Sztuczki umysłu

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Tricks of the Mind

W Tricks of the Mind Sztuczki umysłu zabiera nas w podróż do świata psychologii magii, zdradzając tajniki swojej wiedzy i doświadczeń. Odczytuje wskazówki pochodzące z ludzkiego zachowania, demaskuje kłamców, wyjaśnia sekrety hipnozy, bada siłę sugestii, opracowuje ćwiczenia ulepszania pamięci. Jednocześnie wnikliwie przygląda się przemysłowi paranormalnemu i wyjaśnia dlaczego tak wiele osób wierzy w zjawiska nadprzyrodzone.

Twiggy | 2014-05-10

Świetna książka. Czytałam ją już dawno temu, ale pamiętam z niej bardzo dużo. Wiele rozdziałów czy uwag naprawdę zapada w pamięc.
Okładka może troche zmylic człowieka, ale nie ma w tej książce ani krzty komerchy. Deeren Brown jest mistrzem w swej dziedzinie, ale napisał ją luźno, bez encyklopedycznych stwierdzeń, ani niezrozumiałych definicji, humorystycznie.
Każdemu, kto interesuje sie mentalizmem gorąco polecam i wiem, że ja sama wrócę do niej jeszcze nie raz C:

Tricksofmind | 2015-05-19

Bardzo cenię tę książkę i każdemu polecam kto interesuje się tematami typu: manipulacji, szybkiego zapamiętania, hipnozy itd. Książka idealna wręcz dla kogoś zielonego. Jest tam wszystkiego po trochu. Chciałbym zaprosić na bloga, który porusza właśnie tematy zawarte w książce. Myślę, że zainteresuje on każdego sympatyka Derrena Browna :)

Zuba | 2014-10-25
Przeczytana: 25 października 2014

"Sztuczki umysłu" to pozycja napisana przez znanego w Wielkiej Brytanii iluzjonistę/magika demaskatora różnego rodzaju hochsztaplerów,mediów i znachorów. Miało być o tym jak łatwo można każdego niemalże zmanipulować, jak samemu nie dać się zmanipulować, o tajnikach zawodu, sztuczkach i trikach. Po trochu było o tym wszystkim, ale książka to wielki misz-masz, zbiór dość luźnych tematów, które akurat wydały się Derrenowi Brownowi warte poruszenia. Dobra rzecz dla początkujących sceptyków i/lub jako rozrywkowa lektura na jesienny wieczór. Bez fajerwerków jednak, uprzedzam.

Aerandir | 2011-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2011

Przekonałem się na własnej skórze, dlaczego nie należy oceniać książki po okładce. Polecam każdemu sceptykowi zainteresowanemu oszustwami kryjącymi się za światem parapsychologii, czy chociażby osobie pragnącej usprawnić swoją pamięć. Autorowi jestem szczególnie wdzięczny za zapoznanie mnie z mnemotechniką. Chociaż książka nie odkrywa w tej kwestii nic nowego, jestem pewien, że bez niej prędko nie zainteresowałbym się tą jakże ułatwiająca życie dziedziną.
Lektura przyjemna, szybko się czyta. Liczne anegdoty z młodzieńczych lat Derrena wywołują uśmiech na ustach czytelnika.
Tylko ta okładka denerwuje. ;)

MajinFox | 2014-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Jeśli nazwisko Brown kojarzy się wam wyłącznie z twórcą "Kodu Leonarda da Vinci", to nie ma co się przejmować. Gorzej ma tylko Paris Hilton, która skojarzyłaby je z byłym premierem Wielkiej Brytanii - Gordonem Ramseyem.

Derren to chyba najmagiczniejszy homoseksualista, jakiego zdarzyło mi się oglądać w telewizji. W swoich krótkich programach skupia całą uwagę widza na sobie, czy jest to gra w rosyjską ruletkę, czy "zwykłe" odczytywanie ludzkich zachowań. O co chodzi? Jeśli David Copperfield kojarzy wam się z magią, a nie z postacią stworzoną przez Dickensa, to prawdopodobnie mieliście niesamowite dzieciństwo... przed telewizorem.

To on pokazał mi magię, taką o jakiej zawsze marzyłem. To dzięki niemu zrozumiałem, co to jest iluzja. Ale czar mentora prysł, gdy na ekrany tych samych telewizorów puszczono serial innego iluzjonisty, Magika w Masce (Val Valentino), o nazwie "Magia bez tajemnic". Pokazano dogłębnie, jak wykonuje się sztuczki pokazywane przez, między innymi,...

