Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę

Wydawnictwo: Media Rodzina
Artist's Way
kreatywność, twórczość
poradniki
Róża_Bzowa

Wszyscy jesteśmy artystami, choć często brakuje nam odwagi, by realizować swoje marzenia. Julia Cameron, była żona reżysera Martina Scorsese, scenarzystka, pisarka, kompozytorka, reżyserka i dziennikarka, od dwudziestu lat uczy ludzi na całym świecie, jak pozbyć się twórczych blokad i robić to, co się naprawdę kocha. Jej autorska metoda, 12-tygodniowy kurs odkrywania własnej kreatywności, pomogła przebudzić twórcze ja nie tylko wielu wątpiącym w siebie artystom, ale również tysiącom niezwiązanych ze sztuką osób, które po prostu chcą żyć z pasją.

W sierpniu 2013 roku "Droga artysty" znalazła się na liście 32 Książek, Które Mogą Zmienić Twoje Życie opublikowanej przez opiniotwórczy portal BuzzFeed, obok m.in. "Stu lat samotności"," Z zimną krwią" i "Zbrodni i kary". Znajduje się również na liście 100 Najważniejszych Poradników Wszech Czasów. Została przetłumaczona na trzydzieści sześć języków i sprzedała się w ponad czterech milionach egzemplarzy.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1488/Droga-artysty

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1488/Droga-artysty

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6124

Podróż do istoty siebie

Czy Wy też tak macie? Przed wami zadanie – napisać jakiś tekst, przygotować prezentację, namalować obraz, zrobić grafikę, opracować post na blog, a wy macie jeszcze mnóstwo innych rzeczy do zrobienia przedtem, a potem jeszcze trzeba zrobić obiad, poskładać pranie, skręcić regał, wyjść z psem, sprawdzić pocztę, zatem… Może lepiej zacząć jutro?

Prokrastynacja, perfekcjonistyczne poprawianie bez końca, blokada twórcza, pomaganie innym i brak czasu dla siebie – brzmi znajomo? Jeżeli tak - to znaczy, że prawdopodobnie należysz do grona niespełnionych artystów stosujących autosabotaż, a „Droga artysty” Julii Cameron to idealna książka dla Ciebie i Twojej udręczonej artystycznej duszy. Autorka rozumie jednak określenie „artysta” bardzo szeroko nie ograniczając się do osób zarabiających w ten sposób na życie lub marzących o tym. Według niej każdy z nas ma w sobie potencjał artystyczny rozumiany jako uważne spojrzenie na siebie i otaczający nas świat oraz twórcze oddziaływanie na niego, siebie i innych ludzi. Julia Cameron zachęca do poszukiwania inspiracji w sobie i najbliższym otoczeniu, ale przede wszystkim do zatrzymania się i odbycia podróży w głąb siebie, dotarcia do swoich niespełnionych marzeń i zakopanych talentów.

Początkowo planowałam napisać recenzję książki po odbyciu, zgodnie z wytycznymi w niej zawartymi, dwunastotygodniowego kursu prowadzącego czytelnika krok po kroku. Nie do końca się to udało, ale nawet w ograniczonym czasowo zakresie książka spełniła założenie jej autorki i obudziła we mnie uśpioną kreatywność. W tomie znaleźć można bowiem świetną analizę psychologiczną sytuacji, mechanizmów i osób, które, w sposób mniej lub bardziej celowy, skutecznie blokują kreatywność i przejawy indywidualności większości z nas. Zawarto tam także doskonałe wskazówki, zadania i ćwiczenia, które mają uwolnić uwięzionego artystycznego ducha i umożliwić wyrażanie siebie osobom chcącym żyć pełniej, niekoniecznie jako zdeklarowani artyści.

