Zaginione cywilizacje

Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Pogibšie civilizacii
Adam B

Książka dla miłośników zagadek historycznych z dalekiej przeszłości. Autor omawia cywilizacje, krainy i ludy, których historia do dzisiaj pozostaje tajemnicą. Czytelnik może dowiedzieć się nieco o dziejach Etrusków, poszukiwaniach Atlantydy czy cywilizacji Krety. Wśród tajemniczych cywilizacji znajdziemy również Hetytów. Autor sporo uwagi poświęca opisowi ich języka oraz przedstawienia go w...

Wśród tajemniczych cywilizacji znajdziemy również Hetytów. Autor sporo uwagi poświęca opisowi ich języka oraz przedstawienia go w kontekście innych języków ludów zamieszkujących Anatolię - między innymi Karyjczyków i Lidyjczyków. Poświęca też trochę uwagi Hatytom i ich wpływom w kulturze Hetytów.

Dariusz Karbowiak | 2011-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2011

Książka miała pierwsze swoje wydanie czterdzieści lat temu. Od tego czasu wiele zmieniło się w archeologii. Nie mniej jednak nadal istnieją tajemnica "Zaginionych cywilizacji". Jeżeli pominie się gloryfikowanie dokonań radzieckich archeologów wraz z "zaprzyjaźnionymi" naukowcami dawnych demoludów, reszta pozostaje rewelacyjna. Bywają momenty, że czyta się tę książkę jak kryminał. Rozwiązywanie zagadek pisma wymarłych ludów, zapomnianych języków, cywilizacji które pozostały jedynie z nazwy w dawnych kronikach. Do tego cała masa zagadek w postaci przewijaczkach się mitów i prób ich interpretacji poprzez nałożenie odkryć językowych. Jak choćby udzielenie odpowiedzi - dlaczego Atena i Apollo opowiedzieli się po stronie Trojańczyków, będąc za razem bogami greckimi. Czy Etruskowie byli nauczycielami Rzymian? Kim są Baskowie, czy krewniakami ludów Kaukazu?
Warto poświęcić czas i przejrzeć książkę, choćby tylko pojedyncze rozdziały, które w znaczący sposób wzbogacą naszą wiedzę o mitologii...

mosadi | 2013-01-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 1998 rok

Mam do tej książki spory sentyment, gdyż ona jako pierwsza obudziła we mnie miłość do historii starożytnej.
Niestety, dziś już bardzo nieaktualna.
Autor za wszelką cenę stara się udowodnić, że historia podlega obiektywnym procesom. Bardzo pachnie to Heglem i naukami socjalizmu, ale trudno się dziwić, powstała w konkretnym czasie i miejscu w dziejach..

Chyba najmniej udana książka z serii ceramowskiej, jaką miałem okazję przeczytać. Czuć mocno socjalizmem. Autor nie był w stanie mnie zaciekawić. W moim odczuciu to taka trochę nieudana podróbka "Bogów, grobów i uczonych" Cerama. Osobiście nie polecam tej książki.

batonik2005 | 2012-11-09
Przeczytana: 2012 rok