Bądź czujna

Wydawnictwo: Psychoskok
Aneta

Książka ,,Bądź czujna” Pauli Bartkowicz opowiada niezwykłą historię, której główna bohaterka to młoda, piękna dziewczyna o imieniu Ann. Nie jest jednak zwykłą nastolatką. Obdarzona została zdolnościami magicznymi i mieszka w królestwie Trytii – niezwykłej krainy, nad którą pieczę sprawuje Wielki Mistrz. Kraina ta zdominowana jest przez silnych facetów. Największą zgrozę wśród podopiecznych niewątpliwie budzi Stars, nauczyciel wychowania fizycznego, który znany jest ze swojej bezwzględności. Wydawać by się mogło, że w takim otoczeniu Ann jest skazana na wieczne posłuszeństwo. Nic bardziej mylnego. Ta dziewczyna, mimo swojej drobnej postury, cechuje się siłą, walecznością i odwagą. Dzięki narracji pierwszoosobowej czytelnik może mieć wgląd do jej wewnętrznego świata oraz wspólnie przeżywać z nią wszystkie zdarzenia, mniej lub bardziej przyjemne. ,,Bądź czujna” trzyma czytelnika w napięciu aż do ostatniej strony. Nie da się ukryć, że lektura jest obfita w wiele szokujących momentów. W książce nie brakuje mocnego słownictwa, co jednak ma znaczący wpływ na ogólny odbiór dzieła i dodaje pikanterii przedstawianym faktom. Podczas czytania w głowie śledzącego rozterki Ann pojawia się wiele pytań. Czy bohaterka poradzi sobie w świecie z przewagą męskiego pierwiastka? Czy jest dostatecznie silna, aby przeciwstawić się fizycznie silniejszym od niej? Czy jej przyjaźń z najlepszą przyjaciółka Dianą przetrwa? I wreszcie – czy w mrocznej Trytii można znaleźć swoją drugą połówkę? Na te i inne pytania czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam. Książka nie daje jasnych odpowiedzi, co jest niewątpliwie jej zaletą. Pasjonująca historia kończy się w najbardziej zaskakującym momencie i wymaga od każdego własnej interpretacji.

źródło opisu: www.psychoskok.pl

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Aneta | 2017-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2017

Książka dla wymagających czytelników o poszerzonej wyobraźni, nie bojących się brutalnych scen, rozlewu krwi. Dodatkowo wrażliwych na ludzkie cierpienie, dostrzegających siłę miłości i przyjaźni. Fabułę upiększają opisy niesamowitej przyrody i niezwykłych miejsc. Znajdzie się również obowiązkowa szczypta magii.

Wybebeszamy_książki | 2017-07-18

ROSYJSKA RULETKA

Recenzowanie nowych książek jest prawie jak gra w rosyjską ruletkę. Z tą różnicą, że zamiast trafić na kulę, trafiasz na złą, trudną do przetrawienia pozycję.
"Bądź czujna", na moje szczęście, okazała się suchym strzałem, choć nie jest to wcale tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

GARŚĆ NIEDOSKONAŁOŚCI

Po rozbudowanym opisie oczekiwałam równie bogatej lektury. Okazało się, że "Bądź czujna" jest książką o niewielkiej objętości, którą można by uznać za długie opowiadanie, gdyby nie forma i tempo, w jakim rozwija się akcja.

Autorka wprowadza czytelnika w całkowicie nowe universum, chociaż nie ujawnia szczegółów. Królestwo Trytii pozostaje dla nas terra incognita. Podobnie jest z zasadami, które rządzą tym nieodkrytym światem. Można wyczuć silną hierarchizację społeczeństwa i braci uczniowskiej, ale czytelnik łaknie niuansów - drobnych detali, które sprawią, że wsiąkniemy w lekturę.

Królestwo Trytii brzmi dumnie i zasługuje na to, by zbudować jego szczegółowy,...

Teresa Ebis | 2017-07-19

To nie jest kolejna nudna i przewidywalna powieść o grzecznej dziewczynce.
Jest tu magia, jest walka, jest pokonywanie swoich własnych słabości.
Jest tajemnica.