Tom prowadzi nas po osobistej historii własnej kreatywności, często będącej po prostu historią życia. Przypominamy sobie swoje próby artystycznej, osoby pacyfikujące je, sytuacje i okoliczności blokujące artystycznego ducha, rozpoznajemy cechy osobowości i mechanizmy psychologiczne, prowadzące do autosabotażu. Następnie otrzymujemy propozycję remedium – czasami możemy je zastosowań od razu, niekiedy wymaga ono od nas wybrania odpowiedniego czasu i pewnych przygotowań. Autorka prowadzi nas, jak przewodnik artysty lub pragmatyczna muza, przez kolejne etapy procesu twórczego ujęte w formie dwunastu rozdziałów. W każdym z nich odnajdziemy esej, zestaw ćwiczeń lub zadań i pytania kontrolne. Ogromną inspirację stanowią zamieszczone na marginesach złote myśli sławnych i mniej znanych ludzi pióra, naukowców, artystów czy myślicieli. Można wśród nich znaleźć słowa, które będą odtąd stanowić nasze życiowe motto lub intrygujące refleksje czy afirmacje na kolejne etapy życia i tworzenia.

Autorka, bazując na ponad trzydziestoletnim doświadczeniu we własnej pracy artystycznej (pisała scenariusze filmów i audycji radiowych, reżyserowała filmy dokumentalne, przeprowadzała wywiady, pisała artykuły i książki) i w odblokowywaniu twórczym innych artystów oraz obserwacji świata filmu i kultury, a także uczelni artystycznych, wykonała mozolną i jakże potrzebną pracę zbierając swoje uwagi, przemyślenia i konkretne wytyczne w jeden spójny konspekt. Warto dodać, że Julia Cameron napisała ponad czterdzieści książek, z których największe uznanie zdobyła seria poradników na temat procesu twórczego. „Droga artysty” doczekała się wielu uzupełnień i zmian, wydana została bowiem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także przetłumaczona na trzydzieści sześć języków i opublikowana w wielu innych krajach na świecie. Zaskakiwać może fakt, że w istocie książka może być także doskonałym skryptem dla osób uczestniczących w psychoterapii (korzystają z niej bowiem terapeuci prowadzący psychoterapię grupową), a także dla zainteresowanych autoterapią.

Ten tom staje się nieocenioną pomocą na artystycznej drodze. Jeżeli zaintryguje was tak, jak mnie, będziecie do niego wracać, zakreślać ważniejsze fragmenty, notować własne przemyślenia oraz poszukiwać dalszych inspiracji. Lektura książki może stać się tak konieczna, że aż uzależniająca i wzbudzająca pragnienie, by nosić ją ze sobą w kieszeni i zaglądać w wolnych chwilach. Format książki, zwiększający jej przejrzystość i pomagający w łatwym i szybkim dotarciu do określonego fragmentu, utrudnia jednak nieco noszenie jej ze sobą. Edycja z 2017 roku, opublikowana przez Wydawnictwo Szafa, jest drugim wydaniem tekstu Julii Cameron po polsku. Od premiery w 1992 roku książka doczekała się wielu zmienionych wydań w krajach anglosaskich i zyskała status podręcznika artystycznego.

Zaskakująca jest uniwersalność i przenikliwość zawartych w niej obserwacji, wniosków a nawet przytaczanych historii. bez względu bowiem na to czy dotyczą one pisarzy, rzeźbiarzy filmowców czy blogerów można w nich ujrzeć własne trudności i zahamowania. Autorka z szacunkiem, zrozumieniem i czułością podchodzi do tych trudności, nie głaszcze jednak czytelnika po głowie, ale mobilizuje do stawiania kolejnych kroków do przodu, przemeblowania głowy i życia oraz wyruszenia w odkrywczą podróż do źródła swego ja. Celem jest droga do samego siebie w swojej najlepszej kondycji, poziomie i rodzaju aktywności i ofiarowaniu światu owoców własnego talentu i zdolności. Najistotniejszy jest tutaj jednak nie osiągnięty cel lecz ciągłe bycie na artystycznej drodze. Bowiem stawanie się w pełni sobą to nieustająco kreatywna podróż.

