Ojciec chrzestny: Lucky Luciano i tajemnice amerykańskiej mafii

Wydawnictwo: Videograf II
mafia, gang
literatura faktu

Zbeletryzowana biografia legendarnego gangstera, Luckiego Lucciano – człowieka, który zrewolucjonizował amerykański świat przestępczy. Pochodzący z biednej sycylijskiej rodziny chłopak stopniowo zdobywał kolejne szczeble w strukturach mafii, by wreszcie stać się szefem kilku rodzin mafijnych rządzących Ameryką. Uchodzący za wyjątkowego szczęściarza gangster wielokrotnie umykał wymiarowi sprawiedliwości, aż wreszcie został skazany na 50 lat więzienia, skąd w czasie II wojny światowej organizował pomoc dla amerykańskiej armii. Jego barwne życie stało się inspiracją dla autora głośnej powieści „Ojciec Chrzestny”.
Dużym walorem książki Paula Shermana jest społeczny i historyczny kontekst opisywanych zdarzeń. Zachowując ogromną troskę o szczegóły i koloryt tamtych lat, autor opisuje życie włoskich imigrantów w Nowym Jorku, burzliwy okres prohibicji i dramatyczne czasy Wielkiego Kryzysu. Na tym tle pokazuje sposób funkcjonowania grup przestępczych, strukturę nowojorskiej mafii, korupcję wśród policjantów i polityków, przenikanie mechanizmów mafijnych do świata biznesu. Barwnie kreśli obyczajowe i kulturalne oblicze Ameryki okresu wielkich przemian – czasu powstawania wielkich fortun, gigantycznych budowli, wynalazków, które zmieniły oblicze świata.

źródło opisu: http://www.dictum.pl/books/show/14742

źródło okładki: http://www.dictum.pl/books/show/14742

Meszuge | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Jak sam tytuł wskazuje, jest to biografia gangstera i mafiosa znanego jako Charles „Lucky” (szczęściarz) Luciano, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Salvatore Lucania.
Gdy miał lat dziesięć, wraz z rodziną przeniósł się z Sycylii do USA, gdzie bardzo szybko popadł w konflikt z prawem. Dzięki wygraniu wojny Castellammarese i po zniesieniu stanowiska bossa nad bossami (Capo di tutti capi), stał się najpotężniejszym gangsterem w Ameryce. Uważany jest za twórcę nowoczesnej przestępczości zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych. Plotka głosi, że na tej postaci wzorował się Mario Puzo, pisząc swojego „Ojca chrzestnego”.

Biografia niewątpliwie ciekawa – dla miłośników gatunku i czytelników zainteresowanych mafią sycylijską i amerykańską, a także historią Wielkiego Kryzysu – choć literacko przeciętnej jakości, wzbogacona kilkoma zdjęciami (szkoda, że nie więcej) oraz… przepisami kulinarnymi i ciekawostkami na temat historii, produkcji, sposobów serwowania niektórych alkoholi.

bingo | 2014-09-17
Przeczytana: 16 września 2014

Opisane zostaje życie Charlesa Luciano, jednego z niewielu włochów, który na prawdę mógł spojrzeć z okna w dzielnicy Little Italy, na ówczesną społeczność i zadać pytanie "który z nich osiągnął tyle co ja?".
Na początku jest prolog- o tajemniczym zdarzeniu na Staten Island. Zaciekawia do dalszego czytania. Książka jest podzielona na dziesięć rozdziałów. Ja jako fan tematyki oraz jedna z moich ulubionych postaci ubiegłego wieku, czytałem jeden rozdział dziennie dla lepszego zapamiętania faktów. Mimo, że dialogi to czysta fabuła wywołują uśmiech na twarzy.
Salvatore dorobił się fortuny na alkoholu, tak więc przejdźmy do niego. W każdym rozdziale znajdują się opisy trunków. Od fundamentów do końcowego efektu powstania wina czy whisky. Podawane są informacji jak się go podaje w danym kraju, z czym się go podaje i takie pierdoły. Sporo jest również o potrawach. Nie było przepisów, ale jako amatorski degustator czytałem z chęcią.
Na końcu znajduję się indeks nazwisk oraz na jakich...

Arkadiusz | 2014-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2014

Pamiętacie takiego gościa Don Vita Corleone? A wiecie, że to nie on był ojcem chrzestnym włoskiej mafii w Stanach Zjednoczonych?;> Ok, żartuje. Przecież w przypadku Mario Puzo i Francisa Forda Coppoli to jedynie fikcja literacko-filmowa - w niektórych momentach posunięta zbyt daleko - a książka Paula Shermana opowiada historię prawdziwego twórcy tzw. Narodowego Syndykatu w Stanach Zjednoczonych Lucky'ego Luciano, a właściwie to Charlsa "Lucky" Luciano, a tak na prawdę Salvatore Lucania urodzonego pod koniec XIX stulecia w sycylijskiej wiosce Lercara Friddi.

Nie wiem czy znacie te postać, czy kiedykolwiek obiło Wam się o uszy to nazwisko i pseudonim. Jeśli tak to w książce Shermana będziecie mogli znaleźć wiele ciekawych informacji na temat tego człowieka. Jeśli nie, a interesuje Was tematyka szeroko pojętej przestępczości zorganizowanej w USA, to sięgnięcie po tę publikację jest jak najbardziej wskazane. A dzieje się tak z dwóch a nawet trzech powodów. Pierwszym z nich jest fakt,...

