacje z mafią, jak i mega-systemu jaki stworzyła Kamorra, współpracując z biznesem, światem mody i polityki. To nie są oczywistości o których każdy czytający tygodniki opinii ma pewne pojęcie. Wchodzimy głęboko pod skórę organizacji, stopniowo otwierając oczy ze zdumienia i przerażenia. Nie ma też w książce sentymentalnej, stylowej mitologizacji mafii znanej wszystkim z "Ojca Chrzestnego". To dosyć szokujący opis cynicznego, bezwzględnego świata inteligentnego zła, konsekwentnie korzystającego tak ze słabości państw przełomu XX i XXI wieku, jak i siły nowej technologii oraz wiedzy o zarządzaniu ludźmi i biznesem na poziomie globalnych korporacji. Trudno pozostać obojętnym, bo autor pokazuje, w jaki sposób organizacja przestępcza niczym grzybnia przerasta glebę nie tylko...

książek: 224
nina31 | 2010-05-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Trudna książka bo... naprawdę trudno uwierzyć, że to co jest w niej napisane to nie fikcja. Bardzo dużo nazwisk, nazw miejscowości i trochę ciężko to wszystko pojąć (zwłaszcza jeśli się nie jest Włochem). Warto przeczytać, żeby uzmysłowić sobie choć trochę jak ten nasz współczesny świat funkcjonuje. O tylu rzeczach nie mamy pojęcia...

książek: 96
emczytelnik | 2018-08-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Od czasów kiedy zagrałam w pierwszą Mafie coś mnie ciągnęło do tego tematu. Zaczęłam powoli szukać w popkulturze, obejrzałam sławnego Ojca Chrzestnego i pare jeszcze innych filmów, ale nigdy nie zabrałam się za książki z literatury faktu, które opowiadają o mechanizmach mafii. Gdy dostałam propozycję "Gomorry" do recenzji wiedziałam, że przyszedł ten czas aby wejść jeszcze głębiej ten temat.

Roberto Saviano stworzył bardzo rzeczową lekture tego jak działa włoska "Kamorra". To bardzo brutalna, często przerażająca lektura, która ciekawi już od pierwszej strony. I teraz mi powiecie, dlaczego ja tak wolno ją czytałam. Otóż Autor pisze naprawde dobrze, przykuwa uwagę swoim stylem i napięciem, które wprowadza do książki, ale szafuje taką ilością informacji, że ciężko było to przeczytać na jeden raz. To nie jest lektura łatwa, która szybko nam pójdzie a potem o niej zapomnimy. Nie, tutaj trzeba być w 100% skupionym aby żaden nawet najmniejszy fakt nam nie umknął.

Mimo wszystko jestem...

zobacz kolejne z 4595 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
7 książek o prawdziwych przestępstwach

Co lepiej czyta się w lesie, nad rzeką lub na sielskim pikniku wśród łanów zbóż niż nasycony przemocą, pełen zwrotów akcji, soczysty kryminał? A jakie historie wciągają najbardziej jak nie te, o których wiemy, że zostały oparte na autentycznych wydarzeniach? Polecamy 7 tytułów, od których nie będziecie mogli się oderwać (nawet jeśli zacznie krążyć wokół Was pszczoła; auć).


więcej
Prawdziwe kryminały

Nic tak idealnie nie komponuje się z ciemnymi, chłodnymi, jesiennymi wieczorami jak kubek herbaty i dobra książka. A książki, które szczególnie dobrze pasują do jesiennej aury, to porządne thrillery albo krwawe kryminały. 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd