Zakazana retoryka. Podręcznik manipulacji

Tłumaczenie: Ewa Klej
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Sensus". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Helion
Verbotene Rhetorik. Die Kunst der skrupellosen Manipulation
978-83-246-0794-5
nlp, marketing, manipulacja
biznes, finanse
Adam

Niech myślą, że są od Ciebie sprytniejsi. Niech myślą, że z Tobą wygrywają. Niech myślą, że nad sobą panują. A jednocześnie niech odgrywają role w scenariuszu, który Ty napiszesz. Ludzie wchodzą w role błyskawicznie i nieświadomie. Stwórz im odpowiednią grę, a będą posłusznie wykonywać rozkazy wydawane niewidzialną ręką manipulacji. Już najwyższy czas, byś to Ty przejął stery otaczającego...

Ludzie wchodzą w role błyskawicznie i nieświadomie. Stwórz im odpowiednią grę, a będą posłusznie wykonywać rozkazy wydawane niewidzialną ręką manipulacji. Już najwyższy czas, byś to Ty przejął stery otaczającego świata. Być może myślisz, że takich książek nie powinno się wydawać. Że manipulacja jest brudna i nieetyczna. Owszem -- ale jest też piekielnie skuteczna.

Pozwól, że dam Ci moralnie akceptowalny powód do zgłębiania sztuki NLP: co będzie, jeśli spotkasz nieetycznego przeciwnika silniejszego od Ciebie, któremu nie dasz rady bez chwytów poniżej pasa? Sięgniesz po asy w rękawie czy poddasz się?

Y_Rika | 2012-02-13

"Gloria Beck to doświadczona pedagog i filozof", głosi tekst umieszczony na tylnej części okładki. Filozof? Może i tak, ale roztrząsanie problemów etycznych (przecież etyka to dział filozofii) u większości myślących ludzi pozostawia zdecydowanie inne efekty, niż u tej kobiety. Bardzo ostrożnie podchodzę do osądzania kogokolwiek, ale tutaj nie mam najmniejszych wątpliwości: za wypisywanie podobnych rzeczy powinno się trafiać do piekła.

Jako podręcznik technik manipulacji książka prezentuje się moim zdaniem bardzo dobrze. Sprawia wrażenie wyczerpującej (trudno mi to ocenić, bo jest to pierwsza pozycja tego typu, po którą sięgnęłam), jest właściwie skonstruowana, zawiera wiele przykładów praktycznego użycia przedstawionej w niej wiedzy, a także informacje wyjaśniające pojęcia kluczowe dla jej treści (choć muszę zaznaczyć, że z wieloma definicjami bym się kłóciła).

Tym, co mnie absolutnie oburzyło nie jest tu ani styl, ani poziom merytoryczny tego podręcznika. Jest tym intencja jego...

sechmet | 2012-03-21
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 21 marca 2012

Wielki plus za całą wiedzę zawartą w książce oraz za liczbę wspomnianych w niej naukowych doświadczeń. Choćby tylko napomkniętych, ale zawsze coś.

Jest na początku informacja, że nie jest to tylko książka dla obłąkanych wizją zawodowego sukcesu robotów, zaprogramowanych na manipulację każdym możliwym człowiekiem, ale też dla ludzi, którzy chcą się skutecznie bronić przed "retorami". Może i takie było główne założenie przed napisaniem książki, jednak przy większości technik manipulacyjnych dopisek "Miłej zabawy!" każe podejrzewać przeciwieństwo. Dla autorki niszczenie komuś wszystkiego, na co systematycznie zapracował jest zwykłą zabawą, nauczką za bycie ufnym i... ludzkim.

Samego czytelnika autorka stara się też zmanipulować jedną z opisanych przez siebie technik - techniką grupową. Jak? Pisząc chociażby, że skoro każdy manipuluje ludźmi codziennie w małym stopniu, to czytelnik może sobie pozwolić na bardziej zaplanowaną manipulację i nie będzie to niezwykle nieetyczne w...

Jakub Lewek | 2012-01-11
Przeczytana: 17 stycznia 2012

W tej książce pojęcie "etyka" nie istnieje. Przedstawia wszystko od całkowicie egoistycznej strony. Jest wybitna, ponieważ ciężko znaleźć podobną pozycję, jednak i... niebezpieczna. Podręcznik ten daje nam bowiem naprawdę potężne narzędzie, swoistą wiedzę tajemną. O ile same mechanizmy, przedstawione w "zakazanej retoryce" były dla mnie naprawdę niesamowicie wartościowe i ciekawe, o tyle nakłanianie do ich wykorzystywania w egoistycznym celu szkodząc jednocześnie innym, nigdy nie stanie się moją domeną. Jak dla mnie warto zapoznać się z tą pozycją, by nie dawać sobą manipulować. W dodatku moim zdaniem część wiedzy tu przedstawionej nie jest etycznie niepoprana. Jednak jeśli masz zamiar tą książkę czytać, musisz się zaopatrzyć w dystans i silne przekonania, bo w przeciwnym wypadku może ona zaszkodzić Tobie, oraz Twojemu otoczeniu.

