Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę

Wydawnictwo: Szafa
The Artist's Way
Cameron, artysta, Szafa, Scorsese

Wszyscy jesteśmy artystami, choć często brakuje nam odwagi, by realizować marzenia. Juiia Cameron, była żona reżysera Martina Scorsese, scenarzystka, pisarka, kompozytorka, reżyserka i dziennikarka, od dwudziestu lat uczy ludzi na całym świecie, jak pozbyć się twórczych blokad i robić to, co naprawdę kochamy. Jej autorska metoda, 12-tygodniowy kurs odkrywania własnej kreatywności, pomogła przebudzić twórcze ja tysiącom artystów i osób niezwiązanych ze sztuką, które po prostu chcą żyć z pasją.

W sierpniu 2013 roku Droga artysty znalazła się na liście 32 Książek, Które Mogą Zmienić Twoje Życie, opublikowanej przez opiniotwórczy portal BuzzFeed, obok m.in. Stu lat samotności, Z zimną krwią i Zbrodni i kary. Znajduje się również na liście 100 Najważniejszych Poradników Wszech Czasów. Została przetłumaczona na trzydzieści sześć języków i sprzedała się w milionach egzemplarzy.

źródło opisu: Wydawnictwo Szafa, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoszafa.pl/

alison2 | 2014-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Poradniki wszelkiej maści już od wielu lat cieszą się dużym uznaniem wśród czytelników. Jedni poszukują w nich praktycznych informacji, dzięki którym będą w stanie nabyć nowe umiejętności (począwszy od wywabiania plam z tkaniny, poprzez układanie kafelków, a kończąc choćby na ciekawych sposobach nakładania farb na płótno). Inni poszukują wskazówek, które pozwolą im poprawić jakość życia wewnętrznego (choćby różne metody relaksacji, nauka asertywności, budowanie własnej wartości). Bardzo chętnie zaglądam do przeróżnych poradników, trochę z ciekawości, trochę po to, by ustematyzować to, co tak naprawdę już od dawna sama doskonale wiem. I choć mam już za sobą naprawdę wiele książek, światowy bestseller o tytule „Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę“ zdawał się zapowiadać coś całkiem nowego i bardzo innowacyjnego. Ciekawość spotęgowały informacje, że książka ta w sierpniu 2013 roku została uznana za jedną z "32 Książek, Które Mogą Zmienić Twoje Życie" przez opiniotwórczy portal...

fragola | 2016-01-03

Być może ludzie lubią takie poradniki. Sugerują to recenzje z niemal maksymalnymi gwiazdkami. Pełen dobrej woli po nią sięgałem i.. niestety nie jestem w stanie przetrzymać bełkotu, ciągnącego się przez kolejne strony. Tłumaczenia, żeby Bóg Cię prowadził w twojej twórczości, prz czym Bóg, nie musi być bogiem, to twoja wewnętrzna siła, impuls, artystyczne dziecko, inicjatywa i tak przez dziesięć akapitów, by za chwilę pobełkotać o mózgu artystycznym i logicznym.
Każde kolejne strony możnaby wyrazić jednym zdaniem w rodzaju "pisz codziennie. wyrób sobie nawyk" - a nie w kolejnych akapitach rozdmuchiwać prostą w sumię treść. Autorka jedzie zdaniami w stylu "Carla była sceptyczną panią domu, która nie wierzyła w to, że może zostać artystką. Gdy dałam jej zadanie pisania 3 stron dziennie, nie wierzyla w to, że może się to okazać skuteczne. Z ogromnym sceptycyzmem .... "i tak dalej i tak dalej kolejne zdania, akapity, w których jest mowa-trawa.

| 2013-11-21

W życiu nie przeczytałem książki, która bardziej zmieniłaby (pozytywnie!) moje nastawienie do życia. To po prostu trzeba przeczytać!

Westalka | 2014-02-16
Przeczytana: 05 listopada 2013

Kiedy byłam w trakcie czytania „Drogi artysty” Julii Cameron spostrzegł to mój ojciec. Pokazałam mu okładkę i oznajmiłam ni to z dumą ni z lekkim zażenowaniem: „tato, odnajduję w sobie artystę!”

Ten na to: „ty zawsze byłaś artystką”. W związku z tym, czy artystce jest potrzebny kurs odkrywania i rozwijania własnej kreatywności?

Każdy człowiek czujący w sobie potrzebę tworzenia stykał się z wieloma wątpliwościami. Wirtuozi i mistrzowie zaczynali naukę swojego fachu nieraz w wieku 5-7 lat. Czy nie jestem już za stara? Czy jestem dość dobra? A może swoimi bazgrołami tylko siebie ośmieszę? Poza tym powinnam zabrać się za poważne rzeczy, w końcu muszę z czegoś żyć, a życie artysty jest pełne wyrzeczeń, bólu i upokorzenia.