Miniania | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Może gdybym nie przeczytała przed nią kilku innych książek o podobnej tematyce to ocena byłaby wyższa. Jej lektura jest przyjemna, książka została przystępnie napisana, ale jest niestety zlepkiem niepełnej wiedzy z kilku dziedzin. Na początek może być, jeśli jesteś osobą dopiero zaczynającą swoją przygodę z poznawaniem tajnik hipnozy, szybkiego uczenia się i dostrzegania niby nic nie znaczących ludzkich gestów + chcesz się nauczyć kilku sztuczek - ta książka będzie dla ciebie odpowiednia.

Kuba | 2013-09-25
Przeczytana: 24 września 2013

Witam

Do lektury tej książki podszedłem bardzo optymistycznie nastawiony i się nie zawiodłem. Bardzo uwiódł mnie sposób w jaki autor ją stworzył. Można odnieść wrażenie jakby między czytelnikiem a narratorem nie było żadnego dystansu, jakby byli znajomymi. Do tego książka nie jest typową publikacją naukową, napisana z humorem, zawiera bardzo wiele, ciekawostek z życia Derrena. Nie ukrywam, że momentami zalewałem się łzami czytając dziwne, lub zabawne fragmenty pracy lub życia osobistego. Jeżeli chodzi o zawartość merytoryczną książki również jestem zadowolony. Nie jest to typowa sztywna "encyklopedia", w której autor zasypuje nas całą masą definicji. Derren stara się przekazać to co najważniejsze i na czym mu najbardziej zależało, jak łatwo można oszukać nasz umysł i jak sobie z tym radzić, na co zwracać uwagę.

Dzięki stylowi autora książka jest lekka, przyjemna oraz kształcąca bez żadnych wyrzutów sumienia i z czystym sercem mogę ją polecić każdemu : )

basjana | 2012-02-26

Polecam każdemu, kto przejawia zainteresowania iluzją i mentalizmem, a nie wie od czego zacząć swoje poszukiwania w tej dziedzinie. Książka pisana łatwym językiem od początku nawiązuje kontakt z czytelnikiem. Nie jest to jednak podręcznik dzięki któremu staniesz się magikiem- jest to lektura która w łatwy sposób pozwoli ci zacząć, a dzięki zaprezentowanym przykładom i podanej lekturze uzupełniającej, podsyci twoją chęć zagłębienia się w temat. Gorąco polecam. Mnie pochłonęła całkowicie ;)

Przemek Kasprzykowski | 2015-09-26
Przeczytana: 11 lipca 2015

Kto oglądał „Mentalistę”? Kto uważa, że zdolności Patricka Jane’a zostały stworzone na użytek serialu? Jeśli podnieśliście rękę dwukrotnie, to przygotujcie się na łamiącą wiadomość.

Mentalizm narodził się jako kategoria iluzji scenicznej. Polegał on na sprawianiu wrażenia, że magik ma magiczne moce pozwalające mu czytać w myślach czy przewidywać przyszłość. Kryły się za nim rozmaite techniki, takie jak hipnoza, zimny i gorący odczyt, mnemotechniki, metody szybkiego liczenia w pamięci itd. Z czasem jednak to pojęcie zostało rozszerzone do ogółu technik wykorzystujących wiedzę o ludzkiej psychice do wpływania na innych ludzi (definicja własna) także poza sceną, we wszystkich dziedzinach życia. Takim właśnie mentalistą był Patrick Jane, i takim mentalistą jest też Derren Brown.

Obejrzałem większość jego wystąpień. Z tego, co zaobserwowałem, działalność Browna można podzielić na cztery kategorie:

Mentalizm „sceniczny” – sztuczki wykonywane na scenie i na ulicy, w wielu aspektach...

Ireth | 2011-03-09
Przeczytana: 09 marca 2011

Nie zwiedźcie się okładką, książka nie jest kolejnym komercyjnym tworem. Chciałabym tak napisać. Jeśli nie jesteś początkujący - nie bierz się za nią. Tylko cię znudzi teoriami na temat chorych twierdzeniach duchowych mediów. A może znudzi cię dlatego, że jesteś początkujący?
Książka to zrzutka wszystkiego co można jakkolwiek połączyć z pracą autora. Od sztuczek z monetą, przez pamięć, na bogu kończąc. W pewnym momencie zaczęłam zastanawiać się, czy nie poda przepisu na świetną potrawę wegetariańską. Parę przenośni, kilka wskazówek, garść żartów i wywody na temat rzeczy nurtujących sceptyka. Rozmowa z Dawkinsem magii. Jestem lekko sceptycznie nastawiona do tej książki, jeśli mnie rozumiecie.