Erarth | 2014-07-25
Na półkach: Książki, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2014

Zdecydowana chała. Jeśli nie jesteś kierownikiem jakiejś firmy i nie masz pod sobą bandy tępych, pałających empatią pachołków, to już możesz sobie odpuścić tę pozycję. Książka faktycznie przedstawia dobre tricki manipulacji, ale do zastosowania jedynie w wąskim gronie, bo mimo, że 3/4 książki przesączone jest przykładami, gdy jesteś kierownikiem firmy, to tak naprawdę nie da się ich wykorzystać nigdzie indziej. Co ma powiedzieć taki szaraczek jak ja, który nawet o pozycji szefa wielkiej przedsiębiorczości nawet nie marzył? Otóż to, książka staje się w tym przypadku totalnie NIEPRZYDATNA. Przeczytałem, bo przeczytałem. Raz z większym zainteresowaniem, raz zerowym i ciekawsze były muchy latające pod żyrandolem, ale wiem jedno, że żałuję zakupu tej książki. Liczyłem na techniki manipulacji zdolne do zastosowania, codziennie, na każdej nadającej się osobie, jak i na obronę przed nią, znając ów techniki. Teraz na wykorzystanie ich nie mam najmniejszych szans, a bronić to się mogę co...

Marlena Mirowska | 2014-02-01
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Według mnie książka jest warta uwagi. Oczywiście, jest to biblia zła i nieetyczności, ale osoba, która po nią sięga wie co robi, jest zdeterminowana do używania podanych technik. Plusem jest to, że techniki są schematyczne opisane, dzięki czemu zachowany jest ład i porządek. Książka pisana przystępnym językiem, wszystko fajnie wytłumaczone. Co prawda przykłady mogłyby być także z życia osobistego, a nie tylko z życia zawodowego, ale można w łatwy sposób przełożyć to na swoje życie. Kilka technik odrzuciłam na moim etapie życia, ale kiedy dlaczego nie. Ogólnie zachęcam do jej nabycia i przeczytania. Pozdrawiam. :)

mgolab | 2015-10-13
Przeczytana: 2015 rok

Pierwsze 100 stron wciągnąłem jak Tony Montana koks, ale potem jakoś poczułem się oszukany... Nie wiem, może to ja sam uległem manipulacji czytając negatywne opinie innych na temat tej książki?
To prawda, że autorka porusza oczywiste zagadnienia, ale są one ułożone i posegregowane w taki sposób, że można to sobie dobrze poukładać w głowie i wykorzystać.
Razi mnie jednak fakt, że w ciągły sposób lektura zachęca nas do bycia zimnym sku*wysynem, który wyciągnie z drugiego człowiek wszystko co najlepsze i zostawi go na pastwę losu.
Jednak po przeczytaniu książki widzę wszystkie te zachowania i schematy, które podświadomie wykorzystują na mnie inni ludzie i o wiele lepiej i racjonalniej mogę działać. Jest to moja pierwsza książka o manipulacji, którą przeczytałem i nie mogę porównać, ale na tę chwilę polecam!

Maciej | 2013-01-09

Jest to dobra książka. Zachowując odrobinę dystansu zaglądamy w ciemne zakątki każdego z Nas. Mam wrażenie iż pod wpływem emocji ludzie wpadają w pułapki i bywają podli w opisany przez autora sposób. Jedni robią to raz na miesiąc a inni raz na rok. Książkę polecam każdemu wrażliwemu, każdemu niedowartościowanemu i zagubionemu człowiekowi. Nie dlatego aby nauczył się życia, tylko po to aby szybko wychwytywał te złe mechanizmy i w logiczny sposób na nie reagował. Bez emocji i popadania w dyskomfort psychiczny.

exkonsumpcja | 2015-10-08
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 października 2015

Warto się zapoznać, choćby po to, żeby wiedzieć jak się bronić przed różnymi paskudnymi technikami manipulacyjnymi. Generalnie książka trochę za bardzo zachęca do bycia wrednym skurczybykiem, ale wiadomo, że to już od nas zależy jak wykorzystamy zawartą w niej wiedzę.
Obcinam gwiazdki za język i informacje - myślę, że mogłaby być napisana bardziej wciągająco i zawierać więcej danych na temat poszczególnej techniki. Zatem ogólnie podsumuję ją jako dobrą.

Artur Klemencki | 2014-02-08

Raczej kiczowata książka. Można wyciągnąć wartościowe informacje ale są one podane w taki sposób by trafiały do ludzi, którzy i tak nie będą potrafili tego wykorzystać. Dodatkowo nie ma tu jakiś wybitnych odkryć poza tym, że proste sztuczki są przedstawione w różnych sytuacjach życiowych. Być może jest to dobry podręcznik ku przestrodze dla osób, które niespecjalnie interesują się tematyką manipulacji. Jest szansa, że będą bardziej uważne w życiu.

Monika Browko | 2013-01-26

Gdybym miała wybrać książkę, za której napisanie autor powinien trafić do więzienia, to wskazałabym zdecydowanie tę. Minus jeśli chodzi o etykę, ale jeśli chodzi o wykonanie zdecydowanie widać ze autorka zna się na temacie. Książka to zło w pigułce. Nie polecam NIKOMU co nie zmienia faktu że uważam ją za arcydzieło.