Piotrek | 2014-03-02

książka po prostu świetna!
jeśli ktoś liczy na fabułę a la Ojciec Chrzestny to będzie zaskoczony :), ale jeśli interesuje was ja wyglądały naprawdę czasy prohibicji i tworzenia się struktur mafijnych to lepszego wprowadzenia nie ma.
Można się dowiedzieć że wcale włosi nie byli najliczniejszą grupą gangsterów (nie napisze kto bo na antysemite wyjdę :p), o tym jak gangsterzy stworzyli pierwszą na świecie korporacje z prawdziwego zdarzenia, że nie było "szefa wszystkich szefów" :), jak to tytułowy Salvatore pomógł w wojnie światowej (i to jak!), a co mnie najbardziej zaskoczyło/urzekło - dygresja historyczna na temat tego dlaczego Sycylijczycy mają genetycznie zakodowany brak poszanowania dla władzy państwowej i porządku społecznego (kompletnie nie zdawałem sobie sprawy z historii tej wyspy, włoskiej? hmm :p)
polecam

czarny_lotos | 2013-03-14

Historia pierwszego bossa mafii, jednego z tworcow tzw "Narodowego Syndykatu"
Pokazuje Luciano ze wszystkich stron, oraz takze jako czlowieka, ktory nie zawachalby sie zabic ciebie i twoich bliskich, byle za odpowiednia sume, ale takze jako takiego ktory potrafil "kochac" na swoj sposob. W tle ukazane sa takze zmiany polityczne (pomoc Luciano dla amerykanskiej mafii, chodzilo tutaj o bazy wojskowe na Sycylii), ale takze rewolucje na Kubie i inne sprawy ktorych nie moge juz sobie przypomniec bo czytalem to gdzies rok temu.
W ksiazce przewijaja sie tez najwazniejsze postaci amerykanskiej mafii, tacy jak Mayer Lenski, najlepszy przyjaciel Lucky'ego, Joe "The Boss" Masseria, ale takze cala ferajna innych "nizszych" w hierarchii jak Bugsy Siegel, czy Jack Guzik

Fajnie sie to czyta, na pewno kiedys powroce to tego tytulu, nazwa kazdego rodzialu to nazwa drinku, co mi osobiscie bardzo sie spodobalo, taka mala rzecz, a cieszy ;)

Dociekliwy_Kotek | 2014-12-05
Przeczytana: listopad 2014

Pewnie, że jest grupa czytelników, która dostaje dreszczy obrzydzenia na samą myśl o brnięciu przez tak zwane opracowanie historyczne - niekończące się szeregi dat, nazwisk i rozwlekłych analiz kto, kogo, jak i dlaczego. Teoretycznie dobrą książkę historyczną powinno się czytać jak dobrą powieść, skoro wszyscy wiemy, że niejednokrotnie życie pisze lepsze scenariusze niż niejeden autor, a gdzie można znaleźć więcej pikantnych lub krwawych szczegółów, namiętności i intryg niż w historii?
Jeśli jednak autorowi talentu nie staje, a jeszcze nie daj boże jest zafascynowany postacią, o której pisze, można się spodziewać najgorszego: poronionej próby nadania książce lekkości przez niepotrzebne fabularyzowanie treści i pseudo-powieściowe wstawki.
To nie jest zła książka. Może faktycznie brakuje trochę finezji w tych wszystkich wyliczeniach, może dałoby się wycisnąć więcej z opowiadanej historii, nadać bohaterom wyraźniejszych rysów, bo miejscami rzeczywiście całość przypomina katalog, kto...

Vitto | 2014-01-21
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Z czystym sumieniem można napisać, iż jest to książka, którą z całą pewnością warto przeczytać. Oczywiście już sama treść jest arcyciekawa - ostatecznie nie chodzi o przeciętną, bezbarwną postać - ale to forma nadana przez autora, pozwala wręcz chłonąć kolejne strony.
Problem mogą zapewne stanowić opisy dań i alkoholu. Jednak i na to znajdzie się wytłumaczenie. Przecież rzecz dotyczy Sycylijczyka, te uczty zakrapiane szlachetnymi trunkami przybliżają nam pewien świat, a tak na marginesie, to wspomniane przepisy potrafią niejednokrotnie przyprawić o "ślinotok". Polecam gorąco, brawa dla autora!

Michał | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Bardzo przyjemnie się czyta przenosząc do początków ubiegłego wieku. Poboczne opisy aktualnej w tamtych czasach polityki, gospodarki czy obyczajów sensownie wkomponowują się w całość, szczególnie przypadając do gustu czytelnika lubiącego twórczość Mario Puzo bądź tematyki włosko-amerykańskiej mafii.

sowa135 | 2013-11-11

Dobrze napisana ksiażka, sporo ciekawych wątków, cenne źródło informacji dla osób zainteresowanych mafijną tematyką. No i całkiem niezły pomysł na poszczególne rozdziały. Pozycja zdecydowanie godna polecenia, a dla osób "w temacie" - wprost obowiązkowa.

jarekao | 2015-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2015

Ciekawa książka z której można dużo się dowiedzieć. Dobry styl pisania autora.