Gomorra. Podróż po imperium kamorry

Okładka książki Gomorra. Podróż po imperium kamorry Roberto Saviano
Okładka książki Gomorra. Podróż po imperium kamorry
Roberto Saviano Wydawnictwo: Sonia Draga reportaż
reportaż
Gomorra. Viaggio nell'impero economico e nel sogno di dominio della camorra
Sonia Draga
2014-10-22
2014-10-22
Alina Pawłowska-Zampino
reportaż

O mafiach włoskich słyszał każdy. Wielu ten temat interesuje. Nie należę do wyjątków. Zawsze lubiłem filmy o porachunkach gangsterskich, napadach i imperiach. Jeszcze z ciekawością się o tym słucha lub czyta, jeśli o mafiach jest na poważnie, czyli w rzeczywistości. Wiele osób słyszało termin Gomorra. Powstało wiele dokumentów i książek na ten temat, w tym najgłośniejsza, czyli "Gomorra: Podróż po imperium kamorry" Roberto Saviano. Sam oglądałem i film w reżyserii Matteo Garrone, i serial kilku twórców - oba zatytułowane tak samo "Gomorra" i powstałe na podstawie właśnie książki Saviano, który zresztą był jednym z twórców serialu.

O Saviano zrobiło się głośno, kiedy po sukcesie jego książki, która zyskała sobie wielką popularność na całym świecie, dostał wyrok śmierci od mafii. Kamoryści nie mogli znieść, że zaczęto się nimi interesować i mówić głośno o mafii, co skutkowało większym zainteresowaniem i udziałem organów ścigania i sądownictwa. Spora popularność okupiona jest ciągłym życiem autora z policyjna eskortą, podróżowaniem opancerzonymi samochodami i brakiem stałego adresu.

Saviano pisał ją przez 6 lat, często pisze o rzeczach, które sam widział. Sam też wychował się na Casal Di Principe, mieście włoskim, gdzie ludzie skazani są z góry na przegrana. Ładował kartony z pzemycanym towarem w neapolitańskim porcie, obserwował pracę dealarów w Secondigliano, brał udział w uroczystościach ważnych kamorrystów jako pomocnik fotografa, studiował pilnie akta, uczestniczył w procesach sądowych i dużo podróżował w różne miejsca, gdzie obserwował mafię. Czy popularność i przychody z książki były warte takiego życia? Sam autor nie jest w stanie stwierdzić jednoznacznie, ale na pewno satysfakcja ujawnienia ważnych faktów o jednej z najgroźniejszych włoskich mafii była ogromna. Jeśli kogoś zatem interesuje ten temat to na pewno będzie zadowolony, kiedy sięgnę po tę książkę.

Całkiem ciekawa pozycja

Całkiem ciekawa pozycja

Temat mafii neapolitańskiej jest niezwykle ciekawy, natomiast książkę czytało się dość trudno. Setki nazwisk wymienianych, czasami na pół strony, które przecież czytelnikowi nic nie mówią. Ale cel tego był wiadomy. Saviano napisał reportaż, w którym chciał "wsypać" jak największą ilość osób umoczonych w przestępczość w Neapolu.

Bezprecedensowa opowieść o mafii, rządzącej Neapolem i wszystkimi konsekwencjami z tym związanymi.

Po tej książkę zdecydowanie zmienia się postrzeganie włoskiej mafii z obrazka all Capone do organizacji która nie liczy się z nikim i niczym . Warto przeczytać

To samo co przy "Zero Zero Zero". Ze 2-3 rozdziały ciekawe, reszta to lawina nazw i nazwisk powodujących w głowie kompletny chaos.
ALE teraz wiem w czym rzecz i dlaczego mi to nie podchodzi. Książka sama w sobie ma konstrukcje taką samą jak nasze rodzime reportaże o Pruszkowie czy Wołominie. Po prostu o wiele trudniej czyta się takie coś o zupełnie obcym kraju gdzie nie kojarzymy żadnych osób, nazwisk czy miejscowości.

Warta przeczytania, choć można się pogubić w ilości nazwisk i nazw miejscowości. Z każdym rozdziałem dowiadujemy się czegoś nowego i trudno o uczucie znużenia. Polecam jednak wcześniej obejrzeć film lub serial by więcej z tego zrozumieć :)

„Gomorra”, pewnie każdy z nas gdzieś słyszał tę nazwę. Pewnie większość kojarzy to z serialem przedstawiającym działanie neapolitańskiej mafii. Wszystko zaczęło się jednak od książki, którą napisał Roberto Saviano. Autor – tworząc to dzieło – rzucił na siebie wyrok śmierci.

Ta książka opowiada o wiele aspektach z działania jednej z największych organizacji przestępczych na świecie. Pokazuje ona stosunek do mieszkańców, do swoich, do tych, którzy zdradzili, a także pokazuje, jakie piętno odcisnęła na same Włochy.

„Gomorra” to nie jest książka z wymyśloną fabułą, którą wmieszano Włochy i mafię w niej działającą. To niestety jest cała brudna prawda o Kamorrze, czyli jednej z najsłynniejszych grup przestępczych świata. Sam autor próbował dowiedzieć się jak najwięcej o samej mafii. Rozmawiał z wieloma „mniejszymi” członkami grup. Współpracował z policją, dzięki czemu jako jeden z nielicznych dziennikarzy trafiał na miejsce zbrodni. Mroczny świat Neapolu w rzeczywistości jest niezwykle przerażający.