Brzmi znajomo? Wygląda na to, że potrzebujesz „odblokować się”, tchnąć odrobinę wiary w swoje możliwości i wyjść z marazmu, który ogranicza Twoją twórczą duszę.

Julia Cameron w swojej książce proponuje kurs, dzięki któremu zablokowani przez porażki czy krytykę...

Łukasz Bartkowski | 2018-03-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Zetknąłem się z tą książką po raz pierwszy parę lat temu. Niestety z powodu mojego słomianego zapału szybko zabrakło mi motywacji i po tygodniu zrezygnowałem z niej. Obiecałem sobie jednak, że dam jej drugą szansę, i nie żałuję, bo książka jest na prawdę fenomenalna. Otwiera umysł na nowe perspektywy, uczy kreatywnego myślenia, działania, uczy rozmawiać z samym sobą. Na codzień jestem muzykiem. Komponuję i piszę teksty. Żadna książka nie wniosła do mojej twórczości tak wiele. Polecam ją wszystkim, nie tylko artystom, gdyż poprawę obserwujemy na każdej płaszczyźnie swojego życia. Życzę również wytrwałości, bo książka nie należy do najłatwiejszych. Nie przeczytamy jej w kilka dni, bo ma ona charakter 12-tygodniowego kursu. Każdego dnia wykonujemy różnego rodzaju zadania, ale motorem napędowym jest to, że widzimy jak z czasem stajemy się coraz to kreatywniejsi, lepiej wykorzystujemy swój czas czy szybciej rozwiązujemy swoje problemy. Polecam ją z całego serca

india | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

Ksiązka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się banałów, a autorka ma do zaproponowania naprawde konkretne narzedzia. I to działa! Przede wszyskim ksiązka napisana jest z duża sympatia dla czytelnika i zrozumieniem jego problemów. Bardzo polecam wszystkim, nie tylko artystom, bo ksiazka zacheca do dzialania i podnosi wiare w siebie.

Iguana | 2015-08-20
Przeczytana: kwiecień 2015

Książka, która pomogła mi uporządkować kilka ważnych spraw. Skłania do refleksji, przywraca wiarę we własne możliwości, pomaga zacząć działać (tak było w moim przypadku). Czasami trafiają się jakieś mocno wydumane cytaty, ale nikną one wśród cennych wskazówek i nurtujących pytań.

Jest to kurs, rozpisany na 12 tygodni. Postanowiłam podjąć wyzwanie, uważając, że nie mam w sumie nic do stracenia. Przerabiałam jeden rozdział tygodniowo i wcieliłam w życie kilka zasad, proponowanych przez autorkę. Udało mi się dzięki temu na nowo zacząć tworzyć i zaczęłam także szukać nowych form wyrazu.

Ta książka była dla mnie czymś w rodzaju wyzwania, do którego podchodziłam bardzo sceptycznie. Z początku stwierdziłam, że to w ogóle poroniony pomysł, ale jednak chciałam coś zmienić, a tu znalazłam kilka praktycznych pomysłów, które można z miejsca wcielić w życie i obserwować drobne zmiany, z każdym dniem.

Polecam :)

Alexia | 2017-07-27
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

Z ocen wynika, że ludzie lubią i to, co przeczytali oceniają na dobrze lub bardzo dobrze.

Do mnie jednak Julia nie przemówiła, nie sprawiła wrażenia "guru artystów". 3 gwiazdki daję jednak za sporadyczne niezłe porady. W całej ksiażce nie wyczaiłam ich więcej niż 4-5. Sam pomysł pisania porannych stron mi się spodobał. I to wszystko, na czym można skupić uwagę.

Kolejny raz się przekonuję, że takie poradniki to nie dla mnie.

Anna | 2015-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Książka z serii rozwojowych, dla mnie raczej podręcznik do wielokrotnego użycia. Sporo technik pozwalających zrobić wgląd w siebie i skompletować swoją własną "skrzynkę narzędziową" do pracy na przyszłość. Jednak tego typu książki nie wystarczy przeczytać, potrzebne jest także podjęcie wysiłku i przystąpienie do pracy, nic samo się nie stanie :) Polecam wszystkim poszukującym i rozwijającym się:)

Kamil | 2017-10-31
Przeczytana: 31 października 2017

To jest wspaniały kurs. A miałem przyjemność robić go we dwoje. A za tydzień będzie już we czworo lub pięcioro, ponieważ go powtarzam.