Czy wystawiona na próbę przyjaźń przetrwa?
Co jest w stanie pokonać sadystycznego profesora Starsa?
Dlaczego Nath, opiekun Ann, ostrzega ją przed Mistrzem?
I jakie tak naprawdę umiejętności posiada Ann, które interesują króla?

Choć powieść jest krótka to zdecydowanie polecam każdemu sympatykowi fantasy. Tym bardziej, że sama autorka zapowiedziała już kontynuację.
Ja już z niecierpliwością czekam :)

Po pełną recenzję zapraszam do mnie:

Anna Rosińska | 2017-07-19

Zwykle swoje opinie rozpoczynam od krótkiego streszczenia opisu, jednak tym razem jest inaczej. Uważam, że ten zaprezentowany przez wydawnictwo tak idealnie oddaje klimat tej powieści, że po prostu mój opis jest tu zbędny :)
I od razu chcę skupić się na głównej bohaterce. Ann, to postać, do której już od pierwszych stron poczułam ogromną sympatię. Jest silna, nie poddaje się, z podniesioną głową staje do walki z trudnościami, chociaż czasami jest z góry skazana na porażkę. Niezwykłą wartością jest dla niej przyjaźń i właśnie dla niej potrafi poświęcić nawet własne zwycięstwo, a nie każdego stać na tak wielkie poświęcenie. Śmiało mogę stwierdzić, że może być ona przykładem dla niejednej kobiety.
Jeżeli chodzi o innych bohaterów - są po prostu różni. Wspomniany w opisie Stars, to despota w każdym calu. Nie uznaje kompromisów, brzydzi się słabością, bez skrupułów zmiesza każdego z błotem. Diane, to z kolei najlepsza przyjaciółka naszej głównej bohaterki, jej powierniczka i...

Mrs_Rebellious | 2017-07-20

Od pierwszej strony wciągamy się w wir zdarzeń. Dzieje się tu bardzo dużo. To tak jak byśmy wsiedli na roller Coster. Już przygotowywujemy się do wyjścia, a tu nagle znajduje się niezapowiedziany zakręt, który zmienia wszystko i sami nie wiemy co będzie dalej. Książka wzbudza w nas emocje. Raz są one negatywne, chcemy kogoś rozszarpać albo pozytywne, jesteśmy też czasem bardzo zdziwieni zachowaniem niektórych.Ja w opowieść wciągnęłam się tak bardzo, że jak dotarłam do końca to myślałam, że mam jakiś wybrakowany egzemplarz, że nie zapisała się jakaś strona. I dopiero gdy znowu zerknęłam na opis książki zobaczyłam, że był to celowy zabieg. Tak. Książka została zakończona w najmniej spodziewany momencie.
Myślę, że gdyby Paula myślała nad napisaniem kolejnej dłuższej książki to tą opowieść mogłaby wykorzystać na początek. Ja jestem bardzo ciekawa jak ona zakończyła by tą historię. No i chciałabym poczytać więcej przygód Ann w wykonaniu autorki, ponieważ właśnie ta brutalność, mocne...

Molinka Książkowa | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Po serii świetnych książek, doskonałych światów i niebanalnych historii przyszedł czas na ogromną przepaść. Było to dla mnie bardzo dużym rozczarowaniem, lecz z uczciwości do moich czytelników postanowiłam napisać negatywne zdanie. Książka "Bądź czujna" choć raczej powinna nosić nazwę dłuższego opowiadania, nie porwała mnie swoją fabułą. Dodatkowo miałam wrażenie, że wiele wątków zostało zawieszonych w przestrzeni i niedopowiedzianych. W tym przypadku doskonale sprawdza się powiedzenie "Nie oceniaj książki po okładce", bo ta akurat posiada ją piękną. Starałam się za wszelką cenę doszukiwać się zdań, a nawet słowa, które zmienią moją ocenę na w miarę pozytywną. Jako recenzentka zawsze czuję ból po lekturze, która mnie nie zadowoliła, bo lubię dzielić się z innymi dobrymi propozycjami.

