Bądź czujna

Psychoskok
2017-07-03
2017-07-03
Paula Bartkowicz Bądź czujna fantasy Psychoskok magia miłość cierpienie

Największy zarzut jaki mam do tej książki to jej objętość. Jak można przerwać historię w momencie kiedy akcji powinna zrobić gwałtowny zwrot? Poznaliśmy już główną bohaterkę, mamy tło wydarzeń i pojawiają się tajemnice. I przerwać w takim punkcie? Oj nieładnie, nieładnie. Mam nadzieję na ciąg dalszy.

Książka,, Bądź czujna” Pauli Bartkowicz opowiada niezwykłą historię, której główna bohaterka to młoda, piękna dziewczyna o imieniu Ann. Nie jest jednak zwykłą nastolatką. Obdarzona została zdolnościami magicznymi i mieszka w królestwie Trytii – niezwykłej krainy, nad którą pieczę sprawuje Wielki Mistrz. Kraina ta zdominowana jest przez silnych facetów. Największą zgrozę wśród podopiecznych niewątpliwie budzi Stars, nauczyciel wychowania fizycznego, który znany jest ze swojej bezwzględności. Wydawać by się mogło, że w takim otoczeniu Ann jest skazana na wieczne posłuszeństwo. Nic bardziej mylnego. Ta dziewczyna, mimo swojej drobnej postury, cechuje się siłą, walecznością i odwagą. Dzięki narracji pierwszoosobowej czytelnik może mieć wgląd do jej wewnętrznego świata oraz wspólnie przeżywać z nią wszystkie zdarzenia, mniej lub bardziej przyjemne.

,Bądź czujna” trzyma czytelnika w napięciu od początku aż do ostatniej strony. Czytając nie raz i nie dwa natrafimy na szokujące momenty gdyż lektura jest w nie obfita. W książce autorka nie zawahała się użyć mocnego słownictwa, co dodaje nieprzyzwoitości przedstawianym faktom. Podczas czytania w głowie czytającego pojawia się wiele pytań, na, które jak najszybciej chciałby usłyszeć odpowiedzi. Czy bohaterka poradzi sobie w świecie z przewagą męskiego pierwiastka?
Czy jest dostatecznie silna, aby przeciwstawić się fizycznie silniejszym od niej?
Czy jej przyjaźń z najlepszą przyjaciółka Dianą przetrwa?
I wreszcie najważniejsze ze wszystkich czy w mrocznej krainie można znaleźć swoją drugą połówkę?
Na te i inne pytania czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam. Książka nie daje jasnych odpowiedzi, co jest niewątpliwie jej zaletą. Nie jest zbyt przewidywalna i czytelnik chcąc uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania musi przeczytać powieść a nie się domyślać. Fascynująca historia, którą autorka opowiedziała nam w swej powieści kończy się w najbardziej zaskakującym momencie i wymaga od każdego własnej interpretacji oraz ułożenia w swej głowie dalszych losów Ann.

Wiele dzieje się wokół bohaterki i dobrego, i złego. Dziewczyna dostaje delikatne ostrzeżenie w formie prośby. Jest ktoś w otoczeniu Ann, kto od dłuższego czasu próbuje jej ukazać prawdę, kto to taki?. Te wszystkie próby i ostrzeżenia nie są do końca traktowane bez główną bohaterkę poważnie. Pojawiają się w jej świadomości wiele nurtujących ją pytań i niepewności, kto ma rację.
Używanie magii, w zależności od celu i zastosowania, zabierało wewnętrzną energię, przyprawiało czasem o ból głowy, a nawet zasłabnięcie w ekstremalnych warunkach.

Bądź czujna to powieść fantasy. Autorka wykreowała nowy kraj – Trytię, o której czytelnik wie niewiele. Nie zna zasad w niej panujących. Może się tylko domyślać kilku rzeczy. W Trytii, szczególnie w szkole widać hierarchizację. Największym magiem jest sam Wielki Mistrz. Inni poddani posiadają magię lub nie, posługiwać się nią dla potrzeby lub z zemsty, potrafią panować nad jednostkami magii w większym lub mniejszym stopniu. A magię można używać do wszystkiego…

Ach, jego oczy. Uwielbiałam w nie patrzeć. Były koloru czekolady, stale się iskrzące, bijące życiem, charyzmą i pewnością siebie. Zatapiałam się w nich.