Jowita Marzec

alison2 | 2014-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Poradniki wszelkiej maści już od wielu lat cieszą się dużym uznaniem wśród czytelników. Jedni poszukują w nich praktycznych informacji, dzięki którym będą w stanie nabyć nowe umiejętności (począwszy od wywabiania plam z tkaniny, poprzez układanie kafelków, a kończąc choćby na ciekawych sposobach nakładania farb na płótno). Inni poszukują wskazówek, które pozwolą im poprawić jakość życia wewnętrznego (choćby różne metody relaksacji, nauka asertywności, budowanie własnej wartości). Bardzo chętnie zaglądam do przeróżnych poradników, trochę z ciekawości, trochę po to, by ustematyzować to, co tak naprawdę już od dawna sama doskonale wiem. I choć mam już za sobą naprawdę wiele książek, światowy bestseller o tytule „Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę“ zdawał się zapowiadać coś całkiem nowego i bardzo innowacyjnego. Ciekawość spotęgowały informacje, że książka ta w sierpniu 2013 roku została uznana za jedną z "32 Książek, Które Mogą Zmienić Twoje Życie" przez opiniotwórczy portal...

Eliza Żywicka | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

Tą książkę potraktowałam dwuetapowo i napiszę o niej dwa razy.

Dziś chciałabym się odnieść do jej pierwszej części. Książka w niezwykły sposób opisuje podejście do kreatywności i do tego, że kreatywność nie bierze się sama z siebie. Każdy z nas musi włożyć ogrom pracy w jej rozwój i doskonalenie w sobie. Autorka przedstawia nam także narzędzia, za pomocą których możemy to zrobić.

Drugi etap tej książki to 12 - tygodniowy kurs odkrywania i rozwijania własnej kreatywności, który rozpocznę w poniedziałek 29.10.2018, a ukończę w niedzielę 20.01.2019. Wtedy też napiszę jeszcze raz o tej książce, ale z perspektywy kursu.

Póki co jestem książką zauroczona i bardzo się cieszę, że będzie mi towarzyszyła codziennie przez minimum następne dwanaście tygodni.

Polecam do niej sięgnąć - jak zauważyłam na okładce jest to "Światowy bestseller. Ponad 4 miliony sprzedanych egzemplarzy. Jedna z 32 książek, Które Mogą Zmienić Twoje Życie według portalu BuzzFeed."

Książka jest do kupienia w...

fragola | 2016-01-03

Być może ludzie lubią takie poradniki. Sugerują to recenzje z niemal maksymalnymi gwiazdkami. Pełen dobrej woli po nią sięgałem i.. niestety nie jestem w stanie przetrzymać bełkotu, ciągnącego się przez kolejne strony. Tłumaczenia, żeby Bóg Cię prowadził w twojej twórczości, prz czym Bóg, nie musi być bogiem, to twoja wewnętrzna siła, impuls, artystyczne dziecko, inicjatywa i tak przez dziesięć akapitów, by za chwilę pobełkotać o mózgu artystycznym i logicznym.
Każde kolejne strony możnaby wyrazić jednym zdaniem w rodzaju "pisz codziennie. wyrób sobie nawyk" - a nie w kolejnych akapitach rozdmuchiwać prostą w sumię treść. Autorka jedzie zdaniami w stylu "Carla była sceptyczną panią domu, która nie wierzyła w to, że może zostać artystką. Gdy dałam jej zadanie pisania 3 stron dziennie, nie wierzyla w to, że może się to okazać skuteczne. Z ogromnym sceptycyzmem .... "i tak dalej i tak dalej kolejne zdania, akapity, w których jest mowa-trawa.

| 2013-11-21

W życiu nie przeczytałem książki, która bardziej zmieniłaby (pozytywnie!) moje nastawienie do życia. To po prostu trzeba przeczytać!

Westalka | 2014-02-16
Przeczytana: 05 listopada 2013

Kiedy byłam w trakcie czytania „Drogi artysty” Julii Cameron spostrzegł to mój ojciec. Pokazałam mu okładkę i oznajmiłam ni to z dumą ni z lekkim zażenowaniem: „tato, odnajduję w sobie artystę!”

Ten na to: „ty zawsze byłaś artystką”. W związku z tym, czy artystce jest potrzebny kurs odkrywania i rozwijania własnej kreatywności?

Każdy człowiek czujący w sobie potrzebę tworzenia stykał się z wieloma wątpliwościami. Wirtuozi i mistrzowie zaczynali naukę swojego fachu nieraz w wieku 5-7 lat. Czy nie jestem już za stara? Czy jestem dość dobra? A może swoimi bazgrołami tylko siebie ośmieszę? Poza tym powinnam zabrać się za poważne rzeczy, w końcu muszę z czegoś żyć, a życie artysty jest pełne wyrzeczeń, bólu i upokorzenia.

