Zgłosuj na książki roku 2017

Anmorada

źródło okładki: google

Dariusz Karbowiak | 2011-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2011

Książka miała pierwsze swoje wydanie czterdzieści lat temu. Od tego czasu wiele zmieniło się w archeologii. Nie mniej jednak nadal istnieją tajemnica "Zaginionych cywilizacji". Jeżeli pominie się gloryfikowanie dokonań radzieckich archeologów wraz z "zaprzyjaźnionymi" naukowcami dawnych demoludów, reszta pozostaje rewelacyjna. Bywają momenty, że czyta się tę książkę jak kryminał. Rozwiązywanie zagadek pisma wymarłych ludów, zapomnianych języków, cywilizacji które pozostały jedynie z nazwy w dawnych kronikach. Do tego cała masa zagadek w postaci przewijaczkach się mitów i prób ich interpretacji poprzez nałożenie odkryć językowych. Jak choćby udzielenie odpowiedzi - dlaczego Atena i Apollo opowiedzieli się po stronie Trojańczyków, będąc za razem bogami greckimi. Czy Etruskowie byli nauczycielami Rzymian? Kim są Baskowie, czy krewniakami ludów Kaukazu?
Warto poświęcić czas i przejrzeć książkę, choćby tylko pojedyncze rozdziały, które w znaczący sposób wzbogacą naszą wiedzę o mitologii...

mosadi | 2013-01-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 1998 rok

Mam do tej książki spory sentyment, gdyż ona jako pierwsza obudziła we mnie miłość do historii starożytnej.
Niestety, dziś już bardzo nieaktualna.
Autor za wszelką cenę stara się udowodnić, że historia podlega obiektywnym procesom. Bardzo pachnie to Heglem i naukami socjalizmu, ale trudno się dziwić, powstała w konkretnym czasie i miejscu w dziejach..

Chyba najmniej udana książka z serii ceramowskiej, jaką miałem okazję przeczytać. Czuć mocno socjalizmem. Autor nie był w stanie mnie zaciekawić. W moim odczuciu to taka trochę nieudana podróbka "Bogów, grobów i uczonych" Cerama. Osobiście nie polecam tej książki.

Arek | 2014-01-05
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Świetna książka. Mimo, że radziecki autor książki sprawiał, że miałem wątpliwości co do sensu czytania tej książki, to nie żałuję. Czyta się ją bardzo dobrze. Przeczytałem ją praktycznie jednym tchem. Przedstawione są w niej różne kultury i cywilizacje. Duży nacisk jest kładziony na pismo danej cywilizacji, jego powstanie, ewolucja, kto go odszyfrował i odczytał.

batonik2005 | 2012-11-09
Przeczytana: 2012 rok