Bądź czujna" trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony.

Czytelnicy sięgający po książkę z pewnością będą oczarowani możliwością odwiedzenia Trytii. Czy za sprawą autorki otworzą się przed nami wrota do krainy, której mieszkańcy wiodą spokojne, szczęśliwe życie?

To są cechy, które sprawiają, że jesteśmy niepowtarzalni na tle innych narodów! Pamiętajcie również o braterstwie, oddawajcie życie za siebie. Zapamiętajcie, aby nie być ciężarem dla drugiego człowieka! Pocieszajcie innych, gdy to ma sens! Słaby zawsze pozostanie słabym, a wy zmarnujecie swoją energię na wygłaszanie uspokajających słów, choć ta siła mogła przysłużyć się walce i zwycięstwu. Postępujcie rozsądnie, wierzę w was i wasze możliwości.

„Bądź czujna” to magnetyzująca powieść, która przedstawia historię młodej, pięknej, nastolatki o imieniu Ann, którą los obdarzył niezwykłymi zdolnościami. Pozycja zadowoli wymagających czytelników o poszerzonej wyobraźni, niebojących się brutalnych scen, rozlewu krwi, a także wrażliwych na ludzkie cierpienie, dostrzegających siłę miłości i przyjaźni.
Powieść jest pierwszą częścią trylogii traktującej o drobnej dziewczynie Ann, która stawia pierwsze kroki w świecie dorosłych. Bohaterka mieszka w królestwie Tryki – wyjątkowej krainie, nad którą pieczę sprawuje Wielki Mistrz.
Wielki Mistrz jest dyrektorem Akademii, najprzystojniejszym i najbardziej tajemniczym mężczyzną na świecie. Właśnie ten bohater przygarnął Ann pod swój dach, gdy straciła w pożarze rodziców.
Delikatnej nastolatce nie jest łatwo radzić sobie w Akademii, w której zgrozę wśród podopiecznych budzi bezwzględny nauczyciel wychowania fizycznego – Stars. Poza tym na Tryki żądzą właśnie mężczyźni, a koledzy bywają wyjątkowo niemili.

Na szczęście Ann towarzyszy najlepsza przyjaciółka, Diana, a przykrości, z którymi musi mierzyć się bohaterka, ostatecznie uczynią z niej silną i zdecydowaną dziewiętnastoletnią kobietą.
Lubisz fantasty, masz mało czasu i potrzebujesz czegoś lekkiego i szybkiego a może szukasz czegoś idealnego na weekend lub wakacje? Zdecydowanie polecam!

"Nawet najlepszy przyjaciel prędzej czy później was zdradzi, żeby ratować swoje zasrane dupsko. Wierzycie w swoje więzi… Dobrze! Ale uwierzcie też, że wojna to nie zabawa. Trzeba będzie dokonywać trudnych moralnie wyborów. Szykujcie się na to. Na dzisiaj tyle – poszedł po swoje rzeczy."

Zaciekawił mnie opis na stronie wydawnictwa, potem długo zwlekałam z przeczytaniem. Najbardziej zdumiona byłam objętością tej książki, bo ma zaledwie 108 stron, więc w sumie jak można popisać się książką, która tak na dobrą sprawę urywa się w momencie, w którym można zrobić naprawdę dobre rozwinięcie.

Ann to główna bohaterka, jest w Akademii w klasie wojennej. To typ samotniczki, niestety nie z wyboru, jako wychowanka Wielkiego Mistrza skutecznie odstrasza swoich kolegów z klasy. Wydaje się naprawdę ciekawą postacią z szeroką perspektywą. Przyjaźni się z Dianą, która jest jej przeciwieństwem, z całą pewnością nie pasuje do klasy wojennej.

O reszcie bohaterów niewiele mogę powiedzieć, nie mieliśmy okazji się zbytnio z nimi zapoznać, o Wielkim Mistrzu wiadomo tylko tyle, że zawsze osiąga swój cel i jest zaborczy, wiadome jest to, iż troszeczkę nadużywa pozycji którą zajmuje.

"Czyż to nie wspaniałe słowa? Wówczas obiecałam sobie, że odtąd moimi wartościami w życiu będą skromność, posłuszeństwo i przyziemność. Nigdy nie stanę się egoistką i osobą chełpiącą się swoimi umiejętnościami. Nigdy!"