Roberto Saviano w swojej książce pokazuje wiele twarzy mafii. Sam pokazuje na swoim przykładzie, jak można w pracy dla niej zarobić jakiegoś grosza. Kamorra lubi wchodzić w wiele branż, na których może zarabiać uczciwe pieniądze. Tylko najczęściej jest to przykrywka dla innych mniej szlachetnych działań.

Autor przedstawia choćby kontrolę portów ładunkowych, na których przy współpracy z Chińczykami zarabiają mnóstwo pieniędzy. Jednocześnie sama mafia chce otaczać opieką biedniejszych mieszkańców, jest też bardziej wyrozumiała dla lokalnych przedsiębiorców. Jest tu także pokazane opiekuńcze oblicze tej organizacji.

I kiedy się wydaje, że oni nie są tacy źli, to zaczyna się dział poświęcony wewnętrznym wojnom, likwidowaniu niewygodnych osób i reakcje na zdrady. Gangsterzy są zimnokrwiści i bez skrupułu potrafią likwidować przeciwników lub cele wyznaczone przez bossów. Pokazane jest także to, jak wykorzystywani są najbiedniejsi do handlu narkotykami.

Sama struktura mafii, nazywana nawet rodziną, jest też ciekawym „organem”. Bossowie zdają sobie sprawę z tego, że z czasem mogą zostać odstrzeleni lub trafić na lata do więzienia. A mimo to nic ich nie powstrzymuje od realizacji wyznaczonych celów i bogaceniu się na brudnych interesach. Cena nie gra tu żadnej roli. Strach przed śmiercią albo więzieniem nie działa na najważniejszych członków mafii.

Autor „Gomorry” chodził na procesy bossów Kamorry. Spisywał wszystko, nawet jak trzeba było przedstawiać brutalne relacje z działań mafii. Sam pochodził z Neapolu i uznał, że musi napisać tę książkę. To miała być przestroga dla wszystkich, że wciąż Włochy są od środka plądrowane przez organizacje przestępcze. To, co pokazuje się w telewizji, to nie jest wszystko. Prawda jest znacznie głębsza i brutalniejsza.

Saviano nie przewidywał, że „Gomorra” zacznie schodzić w takim nakładzie. Stała się lekturą obowiązkową we Włoszech, a równocześnie jest chętnie kupowana w innych krajach. Przez tę sławę, teraz sam autor musi uważać. Stał się drugą osobą na świecie, nad którą wisi wyrok śmierci za to, co napisał w książce.

Jakie to jest chaotycznie napisane... Gianluigi, Ciro, Piedro, Pablo... Giovanni, Paolo, kur*a, Secondo. Milion nazwisk, dat, liczb zaciągniętych może i czasami z Istatu, lecz chyba równie często z IDzD. A wszystko bez jakichkolwiek przypisów... Książka broni się jednak wydarzeniami o których opowiada. Są na tyle od niej "lepsze", że ostatecznie cieszę się, że ją przeczytałem i wiem, jakim bagnem potrafi być Kampania... a jednocześnie jak ładnie Cosimo di Lauro wyglądał podczas aresztowania. Naprawdę bardzo elegancko, sprawdźcie!

"W Ameryce mordercy strzelają nabuzowani rapem, kilerzy z Secondigliano zabijają, słuchając piosenek o miłości" - Kampania. Jedno z najbardziej urokliwych bagien na Ziemi.

Moja miłość do Włoch ma nie tylko kulinarny i językowy wymiar. Ciekawi mnie też historia, kultura czy problemy społeczne tego kraju. Oczywistym jest więc, że Gomorra była na mojej liście must read.
Tym bardziej, że autor książki Roberto Saviano po dziś dzień musi ukrywać się przed zemstą kamorry, której członków i brutalne mechanizmy działania opisał w swojej książce. A zagrożenie było na tyle realne, że musiał autor był zmuszony opuścić Włochy.
Książkę czyta się jak powieść sensacyjną. Aż ciężko uwierzyć, że jest to reportaż. Że ci wszyscy okrutni i bezwzględni bohaterowie to nie wytwór wyobraźni autora, a prawdziwi przywódcy i żołnierze sprawnie działającej organizacji przestępczej.
Saviano genialnie rozłożył na czynniki pierwsze mechanizm działania włoskiej mafii, opisał w jak pięknym stylu osiągnęła ona symbiozę z włoskimi politykami i urzędnikami. Obnażając jednocześnie jej brutalność i bezwzględność.
I gwarantuję Wam, że po jej przeczytaniu nikt z Was nie będzie już patrzył na mafię przez pryzmat Ojca chrzestnego, czy jak na ludzi z zasadami, którzy nade wszystko cenią wartości rodzinne i walczą w jej obronie. Ale jak na okrutną i bezwzględną organizację przestępczą, której macki maja niestety nieograniczony zasięg i siłę rażenia.
Polecam nie tylko takim włoskim fanatykom jak ja

• Literatura faktu
  • Reportaż