Ta mała, niepozorna książka mieści w sobie rozbudowaną akcję, która powinna równie tworzyć interesującą lekturę. Myślę, że autorka miała ogromny potencjał, intrygujący pomysł jednak za szybko...

Paulina Balcerzak | 2017-08-02
Przeczytana: 15 lipca 2017

Ann szkoli się w królestwie Trytii, którą rządzi Wilki Mistrz. Dziewczyna nie ma lekko, ponieważ jest w grupie szkolącej się na żołnierzy, a tam są sami faceci. Jednak ona nie poddaje się i nie raz udowadnia, że płeć piękna też może pokazać pazury. Pod okiem Mistrza, Ann rozwija także swoje umiejętności magiczne. Tylko czy drobna dziewczyna może być silniejsza od potężnego mężczyzny? Czy szkolne przyjaźnie przetrwają? Czy w tak brutalnym środowisku jest szansa na znalezienie drugiej połówki?

Po lekturze tej powieści jestem w kompletnym szoku! Nie sądziłam, że tak spodoba mi się ta powieść i tak zżyję się z bohaterami, choć powieść ma zaledwie 100 stron, ale do rzeczy.

Historia Ann bardzo mnie zainteresowała już od samego początku. Dziewczyna przez cały czas musi walczyć o swoje miejsce, dumę i honor. Nikt nie daje taryfy ulgowej ze względu na jej płeć. Jedynie Wilki Mistrz docenia jej starania i pomaga doszkalać umiejętności magiczne.

Bohaterowie są naprawdę różni i każdy...

Wivel | 2017-07-19
Przeczytana: 13 lipca 2017

Czytelniku, otwórz oczy i przenieś się do magicznego królestwa Trytii razem z Ann. Główna bohaterka książki ,,Bądź czujna” Pauli Bartkowicz jest skłonna wprowadzić cię we wszystkie zakamarki swojego codziennego życia. Rzecz dzieje się w bliżej nieokreślonym czasie i w bliżej nieokreślonej przestrzeni. Historia opowiada o perypetiach uwikłanych w różne intrygi postaci. Mimo że jest to świat fantastyczny, bohaterowie wydają się do niego nie przystawać, bo wśród nich tylko Ann jest obdarzona niezwykłymi zdolnościami. Podczas lektury czytelnik przekonuje się, że ludzie – czy to w Trytii czy w zwykłym, realistycznym mieście – zawsze są tacy sami. Tak samo czują, z takimi samymi problemami się borykają i przeżywają podobne rozterki. Ann to młoda dziewczyna, która jest silna i odważna jak na swoją żeńską naturę. Być może znalazła sposób na to, jak odnaleźć się w świecie zdominowanym przez muskularnych i budzących grozę mężczyzn, takich jak przerażający Stars, surowy nauczyciel wychowania...

qqqaniaqqq | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

Książka ładnie napisana,dobrze się czyta. Szkoda że mało w niej opisu o tym miejscu, mało akcji ale autorka pewnie zostawiła to na następną część ponieważ postać Ann jest bardzo ciekawa .Chętnie czekam na koleją część.

Semrau | 2017-09-02
Przeczytana: 02 września 2017

Kiedy młoda, krucha Ann staje przed wyzwaniem wkroczenia w dorosłe życie, jednocześnie pojawia się wiele komplikacji, problemów, przykrości, z którymi musi się zmierzyć. Dziewczyna mieszka w królestwie, władza sprawowana jest przez mężczyzn, mimo, że jest obdarzona magicznymi zdolnościami, trudno jest jej poradzić sobie z uszczypliwością kolegów. Powieść zadowoli nie tylko fanów magii i niezwykłych umiejętności, ale również tych, którzy nie boją się rozlewu krwi i błyskawicznych zwrotów akcji. Powieść ukazuje drogę jaką musi przejść młoda dziewczyna, aby stać się silną i pewną siebie kobietą.