Ta książka ma albo miała naprawdę spory potencjał, ale - według mnie - autorka nie była zbyt cierpliwa i na siłę chciała wydać książkę. Myślę, że gdyby nie pośpiech to, to opowiadanie, bo chyba powieścią tego nazwać nie mogę, przerodziłoby się w coś naprawdę fajnego.

Zakończenie wkurzyło mnie totalnie, nie, to nie był efekt zamierzonego zaskoczenia czytelnika, a zwykłe urwanie tematu, wątku i ogólnie historii co było nieco bezsensowne i irytujące. Natomiast jeśli chodzi o okładkę to jest ładna, ale nijak pasuje do opowiadania, bo co ma do rzeczy połowa twarzy, która jest prawdopodobnie nieco zdziwiona, oprawa graficzna naprawdę wiele mówi o książce (Tak wiem, nie ocenia się książki po okładce, a i tak każdy to robi),ale po tej ciężko byłoby się w ogóle domyślić o co chodzi, nie mam bladego pojęcia czy to było zamierzone czy nie, ale niezbyt przypadło mi do gustu.

"Słaby zawsze pozostanie słabym, a wy zmarnujecie swoją energię na wygłaszanie uspokajających słów, choć ta siła mogła przysłużyć się walce i zwycięstwu."

Paula Bartkowicz stworzyła ciekawe opowiadanie, ale (nie mam tu na celu nikogo obrażać, broń Boże) lenistwo nie pozwoliło brnąć w historię Ann, jednakże mam nadzieję, że autorka zdecyduje się na pracę nad rozwinięciem tego opowiadania. Gwoli wyjaśnienia dodam, że ocenę mocno zaniżył fakt, że mogłoby być o wiele, wiele lepiej i to, iż zakończenie było po prostu irytujące nie dlatego, że nie mogę się doczekać kontynuacji, tak się po prostu nie robi. Polecam na luźniejsze popołudnie, bo dłużej niż godzinkę się tego nie czyta. Jeśli zdecydujecie się przeczytać to koniecznie dajcie mi znać co sądzicie o takich zakończeniach :)

Pozdrawiam, Sara ❤

Zaciekawił mnie opis na stronie wydawnictwa, potem długo zwlekałam z...

Kiedy młoda, krucha Ann staje przed wyzwaniem wkroczenia w dorosłe życie, jednocześnie pojawia się wiele komplikacji, problemów, przykrości, z którymi musi się zmierzyć. Dziewczyna mieszka w królestwie, władza sprawowana jest przez mężczyzn, mimo, że jest obdarzona magicznymi zdolnościami, trudno jest jej poradzić sobie z uszczypliwością kolegów. Powieść zadowoli nie tylko fanów magii i niezwykłych umiejętności, ale również tych, którzy nie boją się rozlewu krwi i błyskawicznych zwrotów akcji. Powieść ukazuje drogę jaką musi przejść młoda dziewczyna, aby stać się silną i pewną siebie kobietą.

Po serii świetnych książek, doskonałych światów i niebanalnych historii przyszedł czas na ogromną przepaść. Było to dla mnie bardzo dużym rozczarowaniem, lecz z uczciwości do moich czytelników postanowiłam napisać negatywne zdanie. Książka "Bądź czujna" choć raczej powinna nosić nazwę dłuższego opowiadania, nie porwała mnie swoją fabułą. Dodatkowo miałam wrażenie, że wiele wątków zostało zawieszonych w przestrzeni i niedopowiedzianych. W tym przypadku doskonale sprawdza się powiedzenie "Nie oceniaj książki po okładce", bo ta akurat posiada ją piękną. Starałam się za wszelką cenę doszukiwać się zdań, a nawet słowa, które zmienią moją ocenę na w miarę pozytywną. Jako recenzentka zawsze czuję ból po lekturze, która mnie nie zadowoliła, bo lubię dzielić się z innymi dobrymi propozycjami.

Ta mała, niepozorna książka mieści w sobie rozbudowaną akcję, która powinna równie tworzyć interesującą lekturę. Myślę, że autorka miała ogromny potencjał, intrygujący pomysł jednak za szybko postanowiła go zrealizować. "Bądź czujna" naszpikowana została wieloma tajemnicami i wątkami, które choć trochę można było rozwinąć. Nie dane jest poznać nam zasad świata, w którym się znajdujemy. Szkoda, bo drobne szczegóły zazwyczaj pchają nas ku łaknieniu lektury.