Brzmi znajomo? Wygląda na to, że potrzebujesz „odblokować się”, tchnąć odrobinę wiary w swoje możliwości i wyjść z marazmu, który ogranicza Twoją twórczą duszę.

Julia Cameron w swojej książce proponuje kurs, dzięki któremu zablokowani przez porażki czy krytykę...

Łukasz Bartkowski | 2018-03-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Zetknąłem się z tą książką po raz pierwszy parę lat temu. Niestety z powodu mojego słomianego zapału szybko zabrakło mi motywacji i po tygodniu zrezygnowałem z niej. Obiecałem sobie jednak, że dam jej drugą szansę, i nie żałuję, bo książka jest na prawdę fenomenalna. Otwiera umysł na nowe perspektywy, uczy kreatywnego myślenia, działania, uczy rozmawiać z samym sobą. Na codzień jestem muzykiem. Komponuję i piszę teksty. Żadna książka nie wniosła do mojej twórczości tak wiele. Polecam ją wszystkim, nie tylko artystom, gdyż poprawę obserwujemy na każdej płaszczyźnie swojego życia. Życzę również wytrwałości, bo książka nie należy do najłatwiejszych. Nie przeczytamy jej w kilka dni, bo ma ona charakter 12-tygodniowego kursu. Każdego dnia wykonujemy różnego rodzaju zadania, ale motorem napędowym jest to, że widzimy jak z czasem stajemy się coraz to kreatywniejsi, lepiej wykorzystujemy swój czas czy szybciej rozwiązujemy swoje problemy. Polecam ją z całego serca

india | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

Ksiązka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się banałów, a autorka ma do zaproponowania naprawde konkretne narzedzia. I to działa! Przede wszyskim ksiązka napisana jest z duża sympatia dla czytelnika i zrozumieniem jego problemów. Bardzo polecam wszystkim, nie tylko artystom, bo ksiazka zacheca do dzialania i podnosi wiare w siebie.

Iguana | 2015-08-20
Przeczytana: kwiecień 2015

Książka, która pomogła mi uporządkować kilka ważnych spraw. Skłania do refleksji, przywraca wiarę we własne możliwości, pomaga zacząć działać (tak było w moim przypadku). Czasami trafiają się jakieś mocno wydumane cytaty, ale nikną one wśród cennych wskazówek i nurtujących pytań.

Jest to kurs, rozpisany na 12 tygodni. Postanowiłam podjąć wyzwanie, uważając, że nie mam w sumie nic do stracenia. Przerabiałam jeden rozdział tygodniowo i wcieliłam w życie kilka zasad, proponowanych przez autorkę. Udało mi się dzięki temu na nowo zacząć tworzyć i zaczęłam także szukać nowych form wyrazu.

Ta książka była dla mnie czymś w rodzaju wyzwania, do którego podchodziłam bardzo sceptycznie. Z początku stwierdziłam, że to w ogóle poroniony pomysł, ale jednak chciałam coś zmienić, a tu znalazłam kilka praktycznych pomysłów, które można z miejsca wcielić w życie i obserwować drobne zmiany, z każdym dniem.

Polecam :)

Alexia | 2017-07-27
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

Z ocen wynika, że ludzie lubią i to, co przeczytali oceniają na dobrze lub bardzo dobrze.

Do mnie jednak Julia nie przemówiła, nie sprawiła wrażenia "guru artystów". 3 gwiazdki daję jednak za sporadyczne niezłe porady. W całej ksiażce nie wyczaiłam ich więcej niż 4-5. Sam pomysł pisania porannych stron mi się spodobał. I to wszystko, na czym można skupić uwagę.

Kolejny raz się przekonuję, że takie poradniki to nie dla mnie.

Anna | 2015-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Książka z serii rozwojowych, dla mnie raczej podręcznik do wielokrotnego użycia. Sporo technik pozwalających zrobić wgląd w siebie i skompletować swoją własną "skrzynkę narzędziową" do pracy na przyszłość. Jednak tego typu książki nie wystarczy przeczytać, potrzebne jest także podjęcie wysiłku i przystąpienie do pracy, nic samo się nie stanie :) Polecam wszystkim poszukującym i rozwijającym się:)