Ann to główna bohaterka książki. Śliczna, młoda i na dodatek mieszka w magicznej krainie zwanej Trytia. Jak można domniemać, posiada magiczne moce, które pragnie rozwijać. Każdy mężczyzna stanowi potęgę, a największym z nich jest Wielki Mistrz. Każdy z uczniów skrywa wielki strach przed swoim nauczyciele wychowania fizycznego. Pan Stars stosuje radykalne metody, budząc grozę. Każdy robi wszystko, aby tylko nie posmakować jego gniewu. Główna bohaterka przypomina mi zwykłą nastolatkę, która jak każdy ma wiele problemów. Buntuje się, stara radzić z trudnościami, przeżywa drobne miłostki.

Książka w moim subiektywnym odczuciu wypada słabo. Czytało mi się ciężko, nudziłam się, a czasami miałam wrażenie, że zdania są napisane z przymuszenia. Na pewno nie polecę jej starszym czytelnikom, którzy w swoim życiu mieli do czynienia z wieloma książkami. Nie polecę jej również koleżanką czy znajomym po blogerskim piórze. Propozycja raczej dla nastolatek w wieku czternastu może maksymalnie siedemnastu lat.

Moja ocena: 2/10 - słabo.

Ann szkoli się w królestwie Trytii, którą rządzi Wilki Mistrz. Dziewczyna nie ma lekko, ponieważ jest w grupie szkolącej się na żołnierzy, a tam są sami faceci. Jednak ona nie poddaje się i nie raz udowadnia, że płeć piękna też może pokazać pazury. Pod okiem Mistrza, Ann rozwija także swoje umiejętności magiczne. Tylko czy drobna dziewczyna może być silniejsza od potężnego mężczyzny? Czy szkolne przyjaźnie przetrwają? Czy w tak brutalnym środowisku jest szansa na znalezienie drugiej połówki?

Po lekturze tej powieści jestem w kompletnym szoku! Nie sądziłam, że tak spodoba mi się ta powieść i tak zżyję się z bohaterami, choć powieść ma zaledwie 100 stron, ale do rzeczy.

Historia Ann bardzo mnie zainteresowała już od samego początku. Dziewczyna przez cały czas musi walczyć o swoje miejsce, dumę i honor. Nikt nie daje taryfy ulgowej ze względu na jej płeć. Jedynie Wilki Mistrz docenia jej starania i pomaga doszkalać umiejętności magiczne.

Bohaterowie są naprawdę różni i każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak ja najbardziej, o dziwo, polubiłam główną bohaterkę. Ona miała to coś. Nie poddawała się, mimo ran do końca spełniała polecenia. Była wierna, oddana i uparta. Nie pozwalała się obrażać, a za przyjaciół była w stanie wskoczyć w ogień. W sumie trochę się z nią utożsamiłam. Reszta też była bardzo dobrze wykreowana, jak przyjaciółka Ann czy Wielki Mistrz. Jednak szkoda, że okrywała ich tajemnice i nie udało nam się jej poznać.

No, ale jest coś, o czym muszę wspomnieć, zakończenie. Książka kończy się w takim momencie, jakby kończył się rozdział. Ja chce czytać dalej, a tam nie ma nic! Normalnie myślałam, że mam jakąś niepełną wersję książki :D Po prostu tak się nie kończy książek! Nie lubię takich niedopowiedzeń i tylu niedokończonych wątków. Teraz muszę się domyślać jak mogły potoczyć się dalsze losy bohaterów :(

Podsumowując "Bądź czujna" to bardzo ciekawa książka. Mimo swojej małej objętości, można w niej wiele znaleźć. Na pewno nie będziecie się nudzić. Historia o walce, przyjaźni i twardych zasadach. Bardzo polecam!

Od pierwszej strony wciągamy się w wir zdarzeń. Dzieje się tu bardzo dużo. To tak jak byśmy wsiedli na roller Coster. Już przygotowywujemy się do wyjścia, a tu nagle znajduje się niezapowiedziany zakręt, który zmienia wszystko i sami nie wiemy co będzie dalej. Książka wzbudza w nas emocje. Raz są one negatywne, chcemy kogoś rozszarpać albo pozytywne, jesteśmy też czasem bardzo zdziwieni zachowaniem niektórych.Ja w opowieść wciągnęłam się tak bardzo, że jak dotarłam do końca to myślałam, że mam jakiś wybrakowany egzemplarz, że nie zapisała się jakaś strona. I dopiero gdy znowu zerknęłam na opis książki zobaczyłam, że był to celowy zabieg. Tak. Książka została zakończona w najmniej spodziewany momencie.
Myślę, że gdyby Paula myślała nad napisaniem kolejnej dłuższej książki to tą opowieść mogłaby wykorzystać na początek. Ja jestem bardzo ciekawa jak ona zakończyła by tą historię. No i chciałabym poczytać więcej przygód Ann w wykonaniu autorki, ponieważ właśnie ta brutalność, mocne słowa czy jej styl nadaje tej historii takiego kopa.

Pełną recenzję można znaleźć tutaj :

Czytelniku, otwórz oczy i przenieś się do magicznego królestwa Trytii razem z Ann. Główna bohaterka książki ,,Bądź czujna” Pauli Bartkowicz jest skłonna wprowadzić cię we wszystkie zakamarki swojego codziennego życia. Rzecz dzieje się w bliżej nieokreślonym czasie i w bliżej nieokreślonej przestrzeni. Historia opowiada o perypetiach uwikłanych w różne intrygi postaci. Mimo że jest to świat fantastyczny, bohaterowie wydają się do niego nie przystawać, bo wśród nich tylko Ann jest obdarzona niezwykłymi zdolnościami. Podczas lektury czytelnik przekonuje się, że ludzie – czy to w Trytii czy w zwykłym, realistycznym mieście – zawsze są tacy sami. Tak samo czują, z takimi samymi problemami się borykają i przeżywają podobne rozterki. Ann to młoda dziewczyna, która jest silna i odważna jak na swoją żeńską naturę. Być może znalazła sposób na to, jak odnaleźć się w świecie zdominowanym przez muskularnych i budzących grozę mężczyzn, takich jak przerażający Stars, surowy nauczyciel wychowania fizycznego. Codzienne życie w Trytii nie jest łatwe – jak się okazuje, trzeba mieć silny charakter, aby nie dać się zmanipulować i wykorzystać. Czy główna bohaterka poradzi sobie z różnymi przeciwnościami losu? Czy w starciu z męską częścią trytyjskiej populacji wyjdzie z tego obronną ręką? Czy w tej pogoni znajdzie czas na miłość? ,,Bądź czujna” to książka, która sprawia, że podczas lektury czytelnik może przenieść się w inny, magiczny wymiar, siedząc spokojnie w swoim fotelu.

Książka dla wymagających czytelników o poszerzonej wyobraźni, nie bojących się brutalnych scen, rozlewu krwi. Dodatkowo wrażliwych na ludzkie cierpienie, dostrzegających siłę miłości i przyjaźni. Fabułę upiększają opisy niesamowitej przyrody i niezwykłych miejsc. Znajdzie się również obowiązkowa szczypta magii.

To nie jest kolejna nudna i przewidywalna powieść o grzecznej dziewczynce.
Jest tu magia, jest walka, jest pokonywanie swoich własnych słabości.
Jest tajemnica.

Czy wystawiona na próbę przyjaźń przetrwa?
Co jest w stanie pokonać sadystycznego profesora Starsa?
Dlaczego Nath, opiekun Ann, ostrzega ją przed Mistrzem?
I jakie tak naprawdę umiejętności posiada Ann, które interesują króla?

Choć powieść jest krótka to zdecydowanie polecam każdemu sympatykowi fantasy. Tym bardziej, że sama autorka zapowiedziała już kontynuację.
Ja już z niecierpliwością czekam :)

Po pełną recenzję zapraszam do mnie:

To nie jest kolejna nudna i przewidywalna powieść o grzecznej dziewczynce.
Jest tu magia, jest walka, jest pokonywanie swoich własnych słabości.
Jest tajemnica.

Czy wystawiona na próbę przyjaźń przetrwa?
Co jest w stanie pokonać sadystycznego profesora Starsa?
Dlaczego Nath, opiekun Ann, ostrzega ją przed Mistrzem?
I jakie tak naprawdę umiejętności posiada Ann, które...

• Wydanie papierowe
  • Biblioteka!